[Święty UrbanGraal] W poszukiwaniu Idealnego Miasta - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Które z poniższych miast jest Miastem Idealnym?
Londyn 27 7.48%
Paryż 33 9.14%
Madryt 15 4.16%
Barcelona 69 19.11%
Lizbona 9 2.49%
Rzym 11 3.05%
Monachium 12 3.32%
Berlin 36 9.97%
Kopenhaga 46 12.74%
Wiedeń 45 12.47%
Warszawa 23 6.37%
Kraków 32 8.86%
Moskwa 4 1.11%
Stambuł 1 0.28%
NYC 50 13.85%
Waszyngton 3 0.83%
Brasilia 5 1.39%
Rio de Janeiro 1 0.28%
Sydney 16 4.43%
Los Angeles 4 1.11%
San Francisco 15 4.16%
Chicago 6 1.66%
Tokio 8 2.22%
Hongkong 9 2.49%
Singapur 6 1.66%
Seul 1 0.28%
Johananesburg 0 0%
Buenos Aires 2 0.55%
Sztokholm 30 8.31%
Praga 58 16.07%
Multiple Choice Poll. Voters: 361. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old May 2nd, 2013, 09:02 PM   #1
Han Solo
Jestę Solo tej ziemi !

Han Solo's Avatar

Likes (Received): 33629

[Święty UrbanGraal] W poszukiwaniu Idealnego Miasta

Chodził mi pomysł takiego meta-threadu [no bo chyba to jest wspólny mianownik wszystkich wątków na FPW, prawda? Kiedy dyskutujemy o architekturze, zabytkach, inwestycjach, komunikacji, urbanistyce, przestrzeni publicznej czy historii ] od jakiegoś czasu, podlany trochę przez AMSa jego przemyśleniami o idealnym mieście [gdzieś w wątku o starych zdjęciach z amerykańskich miast, jakiś miesiąc temu].

Jakie kryteria decydują o tym, że dane miasto jest bliższe ideałowi, niż inne miasta?

Czy jest to kultura, geografia, historia czy urbanistyka? Jak w ogóle to oceniać? Czym dla ciebie jest idealne miasto?

Które z miast świata jest najbliżej ideału?

Gdzie chciałbyś żyć, mieszkać, pracować? Które miasto ma duszę, a które tylko wygląda dobrze?

W tych dwóch kierunkach widziałbym dyskusję w tym wątku. Zakładam dodatkowo polla, ale jest on tylko poglądowy. Być może w pewnym momencie stworzymy całkiem inną listę miast i trzeba będzie go zmienić. Niemniej zakładam go dla podgrzania atmosfery Żadnych innych ograniczeń nie narzucam [mogą to być polskie, europejskie, azjatyckie, duże, małe itp.]

Rozpocznijmy metabitwę Tytanów: Które miasto świata jest dla ciebie miastem idealnym?

Pamiętaj!!! Za młodu koniecznie zrywaj … [Nielegalne reklamy] Zróbmy zabiorom!
Potem możesz wyruszyć w długą podróż … [Święty UrbanGraal] W poszukiwaniu Idealnego Miasta
…….....……………… ... po drodze rozwiązując … Grawitacja i inne zagadki wszechświata
A na sam koniec nie zapomnij zobaczyć … [Wątek Włóczykija] Must see - 1000 miejsc do zobaczenia zanim stąd odejdziemy

koziolki liked this post
Han Solo no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 2nd, 2013, 09:07 PM   #2
Han Solo
Jestę Solo tej ziemi !

Han Solo's Avatar

Moja propozycja: Barcelona

Argumenty:

Rozmiar: miasto ważne w Europie, ale nie moloch.

Historia: wspaniała historia, choć może nie jest tak ważne, jak np. Rzym, to na pewno wyróżnia się na tle innych miast, szczególnie poprzez animozje z Hiszpanią. Dużo dobrze zachowanych zabytków.

Urbanistyka i architektura: wspaniale widać poszczególne etapy rozwoju miasta, świetne zachowane tzw. stare miasto, każdy etap rozwoju [oprócz elementów wspólnych dla miast w Europie] posiada coś charakterystycznego dla tego miejsca. Samo miasto przyjazne dla ludzi, świetna KM, wiele pozytywnych zmian związku z igrzyskami.

Charakter: animozje z Hiszpanią, Gaudii, igrzyska, plaża, FC Barcelona, język kataloński - tego miasta nie można pomylić z innymi

Geografia: położone nad ciepłym morzem, kilka portów, wokół miasta wzgórza, wiele punktów widokowych, elementy niszczące krajobraz [lotnisko, port cargo] ukryte za wzniesieniem

\

Potem możesz wyruszyć w długą podróż … [Święty UrbanGraal] W poszukiwaniu Idealnego Miasta
…….....……………… ... po drodze rozwiązując … Grawitacja i inne zagadki wszechświata
A na sam koniec nie zapomnij zobaczyć … [Wątek Włóczykija] Must see - 1000 miejsc do zobaczenia zanim stąd odejdziemy

Last edited by Asinus; May 2nd, 2013 at 09:40 PM.
Old May 2nd, 2013, 09:34 PM   #3
Mieszko_Gdynia
Elf Leśny

Mieszko_Gdynia's Avatar

Wreszcie powstał wątek na temat idealności miasta Podzielę się więc moimi doświadczeniami i przemyśleniami na ten temat.

Na początek powiem, że nie zwiedzałem aż tak wielu miejsc, ciężko mi porównywać miasta, szczególnie zagraniczne, więc podzielę się moją wizją i tym, co dobrze wpływa na dane miejsce.

- Czystość miasta i odremontowane budynki. Z drugiej strony zdarza się, że ruiny mają w sobie pewną tajemniczość (ale rzadko, a często zafascynowanie ruiną mija), a sterylność miasta (świeżo po remoncie) jest niepokojąca. Oczywiście poziom śmieci.
- Pogoda. Dużo słońca, czasami deszcz i burze, ale po nich natychmiast słońce (odbijające się w kroplach deszczu, które jeszcze nie wyparowały)
- Lokale gastronomiczne. Muszą być smaczne i tanie. Nie jestem typem imprezowicza, więc na temat klubów się nie wypowiadam.
- Miejsce na spacer i lekkie oderwanie się od życia miasta.
- Brak tramwajów, szczególnie starego typu. Nie lubię tego środka transportu.
- Zróżnicowane historycznie budynki.

Co mi nie przeszkadza:
- Autostrady przez środek miasta
- Przejścia podziemne dla pieszych

Za najlepsze miasto uznaję to, z którym jestem związany - Gdynię

Kiedyś projektowałem swoje idealne miasto marzeń, rysowałem jego plan (ale bardzo mało go skończyłem) i mniej więcej było czymś zbliżonym funkcjonalnie do Trójmiasta, ale z ok. 5 mln ludzi, miało pałac królewski, ale król przeprowadził się i zostało tam muzeum, miało tramwaje, ale wszystkie linie zostały zlikwidowane, miało mury miejskie, ale zostały zdemontowane. Powstała "autostrada" miejska idąca do portu, ale również obsługująca starówkę, powstała wielka dzielnica wieżowców... ale była też właśnie starówka, dość mocno odpicowana, była dziewiętnastowieczna dzielnica z kamienicami, z dodatkiem XX-wiecznych kamienic, już modernistycznych, szczególnie po drugiej stronie głównej rzeki...

A Ty co robisz, żeby w Polsce było lepiej?

Han Solo liked this post
Mieszko_Gdynia no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 2nd, 2013, 09:41 PM   #4
n3w.mod3l
unknown artist

n3w.mod3l's Avatar

Likes (Received): 60909

NYC - bezapelacyjnie.

Niunio liked this post
n3w.mod3l no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2013, 09:56 PM   #5
Han Solo
Jestę Solo tej ziemi !

Han Solo's Avatar

Quote:
Originally Posted by n3w.mod3l View Post
NYC - bezapelacyjnie.
A coś więcej?

NYC w wielu dziedzinach bije wszystkie miasta na głowę, ale też w wielu mogłoby się czegoś nauczyć od Europy

Old May 2nd, 2013, 10:44 PM   #6
AMS guy
hipp-E

AMS guy's Avatar

Jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że chociaż architektura i piękno są ważnymi czynnikami w odbiorze miasta, to jednak najważniejszym będą chyba jego mieszkańcy. Ostatecznie to ludzie tworzą miasto, a nie budynki. Zdarzyło mi się spacerować po wielu metropoliach we wczesnych godzinach porannych, gdy na ulicach nie było żywej duszy i zawsze towarzyszyło mi podobne uczucie, że puste miasta są takie same. Niby inne budynki, historia, klimat, przyroda, a jakiś dziwny wspólny mianownik. Dlatego dla mnie najważniejszym kryterium będzie atmosfera, którą tworzą ludzie, energia unosząca się w powietrzu, następnie piękno architektury oraz warunki geograficzne.

Z listy w pollu Barcelona jest według mnie najbardziej optymalna - to miasto posiada wszystko, nie trzeba nawet wymieniać jej zalet.

Jeśli chodzi o siłę energii, to zdecydowanie Nowy Jork. Spacerując po ulicach Manhattanu, ta niezliczona ilość bodźców, które atakują ze wszystkich stron sprawia, że można odnieść wrażenie, jakby się było naszprycowanym amfetaminą. Nowy Jork strasznie nakręca. Podczas pierwszego pobytu, każdej nocy przez 2 tygodnie miałem problemy z zaśnięciem - efekt wow! A rano wstawałem całkowicie wypoczęty. To było nienormalne.

Sztokholm - doskonała urbanistyka, esencja piękna, ale fatalne zimy, ciemno przez kilka miesięcy. Świetne miejsce do spędzenia lata, ale nie do zamieszkania na stałe.

Na te trzy miasta w pollu od razu zwróciłem uwagę. Nad innymi dłużej się zastanawiam (Paryż, San Francisco, Madryt, Sydney, Praga), więc najwyraźniej mam do nich jakieś poważniejsze ale. Dlatego na razie podaruję sobie dalsze wywody.
AMS guy no está en línea   Reply With Quote
Old May 2nd, 2013, 10:49 PM   #7
Han Solo
Jestę Solo tej ziemi !

Han Solo's Avatar

Jak wspomniałem, nie czujcie się ograniczeni pollem, miasta tam niezamieszczone też jak najbardziej powinny się w wątku pojawić

Old May 3rd, 2013, 12:44 AM   #8
Salitz
Uliczny świrus

Salitz's Avatar

Likes (Received): 1417

Jak dla mnie Paryż, Barcelona i Praga - absolutnie nie jestem w stanie wybrać z tej trójki.

edit:

Tak w ogóle to siłą rzeczy wątek będzie pewnie zdominowany przez wielkie miasta, ale jak dla mnie w Europie są całe regiony, gdzie praktycznie każde miasto jest idealne - Bawaria, Flandria, Alzacja, Toskania...

METALEXPORT 1956-2010[*]
KAMIENICA SEYDENBEUTHLÓW
FOKSAL 13 i 15

Last edited by Salitz; May 3rd, 2013 at 12:52 AM.
Salitz no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2013, 12:54 AM   #9
Raf124
Konstytucja głupcze!

Raf124's Avatar

Likes (Received): 32263

Pod względem urbanistycznym i komunikacyjnym dla mnie nr 1 jest Kopenhaga.

Dodatkowo niech ktos mi pokaże inne tak przyjazne i "zielone" miasto, że w kanałach portowych organizowane są latem kąpieliska
Old May 3rd, 2013, 01:10 AM   #10
dexter2
Pijcie portera z BŁ!

dexter2's Avatar

Likes (Received): 20418

Nie ma czegoś takiego jak miasto idealne - żadne nie spełnia wszystkich oczekiwań każdej możliwej osoby. Co więcej - oczekiwania osoby zmieniają się wraz z humorem, porą roku, wiekiem, wolnym czasem, chwilową chęcią zmiany otoczenia, itp, itd...

Jeśli bym jednak miał wybierać jakiś kompromis między tymi wszystkimi rzeczami, to chyba bym wybrał Pragę.

Aha, żeby nie było - to są kwestie związane z moimi odczuciami, ale ja jestem osobą (w przyszłości) zawodowo związaną z analizą procesów zachodzących w mieście, toteż mam zupełnie inne oczekiwania i swoje odchyły.
Przeciętna osoba nie będzie się martwiła takimi rzeczami, jak zatarte struktury urbanistyczne, wymieszanie okresów w architekturze czy nawet nieadekwatność materiałów do miejsca (względy historyczne) w przestrzeni publicznej...
Przeciętna osoba chodząc po City of London (nie London) będzie zachwycona biurową zabudową, ja będę rozpaczał, że tak mało średniowiecza się tam zachowało.
Dlatego pod pewnymi względami lubię mniejsze, często zapomniane przez rozwój miasta, które zachowały chociaż w części swój pierwotny klimat.
Tutaj jednak należy wspomnieć, że chociażby w przypadku Nowego Jorku zupełnie mi nie będzie przeszkadzać XIX-wieczna zabudowa w centrum barokowego New Amsterdam - bo wieżowce w takich wąskich uliczkach tworzą niesamowity klimat, a sama Ameryka ma zupełnie inne podejście do przebudowy miast.
Wracając jeszcze do Londynu - jak bym tam jechał ze znajomymi to zupełnie by mi jego przekształcenia nie przeszkadzały - jarałbym się cywilizacją i chłonął miejskość, nawet nie myśląc o resztkach zabudowy szachulcowej...

Sprawa jest cholernie skomplikowana i generalnie można porównać to do poszukiwania perpetum mobile - just never gonna happen.

Bo gdzie byś nie był i jak by cię nie przyjęli
Nigdy nie będziesz się czuł jak na Obiecanej Ziemi

NYC & EastCoast USA
Wątek zdjęciowy Łódź and Poland

Spencer, AMS guy liked this post
dexter2 no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2013, 02:02 AM   #11
Wawrzyniec Senes
Registered User

Wawrzyniec Senes's Avatar

Likes (Received): 3620

W Polsce wolałbym więcej małych historycznych miast.

Sabbioneta

Szkoda, że Zamoyski nie wykreował większej mody na zakładanie miast przez magnatów. Zresztą takie działania były trochę sprzeczne ze strukturą gospodarki pańszczyznianej.

Kiedyś miałem odpał i narysowałem plan renesansowego miasta Bona

Te wszystkie Radzynie Podlaskie, Białe Podlaskie, Lubartowy, itd mogły by nawet jako pózna barokowa faza posiadać więcej zabudowy i przemyślanego osiowego planu.

Ostatnio miasta północnych Włoch zaskakują porządkiem, plus klimat.

Jedno z wielu, prowincjonalna Mantova:

Bergamo:

Spore obszary Francji to miodzik. Ważne dla mnie są bliskie góry. Grenoble-mógłbym tam mieszkać.

Asinus, jumping_jack liked this post

Last edited by Wawrzyniec Senes; May 3rd, 2013 at 02:14 AM.
Wawrzyniec Senes no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2013, 02:29 AM   #12
k%
Man with the golden Zippo

k%'s Avatar

Likes (Received): 27883

Gdzie jest Amsterdam ?

Moja czołówka to Madryt, Paryż, NYC i właśnie AMS, jakbym miał wybierać gdzie się ponownie urodzić naprawdę nie wiem co bym wybrał.
Old May 3rd, 2013, 09:14 AM   #13
n3w.mod3l
unknown artist

n3w.mod3l's Avatar

Likes (Received): 60909

Quote:
Originally Posted by AMS guy View Post
Nowy Jork strasznie nakręca. Podczas pierwszego pobytu, każdej nocy przez 2 tygodnie miałem problemy z zaśnięciem - efekt wow! A rano wstawałem całkowicie wypoczęty. To było nienormalne.
Albo jesteśmy podobnymi ludźmi albo jest to normalne w tym miejscu. Chociaż bardziej kokaina niż amfetamina - nie miałem zjazdu

Quote:
Originally Posted by Han Solo View Post
A coś więcej?
I cholera muszę się rozpisywać Między innymi za efekt wow, o którym pisał AMS. W jednym z hosteli rozmowa z recepcjonistą wyglądała tak:
- Piękne macie miasto.
- Nom. Tylko męczące.
- Czemu?
- Jestem tu od 7 lat. Ono nigdy nie śpi, a je nie śpię razem z nim.

Przede wszystkim jednak za prawdziwość i kontrasty. Od 5 roku życia wiem co to ESB, lecąc tam bałem się zawodu. Wysoko postawiona poprzeczka. A jednak okazało się, że to co odbierałem za wymysł przemysłu filmowego istnieje naprawdę. Wiewiórki w Central Parku naprawdę jedzą mi z ręki, w metrze naprawdę spotkać można takich odpaleńców, na ulicach widać charakterystyczną mgiełkę, taksówkarze, policja, budynki, śmieciarki... wszystko. Człowiek nie wierzy, że to widzi. To prawdziwość. A kontrasty? Bo NYC jak żadne inne miasto je łączy. Jesteś otoczony wieżowcami a jednak czujesz się jak na starówce. Jesteś w kanionie wieżowców a jednocześnie zieleń i ciche miejsce na książkę masz zawsze na wyciągnięcie ręki.

Z powyższej listy byłem w 8 miastach - sam nie wiem czy to dużo czy mało. Z czego pięć naprawdę zwiedziłem, pozostałe trzy tylko "dotknąłem" (bo co można powiedzieć o mieście po jednym czy dwóch dniach?). Żadne nawet w 1% nie zostawiło takiego śladu w psychice.

To tyle. Na drugim chyba faktycznie umieściłbym Barcelonę. Chociaż nie, na drugim umieściłbym Gdańsk

Na liście najbardziej dziwi mnie obecność miast polskich oraz Paryża. Co prawda to jedno miasto z wspomnianej "dotkniętej trójki", niemniej nie wytrzymałbym tam za długo.

Asinus liked this post
n3w.mod3l no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2013, 08:21 PM   #14
Han Solo
Jestę Solo tej ziemi !

Han Solo's Avatar

Quote:
Originally Posted by k% View Post
Gdzie jest Amsterdam ?
Zapomniałem Na pewno trzeba uwzględnić go na drugiej liście.

Quote:
Originally Posted by dexter2 View Post
Nie ma czegoś takiego jak miasto idealne - żadne nie spełnia wszystkich oczekiwań każdej możliwej osoby. Co więcej - oczekiwania osoby zmieniają się wraz z humorem, porą roku, wiekiem, wolnym czasem, chwilową chęcią zmiany otoczenia, itp, itd...

Jeśli bym jednak miał wybierać jakiś kompromis między tymi wszystkimi rzeczami, to chyba bym wybrał Pragę.
1. Nie ma czegoś takiego, ale taka dyskusja wydaje mi się szalenie ciekawa Ważne, żeby króliczka gonić

2. Praga wygrywa w dziedzinie "Stare Miasto", ale dla mnie to miasto zbyt zastygłe w przeszłości, aby być tym idealnym. Taki skansen, gdzie jedzie się zobaczyć "jak było". Miasto idealne musi mieć, według mnie, dużą różnorodność. W Pradze starówka nigdy się nie kończy

Quote:
Aha, żeby nie było - to są kwestie związane z moimi odczuciami, ale ja jestem osobą (w przyszłości) zawodowo związaną z analizą procesów zachodzących w mieście, toteż mam zupełnie inne oczekiwania i swoje odchyły.
Przeciętna osoba nie będzie się martwiła takimi rzeczami, jak zatarte struktury urbanistyczne, wymieszanie okresów w architekturze czy nawet nieadekwatność materiałów do miejsca (względy historyczne) w przestrzeni publicznej...
Przeciętna osoba chodząc po City of London (nie London) będzie zachwycona biurową zabudową, ja będę rozpaczał, że tak mało średniowiecza się tam zachowało.
Dlatego pod pewnymi względami lubię mniejsze, często zapomniane przez rozwój miasta, które zachowały chociaż w części swój pierwotny klimat.
Tutaj jednak należy wspomnieć, że chociażby w przypadku Nowego Jorku zupełnie mi nie będzie przeszkadzać XIX-wieczna zabudowa w centrum barokowego New Amsterdam - bo wieżowce w takich wąskich uliczkach tworzą niesamowity klimat, a sama Ameryka ma zupełnie inne podejście do przebudowy miast.
Wracając jeszcze do Londynu - jak bym tam jechał ze znajomymi to zupełnie by mi jego przekształcenia nie przeszkadzały - jarałbym się cywilizacją i chłonął miejskość, nawet nie myśląc o resztkach zabudowy szachulcowej...
Ja właśnie takich opinii bym szukał tutaj. Bo zwykłemu człowiekowi potrzeba palmy i drinka i już dla niego jest miasto idealne. Dla Homo Skyscraperus potrzeba czegoś takiego, jak piszesz, miejsca, gdzie można zobaczyć wszystko to, o czym dyskutujemy w jednej przestrzeni, funkcjonujące obok siebie.

Przygotowuję się do wyjazdu do Londynu [krótkiego] i dla mnie to miasto ma wiele cech, których szukam - fantastyczny, 1000 letni rozwój, stolica świata przez kilka wieków, tradycja plus nowoczesność, świetna urbanistyka. Miasto żyje.

Minusem jest chyba tylko położenie.

Quote:
Originally Posted by Salitz View Post
Jak dla mnie Paryż, Barcelona i Praga - absolutnie nie jestem w stanie wybrać z tej trójki.

edit:

Tak w ogóle to siłą rzeczy wątek będzie pewnie zdominowany przez wielkie miasta, ale jak dla mnie w Europie są całe regiony, gdzie praktycznie każde miasto jest idealne - Bawaria, Flandria, Alzacja, Toskania...
A czy np. taka Florencja to nie druga Praga - za mocno osadzona w zamierzchłej historii? Czy gdybyś miał spędzić tam życie, to nie byłoby nudno?

Quote:
Na liście najbardziej dziwi mnie obecność miast polskich oraz Paryża.
Zapytajmy odważnie - co w pierwszej kolejności powinny zrobić miasta w Polsce, aby być bliżej ideału? Warszawa nowoczesna, ale zbyt chaotyczna, Kraków historyczny, ale zbyt mało dynamiczny.

Może Wrocław?

..................................................

To może szybko wymienię, czego brakuje mi w głównych kandydatach:

NYC - historii
Londyn - lepszego klimatu [w sensie pogodowym]. położenia nad morzem
Madryt - Toledo w obrębie granic
Rzym - EUR za daleko centrum

Old May 3rd, 2013, 08:42 PM   #15
Pioter Sk.
Registered User

Pioter Sk.'s Avatar

Likes (Received): 814

Może nie Wrocław bo za bardzo niemiecki w swojej historii i wogóle.

Ogólnie taki wątek to średni pomysł zaraz pojawią się kłótnie o małe ojczyzny itd bo już widzę, że pojawiają się propozycje spoza zaproponowanej listy.

Idealnie jest tam gdzie masz szczęście, może być mnóstwo zabytków w mieście, wysoka jakość życia ale jeżeli nic dobrego Cię tam nie spotka to chyba jednak kiepsko.

Tak więc dla jednego będzie to Skarżysko, dla drugiego Meksyk.
Pioter Sk. no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2013, 08:48 PM   #16
Han Solo
Jestę Solo tej ziemi !

Han Solo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Pioter Sk. View Post

1.
Ogólnie taki wątek to średni pomysł zaraz pojawią się kłótnie o małe ojczyzny itd bo już widzę, że pojawiają się propozycje spoza zaproponowanej listy.
2.
Idealnie jest tam gdzie masz szczęście, może być mnóstwo zabytków w mieście, wysoka jakość życia ale jeżeli nic dobrego Cię tam nie spotka to chyba jednak kiepsko.

Tak więc dla jednego będzie to Skarżysko, dla drugiego Meksyk.
1. Biorąc pod uwagę dystans dzielący każde polskie miasto od miasta idealnego, to nie obawiam się city vs city Liczę też na mądrość userów.

2.Odważnie powiem: takie gadanie to może uprawiać filozof Kowalski, a nie prawdziwy Homo Skyscaperus. Tutaj liczę na dyskusję urbanpasjonatów, którzy będą analizować różne detale danego miasto, a nie uprawiać maturalne pierdololo "tam twoja ojczyzna gdzie serce twoje"

Juicy360 liked this post
Old May 3rd, 2013, 10:24 PM   #17
tanebo
Registered User

Likes (Received): 5

A ja polecę po bandzie - Nowa Huta. Dlaczego? Miasta idealne projektowano od zawsze. Od czasów Witruwiusza. Pewne elementy się zmieniają, zwłaszcza te na które wpływa postęp technologiczny, jak np transport. Ostatnim takim elementem był rozwój... broni palnej. Dlaczego? Bo spowodowało to rezygnację z wysokich murów miejskich i rozwój rządów absolutystycznych. A to z kolei doprowadziło do powstania barokowego założenia urbanistycznego. Zabudowa kwartałowa, prostokątna siatka ulic, szerokie aleje, duże place przy których stoją budowle reprezentacyjne, parki miejskie, bliski dostęp do obiektów handlowych i edukacyjnych. Wg tych zasad przebudowano Paryż, Wiedeń. Zbudowano Waszyngton. O mały włos nie przebudowano wg niego Londyn. A na naszym podwórku zbudowano Nową Hut, Nowe Tychy. Czy jest najlepszy? Myślę że tak. Próbowano ten zamysł przekroczyć przy budowie Brassil. I kompletna klapa. Czyli że jak na razie nie wymyślono niczego lepszego.

witu102 liked this post
tanebo no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2013, 10:37 PM   #18
Qaromi
WWA / KRK

Qaromi's Avatar

Likes (Received): 5819

Jakie jest dla mnie idealne miasto? Przede wszystkim musi być położone w odpowiednim miejscu - dostęp do zbiorników wodnych to podstawa, lasy też muszą się znajdować w pobliżu. Musi tam panować odpowiednia temperatura - 15-30 stopni, najlepiej 3 miesiące w granicach najwyższej, trzy miesiące w granicach najniższej, a reszta wyśrodkowana. Jednak nie należy zapominać o deszczach - burze też są mile widziane co pewien czas, by oczyścić atmosferę. Ale nie częściej niż 3 razy w miesiącu.
Następna kwestia - urbanizacja. Miasto idealne musi być zwarte, bez urban-sprawlu, w większości zabudowane pierzejowo - lecz z wybijającymi się budynkami. W ścisłym centrum dozwolone wysokościowce, reszta ma być mieszanką nowoczesności, jak i zabudowy starego typu.
Miasto idealne nie może być betonową pustynią. Musi posiadać wiele terenów zielonych, parków, skwerów, by można było odpocząć ze znajomymi czy też rodziną na polu i zielonej trawce.
Ścisłe centrum powinno być jak najbardziej wyłączone z ruchu, powinno być wypełnione przez przestrzeń dla ludzi - szerokie deptaki z zielenią i usługami w parterach. Dodatkowo oddzielne drogi dla rowerów - nie każdy chce jeździć komunikacją miejską po centrum, a nie wolno stwarzać sytuacji, w której rowerzyści przeszkadzają pieszym i na odwrót.
Jeśli chodzi o samą komunikację miejską - myślę, że idealne jest metro łączące najdalsze dzielnice z samym środkiem miasta. Dodatkowo na powierzchni mogą jeździć autobusy. Tramwaj, mimo że lubię te krakowskie (szczególnie NGT8 ), to jednak wydaje mi się, że nie jest to zbyt dobre rozwiązanie do centrum miasta, bo ma zbyt dużo przeszkód i słabą wydolność.
Ogólnie najlepiej, jeśli samochód nie byłby przydatny, a wszystko można by załatwić na piechotę, jeżdżąc na rowerze, czy też wsiadając do metra/autobusu.
Następna kwestia - infrastruktura sportowa. Powinna być oczywiście baza sportowa dla lokalnej drużyny (choć w mieście tylko stadion, biura i hala, reszta poza miastem), ale i miejsca dla mieszkańców - boiska i hale do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i innych sportów, skateparki itd., na które można się udać po zebraniu ekipy i niezbyt wysokiej opłacie.
Handel, imprezy, gastronomia - handel i gastronomia na każdej ulicy w centrum, jeśli chodzi o imprezy, to powinna być osobna dzielnica.

To taka moja opinia sklecona teraz na szybko wieczorem, myślę jednak, że można by nad tym bardzo długo dyskutować, bo to co napisałem to jedynie kropla w morzu tej dyskusji.
Qaromi no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2013, 12:00 AM   #19
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Likes (Received): 9939

Z miast które widziałem na żywi Barcelona jest tak zajebista, że pozostałe nie mają żadnego startu.

10/10 w mojej skali, oto dlaczego.

1. Świetna urbanistyka
2. Miażdżące banię stare miasto z nawarstwieniami od czasów starożytnych, do tego cytadela z kolejką linową i piardyliard innych zabytków, których nawet nie wymagam od miasta by oniemieć z zachwytu
3. Szemrane uliczki i miejski koloryt, tętniące życiem kulturalnym całą dobę
4. Góry, masa punktów widokowych
5. Morze, genialne plaże mariny itp, popas i wypas
6. Bardzo dobra komunikacja metrem, w pizdu linii
7. Masa rewelacyjnej architektury współczesnej i tej przedwojennej z wgniatającą w ziemię Sagradą Familią i resztą gałdiowatej szajby
8. Ciepło nontoper, pomarańcze na drzewach palmy zaglądają ci do okien, niektóe pokoje w kamienicach przy takim klimacie nie mają sufitów (;
9. Turystycznie tego miasta nie da się porządnie zwiedzić nawet gdyby mieć miesiąc czasu. Pobieżnie zwiedzając padniesz na zawał w drugim tygodniu biegania.
10. Metropolia prężna gospodarczo, politycznie i sportowo czego nie da się ukryć i co widać na każdym kroku. Wypracowują taki dochód dla kraju, że bez tego miasta Hiszpania to Polska wschodnia.

Widziałem wiele innych miast, które uznaję za świetne bo posiadały może z 5 tych cech jednocześnie. Nie widziałem żadnego innego które miało by więcej niż 7 na tej sakli.

Jeśli kiedykolwiek miałbym uciekać w kraju to tylko tam.

O gustach się nie dyskutuje
i potem ten kraj wygląda jak wygląda.

Asinus, A_Gd liked this post
Dziki REX no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2013, 01:01 AM   #20
Spencer
Epticscay Userway

Spencer's Avatar

Likes (Received): 2153

Jak dla mnie - Praga i... Lwów. Ze rdzeniami w postaci starych miast o architekturze od gotyku po klasycyzm, otoczonymi przez spójne, fin-de-siecle'owe śródmieścia pełne habsburskiego neobaroku i secesji, ze smaczkami modernizmu dorzuconymi w okresie międzywojnia. No i to wspaniałe położenie pośród zielonych wzgórz, gdzie układ terenu sam produkuje rewelacyjne i zaskakujące perspektywy widokowe.

W przypadku grodu nad Pełtwią, jest to trudniej dostrzegalne, bo trzeba odrzucić mentalnie te fragmenty miasta, które czynią go spsiałym, posowieckim molochem pełnym odrażających chruszczowek. Jednak paradoksalnie skutkiem specyfiki sowieckiego inwestowania, które otoczyło dawne miasto wieńcem składającym się z takich tworów pseudomieszkaniowych i rdzewiejącego industrialu, centrum Lwowa w zasadzie trwa, jak zasuszona mumia, w stanie zbliżonym do tego z roku 1939, chociaż wypełnia go już inna treść społeczna. Jakby w starej, stuletniej dekoracji do którejś ze sztuk Zapolskiej, wyciągniętej z teatralnego zaplecza, grano aktualnie Moskwę-Pietuszki. Nasuwa się podobieństwo do preparatu z gabinetu biologicznego. Chociaż toczy się w nim życie, jednak nie wynika ono z jego pierwotnego istnienia, ale jest obce, wtórnie dodane, jakby zaimplementowane ręką biologa eksperymentatora, rzekłbym, Miczurina urbanistyki.

Zauważyć też jednak chcę, że może właśnie dzięki temu "zasuszeniu" i rozdzieleniu zainwestowania przedwojennego oraz sowieckiego, można hipotetyzować sobie rozwój i potencjalny wygląd tego miasta, gdyby nie zostało wchłonięte do ZSRR. Gdyby rozwijało się jak Praga czy Poznań, gdzie kolejne kręgi miasta, powstałe już po 1945, choć w konwencji urbanistyki socjalistycznej, jednak wypływałyby w bardziej naturalny, organiczny sposób z jego struktury.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o Krakowie, który dzieli wiele podobieństw z Pragą i Lwowem, ale brakuje mu tego wielkomiejskiego sznytu gmachów i przestrzeni publicznych z przełomu XIX/XX wieku, co wynika z ówczesnej prowincjonalności miasta. Nie można też nie zauważyć skromności dekoracyjnej kamienic, które przy lwowskich i praskich świadczą o stateczności gustu, ale i o relatywnej zgrzebności ówczesnych Krakauerów. I choć Kraków uwielbiam, to właśnie przez ten niedosyt austro-węgierskiej metropolitalności, poniekąd skradzionej zresztą Krakowowi przez Lwów, brakuje mu odrobinę do "idealności".

Praga i Lwów bardziej pasują mi skalą, wielomilionowe metropolie są trochę takie... nieogarnialne. Z takich miast "molochów" wybrałbym Paryż i Londyn. Pewnie też NYC, ale w nim niestety jeszcze nie byłem. Każde w swojej klasie jest przysłowiowym sewrskim wzorcem metra, Paryż kontynentalnej metropolii imperialnej, którą małpowała prawie cała reszta Europy i nie tylko (Buenos Aires etc.), Londyn ceglanej stolicy północnoeuropejskiego imperium kupieckiego, a Nowy Jork wieżowcowego Gotham (mimo silnej konkurencji Chicago w swoim czasie). Fenomenu monotonnej Barcelony (poza boskim Gaudim oczywiście!), która sprawiła na mnie wrażenie karykatury Paryża, nigdy nie mogłem zrozumieć, ale widocznie ma "to" coś, co inni doceniają, jako dla nich istotne, a mnie po prostu nie urzekła. Z Hiszpanii wolę już mniej "uczesany" Madryt.

Last edited by Spencer; May 4th, 2013 at 08:08 AM.
Spencer no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
urbanistyka

Thread Tools

Posting Rules