[PRN] Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės | Prishtina International Airport - Page 109 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Aeroportet

Aeroportet Aviation News.


Reply
 
Thread Tools
Old December 21st, 2015, 12:26 AM   #2161
Armend1.
BANNED
 
Join Date: May 2015
Location: Prishtinė.
Posts: 1,542
Likes (Received): 1770

Problemi me i madhe per biletat e shtrenjta jane keto kompanite ajrore(aka Eurokoha)!
Keto jane fajtoret kryesore per keto bileta kaq te shtreja!
Kur isha ne Gjermani para nja 6 mujve,e kisha bileten vetem per nje drejtim,sepse se dija as vet sa do te rrija(ne vartesi prej planeve qe kisha),nese pastaj si shkova e vendosa qe do rri 1 muaj,dhe mu deshte te nesermen me kqyr me nxjerr bileten!
Po shikoj,tha jo jane shitur menjehere si kane dal te gjitha biletat!!!
Thashe si eshte e mundur qe jane shitu menjehere?!
Mora vesh pastaj qe shumicen e vendeve i kishte blere Eurokoha!
Rrjedhimisht me vone ajo i shtrejton cmimet!
Pra thjesht e blen vet dhe ta shet ty ma shtrenjte,por shuma qe i shtohet vleres reale te biletes nuk eshte simbolike siq do te duhej te ishte per aviokompanite qe kryejne keto pune "ndermjetsimi" por jane kogja te larta ne %.
Pra muj me thane lirisht qe njeri prej faktoreve te shtrenjtimit te biletave jane aviokompanite!
Armend1. no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old December 21st, 2015, 11:49 PM   #2162
Kumanovari
#Albania
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8,361
Likes (Received): 4342

Quote:
Originally Posted by Drenica View Post
A mundet dikush me ma shpjegu serozisht pse cmimet e biletave per Prishtine jane aq te shtrenjta?
ne shkurt paguj vetem 100fr kthyse nga ZHR.
__________________

#VisitAlbania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old December 21st, 2015, 11:52 PM   #2163
Kumanovari
#Albania
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8,361
Likes (Received): 4342

Quote:
Originally Posted by JMBasquiat View Post
Koncentrim teper i madh ne Gjermani/Zvicerr/Suedi per shkak te diaspores, dhe Turqi per shkak te Turkish dhe Pegasus.

Aeroporti ka met me mentalitetin e para 10 viteve, kur te ardhunat personale te kosovareve ishin disafish me te uleta, dhe njerezit ne pergjithesi nuk fluturonin per qef po me vizitu familjen, etj. Sot me shume njerez udhetojne per qef, e rrjedhimisht duhet me u rrit edhe numri i lidhjeve qe s'jane vetem Dusseldorf, Shtutgart, Basel e Malmo.

Deshtim i pergjithshem i aeroportit keto 10 vitet e fundit.
Mos te ishte Diaspora(CH,GER,SUE) sa udhtar i kishte Aeroporti?
__________________

#VisitAlbania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old December 22nd, 2015, 11:08 AM   #2164
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 6,676
Likes (Received): 7274

Une nuk thashe mos me e sherby diasporen se udhetari eshte udhetar, po thashe me u zgjeru lidhjet edhe per vende tjera qe nuk i shfrytezon tradicionalisht diaspora jone.

Psh lidhje direkte me Londren (kthimi i British Airways), lidhje direkte me Parisin (nuk kemi), lidhje direkte me Amsterdamin (nuk kemi), etj.
__________________

Kumanovari liked this post
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old December 22nd, 2015, 11:53 AM   #2165
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 5,522
Likes (Received): 1995

Quote:
Originally Posted by JMBasquiat View Post
Une nuk thashe mos me e sherby diasporen se udhetari eshte udhetar, po thashe me u zgjeru lidhjet edhe per vende tjera qe nuk i shfrytezon tradicionalisht diaspora jone.

Psh lidhje direkte me Londren (kthimi i British Airways), lidhje direkte me Parisin (nuk kemi), lidhje direkte me Amsterdamin (nuk kemi), etj.
British Airways kur ka fluturu per Prishtine ka qene gjithmone full. Tasht shof qe njerzit qe udhetojne ne Angli apo SHBA, perdorin Zvicrren apo Gjermanine si tranzit!!!!
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old December 22nd, 2015, 04:26 PM   #2166
egzonsh7
egzonsh7
 
Join Date: Jan 2013
Location: Vancouver
Posts: 61
Likes (Received): 75

Une zakonisht kur udhetoj per Kanad gjith kom Connection ne Vienna ose Frankfurt.
__________________

Kumanovari liked this post
egzonsh7 no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2015, 05:21 PM   #2167
egzonsh7
egzonsh7
 
Join Date: Jan 2013
Location: Vancouver
Posts: 61
Likes (Received): 75

Deri qitash 11 fluturime "Diverted prej PRN" 6 aeroplana jon shku ne TIA .. 5 ne SKP.
egzonsh7 no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2015, 05:52 PM   #2168
Alboss233
Registered User
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 200
Likes (Received): 52

Po kete e pashe edhe une.
Fluturimet nga Stambolli jan be canceled.... Kurse ne Tirane besoj se aeroporti eshte plot...

Di njeri gje pse kjo po ndodh?
Alboss233 no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2015, 12:42 AM   #2169
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 3,050
Likes (Received): 801

Quote:
Originally Posted by Alboss233 View Post
Po kete e pashe edhe une.
Fluturimet nga Stambolli jan be canceled.... Kurse ne Tirane besoj se aeroporti eshte plot...

Di njeri gje pse kjo po ndodh?
40 fluturime tė anuluara nė aeroport pėr shkak tė mjegullės
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2015, 12:57 AM   #2170
Kumanovari
#Albania
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8,361
Likes (Received): 4342

Kaos nė aeroportin “Aleksandri i Madh” nė Shkup

Shkup, 27 dhjetor - Kaos nė aeroportin “Aleksandri i Madh” nė Shkup. E kjo situatė ėshtė krijuar pėr shkak tė mjegullės nė Aeroportin e Prishtinės, me ē`rast tė gjitha fluturimet janė destinuar pėr nė Shkup. Tollovia e madhe u regjistrua gjatė ditės sė djeshme ku ka pasur 11 fluturime tė destinuara pėr nė Aeroportin e Prishtinės, por qė kanė pėrfunduar nė Shkup. Sot ka qenė situatė e ngjajshme, me ē`rast deri nė mesditė kanė ateruar 5 aeroplanė me udhėtarė qė kishin si destinacion Kosovėn.

Udhėtarėt janė tė pakėnaqur dhe tė revoltuar pasi qė nuk dinė se a ėshtė organizuar transporti i tyre pėr Prishtinė. Njė pjesė e tyre thonė se janė tė detyruar qė tė marrin taksi, pasi qė kanė probleme me autobusėt qė janė rezervuar pėr ta, pėr t`i ēuar nė Prishtinė, percjell 21.

“U desh me na organizu, me na tregu se ku janė autobusėt edhe me hyp nė autobus. Qe njė orė jemi kėtu. Kemi ardhur nga Zvicra nė Shkup. U desht me ardh autobusėt me na dėrgu nė Prishtinė, por deri tash asgjė. Nuk e di pse ėshtė kėshtu ata thanė pėr gjysmė ore vjen autobusi”

“Me autobus, disa kanė marrė taksi. Por pasi ėshtė autobusi do ta pres pasi ėshtė inkluziv nė biletė. E taksin duhet ta paguaj vetė. (16-21) Qejfi na ėshtė prish, por pasi ėshtė dimėr dhe kemi mbėrri, mirė, ky ėshtė prioriteti i parė”, thonė udhėtarėt.

Nga Drejtoria e Aeroportit tė Shkupit nuk janė prononcuar lidhur me situatėn e krijuar. Por problemet mė evidente janė me organizimin e transportit.

“Shumė ka pas, mė sė pakti 400 deri 500 kerre deri nė kufi qė kanė shkuar. 30 euro ėshtė deri nė kufi ndėrsa deri nė Prishtinė 70 euro”, tha taksisti Elver Ibrahimi.

Ndėrkohė, edhe Aeroporti i Shkupit sot ka qenė i bllokuar deri nė orėn 10 tė mėngjesit, pėr shkak tė mjegullės sė dendur.

© ZHURNAL.mk

:o
__________________

#VisitAlbania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2015, 03:13 PM   #2171
Maledict
BANNED
 
Join Date: Jul 2014
Location: South of Hell
Posts: 2,246
Likes (Received): 756

U bone bajat ma lajmet e ketij lloji. Qe sa vite qe ka problem Aeroporti i Prishtines me mjegullen dhe ende nuk eshte gjete nje zgjidhje. Nuk eshte ketu problemi vetem te humbjet e Aeroportit por me se shumti te frustrimi i udhetareve. Shpresojme se kjo iniciative e PRN-se do perkrahet nga te gjithe dhe do filloje te realizohet sa me shpejte.

Drejtori i ANP’sė: Zgjatja e pistės zgjidh problemin e fluturimeve

E hėnė, 28 Dhjetor 2015 12:27 057
Eliminimi i mjegullės nė Aeroportin e Prishtinės, mund tė largohet pėrfundimisht me njė investim. Ky investim ka tė bėjė me zgjatjen e pistės se aterimeve. Kėshtu ka thėnė pėr Gazetėn Express drejtori gjeneral i aeroportit “Adem Jashari”, Haldun Firat Kökturk. Ai ka treguar se aktualisht janė duke e bėrė tė pamundurėn pėr tė realizuar fluturimet nga ky aeroport.
“Siē janė ne dijeni te gjitha mediat dhe kosovaret pista e aeroportit ėshtė 2650 me e gjatė dhe i takon kategorisė ISL II. Sipas rregulloreve te ICAO-s nėse vizibiliteti ėshtė me pak se 300 metra aeroplanėt nuk mund te aterojnė ne aeroportin tonė”, ka thėnė ai.

“Mediat kanė pėrcjellė qasjen e zhvillimit te aeroportit ne lidhje me zgjatjen e pistės e cila ėshtė ne interes te dyanshėm dhe te gjitha autoritetet relevante aeronautike janė pajtuar qe kjo piste te zgjatet dhe te avancohet nga ana teknologjike me njė zėvendėsim te ri te pajisjeve teknologjike e cila do te lejonte aeroplanėt te aterojnė deri ne 50m vizibilitet. (kategoria ISL III B)”, ka thėnė Kökturk.

Ai ka treguar se pėr shkak te lokacionit te aeroportit ēdo vit ballafaqohen me problemin e vizibilitetit sidomos ne stinėn e vjeshtės dhe dimrit.

“Ne jemi duke bėrė me tė mirėn e mundshme pėr te ndihmuar udhėtarėt tanė dhe ne te gjithė e dimė se kjo ėshtė shqetėsuese pėr udhėtarėt tanė sidomos ne stinėn e dimrit”.

“Vetėm nėse behet njė zhvillim ne piste pėrndryshe ne do te kemi probleme te tilla te vizibilitetit edhe ne vitet qe do te vijnė. Deri me tani Qeveria e Kosovės ka shprehur gatishmėrinė e tyre pėr ketė projekt por ne vetėm jemi duke pritur te themi ‘dritėn e gjelbėr’ nga ana e tyre pėr te filluar ketė zhvillim dhe deri me tani ne kemi bėrė edhe studimet pėr kėtė”, thotė drejtori Haldun Firat Kökturk.

“Ne si Aeroport jemi te sigurte se Qeveria e Kosovės do te ndėrmarr masat e nevojshme si masa preventive sa me shpejt qe ėshtė e mundur ne mėnyrė qe te evitoj humbje financiare edhe ne te ardhmen”. /Gazeta Express/


http://www.gazetaexpress.com/lajme/d...rimeve-155179/
__________________

egzonsh7, Ulpiana liked this post
Maledict no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2015, 04:22 PM   #2172
egzonsh7
egzonsh7
 
Join Date: Jan 2013
Location: Vancouver
Posts: 61
Likes (Received): 75

Best Solution
egzonsh7 no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2015, 05:30 PM   #2173
Kumanovari
#Albania
 
Kumanovari's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 8,361
Likes (Received): 4342

Pas njė mėngjesi plot mjegull, situata ka filluar tė pėrmirėohet dhe fluturimet kane filluar te operohen. Sot janė realizuar suksesshėm dy aterime nė Aeroporti Ndėrkombėtar “Adem Jashari”, njėri nga Frankfurti i Gjermanisė dhe tjetri nga Stambolli i Turqisė. ( Prishtina International Airport - Adem Jashari ne FB )
__________________

#VisitAlbania

Kumanovari no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2015, 03:57 PM   #2174
Rrenimi
Registered User
 
Rrenimi's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 623
Likes (Received): 103

Quote:
Originally Posted by Maledict View Post
U bone bajat ma lajmet e ketij lloji. Qe sa vite qe ka problem Aeroporti i Prishtines me mjegullen dhe ende nuk eshte gjete nje zgjidhje. Nuk eshte ketu problemi vetem te humbjet e Aeroportit por me se shumti te frustrimi i udhetareve. Shpresojme se kjo iniciative e PRN-se do perkrahet nga te gjithe dhe do filloje te realizohet sa me shpejte.

Drejtori i ANP’sė: Zgjatja e pistės zgjidh problemin e fluturimeve

E hėnė, 28 Dhjetor 2015 12:27 057
Eliminimi i mjegullės nė Aeroportin e Prishtinės, mund tė largohet pėrfundimisht me njė investim. Ky investim ka tė bėjė me zgjatjen e pistės se aterimeve. Kėshtu ka thėnė pėr Gazetėn Express drejtori gjeneral i aeroportit “Adem Jashari”, Haldun Firat Kökturk. Ai ka treguar se aktualisht janė duke e bėrė tė pamundurėn pėr tė realizuar fluturimet nga ky aeroport.
“Siē janė ne dijeni te gjitha mediat dhe kosovaret pista e aeroportit ėshtė 2650 me e gjatė dhe i takon kategorisė ISL II. Sipas rregulloreve te ICAO-s nėse vizibiliteti ėshtė me pak se 300 metra aeroplanėt nuk mund te aterojnė ne aeroportin tonė”, ka thėnė ai.

“Mediat kanė pėrcjellė qasjen e zhvillimit te aeroportit ne lidhje me zgjatjen e pistės e cila ėshtė ne interes te dyanshėm dhe te gjitha autoritetet relevante aeronautike janė pajtuar qe kjo piste te zgjatet dhe te avancohet nga ana teknologjike me njė zėvendėsim te ri te pajisjeve teknologjike e cila do te lejonte aeroplanėt te aterojnė deri ne 50m vizibilitet. (kategoria ISL III B)”, ka thėnė Kökturk.

Ai ka treguar se pėr shkak te lokacionit te aeroportit ēdo vit ballafaqohen me problemin e vizibilitetit sidomos ne stinėn e vjeshtės dhe dimrit.

“Ne jemi duke bėrė me tė mirėn e mundshme pėr te ndihmuar udhėtarėt tanė dhe ne te gjithė e dimė se kjo ėshtė shqetėsuese pėr udhėtarėt tanė sidomos ne stinėn e dimrit”.

“Vetėm nėse behet njė zhvillim ne piste pėrndryshe ne do te kemi probleme te tilla te vizibilitetit edhe ne vitet qe do te vijnė. Deri me tani Qeveria e Kosovės ka shprehur gatishmėrinė e tyre pėr ketė projekt por ne vetėm jemi duke pritur te themi ‘dritėn e gjelbėr’ nga ana e tyre pėr te filluar ketė zhvillim dhe deri me tani ne kemi bėrė edhe studimet pėr kėtė”, thotė drejtori Haldun Firat Kökturk.

“Ne si Aeroport jemi te sigurte se Qeveria e Kosovės do te ndėrmarr masat e nevojshme si masa preventive sa me shpejt qe ėshtė e mundur ne mėnyrė qe te evitoj humbje financiare edhe ne te ardhmen”. /Gazeta Express/


http://www.gazetaexpress.com/lajme/d...rimeve-155179/
As kjo nisme nuk eshte e re, se para se te privatisohet aeroporti eshte kan idea per me zgat pisten e aeroportit.. por ku qendron faj pse ky projekt ka deshtu prej afro 6 vite ose mashum le te del secili me mendimet e veta.. Per mendimin tim Qeveri katastrofale dhe pa vizion per te ardhmen e vendit (perjshtim pasurrimit personal te tynve)...

- Janar 2015
http://www.kosovapress.com/sq/ekonom...lometra-32489/

- tetor 2013
http://www.anp-ka.org/fo/2013111407123078069.pdf

Last edited by Rrenimi; December 30th, 2015 at 04:03 PM.
Rrenimi no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2016, 02:01 AM   #2175
egzonsh7
egzonsh7
 
Join Date: Jan 2013
Location: Vancouver
Posts: 61
Likes (Received): 75

Sot ne PRN, 2 fluturime (Diverted) 1 prej Basel-it "EasyJet" qe ka ateru ne Dubrovnik & tjetri Germania Flug prej Geneve qe ka ateru ne Thessaloniki. Sipas statistikave ne Lajme Aeroporti I Prishtines esht -17'000 pasangjere per muaj-in Dhjetor. Prej fluturimeve Cancelled & Diverted ne qytete tjera.
egzonsh7 no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2016, 03:53 PM   #2176
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 6,676
Likes (Received): 7274

Quote:
Aeroporti Ndėrkombėtar “Adem Jashari” gjatė vitit 2015 ka shėrbyer 1,549,198 udhėtarė, ka bėrė tė ditur Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovės, transmeton Koha.net. Ky ėshtė njė numėr 10,3 pėr qind mė i lartė se njė vit mė parė, pra mė 2014, kur nga ky aeroport udhėtuan 1 404 175 pasagjerė. Po ashtu statistikat tregojnė se vjet nga ky aeroport u bėnė 6.334 fluturime, ose 5,5 pėr qind mė shumė se mė 2014, kur u bėnė 5.994 fluturime.

Sipas kėtij burimi mė sė shumti pasagjerė udhėtuan me kompaninė Germania, e pastaj me Adria Airways dhe Edelweiss.

Zvicra mbetet vendi mė i vizituar me 21 pėr qind tė fluturimeve, e pastaj vijnė Gjermania dhe Turqia. Cyrihu, Bazeli e Stambolli janė destinacionet mė tė popullarizuara pėr udhėtarėt nga Kosova.

© KOHA
http://koha.net/?id=27&l=93286
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2016, 01:52 PM   #2177
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 5,522
Likes (Received): 1995

Fakti me i mire qe Prishtina duhet hape linja te reja. 13000 udhetar qe kane pase destinacion New Yorkun edhe kjo veq prej Aeroportit te Prishtines? Te garantoj nje numer i ngjajshem ka qene edhe prej Shkupit. Dmth linja Prishtine-New York se paku nje here ne jave paska pase me funksionu shume mire?

Airbus A-320, pranon prej 150 deri ne 220 udhetar. Le te jete mesatarja 200, ateher per 52 javeX200 i bjen 10400. Me pak se kerkesa..

Po ashtu Helsinki eshte destinacioni i dyte. Qe veq e kemi diskutu ketu...

Quote:
New York top unserved destination from Pristina

Pristina Airport handled 1.549.198 passengers in 2015, with figures improving 10.3% compared to the year before. Zurich was the busiest destination served out of Pristina during the year, while New York was the top unserved route from the city. The airport registered a total of 6.334 aircraft movements, up 5.7% on 2014. Germania maintained its position as the busiest carrier with some 245.000 passengers handled, followed by Adria Airways, which carried 220.000 travellers. Adria's numbers improved significantly on the year before when it welcomed 180.000 passengers on its flights to and from Pristina. The two were followed by Edelweiss Air, easyJet, Turkish Airlines, Germanwings, Austrian and Pegasus Airlines. Pristina Airport handled 1.107 tons of cargo, a slight improvement on 2014's 1.007 tons. Overall, last year was Pristina Airport's second busiest on record (passenger wise), but still short of 2013's figure when it saw 1.628.678 travellers pass through its doors.

The majority of passengers departing Pristina and transferring through other European airports continued on to New York, which was the busiest unserved route from the city. Some 13.000 travellers flew from Pristina to the Big Apple (JFK Airport and Newark Liberty) in 2015. Of those, 10.000 were headed for New York's JFK Airport. Other routes in North America which saw a notable number of passengers departing Pristina included Chicago, Washington and Toronto. In 2009, Scanderbeg Air, a short-lived tour operator that contracted with Sky King Airlines, launched two weekly flights between Pristina and New York with a Boeing 767-200ER aircraft. Services were maintained twice per week between June and September. Last week, the Serbian Prime Minister spoke of the importance of resuming service between Pristina and Belgrade in order for travellers to transfer onto Air Serbia's planned flights to New York via Belgrade. He added that Air Serbia hopes to tap into the large "diaspora of Albanians in New York".

Switzerland was Pristina's largest market in 2015, with 37.6% of all passengers travelling to the country. It was followed by Germany, Turkey, Austria, Sweden, Slovenia and Italy. The majority of travellers departed Pristina for Zurich, some 17.2%, followed by Basel, Istanbul, Dusseldorf, Munich and Geneva. The second busiest unserved route from the Kosovan capital was Helsinki. Other destinations with the largest share of passengers reached by transferring through other points in Europe were London Heathrow, Copenhagen, Frankfurt, Oslo and Brussels. Pristina Airport is in talks with several well-known carriers over new flights this year, with easyJet to launch services from Berlin in March, while Adria Airways will introduce flights to London Luton Airport in June.

TOP FIVE BUSIEST YEARS AT PRISTINA AIRPORT

Year PAX
2013 1.628.678
2015 1.549.198
2012 1.527.134
2011 1.422.302
2014 1.404.775
http://www.exyuaviation.com/2016/01/...tion-from.html

Last edited by Plisat; January 14th, 2016 at 02:00 PM.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2016, 05:02 PM   #2178
natedhedite
Registered User
 
natedhedite's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 1,448
Likes (Received): 433

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
while Adria Airways will introduce flights to London Luton Airport in June.
hajde perhajr...me ne fund...ishalla edhe cmimet i kan perafersisht te njejta me wizzair...tani JMB sna akuzon per udhetimet deri ne Shkup.
natedhedite no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2016, 11:14 PM   #2179
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 3,077
Likes (Received): 304

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Fakti me i mire qe Prishtina duhet hape linja te reja. 13000 udhetar qe kane pase destinacion New Yorkun edhe kjo veq prej Aeroportit te Prishtines? Te garantoj nje numer i ngjajshem ka qene edhe prej Shkupit. Dmth linja Prishtine-New York se paku nje here ne jave paska pase me funksionu shume mire?

Airbus A-320, pranon prej 150 deri ne 220 udhetar. Le te jete mesatarja 200, ateher per 52 javeX200 i bjen 10400. Me pak se kerkesa..

Po ashtu Helsinki eshte destinacioni i dyte. Qe veq e kemi diskutu ketu...http://www.exyuaviation.com/2016/01/...tion-from.html
Tamam ashtu eshte

Airbus A320 te con deri ne mes te oqeanit dhe pastaj merret me not rruga?

Kerkesa s'matet me nje here ne jave fluturim. Jo te gjithe qe fluturojne do vijne me kete linje kur ka alternative te tjera dhe njerezit s'do presin nje here ne jave per te fluturuar.

Plus qe kerkesa per business class eshte gati zero qe eshte nje nga burimet kryesore te fitimit per fluturimet e gjata hiq fluturimet tip charter qe mbushen kerpice.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2016, 12:44 AM   #2180
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 5,522
Likes (Received): 1995

Quote:
Originally Posted by daalbo View Post
Tamam ashtu eshte

Airbus A320 te con deri ne mes te oqeanit dhe pastaj merret me not rruga?

Kerkesa s'matet me nje here ne jave fluturim. Jo te gjithe qe fluturojne do vijne me kete linje kur ka alternative te tjera dhe njerezit s'do presin nje here ne jave per te fluturuar.

Plus qe kerkesa per business class eshte gati zero qe eshte nje nga burimet kryesore te fitimit per fluturimet e gjata hiq fluturimet tip charter qe mbushen kerpice.
Shume bre i menqur ti. Interesant qysh ke perfundu ne kete forum???

Quote:
The aircraft family can accommodate up to 220 passengers and has a range of 3,100 to 12,000 km (1,700 to 6,500 nmi), depending on model.

Prishtina-New York: 7,442 Kilometer
Kur vjen dikush ne pushime ne shtepi, e planifikon udhetimin e nuk kalon 50 aeroporta me ardhe ne Prishtine. Sikur te kishte linje direkte edhe numri i vizitave shtohet.

A qaq po te doken ty debilla Kosovaret, qe spe dikan cka eshte business class a cka??? Nje familjare shume i afert i imi gjithmone vjen prej New Yorkut me business, se punon ne real estate edhe shet apartamente multi-milioneshe e nje bilete business nuk lune fort rol per te. E ki me qindra e mijera Kosovare te sukseshem ne Amerike.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
airport, albania

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 05:43 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us