Retail & Leisure - Page 76 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–West Region > Craiova Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 31st, 2019, 04:10 PM   #1501
maga998
Registered User

maga998's Avatar

Likes (Received): 1317

Un mall de succes e ala care are tot ce trebuie in jurul lui, unde exista deja o zona dezvoltata. La Auchan este Kaufland, Lidl la 100 de metri. Mii de apartamente in raza imediata. Trafic pietonal.

Alternativa este sa faci cum a facut ala in Baneasa, daca ai spatiu in afara orasului, adica aduci acolo tot, faci zona mare comerciala, cu spatii mari, cu "n+1" magazine, ceva care sa atraga, sa fie tinta intrinseca. Faci un cartier rezidential langa, eventual.

Nu vad asa ceva la Adora, si nici la Westgate, dar vad pe Caracal un alt tip de mall, cu intrare in parc, cu terase la etaj, exterioare, se putea face ceva de nisa.
maga998 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 31st, 2019, 04:17 PM   #1502
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Likes (Received): 966

Ai deschis cutia Pandorei. Conceptul de centru de leisure & shopping e binecunoscut, si in alte parti unde se exploateaza mai demult, aproape toate sunt dezvoltate in afara orasului. O vizita acolo se intinde de regula pe o jumatate de zi. Si crede-ma ca intr-unele nu te poti plictisi chiar o zi intreaga. Doar ca dpdv cultural la noi e cu totul altfel. Se pare ca au succes mallurile din buricul targului, pe cand cele din afara sunt considerate mai degraba frecventate de angrosisti, pomanagii sau de provincie (gen targ Europa in Bucuresti, sa dau un exemplu extrem).

maga998 liked this post
perfidus no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2019, 06:50 PM   #1503
Dorin Nikos
Registered User

Dorin Nikos's Avatar

Likes (Received): 1570

vedeti ca in tara tendinta e sa combini comercial + office. astfel iti asiguri vadul constant de cumparatori cu venituri peste medie. s-a inceput la iasi cu palas, bucuresti cu promenada/afi cotroceni, timisoara cu openville. WestGate si Nepi pe varianta asta trebuie sa mearga neaparat pentru a avea succes...

perfidus liked this post
Dorin Nikos no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 1st, 2019, 10:00 PM   #1504
getott
Registered User

getott's Avatar

Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by Dorin Nikos View Post
vedeti ca in tara tendinta e sa combini comercial + office. astfel iti asiguri vadul constant de cumparatori cu venituri peste medie. s-a inceput la iasi cu palas, bucuresti cu promenada/afi cotroceni, timisoara cu openville. WestGate si Nepi pe varianta asta trebuie sa mearga neaparat pentru a avea succes...
In tara? Cam tot ce e centru comercial prin Asia implica si cladiri de birouri + acces la transport public.
getott no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2019, 10:10 AM   #1505
Dorin Nikos
Registered User

Dorin Nikos's Avatar

Likes (Received): 1570

Lidl de pe Romanesti - Dunarea

se lucra si aseara la 19. am fi un fel de China daca s-ar construi tot asa de repede precum un lidl/kaufland

adymartianul, andreyn, most liked this post
Dorin Nikos no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2019, 03:36 PM   #1506
ValsiSRO
Love is in the air

ValsiSRO's Avatar

Likes (Received): 566

Quote:
Originally Posted by Dorin Nikos View Post
se lucra si aseara la 19. am fi un fel de China daca s-ar construi tot asa de repede precum un lidl/kaufland
La fel de intens se lucreaza si la Lidl-ul de pe strada Brestei, desi acolo sunt abia la inceput

andreyn liked this post
ValsiSRO no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2019, 12:05 PM   #1507
Akittaqi
Registered User

Akittaqi's Avatar

Likes (Received): 402

Update cu lucrarile la LIDL-ul de pe Blv Romanescu. Lucreaza cu multi oameni si cred ca toamna asta ii dau drumul, desi pe pancarda cred ca era trecut mai 2020.

Si bonus, statia de autobuz din apropiere este schimbata. As zice ca arata chiar decent in comparatie cu jegurile de statii din restul orasului, asta desi se putea muuult mai bine.

Old September 18th, 2019, 12:29 PM   #1508
hit_man_dany_el
Registered User

hit_man_dany_el's Avatar

Likes (Received): 833

Oare cat i-au costat statia aia de autobuz?
Presupun ca mai putin decât porcăriile alea montate de primărie...
hit_man_dany_el no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2019, 08:29 PM   #1509
andreyn
Registered User

andreyn's Avatar

Likes (Received): 2327

Statia e (re)construita de Lidl?
andreyn no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2019, 08:21 AM   #1510
Akittaqi
Registered User

Akittaqi's Avatar

Likes (Received): 402

Quote:
Originally Posted by andreyn View Post
Statia e (re)construita de Lidl?
Nu scria nimic nicaieri
Akittaqi no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2019, 04:24 PM   #1511
Sebastian99t
Registered User

Likes (Received): 17

https://www.gds.ro/Bani-afaceri/2019...ro-in-craiova/

NEPI Rockcastle a finalizat achiziția unui teren de aproximativ 200.000 mp în Craiova, pe Calea Severinului, unde intenționează să construiască unul dintre cele mai mari proiecte de retail din zona Olteniei, informează economica.net. Valoarea investiției totale este estimată la aproximativ 110 milioane euro, iar lucrările de construcție vor demara după obținerea tuturor avizelor necesare.

Estimat pentru trimestrul 4 - 2021

maga998, adymartianul, Dubreu, andreyn liked this post
Sebastian99t no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2019, 05:08 PM   #1512
maga998
Registered User

maga998's Avatar

Likes (Received): 1317

cred ca asta e cea mai buna stire:

Quote:
Proiectul include și construirea de către NEPI Rockcastle a unei șosele de legătură între Calea Severinului și Strada Râului, având 2 benzi pe sens, fapt care va avea o contribuție importantă la dezvoltarea infrastructurii din zonă.

Dubreu, andreyn, florian13pfa liked this post
maga998 no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2019, 05:24 PM   #1513
Sealand1
Registered User

Sealand1's Avatar

Likes (Received): 207

Falimentul Mercur? O stire ne arata inca o data cat de importanta este Calea Bucuresti-Calea Severinului, unde avem nevoie de tramvaie de calitate, asteptam cat mai repede constructia si sa amintim de rolul lui mititelu care este destul de important

Edit: Pe langa cele scrise mai sus, Mititelu spune si nu minte dupa cum vedem, ca o sa faca si cateva cartiere
https://www.facebook.com/adrianmitit...88197034840074

Dubreu liked this post
Sealand1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2019, 11:02 PM   #1514
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 10807

Ar fi trist falimentul Mercur, singura lor bubă mare e mixul prost de retail pe partea de îmbrăcăminte și lipsa unei ancore în zona de food court. În rest, cred că e unul dintre cele mai puțin nocive centre comerciale din RO.

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".

andreyn liked this post
Dubreu está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 1st, 2019, 11:05 PM   #1515
Cosmin5
Registered User

Likes (Received): 1066

Nu cred ca e musai ca mercurul sa falimenteze.
Ei vor trebui sa isi regandeasca modelul de business si sa taie serios din chirii care am inteles ca sunt destul de mari pentru potentialul redus pe care il are fara o parcare.
Sau ar putea sa inceapa constructia unei parcari supraterane peste parcarea din spate (dar asta e costisitor, complicat de facut datorita pozitiei ultracentrale, si cel mai important, este scump. Sa nu mai zicem ca exista toate sansele ca parcarea respectiva, daca ar fi la "liber", sa fie ocupata de oameni care nu au niciun interes sa vina la cumparaturi, ci doar in centru in general.
Sau ar putea incerca un proiect ambitios de reconversie in spatii de birouri , poate pentru 2 etaje din 5. Am inteles ca magazinele de la parter, etajul 1, cinema-ul si sala merg decent.

Cat despre vestea venirii Nepi, nu pot sa spun decat ca ma bucur enorm, mai ales in contextul in care Sonae Sierra nu "misca" nimic. Zona respectiva va fi adusa in secolul 21 si merita asta datorita accesului la principalul bulevard al orasului, la utilitati, la transport public dar si zona de captare foarte mare (Craiovita, Severinului, G Enescu, parte din centru, Botanica, Agronomie).

Meanwhile, la Electroputere se simte "mirosul" unui competitor.
Au inlocuit sistemele de iluminat si in sfarsit in parcare nu te mai simti ca in spatele blocurilor din Craiovita Noua (no offence), adica este o lumina decenta.
Am auzit un zvon cum ca ar dori sa construiasca o pasarela care sa conecteze noile cladiri cu "cladirea mama", mai exact cu zona de food-court. Nu stiu cum vor sa faca asta, dar e o idee foarte buna. Parcarea asta e de departe cea mai prost conceputa din toata tara, efectiv nu exista niciun trotuar inafara de cele ce inconjoara cladirea Decathlon/Media Galaxy si cladirea veche. Nu exista o alee pe care sa se mearga, efectiv oamenii fac slalom printre masinile din trafic. Asta e primul lucru care trebuie schimbat, cu pretul sacrificarii unor locuri de parcare, ca tot vor fi mai multe o data cu deschiderea celei subterane.

Am aflat intre timp ca la etajele 1 si 2 din vechiul pavilion Electro ar avea birourile cei de la Hella. S-a ajuns in situatia asta datorita intarzierii de la cladirile ce se construiesc spre Kaufland.
Nu stiu ce se va intampla cu turnurile dupa ce se vor muta cei de la Hella acolo unde trebuie, sper sa se gaseasca o solutie optima pentru ele (desi nu cred ca mai e cineva interesat), sau sa se demoleze. As vedea o cladire de birouri gen Malmo acolo, si pentru ca rezultatul sa fie unul similar trebuie construita de la 0, reconversia fiind probabil mai costisitoare decat constructia efectiva a unei cladiri noi.
Intregul bulevard Decebal trebuie revigorat, si tot ce inseamna active nefunctionale (fie ca ne doare sau nu), trebuiesc valorificate si puse la treaba.
Inca sunt multe zone in oras cu hale vechi neingrijite ce au nevoie de reconversie/renovare, si aici as aminti, inafara de intreaga zona adiacenta strazii Decebal, si tot ce inseamna Metal Lemn, fosta Regie de tutun.

In Electroputere (cladirile noi) voi veni : Takko (au inchis magazinul din mall si se vor muta intr-un spatiu mai mare in noua cladire, la parter), Pepco , Sportisimo. Atat am putut vedea momentan + o cafenea cu terasa interesanta deasupra de Reserved, cu acces de la etaj, de la scarile rulante in stanga. De asemenea in spate, langa Mc Donald's se mai construieste un restaurant, si o scara rulanta (care sper ca va cobori).
Old October 2nd, 2019, 12:02 AM   #1516
andreyn
Registered User

andreyn's Avatar

Likes (Received): 2327

Lucrurile se schimba drastic in peisajul de retail din oras. O alta chestie buna este ca apare un alt jucator pe partea de hypermarket, respectiv Carrefour. Va fi si foarte aproape de Auchan si de ancora de acolo, deci competitia va fi acerba, asta inseamna si preturi mai mici pentru consumatori. Dedeman aduce si el un plus, desi nu prea agreez aceste magazine atat de mult in interiorul oraselor. De vazut ce se va intampla si cu Leroy Merlin si Praktiker/BricoDepot.
Strada de legatura va fi clar un plus, sa nu mai zic ca va fi facuta de un privat. Sa vedem ce proiecte rezidentiale se anunta acolo, sper sa apara si cladiri de birouri in peisaj, sunt un "must" daca vrem dezvoltare sanatoasa, nu doar consum pe salarii la stat si salarii aproape de minim la privat.
Constructia in sine inseamna sute de locuri de munca in constructii pentru 2 ani de zile si apoi probabil in jur de 1.000 de locuri de munca prost platite.
Ce mai sper este sa faca si cateva statii de autobuz decente in interiorul locatiei, nu am mari pretentii, ceva in genul celor de la Baneasa, poate regandesc astia de la RAT niste trasee care sa intre si acolo.

sorinacioo, Dubreu liked this post
andreyn no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2019, 08:47 AM   #1517
ValsiSRO
Love is in the air

ValsiSRO's Avatar

Likes (Received): 566

Quote:
Electroputere Parc este amplasat in partea centrala a Craiovei si este primul centru commercial din zona de sud a tarii. Mall-ul detine o galerie comerciala cu o suprafata inchiriabila de 28.000 mp si un hipermarket Auchan, care detine spatiul de 15.000 mp.
Quote:
Mallul Promenada Craiova va avea o suprafață de 70.000 mp închiriabili, cu o capacitate de peste 150 de magazine de îmbrăcăminte, încălțăminte, înfrumusețare, sport, tehnologie, home&deco, jucării și produse pentru copii, servicii, restaurante și cafenele.
Daca este asa, atunci va fi o diferenta foarte mare .... de cand astept ca zona aia sa se miste putin, acum sa facem un exercitiu de imaginatie, cum ar fi daca statul asta ar face si centura de SUD a orasului. Atunci poti spune ca zona de vest va avea cu adevarat un boom
ValsiSRO no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2019, 09:09 AM   #1518
Sealand1
Registered User

Sealand1's Avatar

Likes (Received): 207

https://ro.wikipedia.org/wiki/Electroputere_Parc

Numai la noi propriul site dezinformeaza, n-o avea 83k cat zice aici dar nici 43 cat scrie pe site, daca privesti pe maps vezi ca e foarte mare

Si sa nu uitam ca electro a cumparat un neren langa leroy merlin, foarte mare, pe care momentan depoziteaza pamantul

Last edited by Sealand1; October 2nd, 2019 at 09:20 AM.
Sealand1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2019, 10:10 AM   #1519
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Likes (Received): 4100

Partea centrala a Craiovei

maga998 liked this post
adymartianul no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2019, 02:15 PM   #1520
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Likes (Received): 966

Drumul cu 2 benzi pe sens in momentul de fata nu se poate face pana la Str. Raului. Nepi nu detine tot terenul, ar insemna sa cumpere si proprietatile ce vor trebui demolate.

Dar daca Primaria va lua taurul de coarne si va declara investitia ca fiind una de interes public local, lucrurile se pot debloca, iar acea zona poate deveni un pol important de dezvoltare in directia unui campus de cladiri de birouri.

Sper doar sa nu se apuce Mititelu de vreun stadion, adica sa se inteleaga pana la urma cu autoritatile locale sa poata juca pe noul Oblemenco sau cum se mai numeste acum.

PS. Sa nu uitam totusi ca zona este dificila pentru constructii, e o balta aproape secata in acest moment.

maga998, florian13pfa liked this post
perfidus no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
craiova, retail

Thread Tools

Posting Rules