[Szczecin] Sedina - fontanna Manzla / informacja o zbiórce pieniędzy w pierwszym poście - Page 18 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Popierasz odbudowę Sediny?
TAK 299 93.44%
NIE 12 3.75%
NIE MAM ZDANIA 9 2.81%
Voters: 320. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old October 24th, 2008, 06:38 AM   #341
Hubix
Wędrowiec do świtu

Hubix's Avatar

Likes (Received): 188

Germanofob, czy jak?

Piskorskiemu wszystko co niemieckie kojarzy się z nazizmem. A sęk w tym, że ten pomnik nawet nie jest niemiecki - on jest szczeciński!

Szczecin - Stettin - Stetin - Stetinum - Stettinum - Stitinum - Sedinum - Stetinae - Stettino - Estetino - Stytin - Štetín - Štětín - Sztetëno - Szcecëno - Ščečin - Ščecina - Ščecinas - Şçeçin - Borstaborg - Sitnu - Sasin - Sagin - Στσέτσιν - Шчећин - Шчечин - Шчэцін - Щецін - Щецин - שצ'צ'י - 什切青
Hubix no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 24th, 2008, 07:33 AM   #342
marecki13
Registered User

marecki13's Avatar

Likes (Received): 564

Quote:
... Skłaniałbym się raczej przeciw tej inicjatywie, gdyż drażni mnie patos i monumentalizm pomników wilhelmińskich, które kojarzą się z powolnym zmierzaniem Niemiec w stronę ślepej uliczki: pierwszej, a następnie drugiej wojny światowej - pisze Jan M. Piskorski*
Niesamowite

Mam pytanie do Pana Piskorskiego: Czy nie drażni Pana CH Galaxy i temu podobne? Przecież to także patos i monumentalizm pomników konsumpcjonizmu. Zrównajmy wszystko co jest z przed 1945 i wybudujmy drugą Nową Hutę - ale nie wiem czy taka architektura czasami Pana także nie podrażni.
Mnie drażni Galaxy i jakoś je wybudowali, mam nadzieję, że pomimo Pana sprzeciwu (można to tak nazwać) jednak Sedinę odbudują - było nie było to także historia Szczecina z którym Pan się związał.
Pozdrawiam!
Old October 24th, 2008, 11:15 AM   #343
mac's
szczecinomaniak

mac's's Avatar

Likes (Received): 57

Od tego jest dyskusja, żeby każdy mógł od swojej strony przedstawić swój punkt widzenia. Lapa pisze, że książki Piskorskiego są rzetelne, więc autor artykułu rzetelnie przedstawił to wydarzenie, jakim było postawienie Sediny. Moim zdaniem całkiem obiektywnie i z ciekawymi wsnioskami zostało to opowiedziane. Wiem, że to wątek z cyklu "Sedina najlepszym pomnikiem jest" a jak ktoś ma tu inne zdanie jest na przykład "cypisem-walikoniem" Ale ten artykuł jest naprawdę dobry. Wolę mieć ambitną rzeźbę naszych szasów, nawiązującą do sediny, ale obrazująca Szczecin powojenny, zamiast przaśnego, monumentalnego pomnika o wątpliwej wartości artystycznej, ciekawostkę dla emerytowanych szczecinian.
mac's no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 24th, 2008, 12:38 PM   #344
lapa
Registered Looser

lapa's Avatar

Likes (Received): 0

ba! oczywiście że nie miałbym nic przeciwko "ambitnej rzeźbie naszych czasów" natomiast absolutnie nie wierzę że jest to wykonalne Ok, nie ukrywam że mam pobieżną wiedzę o polskiej rzeźbie współczesnej ale bardzo ciężko mi w pamięci znaleźć jakikolwiek przykład dobrej, rzeźby miejskiej w naszym kraju. Niestety, wyobraźnia podsuwa mi jedynie obrazy pomników Jana Pawła II w każdej gminie, lokalnych "rubasznych" pomników ziemniaka czy też wójta Wąchocka oraz mniej czy bardziej monumentalnych i pełnych patosu pomników walki i męczeństwa. Nie wierzę, naprawdę nie wierzę że istnieje ktoś kto jest Michałem Aniołem naszych czasów kto byłby zdolny stworzyć w miejscu Sediny dzieło łączące stare z nowym, polskie z niemieckim, Sttetin ze Szczecinem. Coś co mogło by być faktycznym nowym, ponadczasowym symbolem dla szczecinian i ich miasta. Wiem że to bezczelny i mało wyszukany przykład, ale boje się ze mielibyśmy tu drugiego Anioła Wolności co najwyżej. Konkursik, przetarg, a potem szybciutkie zlecenie z wolnej ręki. Ja, mimo że nie jestem emerytowanym szczecinianinem, już wolę odtworzenie "przaśnego monumentalnego pomnika pogańskiej bogini z wielkimi cyckami" który będzie skłaniał do dyskusji "szczecin z historią", który będzie mówił jednoznacznie, bez metafory o jakiejś ciągłości historycznej miasta.
Old October 24th, 2008, 01:03 PM   #345
mike102
It's True. All of it.

mike102's Avatar

Likes (Received): 5490

"Czy fontanna Manzla warta jest odbudowy? Skłaniałbym się raczej przeciw tej inicjatywie, gdyż drażni mnie patos i monumentalizm pomników wilhelmińskich, które kojarzą się z powolnym zmierzaniem Niemiec w stronę ślepej uliczki: pierwszej, a następnie drugiej wojny światowej - pisze Jan M. Piskorski* "

Rzezby we wszystkich krajach imperialnych z tamtego okresu sa podobne. Londyn, Paryz, Rzym, Madryt czy Petersburg pelne sa takich klasycystyczno-alegorycznych monumentow (w tym samym stylu zreszta malowal mistrz Matejko). Generalnie sa one odbierane bdb i wiekszosc ludzi myslac "pomnik" widzi wlasnie cos takiego, a nie betonowa bryle z aluminiowym stozkiem i kula na sprezynie. Mi sie akademicki styl b. podoba i chetnie widzialbym znacznie wiecej tego typu monumentow oraz funtann w miescie.

Sedina, postawiona przez szczecinskich kupcow, nie moze byc identyfikowana z militaryzmem (nie ma w niej takich elementow, jest handel i zegluga), a odpowiedzialnosc za IWS Niemcy bardzo rowno dziela z kilkoma innymi krajami...
mike102 está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 24th, 2008, 01:15 PM   #346
lapa
Registered Looser

lapa's Avatar

Likes (Received): 0

"Symbolem obecnego Szczecina jest raczej tobołek..."
"Trzeba by jednak przetworzyć ten monument, co mógłby zrobić tylko wybitny artysta..."
Old October 24th, 2008, 01:20 PM   #347
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

Hehehe dobre!
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2008, 04:56 PM   #348
Jarek
Szczecin Freak

Jarek's Avatar

Likes (Received): 14

Polski Szczecin to przede wszystkim góra betonu i Syfaxy na wierzchu niczym wisienka na torcie, tak więc nie pasuje do niego więcej rzeczy, np. całe śródmieście, Westend czy Wały Chrobrego. Uważam wobec tego, że dla zapewnienia spokojnego snu panu JMP powinniśmy jak najszybciej wystrzelić je w kosmos.
Old October 25th, 2008, 09:46 AM   #349
mastah86
Registered User

mastah86's Avatar

Quote:
Originally Posted by Hubix View Post
Germanofob, czy jak?

Piskorskiemu wszystko co niemieckie kojarzy się z nazizmem. A sęk w tym, że ten pomnik nawet nie jest niemiecki - on jest szczeciński!
teraz ładnie opakować te słowa i wysłać panu Piskorskiemu w prezencie.

we wrześniu miała być podpisana umowa o wykonanie pomnika w skali 1:1. ktoś coś wie na ten temat?
mastah86 no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2008, 04:44 PM   #350
mastah86
Registered User

mastah86's Avatar

czyli ze wszyscy wszystko wiedza ktos kiedys zagladal tutaj?:
http://www.stowarzyszeniesedina.pl/
Aktualnosci: "Model Sediny juz wkrotce w Szczecinie". kolejna strona z przyszloscia...

nie wyobrazam sobie jak oni chca zebrac te 2,5 mln. Zaden ze sponsorow (czyli mieszkancow Szczecina) nie jest informowany o postepach prac. Model mial trafic do galaxy i jak zwykle nic z tego nie wyszlo. Pod wzgledem marketingowym dno i 10 metrow mulu...
mastah86 no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2008, 03:06 PM   #351
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

Quote:
Sedina bez głowy. Trzeba ją zburzyć do końca

akr2008-11-06, ostatnia aktualizacja 2008-11-06 20:22

Wykonana z piasku kopia słynnego szczecińskiego pomnika, po kilku miesiącach od powstania jest w opłakanym stanie

Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG

Stojącą na Łasztowni piaskową Sedinę wyrzeźbił Vyacheslav Boretskyy z Ukrainy na czerwcowych Dniach Morza. Od tego czasu wandale pozbawili ją głowy, nie ma też śladu po postaciach, które wyrzeźbiono u jej podnóża. Pora uprzątnąć to, co zostało, bo w obecnym stanie to bardziej świadectwo niechlujności niż starań szczecinian o odbudowę pomnika, który przed wojną stał na obecnym pl. Tobruckim.
I tak dzielnie się trzymała
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Old December 8th, 2008, 02:29 PM   #352
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

Nadal nikt nie chce usunąć tego co pozostało po piaskowej Sedinie. Żenada.
dyrektor Starosławska
Old December 9th, 2008, 12:23 PM   #353
tmkj
Królewskie Miasto Darłowo

tmkj's Avatar

Likes (Received): 102

A był ktoś dziś w Syfaxy i widział Sedinę?
tmkj no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2008, 12:54 PM   #354
fable
Szymek

fable's Avatar

W końcu wyszła z muzeum? Lepiej późno niż wcale...

Zwiedzaj Szczecin wygodniej i taniej ze Szczecińską Kartą Turystyczną!
fable no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2008, 01:05 PM   #355
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

Ja nie widziałem, a byłem w weekend.
dyrektor Starosławska
Old December 9th, 2008, 01:16 PM   #356
fable
Szymek

fable's Avatar

Ma stać przez 30 dni. Chyba od dzisiaj?

Old December 9th, 2008, 01:42 PM   #357
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

No to może da się ją obfocić , bo w Muzeum zabronili
dyrektor Starosławska
Old December 9th, 2008, 02:20 PM   #358
calab
Registered User

calab's Avatar

Likes (Received): 174

Tylul watku jest slaby, bo moim zdaniem najpiekniejszym pomnikiem w szczecinie jest pomink 3 orlow
Old December 9th, 2008, 02:21 PM   #359
fable
Szymek

fable's Avatar

Zabronili nie zabronili, nie dałem się :P może i tylko komórka, ale ujęcie chyba nienajgorsze

Old December 9th, 2008, 02:22 PM   #360
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

@Calab atualnie tak. Tytuł ma przyciągać
dyrektor Starosławska
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
fontanna, mała architektura, pomniki, rekonstrukcja, szczecin

Thread Tools

Posting Rules