A1 Motorway | Bucharest–Nădlac - Page 8 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 4th, 2011, 02:00 PM   #141
anacronox
Registered User

Likes (Received): 283

@ nenea_hartia. Dupa cum se prezinta situatia din teren crezi ca termenul de vara 2012 pentru portiunea Simeria Veche-Orastie este fezabil? de asemenea se stie cumva daca podul peste Mures va fi unul clasic (gen Arad bypass) sau ceva mai elaborat. Intreb pentru ca acum cativa ani existau discutii ca de la Simeria Veche si pana la Soimus autostrada va fi pe piloni pentru a nu fi inundata de Mures.
anacronox no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 4th, 2011, 02:32 PM   #142
nenea_hartia
Skeptic

nenea_hartia's Avatar

Likes (Received): 285

Quote:
Originally Posted by vinterriket View Post
A1 langa Orastie. Stiu, calitatea e mizerabila, dar mai mult de atat nu am putut scoate. Poza e de miercuri:
Ba poza e perfectă, mulţumesc. Pentru că aşa se vede cel mai clar ceea ce văd eu săptămānal de la sol, şi anume că s-a decopertat aproape peste tot, deşi īn majoritatea locurilor doar foarte superficial. Practic pămāntul a fost doar zgāriat pe 2-3 m lăţime. Există totuşi şi locuri unde stratul vegetal a fost īndepărtat pe toată lăţimea autostrăzii:

Quote:
Originally Posted by anacronox View Post
@ nenea_hartia. Dupa cum se prezinta situatia din teren crezi ca termenul de vara 2012 pentru portiunea Simeria Veche-Orastie este fezabil? de asemenea se stie cumva daca podul peste Mures va fi unul clasic (gen Arad bypass) sau ceva mai elaborat. Intreb pentru ca acum cativa ani existau discutii ca de la Simeria Veche si pana la Soimus autostrada va fi pe piloni pentru a nu fi inundata de Mures.
Personal, nu cred că se va termina. Dar nu am alte argumente decāt că, din ceea ce văd săptămānal, practic nu se lucrează nicăieri. Nu ştiu dacă sunt mai mult de 30 de utilaje pe tot şantierul. Īn plus, e vorba şi de descărcările arheologice.
Cāt despre restul, documentaţia de licitaţie - care cuprinde şi părţile desenate - se poate descărca de aici.
nenea_hartia no está en línea   Reply With Quote
Old June 4th, 2011, 04:21 PM   #143
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 1589

Quote:
Originally Posted by vinterriket View Post
A1 langa Orastie. Stiu, calitatea e mizerabila, dar mai mult de atat nu am putut scoate. Poza e de miercuri:
&
Quote:
Originally Posted by nenea_hartia View Post
Ba poza e perfectă, mulţumesc. Pentru că aşa se vede cel mai clar ceea ce văd eu săptămānal de la sol, şi anume că s-a decopertat aproape peste tot, deşi īn majoritatea locurilor doar foarte superficial. Practic pămāntul a fost doar zgāriat pe 2-3 m lăţime. Există totuşi şi locuri unde stratul vegetal a fost īndepărtat pe toată lăţimea autostrăzii:

Sponsored Links
Advertisement

Old June 5th, 2011, 12:42 PM   #144
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Likes (Received): 39

Quote:
Bătălie mare īntre firmele care doresc să supervizeze lucrările la autostradă

Numeroase consorţii romāneşti şi străine se bat pentru contractele de supervizare a patru tronsoane de autostradă de pe Culoarul IV Paneuropean. Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale (CNADNR) a primit nu mai puţin de 26 de oferte pentru contractele de supervizare a lucrărilor la tronsoanele de autostradă Orăştie-Sibiu, Lugoj-Deva, Nădlac-Arad şi Timişoara-Lugoj.

De departe, cel mai rāvnit este contractul pentru primul lot, īn lungime de 27 de kilometri, al tronsonului Lugoj – Deva, pentru care nouă firme şi consorţii au depus oferte. Valoarea estimată a contractului de supervizare este de 24.483.076 lei, fără TVA.

Alte cinci consorţii luptă pentru obţinerea contractului de supervizare a lucrărilor de "Proiectare şi Execuţie Autostrada Orăştie - Sibiu, Loturile 1,2,3 şi 4" pe o lungime de 82,070 kilometri. Valoarea estimată a contractului de supervizare este de 72.951.543 lei, fără TVA.

Proiectele sunt finanţate de Uniunea Europeană (85 la sută) şi de Guvern (15 la sută). CNADNR va atribui contractele prin licitaţie deschisă, criteriile fiind reprezentate de propunerea tehnică, cu o pondere de 70 la sută, şi preţul ofertei, cu (30 la sută). Durata de derulare a contractelor de supervizare este de 81 de luni de la data adjudecării.
sursa

As a sign of appreciation and respect for the Romanian moderators and a few Romanian users, I will not edit all my 4100+ messages. I dedicate all the "work" I've done with passion on SSC to these handful of users. I will only continue to read SSC and be available for these users on PM. Thank you.
ionut no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2011, 12:58 PM   #145
luci203
Registered User

luci203's Avatar

Likes (Received): 1375

Quote:
Originally Posted by mns View Post
Filmul de saptamana trecuta cu Arad - Timisoara, de data asta in HD.

http://www.youtube.com/watch?v=gNe755ViyIE
de la 17:47 e tot Arad - Timisoara? sau e centura Arad? Arad - Nadlac?
Old June 5th, 2011, 01:15 PM   #146
mns
Registered User

mns's Avatar

Likes (Received): 411

de la 15:35 se termina Arad - Tm si incepe centura Arad.

Am inteles ca vor filma autostrada in fiecare luna, inseamna ca prin iulie mai vedem un film.
mns no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2011, 02:11 PM   #147
nenea_hartia
Skeptic

nenea_hartia's Avatar

Likes (Received): 285

Quote:
Originally Posted by luci203 View Post
de la 17:47 e tot Arad - Timisoara? sau e centura Arad? Arad - Nadlac?
Legat de Nădlac-Arad vezi aici. Pentru cine nu ştie, pe bypass Arad lucrează cu numele JV Porr - FCC. Īn realitate, acolo lucrează efectiv austriecii Porr şi Alpine (Alpine este subsidiara austriacă a FCC). Secţiunea 1A are şef de şantier de la Porr, iar 1B de la Alpine.
De aceea spuneam că Alpine ar putea fi băieţi deştepţi şi ar putea să lucreze concomitent şi la nodul cu Nădlac-Arad, ca să nu fie nevoiţi să-l facă mai tīrziu sub trafic.
nenea_hartia no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2011, 06:45 PM   #148
udar
Registered User

udar's Avatar

Likes (Received): 53

http://www.youtube.com/watch?v=gNe755ViyIE

la 15:00 inca mai este un stalp pe mijloc care incurca activitatea.......

udar no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2011, 09:06 AM   #149
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 1589

Va fi relocat...
Old June 6th, 2011, 10:31 AM   #150
alecu26
Registered User

Likes (Received): 935

Quote:
Originally Posted by ionut View Post
atat? Vroiam sa vad si eu niste nume de firme, consortii, etc. Poate iese CNADNR cu comunicat oficial.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2011, 10:34 AM   #151
alecu26
Registered User

Quote:
Originally Posted by nenea_hartia View Post

Personal, nu cred că se va termina. Dar nu am alte argumente decāt că, din ceea ce văd săptămānal, practic nu se lucrează nicăieri. Nu ştiu dacă sunt mai mult de 30 de utilaje pe tot şantierul. Īn plus, e vorba şi de descărcările arheologice.
Cāt despre restul, documentaţia de licitaţie - care cuprinde şi părţile desenate - se poate descărca de aici.
nici eu nu cred ca se termina. Daca e sa se termine ceva se va termina portiunea fara podul peste Mures.

Oricum....poza din avion mi-a luat o piatra de pe inima. Totusi se lucreaza...chiar daca decopertarea e cea mai rapida si mai simpla si nepretentioasa operatia.
Old June 6th, 2011, 12:16 PM   #152
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Quote:
"Oraş" preistoric, pe traseul autostrăzii Deva-Orăştie
La afirmaţiile de genul "Aţi descoperit multe, īn doar cāteva săptămāni, v-aţi mişcat destul de repede", Sabin Luca reacţionează prompt: "Eu zic că ne-am mişcat īndeajuns de īncet. Este foarte important să mergi cu săpătura cu grijă. Dacă-ţi scapă ceva şi treci mai departe, durează o săptămānă după aceea să recuperezi acel ceva. Aici, practic, a fost un oraş, īn urmă cu 6.000 de ani şi, glumind puţin, nu cred că se poate spune că aici era "Deva" acelor vremuri, ci poate s-ar putea spune că aici era "Bucureştiul" din epoca neolitică".

Coordonatorul şantierului arheologic de la Turdaş spune că īncearcă să ignore presiunea termenului de 15 august, pānă la care ar trebui să fie gata descărcarea arehologică, astfel īncāt constructorii să-şi poată face treaba.
more

As a sign of appreciation and respect for the Romanian moderators and a few Romanian users, I will not edit all my 4100+ messages. I dedicate all the "work" I've done with passion on SSC to these handful of users. I will only continue to read SSC and be available for these users on PM. Thank you.
Old June 6th, 2011, 02:25 PM   #153
alecu26
Registered User

in general chestiile astea se cam vad din satelit.

Daca proiectantii de drum s-ar fi sinchisit sa tina cont, sau macar sa se intereseze de asa ceva s-ar fi putut ocoli....dar parca, vorba lui Berceanu, dacii si romanii si-au facut satele exact unde e autostrada.
Old June 6th, 2011, 02:28 PM   #154
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post
in general chestiile astea se cam vad din satelit.

Daca proiectantii de drum s-ar fi sinchisit sa tina cont, sau macar sa se intereseze de asa ceva s-ar fi putut ocoli....dar parca, vorba lui Berceanu, dacii si romanii si-au facut satele exact unde e autostrada.
Cam greu sa ocoleasca zona aia.... acolo e plin ochi de istorie... cred ca daca sapi oriunde in zona Orastie dai peste ceva.

Old June 6th, 2011, 02:39 PM   #155
alecu26
Registered User

intradevar....din ce spune omul ala...100 de hectare erau greu de ocolit, dar se putea trece prin suburbii, nu exact prin centru. Si totusi 100 de hectare e doar 1km/1 km. Nu e foarte mult de ocolit...si cred ca se compensa ca pret.
Old June 6th, 2011, 05:33 PM   #156
mns
Registered User

mns's Avatar

Likes (Received): 411

Un reportaj (audio) despre autostrada Ar-Tm de pe Radio Romania Actualitati: http://www.romania-actualitati.ro/pa...tostrada-29848
mns no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2011, 06:33 PM   #157
RunRun1730
Registered User

RunRun1730's Avatar

Likes (Received): 825

La tronsonul Nadlac-Arad se lucreaza? sau se va incepe dupa finalizarea tronsului AR-TM?
Old June 6th, 2011, 06:48 PM   #158
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

Quote:
Originally Posted by RunRun1730 View Post
La tronsonul Nadlac-Arad se lucreaza? sau se va incepe dupa finalizarea tronsului AR-TM?
Deocamdata se fac masuratorilor topo pe traseu, iar din toamna vor aparea si utilaje pe teren
bogdymol no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2011, 06:56 PM   #159
RunRun1730
Registered User

RunRun1730's Avatar

Likes (Received): 825

Quote:
Originally Posted by bogdymol View Post
Deocamdata se fac masuratorilor topo pe traseu, iar din toamna vor aparea si utilaje pe teren
Am inteles , oricum tronsonul ala e mai mare decat AR-TM si cred ca o sa dureze mai mult...ma uitam la clipul ala filmat din avion, e superb de la min.4 unde e totul asfaltat, nou o placere sa te uiti la el... apropo cat masoara tronsonul Ar-Tm?
Old June 6th, 2011, 06:58 PM   #160
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

Quote:
Originally Posted by RunRun1730 View Post
Am inteles , oricum tronsonul ala e mai mare decat AR-TM si cred ca o sa dureze mai mult...ma uitam la clipul ala filmat din avion, e superb de la min.4 unde e totul asfaltat, nou o placere sa te uiti la el... apropo cat masoara tronsonul Ar-Tm?
Arad - Timisoara: 32 km
Arad bypass: 12 km
bogdymol no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
autostrada, autostrada a1, romania

Thread Tools

Posting Rules