[Bytom] Obwodnica - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 8 votes, 5.00 average.
Old November 4th, 2004, 08:51 AM   #1
Dyszkin
WFM OSA M52 z 1965 r.

Dyszkin's Avatar

Likes (Received): 4111

[Bytom] Obwodnica

Bytom ma powody do radości. Dzięki pieniądzom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego powstanie najtrudniejsza część miejskiej obwodnicy - od ul. Strzelców Bytomskich do ul. Celnej. Odcinek o długości 2,5 km ma być gotowy w trzy lata.

To szansa na dokończenie całej obwodnicy, bo przez wiele lat po oddaniu pierwszej części trasy od granicy z Piekarami Śląskimi do ul. Strzelców Bytomskich niewiele się na niej działo. Co prawda spora część ciężarówek zaczęła omijać centrum miasta, ale wiele aut grzęzło na ul. Strzelców Bytomskich.

Miasta nie miało 170 mln zł, by dokończyć inwestycję. - Wiedzieliśmy, że nasz wniosek o dofinansowanie drugiego etapu budowy obwodnicy został zaakceptowany. Teraz dotarła do nas wiadomość, że pieniądze na sto procent do nas trafią - mówi Jan Podgórski z Urzędu Miasta w Bytomiu.

Spośród śląskich i zagłębiowskich miast, które starały się o pieniądze z funduszu na inwestycje drogowe, Bytom dostanie najwięcej - aż 72,5 mln zł. Budowa 2,5 km drogi pochłonie w sumie 96,5 mln zł, resztę musi dołożyć miasto.

Wszystko jest już prawie gotowe: teren pod trasę został wykupiony, jest pozwolenie na budowę. Trzeba tylko ogłosić przetarg na wykonawcę prac. - Zakładamy, że rozpoczniemy budowę w drugim kwartale przyszłego roku. To najtrudniejszy odcinek, z kilkoma wiaduktami, dlatego budowa potrwa trzy lata - mówi Podgórski.

Na niedużym w sumie odcinku od ul. Strzelców Bytomskich do ul. Celnej (2,5 km) powstaną aż cztery obiekty inżynierskie - wiadukt i dwupoziomowy węzeł nad ul. Strzelców Bytomskich, wiadukt nad linią tramwajową do Stroszka, wiadukt nad ul. Węglową i wreszcie tunel pod torami kolejowymi.

Do zakończenia inwestycji pozostanie więc ostatni, trzeci odcinek obwodnicy od ul. Celnej do drogi krajowej nr 4. Jak mówi Podgórski i na tę część trasy władze Bytomia będą starały się już w przyszłym roku zdobyć środki z funduszy Unii Europejskiej.

Dyszkin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 4th, 2004, 09:06 AM   #2
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Likes (Received): 50

Ta obwodnica będzie miała sens wtedy kiedy będzie dokończony również drugi fragment do DK 4 . Dobre , że UE daje fundusze i wreszcie te sprawy ruszają po latach zastoju .Wielokrotnie przejeżdżałem przez Bytom i tej obwodnicy baaardzo brakuje , a te skrzyżowanie przy dworcu PKP to bardzo ciekawy element polskiej rzeczywistości .
cudak no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2004, 08:14 PM   #3
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 3523

gratuluję i zazdroszczę

wiadomo coś o parametrach drogi etc?

ArgentynaUrugwaj2006.Japonia2011 English.HK-Singapur-Kambodża-Wietnam2012, Korea-Japonia2012.Korea-Japonia-Tajwan 2013.GruzjaArmenia2014.Japonia2014
Rosja-Sakha(Jakucja)2014

kaspric está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 9th, 2005, 08:42 AM   #4
bewu1
Registered User

Likes (Received): 3501

coś się dzieje po roku?
bewu1 no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2005, 05:21 PM   #5
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 25971

Ostatnio w tamtych okolicach byłem jakieś dwa tygodnie temu.Na przyszłym węźle obwodnicy z ul.Strzelców Bytomskich(DK11) nic się jeszcze nie działo,ale u końca obwodnicy, na skrzyżowaniu z DW 911 w Piekarach Śląskich dobudowywane jest połączenie z centrum Piekar,droga będzie biegła po nasypie.
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2005, 09:14 AM   #6
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

ŚLĄSKIE: POWSTANIE OBWODNICA BYTOMIA

W ciągu najbliższych dwóch lat na Śląsku, kosztem ok. 96,5 mln zł, powstanie obwodnica Bytomia. Trzy czwarte kosztów inwestycji pochodzić będzie z funduszy unijnych.

Obwodnica Bytomia jest częścią tzw. obwodnicy północnej aglomeracji górnośląskiej, która ma być jedną z najważniejszych dróg w regionie i usprawnić komunikację między największymi śląskimi miastami. Rozpisano już przetarg na wykonawcę robót.

W ramach kontraktu nastąpi m.in. przebudowa infrastruktury kolejowej dla potrzeb budowy 100-metrowego tunelu, kompleksowa przebudowa kanalizacji, sieci wodociągowej, energetycznej i telekomunikacyjnej w rejonie nowej drogi, budowa trzech wiaduktów oraz 2,2 km trasy głównej i 800 m łączników. Dzięki nowemu węzłowi Bytom uzyska szybkie połączenie z przyszłą autostradą A-1 oraz międzynarodowym lotniskiem w Pyrzowicach.

Inwestycja otrzymała blisko 72,5 mln zł dofinansowania w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), z puli przeznaczonej na rozbudowę i modernizację infrastruktury dla wzmacniania konkurencyjności regionów. Ponad 24 mln zł dołoży samorząd Bytomia.

Gotowy jest projekt trzeciego etapu prac, w ramach którego nastąpi połączenie obwodnicy m.in. z drogą krajową nr 4. Na tę inwestycję gmina wystąpi z wnioskiem o kolejne dofinansowanie ze środków unijnych. Koszt budowy wyniesie ok. 50 mln zł.

Źródło: Puls Biznesu z dn.28.10.2005
Old October 29th, 2005, 10:05 AM   #7
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Czy koledzy ze Śląska mają jakies jej plany ( tej obwodnicy ) ? Przejżałem swoje archiwum i nic nie mogę znaleźć......
Old October 29th, 2005, 11:00 PM   #8
puszczak
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by cudak
Czy koledzy ze Śląska mają jakies jej plany ( tej obwodnicy ) ? Przejżałem swoje archiwum i nic nie mogę znaleźć......
Prosze bardzo oto mapka zrobiona przed chwilą na podstawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Bytom....
Old October 30th, 2005, 11:02 PM   #9
Przem
Registered User

Likes (Received): 82

Puszczak mam pytanie - odcinek obwodnicy między Szarlejem a zjazdem na Radzionków zaznaczyłem przerywaną linią - czyżby obecny przebieg istniejącej obwodnicy na tym odcinku nie był ostateczny, ma powstać jakaś równoległa jezdnia do obecnej?.
Przem no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2005, 08:24 AM   #10
Stratocaster
Floyd Rose Classic 22fret

Stratocaster's Avatar

Niestety, cały czas mowa tu o obwodnicy jednojezdniowej. Dwujezdniowa jest tylko DW911 do wezła z A1 (wschodnia obw. Bytomia).
Old October 31st, 2005, 12:09 PM   #11
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Nie wiem czy zauwazyliście na przedstawionej mapie przez Puszczaka , na północnym odcinku obwodnicy Bytomia nakłada się ona z przebiegiem A1 ....(przerywanymi liniami zaznaczono korytarz pod A1 ) . To znaczy , że tzw. obwodowa Bytomia będzie ostatecznie połączona z A1 . A1 będzie cześcią tejże obwodnicy ?
Old October 31st, 2005, 01:04 PM   #12
Stratocaster

Stratocaster's Avatar

Quote:
Originally Posted by cudak
Nie wiem czy zauwazyliście na przedstawionej mapie przez Puszczaka , na północnym odcinku obwodnicy Bytomia nakłada się ona z przebiegiem A1 ....(przerywanymi liniami zaznaczono korytarz pod A1 ) . To znaczy , że tzw. obwodowa Bytomia będzie ostatecznie połączona z A1 . A1 będzie cześcią tejże obwodnicy ?
nic z tych rzeczy. północna obwodnica Bytomia to będzie droga jednojezdniowa, o znaczeniu raczej lokalnym - i nie sądzę żeby ruch na niej był specjalnie duży. Jej przebieg z A1 się nie pokrywa, no w jednym miejscu się trochę przybliżaja, ale o żadnych węzłach nie ma mowy.

Oczywiście rodzi się pytanie: dlaczego północna obwodnica Bytomia nie miałaby iść jednym śladem z A1? Odpowiedzi nie znam.
Old October 31st, 2005, 01:24 PM   #13
bregi
Registered User

bregi's Avatar

Likes (Received): 546

Moim zdaniem jeżeli obwodnica ma być w takim kształcie to nie wiem czy ona spełni swą rolę. Powinna być bliżej śródmieścia. Ktoś kto jedzie np. od strony Zabrza to niesamowicie musiałby nadłożyć drogi żeby przejechać przez Bytom i dostać się w kierunku Siemianowic lub Katowic. No juz bardziej to widzę dla osób jeżdzących od Tarnowskich Gór. Podejrzewam że jest to wynikiem komplikacji zabudowy na północ i północny zachód od centrum. Mam nadzieję że Bytomiu jeszcze pomoże A1.
bregi no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2005, 02:42 PM   #14
skuro
Registered User

skuro's Avatar

Quote:
Originally Posted by bregi
Moim zdaniem jeżeli obwodnica ma być w takim kształcie to nie wiem czy ona spełni swą rolę. Powinna być bliżej śródmieścia. Ktoś kto jedzie np. od strony Zabrza to niesamowicie musiałby nadłożyć drogi żeby przejechać przez Bytom i dostać się w kierunku Siemianowic lub Katowic. No juz bardziej to widzę dla osób jeżdzących od Tarnowskich Gór. Podejrzewam że jest to wynikiem komplikacji zabudowy na północ i północny zachód od centrum. Mam nadzieję że Bytomiu jeszcze pomoże A1.
.... i znowu się z Tobą zgadzam

jadąc od strony Gliwic, Zabrza nie bedzie się opłacało zjechać na obwodnicę jadąc do Chorzowa i Katowic. Nadłoży się w ten sposób kawał drogi co oznacza czas i paliwo. Obwodnica bedzie służyła mieszkańcom Piekar, Siemianowic. Tarnowskich.

Ciekawe czy Bytom mysli o południowej obwodnicy od skrzyżowania 4-Wrocławska-pn obwodnica. Trasa taka biegłaby przez Bobrek, Szombierki az do Chorzowskiej-poczatek wschodniej obwodnicy miasta i przyszłej obwodnicy Chorzow. Oczywiście byłaby to pekspektywa nie najblizszych 15 lat, ale..
skuro no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2005, 06:38 PM   #15
puszczak
Registered User

do poprzedniej mapki wkradła się nieścisłość, którą słusznie zauważył Przem. Na odcinku obwodnicy między Szarlejem a zjazdem na Radzionków raczej nic nowego sie nie wydarzy.

Teraz odpowiadam na pytanie Cudaka, które brzmiało "czy tzw. obwodowa Bytomia będzie ostatecznie połączona z A1 . A1 będzie cześcią tejże obwodnicy ?"
otóż nie. niedawno przyjęto już chyba ostateczny przebieg A1 przez teren bytomia i nie bierze się pod uwagę połączenia na tym odcinku tych dwóch inwestycji, nie powstaną równolegle do autostrady pasy ruchu które będą zarazem cześcią nowej obwodnicy, tak jak to ma miejsce na A4 w katowicach...dlaczego przyjęto taki wariant? szczegółowej odpowiedzi nie znam. Wiem natomiast ze Bytom bedzie miał tylko jeden węzeł autostradowy który powstanie na skrzyżowaniu z obecną ulicą Strzelców Bytomskich.

I na koniec odpowiedź na słuszne uwagi Bregi i Skuro:
"Ciekawe czy Bytom mysli o południowej obwodnicy od skrzyżowania 4-Wrocławska-pn obwodnica. Trasa taka biegłaby przez Bobrek, Szombierki az do Chorzowskiej-poczatek wschodniej obwodnicy miasta i przyszłej obwodnicy Chorzow. Oczywiście byłaby to pekspektywa nie najblizszych 15 lat, ale..?"
Oczywiście miasto planuje taką inwestycje ale faktycznie w ciągu najbliższych lat nie doczekamy się jej realizacji. Wiadomo brak kasy. Bedzie to tzw. druga obwodnica, lub obwodnica śródmiejska. Jej przebieg zaznaczyłem niebieskim kolorkiem na mapce. Częsciowo pobiegnie ona istniejącymi ulicami
/np. Sandomierska, Powst. Śląskich, Łużycka, Zabrzańska w Szombierkach i Krzyżowa w Łagiewnikach/ a częściowo zupełnie nowym szlakiem. Nad linią kolejową planowany jest nowy most w miejscu istniejącego obecnie mostu, którym jeździ bytomska wąskotorówka. Ale jak na razie wszystko te plany to odległa przyszłość.

Co jeszcze....aha....na niebiesko tez zaznaczyłem nową drogę w Miechowicach, która o ile starczy kasy moze powstanie w kolejnym etapie budowy obecnej obwodnicy a połączy właśnie obwodnicę z tą dzielnicą.

jak co to pytajacie...
pozdrawiam wszystkich zainteresowanych losem bytomia, chyba najfaniejszego obok bielska miasta na świecie.
Old November 1st, 2005, 10:15 PM   #16
Przem
Registered User

Likes (Received): 82

Dzisiaj w drodze na cmentarze jadąc obwodnicą Bytomia w kierunku Szarleja (tzn Piekar Śląskich dla nietutejszych :-)) specjalnie patrzyłem pod kątem przyszłej A1, która tamtędy ma przechodzić - tam już na dzień dzisiejszy jest stosunkowo ciasno - obowdnica Bytomia, Piekar Śląskich, otwarta jakiś czas temu obwodnica Szarleja, Kaufland, ściek o dumnie brzmiącej nazwie Szarlejka, do tego nowo budowana droga od obwodnicy Bytomia do świateł w Szarleju. Jeżeli tam ma śię jeszcze zmieścić A1 to chyba na odcinku kilkuset metrów będzie musiała przechodzić estakadą - obawiam sę, że koszty budowy tego odcinka będą jeszcze wyższe niż A4 Chorzów - Gliwice. Bytom jest jak wszystkim wiadomo kompletnie podkopany i miejscami zapadł się już o kilkanaście metrów - po tym terenie ma biec autostrada. Obawaiam, się że trzeba będzie wybudować trzy jezdnie autostrady, bo jedna z nich zawsze i tak będzie w remoncie z uwagi na szkody górnicze. Nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta jak kilkanaście lat temu połączono po raz pierwszy połączono wschodni odcinek obwodnicy Bytomia z obodnicą Piekar to w stosunkowo krótkim czasie droga tak się zapadała, że ją zalały sąsiednie stawy i przez wiele lat była nieczynna. Ostatnio jest jakby nieco lepiej, ale i tak pomimo ciągłych remontów poszczególnych odcinków dróg w tym rejonie tworzą się różnego rodzaju niespodzianki.
Przem no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2005, 09:09 AM   #17
Stratocaster

Stratocaster's Avatar

Quote:
Originally Posted by puszczak
do poprzedniej mapki wkradła się nieścisłość, którą słusznie zauważył Przem. Na odcinku obwodnicy między Szarlejem a zjazdem na Radzionków raczej nic nowego sie nie wydarzy.
To co zaznaczyłeś na czarno na tym odcinku w tej chwili nie istnieje. Obecnie droga pomiędzy zjazdem na Radzionków a Szarlejem biegnie pod torami, ostro w prawo i do obwodnicy Piekar wpada dużo bardziej na północ - tam gdzie jest ona jednojezdniowa, na północ od rzeczki (Szarlejki?), nad którą przejeżdzamy potem mostem po obwodnicy Piekar. To stara droga, która jest (ledwo) widoczna na tej mapce, a została wyremontowane pod potrzeby obwodnicy Bytomia. Prawie w całości ten odcinek biegnie na północ od planowanej A1.

A miejsca pod A1 jest dość - znam te tereny b. dobrze i wg mojej oceny wszystko się spokojnie pomieści...
Old November 2nd, 2005, 03:36 PM   #18
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Quote:
Originally Posted by Stratocaster
A miejsca pod A1 jest dość - znam te tereny b. dobrze i wg mojej oceny wszystko się spokojnie pomieści...
Popieram kolegę,miejsca jest sporo,a jeśli ktoś jest ciekawy dokładnego przebiegu A1 przez Piekary Śląskie,to w centrum jest ładna mapka,na której jest naniesiona przyszła autostrada i węzeł z DW911,(typu trąbka...)
Old November 2nd, 2005, 03:48 PM   #19
jacentyy
Registered User

Likes (Received): 21

Quote:
Originally Posted by Luki_SL
Popieram kolegę,miejsca jest sporo,a jeśli ktoś jest ciekawy dokładnego przebiegu A1 przez Piekary Śląskie,to w centrum jest ładna mapka,na której jest naniesiona przyszła autostrada i węzeł z DW911,(typu trąbka...)
Chyba Ci ktorzy projetkuja/ projektowali ten odcinek chyba wiedza czy jest tam miejsce czy nie, bo inaczej by jej tam nie prowadzili, nieprawdaz?:>
jacentyy no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2006, 01:58 PM   #20
fairhair26
S19 na wschodzie

fairhair26's Avatar

Likes (Received): 1675

Fotorelacja z dwujezdniowej DW911 (wschodniej obwodnicy Bytomia)

Nie wiedziałem gdzie to wrzucić ale uznałem, że chyba jednak do tego wątku

Oto przykład dwujezdniowej drogi wojewódzkiej będącej obwodnicą wschodnią miasta Bytomia.

Jedziemy od strony Piekar. Pas awaryjny zasypało . Tuż za skrzyżowaniem z ulicą Bytomską w Piekarach. Skrzyżowanie niestety kolizyjne

Zbliżamy się do bezkolizyjnego węzła z drogą krajową nr 94, która przebiega pod DW 911

Zbliżamy się do krajowej 79-ki

Oto bezkolizyjny węzeł DW 911 z DK79

Tak więc mogę stwierdzić, że nie jesteśmy za Murzynami 100 lat tylko brakowało nam ciągłości i równomierności inwestycji w kraju. Pozdrawiam

www.mycharts.pl
www.lighting-gallery.pl
www.oprawy24.pl
fairhair26 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śląskie, bytom, dk88, dk94, obwodnica

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread: