[Maroko] Meanwhile in Poland czyli upał upał w lutym... - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 14th, 2011, 01:55 AM   #1
miluwilu
Registered User

Likes (Received): 0

[Maroko] Meanwhile in Poland czyli upał upał w lutym...

...podczas gdy mróz dopadał kraj naszą ojczyznę my grzaliśmy się w marokańskim słońcu.

Dzięki tanim lotom udało się nam (mnie, Zajfowi i Nusi) wylecieć na tygodniową objazdówkę by wygrzać się i zobaczyć co nieco.
Wylot Kraków - Rzym - Fez. Powrót Tanger - Paryż - Kraków. Cena za lot ok 400PLN. Termin 20.02.2011 - 26.02.2011. Wrażenia. Bezcenne!

1. Trasa

Cała trasa to ok 1900km. Pokonaliśmy ją samochodem, autobusem, pociągiem. Zdecydowanie najlepiej samochodem.

2. Fez - widok z hotelowego okna

3. Garbarnia - farbowanie skór

4. Fezańska śmieciarka

5. Dalej Fez

6.
http://img291.imageshack.us/img291/8755/img0596f.jpg

7.

8. Fez - medyna z góry

9.

10.

11.

12.

13.

14. W drodze na Sahare - Na horyzoncie Atlas Średni

15. Błękitne źródło

16.

17.

18. Rissani

19. Merzouga - Sahara

20. Wydmy na Saharze

21. Rissani - targ

22. System nawadniający oazy

23. W drodze

24. Tinghir - miasto w pobliżu Wąwozu Todra

25. W pobliżu Ouarzazate

26. As Falou

27. Dolina rzeki Draa

28. Marakesz - Plac Umarłych

29. Marakesz - Ogród Yves Saint Laurent'a

30. Meanwhile in Poland...

31. Na dworcu w Ben Guerir

32. El Jadida - portugalska spuścizna

33. El Jadida - po zachodzie ślońca

34. Casablanca - Meczet Hassana II z najwyższym na świecie minaretem - 210 metrów

Jak dla mnie Casablanca to miasto zupełnie bez klimatu. Poza meczetem nie za bardzo było co oglądać.

35. Tanger

36.

37.

38. Dalej Tanger

39. Tanger - widok z plaży na medyne

40. Tangerskie drapacze

41. Tanger - powiew dawnego blichtru

42. Tanger nocą
miluwilu no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 15th, 2011, 04:18 PM   #2
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 8402

pomyśleć, jakie były mrozy we Wro!
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528
625 no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2011, 03:16 AM   #3
pianeta.pl
Registered User

pianeta.pl's Avatar

Likes (Received): 1188

Bardzo ładne zdjęcia, niezwykły kraj. A wydawało mi się, że ten kraj słynie głównie z ładnych dziewczyn - jakoś ich niewiele na zdjęciach

Widok z hotelu niesamowity. Masz może zdjęcia samego hotelu?
Advertisement

Old March 16th, 2011, 09:11 PM   #4
miluwilu
Registered User

Jak to nie ma ich za wiele? Ja bym tam kilka naliczył. Jedna przewija się nawet na kilku.
PS.

Mam może z kilka zdjęć samego hotelu, ale nic nie pokazują. Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że zostały zrobione w "restauracji" na dworcu w Gliwicach.
Old March 17th, 2011, 02:30 AM   #5
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 15531

Ty to umiesz budować napięcie

Wiem, że byliśmy tylko kilka dni ale trzeba było stopniować napięcie wrzucając po dwie trzy fotki i nieco opisu. Eh jeszcze sporo nauki przed Tobą.
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

polecam: TUMW
Moje podróże: Krym, Ukraina, Mołdawia, Maroko, Chiny, Peru, Iran, Nepal
zajf está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 17th, 2011, 03:03 AM   #6
miluwilu
Registered User

Sorry Zajf, ale nie lenistwa nie da się tak łatwo nauczyć...
Old March 17th, 2011, 12:50 PM   #7
sarmata798
Registered User

Likes (Received): 2

Witam

Wątek zapowiada się ciekawie. Super zdjęcia - dobra jakość, przyjemnie się patrzy.

Pozdrawiam
sarmata798 no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2011, 02:03 PM   #8
Art79
Registered User

Art79's Avatar

Likes (Received): 349

Potwierdzam, niesamowity kraj. Zwiedziłem z żoną Agadir, Marakesz, Wazarzawat ale najwieksze wrażenie zrobiła na mnie Essaouira. Jak znajdę kiedyś trochę czasu to wrzucę tutaj kilka zdjęć..jeśli można
Art79 no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2011, 03:06 PM   #9
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Likes (Received): 3204

A ja mam parę pytań praktycznych w kwestii pobytu w tym kraju. Jak wyglądają koszty zakwaterowania i wynajmu samochodu? Gdzie najlepiej nocować (spaliście w lepszych hotelach czy jakoś low-costowo)?

Ogólnie fajnie by było jakbyście napisali coś odnośnie organizacji pobytu i przemieszczanie się po Maroku. Od długiego czasu czaję się na jakieś tanie bilety żeby tam polecieć.
cichy87 no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2011, 03:18 PM   #10
Art79
Registered User

Art79's Avatar

Likes (Received): 349

To może ja się wypowiem jak to u nas wyglądało. My wykupilismy wycieczkę z biura podróży.Miejscem naszego pobytu był Agadir (typowo turystyczne miasto - b. duzo hoteli i szeroka plaża). Miasto ma tą zaletę ze na każdym kroku jest możliwość wypożyczenia samochodu bądź wykupienia wycieczek. My wypozyczyliśmy Dacię Logan (z klimą- ważne na 3 dni - koszt 800 dirhamów tj. ok 100 $. Ze znalezieniem noclegu nie ma w ogóle problemu bo gdziekolwiek sie nie zatrzymywalismy to mieliśmy propozycje kwaterunku. W Wazarzawacie spaliśmy w hotelu, który znaleźlismy na własną rekę - koszt 250 dirhamów (za pokój). W Marakeszu nocleg wyniósł nas 50 euro - tam jest dużo drożej. Generalnie polecam zwiedzanie kraju na własną rękę. Następnym razem(mamy zamiar tam wrócić) wybierzemy się tam bez pośredników.
Art79 no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2011, 04:14 PM   #11
miluwilu
Registered User

Quote:
Originally Posted by cichy87 View Post
A ja mam parę pytań praktycznych w kwestii pobytu w tym kraju. Jak wyglądają koszty zakwaterowania i wynajmu samochodu? Gdzie najlepiej nocować (spaliście w lepszych hotelach czy jakoś low-costowo)?

Ogólnie fajnie by było jakbyście napisali coś odnośnie organizacji pobytu i przemieszczanie się po Maroku. Od długiego czasu czaję się na jakieś tanie bilety żeby tam polecieć.
U nas sprawa wyglądała nieco inaczej.

Na "flaj for free" (piszę bo nie wiem czy można umieszczać linki do innych stron) znaleźliśmy okazyjne loty z Krakowa przez Rzym Ciampino do Fezu oraz powrotne z Tangeru przez Paryż Beauvais do Krakowa. Koszt przelotów wyniósł trochę ponad 400PLN choć można było wyhaczyć te same loty za 160PLN. Ale o tym jak to zrobić odsyłam na stronę.

Na miejscu w Fezie za 20 Dirhamów (dzielić przez 3 i wyjdzie cena w PLN mniej więcej) jest autobus do centrum. W autobusie ichni konduktor autobusu wcisnął nam wizytówkę hotelu u bram medyny. Z naszego doświadczenia mogę powiedzieć, że lepiej jest samemu znaleźć coś do przekimania niż brać co wciskają. Ze względu na cenę oczywiście. Cena za pokój 375MAD. Warunki przyzwoite bowiem mieliśmy klimatyzację (która służyła nam jako ogrzewanie!), łazienkę w pokoju i dostęp do sieci Internet w hallu.

Moja rada... gdy oglądacie słynne garbarnie w Fezie nie kupujcie nic w bliskiej odległości bo przepłacicie choć nie wiem jakbyście się targowali.

Wynajem auta. Myśmy skorzystali z usług sieci Fast-Car. Zależało nam na tym by oddać auto w innym mieście. Koszt wynajmu na 3 dni to 1700MAD. Przy czym zapłaciliśmy dodatkowo 500MAD za oddanie auta w innym mieście. Gdy robiliśmy wycenę na necie koszt wynajmu wychodził taniej niż na miejscu. Nie byliśmy niestety pewni pewnych szczegółów dlatego zdecydowaliśmy się wynająć w biurze. Myślę, że warto spróbować wynająć samochód w Internecie. Po pierwsze jest szansa, że samochód będzie od razu podstawiony gdy dotrzecie na miejsce, a po drugie może okazać się tańszy. Warte sprawdzenia.
Cena paliwa w Maroku jest niższa niż u nas (Zajf może więcej powiedzieć na ten temat bo to on płacił). Drogi w Maroku co nie jest trudne są lepsze niż u nas, nie ma na nich też zbyt dużego ruchu. Nocą należy jedynie uważać na rowerzystów i pieszych bo wypatrzeć ich z mroku nie jest łatwo.

W Marakeszu jak dla nas hotele okazały się być tańsze niż w innych miastach. Warunki nieco gorsze, ale w lutym nie potrzeba tam klimatyzacji ani do grzania, ani do chłodzenia. Koszt pokoju to około 180MAD za noc.
Cena za hotel w Tangerze jest podobna jak w Marakeszu. Na prawdę opłaca się podróżować w 3-4 osoby bo koszty wynajmu samochodu oraz noclegów łatwo można podzielić.
Mieliśmy okazję spędzić 2 noce w naszym Suzuki Alto. Cóż w tym przypadku 4 osoby miałyby delikatny problem.

W kwestii podróżowania KZ tak hołubioną wśród forumowiczów... lepiej wybrać samochód. Gdy ktoś Ci powie, że podróż trwa 3 godziny to tak na prawdę trwa 4,5. Nie wszystko da się zobaczyć. Cenowo wychodzi nawet mniej korzystnie niż wynajęcie fury.
Autobus Marakesz - El Jadida 40MAD/os. El Jadida - Casablanca - 20 MAD. Pociąg Casablanca - Tanger 185MAD kl I. Nie opłaca się jeździć kl I.

W miastach polecam przemieszczanie się pieszo lub taksówkami, tzw. petit taxi czyli małymi taksówkami. Fiat Uno i jego następca Palio (nie mylić z Palio Weekend) prawie, że królują na marokańskich traktach.

Zdecydowanie polecam podróżowanie na własną rękę.

Last edited by miluwilu; March 17th, 2011 at 04:25 PM.
Old April 9th, 2011, 01:55 PM   #12
Michalr
Registered User

Michalr's Avatar

Likes (Received): 2513

Genialny set!! Proszę o wiecej zdjęć

Mam jeszcze takie pytania: Czy ta sieć Fast Car ma siedzimy w Fezie? Czy ta kwota 1700dh to już z doliczonym 500dh? Czy da sie coś utargowac?

Mieliście auto na benzyne czy rope? Ile za rope a ile benzyna i jaka jest różnica przy wyborze auta. Tzn ile wypożyczeni ropniaka i benzynki?

Ile płaciliście za noclegi ? Ja lece w maju i bedziemy spali w Fezie i Marakeszu.
Michalr no está en línea   Reply With Quote
Old December 22nd, 2012, 10:51 PM   #13
nabati.pl
Peace and Love

nabati.pl's Avatar

Likes (Received): 142

Przypomniales mi Maroko... wystarczylo wyjsc z promu w Rabacie by pojawil sie gosc z bardzo dobrym haszem za smieszne pieniadze. Potem tak na haszowej bombie przez miesiac od Rabatu przez Marakesz po Sahare... wspanialy kraj. Bardzo bezpieczny, duzo dobrego haszu, tanio, swietna muzyka i piekne widoki. Polecam!

pozdrawiam!
Old December 22nd, 2012, 11:32 PM   #14
Scania500
Registered User

Likes (Received): 1140

Zapowiada się bardzo ciekawie!

O tej garbarni kiedyś był na jakimś "Discoveropodobnym" kanale program...
Scania500 no está en línea   Reply With Quote
Old December 22nd, 2012, 11:43 PM   #15
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Ale co się zapowiada jak Wilu skończył z tym wątkiem w jednym poście?
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

Old December 23rd, 2012, 01:54 PM   #16
haxman
sober-absent-minded

haxman's Avatar

Likes (Received): 5

Jak to muzyka, w islamskim kraju?
haxman no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2012, 05:09 PM   #17
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Może podobało mu się to poranne wycie?

Old December 23rd, 2012, 11:02 PM   #18
Scania500
Registered User

Likes (Received): 1140

Quote:
Originally Posted by zajf View Post
Ale co się zapowiada jak Wilu skończył z tym wątkiem w jednym poście?
Ojej... ale wstyd Nie spojrzałem na datę postów...
Myślałem, że to jakiś nowy wątek :P
Scania500 no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2012, 11:13 PM   #19
haxman
sober-absent-minded

haxman's Avatar

Likes (Received): 5

Chociaż może w Maroku dopuszcza się muzykę, Berberowie są bardziej liberalni od Arabów, a przede wszystkim Saudów.
haxman no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2014, 03:16 PM   #20
KualaSeberLumpur
Registered User

Likes (Received): 19

Przeglądam tak te zdjęcia i te widoczki są mi tak znane
Zwłaszcza widok z Garbarni w Fezie, chyba nawet dokładnie tam stałem, ale słońce było wyżej.

Maroko to kolejny kraj, który miałem okazję zwiedzić w objazdówce. Byłem w takich miejscach, jak:
- Agadir, oczywiście tam jest lotnisko, dwa razy nocowałem w tym samym hotelu Omega, po przylocie i przed odlotem. Niestety nie trafił mi się taki sam pokój, jak wcześniej.
- Sawira, najbardziej interesujący jest fakt, że w tym mieście przebywał Jimi Hendrix
- Al-Dżadida, tak tylko fort był do zwiedzenia
- Casablanca, powiew Europy, ładne, nowoczesne tramwaje, wieżowce, dworzec, to miasto głównie kojarzyło mi się z filmem
- Rabat, stolica, pałac i obszar królewski i Mauzoleum Muhammada V, tą budowlę z wyglądu znałem dzięki grze geograficznej na telefonie komórkowym, dlatego koniecznie chciałem zobaczyć ten obiekt
- Meknes, rzeka ściek, najbardziej się odczuwało ten egzotyczny syf na uliczkach ze wszystkich miast tego kraju
- Ruiny rzymskiego miasta
- Fez, uświadomiłem sobie, że to tu U2 kręciło teledysk do "Mysterious Ways", poznałem to miejsce po podziurawionym murze, na tle którego śpiewał Bono
- Wodospady Ouzoud, najciekawsze tam były małpki, a miejsce samo w sobie też ciekawe.
- Marakesz, rynek, który kojarzył mi się z tym, że grali tam Robert Plant i Jimmy Page. Miałem obawy co do nachalności sprzedających, myślałem, że będzie podobna dzicz, co pod piramidami, ale na szczęście moje obawy się nie sprawdziły, miło mi się przechadzało, czułem się bezpiecznie.
I znów Agadir.

Ogółem mówiąc, wcześniej jakoś miałem wyobrażanie o Maroku, jako o w całości pustynnym kraju, ale na szczęście pobyt tutaj wyprowadził mnie z tego fatalnego błędu raz na zawsze. Było tam dużo roślinności, choć pustynna też była, w rejonach Meknes, Fez było najbardziej swojsko, europejsko. W miastach bardziej na południe było więcej piachu. Krajobrazowo jest bardzo różnorodnie, było i górzyście i nizinnie. Było bardzo dużo zwierzyny, kóz, osłów, psów i najwięcej kotów
Waluta to Dirhamy, łatwo mi było zapamiętać nazwę, drogi chamie
Nie ukrywam, że dużo się dowiedziałem o tym kraju z tego pobytu, zobaczyłem najwięcej meczet w Afryce, w ogóle jest tam dużo meczetów, jak to kraj islamski. Drogi przyzwoite, choć dużo było też popękanych, było trochę ładnych autostrad, np. od Al-Dżadidy do Casablanci, Casablanca - Rabat, z Marakeszu od Agadir, naprawdę dobre trasy, w Afryce na ogół pewnie o takich mogą pomarzyć.
Było dużo śmieci, ale ten kraj jest tak specyficzny, że mi to nie przeszkadzało ani trochę, nie odczuwa się tego.
Rzeki wyglądają na wyschnięte, choć podobno mają tam świetny system nawadniania.
Ogólnie bardzo ciekawy kraj, różnorodny, lubią chwalić się swoją piękną flagą z pentagramem, to znaczy były rozwieszane przy ważnych instytucjach.
Lubię arabskie klimaty, ale tutaj było też tak dość swojsko w sensie europejskiego, jak na kraj arabski i afrykański jednocześnie.

Mam wrażenie, że mając PKB na mieszkańca mniejsze od Ukrainy są krzywdzeni, bo tak mi się wydaje, że im się tu lepiej żyje, na pewno ten kraj nie jest tak agonalny.
Podróż upłynęła bardzo dobrze, poznałem kolejny porządny kawałek naszej planety. Moim celem życiowym jest odwiedzić jak najwięcej krajów.
KualaSeberLumpur no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules