[Polska] Miejsca w Tymkraju gdzie dostaniesz po ryju. - Page 13 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 10th, 2017, 02:49 PM   #241
Danielewicz
Registered User

Danielewicz's Avatar

Likes (Received): 3602

Quote:
Originally Posted by PedrosGastra2 View Post
Ja w Krakowie nie miałem takich pytań.
To się ciesz, takie pytanie zazwyczaj poprzedza fizyczne wyżycie się troglodyty na przypadkowej osobie (ja cudem uniknąłem, opowieść na poprzednich stronach ). Miałeś po prostu szczęście.
Advertisement

Old January 13th, 2017, 01:39 AM   #242
rottenbear100
Registered User

rottenbear100's Avatar

Likes (Received): 2678

Quote:
Originally Posted by Danielewicz View Post
Miałeś po prostu szczęście.
Podobnie jak ja i wszyscy moi znajomi, z którymi kiedykolwiek rozmawiałem na temat bezpieczeństwa w Krakowie, za wyjątkiem jednego 50-latka, który w czasach swojej młodości zwykł rzekomo odpowiadać na takie pytanie: - Za Wawelem! (WKS Wawel dla niezorientowanych).

Część z nich doświadczyła sytuacji niebezpiecznych (kradzież, pobicie), ale nie na tle sympatii klubowych. Jeżeli takie sytuacje się nadal zdarzają, to jest to margines, a nie norma.
rottenbear100 no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2017, 05:20 PM   #243
Łosiu
Decomposed User

Łosiu's Avatar

Likes (Received): 7487

Olaboga, olaboga, ale będzie rewind!

Quote:
Originally Posted by halskun View Post
Łosiu, jak tak Śląsk "zachwalasz", to ciekaw jestem co Srebrnym Mieście napiszesz

Ja mogę jedynie wspomnieć, o swoim olkuskim osiedlu, dawniej XX lecia prlu, obecnie na ulicy Skalskiej, przez niektórych nazywany Bronksem :P Dawniej to bywało bardzo "ciekawie", obecnie się uspokoiło trochę.

Swego czasu w jednym z bloków znaleźli jakiegoś dziadka czy babcię w wersalce pozawijaną w kołdry i koce, tylko dlatego że fetor (jak się potem okazało- rozkładającego się ciała) był już nie do zniesienia dla sąsiadów.

Z tzw. stawu Tomsi (malowniczego, fajnie położonego w zieleni obok zabytkowego cmentarza, gdzie nieraz za łebka albo teraz z dzieciakami kuzynek chodziłem karmić kaczki) też już kilka ciał musieli wyławiać. Całkiem niedawno zginął tam mój sąsiad, którego znałem od łebka...

Kiedyś sąsiad w imprezowym ferworze zapomniał gazu na kuchence zapalić, bo herbatkę na przepitkę swoim gościom chciał zrobić. A zorientował się dopiero wtedy kiedy chciał zajarać, jak okno z drugiego piętra wylądowało na ulicy przed wejściem do klatki.

Z mojego balkonu (również II piętro) spadł nawalony typ, który w środku nocy "pomylił" piętra i delikatnym pukaniem po szybach domagał się wpuszczenia do lokalu. O dziwo nic mu się nie stało, trochę pojęczał, podniósł się z ziemi, otrzepał i powędrował dalej "ku nowej przygodzie"
No tak, Skalska to zawsze było nader specyficzne miejsce - bloki z lat 60., wstęp do wielkiej płyty, ale jeszcze z piecami kaflowymi.

Ci panowie w prawym dolnym rogu, dzielnie pozują przed zleceniobiorcą Google Inc. obsługującym aparat. Właściwie to zdjęcie idealnie oddaje klimat rzeczonego osiedla. Szkoda, że jeszcze nie mamy przystawek do komputerów, które umożliwiałyby zaangażowanie zmysłu powonienia. Zapach klatek na Skalskiej był niepowtarzalny, coś między ludzkim moczem, cytrusami i alkoholem przemycanym zza wschodniej granicy. Oczywiście schody, ściany i poręcze były lepkie od... wolę-się-nie-zastanawiać-czego.

Ale chyba rzeczywiście eksport wpierdolu na rynki unijne po 2004 roku mocno podkopał legendę okolicy.

A co z resztą Srebrnego Grodu? Kilka mniejsc by się znalazło, choć jak patrzę na to z perspektywy czasu, to w pewnym wieku (podstawówka/gimnazjum) wpierdol w Olkuszu można było zebrać wszędzie - wystarczy, że spotkało się nieodpowiednie osoby w słabo oświetlonym miejscu. Na animozje osiedlowe nakładały się jeszcze animozje kibicowskie (Wisła vs Gieksa vs Zagłębie Sosnowiec).

Z tego też powodu lepiej było nie zapuszczać się na tzw. Smerfy, czyli Osiedle Słowiki - znane z bloków z niebieskimi dachami. O to:

źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/F...iki_olkusz.jpg

Chłopcy ze Słowików nie tolerowali chłopców z innych części miasta, a ponadto była to jedyna część Olkusza, w której przewagę mieli kibole Zagłębia. Oczywiście zdarzało się, że koledzy z "niebieskich dachów" lądowali na tournee, np. w centrum i wtedy zdarzały się wesołe sytuacje z udziałem młodzieńców zainteresowanych aktywnością fizyczną. Z tego też powodu - w ciepłe miesiące najniebezpieczniejszym miejscem w mieście był Rynek, gdzie pod siedzibą Straży Miejskiej spotykały się grupki młodych i żądnych wrażeń ludzi, którzy nieraz lubili ostro się zabawić przed publicznością.

Z podobnych powodów nieciekawym miesjcem był lasek przy kościele położony między Os. Tysiąclecia (Gieksa) a Os. Młodych (Wisła):

To z kolei było nader malownicze miejsce w trakcie rekolekcji, kiedy młodzież z okolicznych osiedli łączyła się ze sobą w modlitwie i bitwie (taki lokalny specjał: sacrum + profanum). W późniejszych latach Os. Tysiąclecia zwane powszechnie i pieszczotliwe Pakuską mocniej podupadło społecznie i zaczęło się tam ponoć dziać niedobrze. Możliwe, że wpływ na to miało, oprócz zbiednienia miszkańców, ulokowanie w pobliżu takiego przybytku:

Nie trzeba się mocno wysilić, żeby po samym zagęszczeniu anten satelitarnych dojść do odpowiednich wniosków

Swoją drogą - mieszkania socjalne w Olkuszu to zawsze był malowniczy widok (taki klimat popegieerowskiej wsi). Zrzuty z GSV mówią same za siebie:

Na szczęście nigdy nie były budowane w większych kompleksach, tylko pojedynczo rozrzucone w kilku miejscach w mieście. Standard mieszkań - oczywiście porażający, okresowo także nie były podpięte do sieci elektrycznej, no i raz na jakiś czas na interwencję przyjeżdżała straż pożarna. Jako dziecko dostałem oficjalny zakaz zbliżania się do tych zabudowań (niegłupie to było ze strony moich rodziców).

No i na koniec stare bloki na Sławkowskiej, tam również mieszkało sporo ciekawych osobistości - a to całodobowe imprezki na trawniku przed blokiem (od maja do września), a to mały nocny nalocik CBŚ na osiedle (przy okazji funkcjonariusze Biura pomylili się i zamiast u sąsiada podejrzewanego o posiadanie znacznych ilości nielegalnych środków odurzających wylądowali u mojej babci), a to jakieś małe porachuneczki we własnym gronie, ale generalnie ja tam byłem swojak, więc dopiero po latach dotarło do mnie, co to za ciekawe miejsce:

Muszę przyznać, że z dystansu (czas, miejsce), to Olkusz jednak nie wydaje się być jakimś szczególnie niebezpiecznym miejscem. Albo po prostu już jestem na etapie, kiedy patrzy się na to wszystko z sentymentem i te wszystki mrożące niegdyś krew w żyłach historie zdążyły wyblaknąć.

Pewnie jeszcze coś uda mi się odkopać w pamięci, a wtedy napiszę część drugą przewodnika
Łosiu no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 19th, 2017, 07:13 PM   #244
Rafadan
Registered User

Rafadan's Avatar

Likes (Received): 8022

Czad! Zawsze w drodze do Krakowa zwracam uwagę na te niebieskie dachy. Teraz znam nazwę i specyfikę osiedla.

Widzę też, że termomodernizacja bloczków dociera i tam, trwale zmieniając odbiór. Pastelowe kolorki - osiedle jakich wiele w Polsce. Surowa, szara wielka płyta = wyjątkowe miejsce.
Old February 19th, 2017, 11:00 PM   #245
El Technique
Registered User

El Technique's Avatar

Likes (Received): 208

To charakterystyczne osiedle, widoczne zwłaszcza z wiaduktu nad torami. Kto był jego budowniczym? ZG Bolesław czy inny zakład pracy? Na zdjeciach z GSV widać, że elewacje budynków wykończone są taka drobną mozaiką jak wiele górniczych bloków na Górnym Śląsku.

Last edited by El Technique; February 19th, 2017 at 11:11 PM.
El Technique no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2017, 11:11 PM   #246
Łosiu
Decomposed User

Łosiu's Avatar

Miks Huty Katowice i Koksowni Przyjaźń. Nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze na początku lat 00. osiedle miało zapewniony tzw. dojazd pracowniczy.

To chyba najmłodsze osiedle w Olkuszu, z dużą liczbą napływowych, którzy pracowali w zakładach w Dąbrowie Górniczej, najbardziej spośród wszystkich oddalone od centrum miasta i przez to najgorzej zintegrowane. Teraz pewnie już wszystko się na tyle wymieszało, że to nie ma znaczenia, ale jeszcze do końca lat 90. było czuć różnicę.

El Technique liked this post
Old February 21st, 2017, 09:12 PM   #247
Puritan
Registered User

Puritan's Avatar

Likes (Received): 2428

Quote:
Originally Posted by Łosiu View Post
Ale chyba rzeczywiście eksport wpierdolu na rynki unijne po 2004 roku mocno podkopał legendę okolicy.
...
Na animozje osiedlowe nakładały się jeszcze animozje kibicowskie (Wisła vs Gieksa vs Zagłębie Sosnowiec).
To prawda - jak już było kiedyś powiedziane, po 2004 roku problem łatwego "dostania po ryju" w Olkuszu szybko zniknął bo do tradycyjnych kierunków emigracji (do wujków z Raichu) doszła cała UE.

Co do sympatii kibicowskich to moje luźne spostrzeżenia są takie, że całe miasto staje się coraz bardziej "wiślackie" bo wpływy GKS-u są już symboliczne ( brak sukcesów klubu i 18 lat Olkusza poza województwem katowickim), Zagłębie S. jest ciągle widoczne ale to już raczej blednąca sympatia starzejącego się pokolenia pracowników koksowni i huty, ze wspomnianego wyżej osiedla Słowiki.

Teraz żeby sobie poobijać mordy pod pozorem obrony klubu, popularność zyskuje Cracovia bo to płachta na byka dla sebixów z pod znaku Białej Gwiazdy.

Tak poza tym, na tych osiedlach to:

ale widoki mają przednie - widać zamek Rabsztyn, czasami Tatry i czeski Wysoki Jesionik, bo np. część "dzielnic" Olkusza położona jest na ponad 400 m.n.p.m.

Quote:
Originally Posted by Rafadan View Post
Czad! Zawsze w drodze do Krakowa zwracam uwagę na te niebieskie dachy. Teraz znam nazwę i specyfikę osiedla.
Z ciekawostek to projektując to osiedle, wzorowano się na lokalnej architekturze tzn. Plac Konstytucji z swoją wieżą zegarową i otwartymi galeriami z krużgankami miał nawiązywać do pobliskiego zamku w Pieskowej Skale, natomiast szkoła i ośrodek zdrowia do funkcjonalistycznego szpitala chorób płucnych w podolkuskim Jaroszowcu ( lata 30-te). Wyszło jak wyszło

Ps. Jako uzupełnienie do postu o osiedlu Skalska - blok po bloku

1
http://tnij.at/110227

2
http://tnij.at/110226

3
http://tnij.at/110228

El Technique, hermit liked this post
Puritan no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2017, 01:02 PM   #248
Łosiu
Decomposed User

Łosiu's Avatar

Quote:
Originally Posted by Puritan View Post
To prawda - jak już było kiedyś powiedziane, po 2004 roku problem łatwego "dostania po ryju" w Olkuszu szybko zniknął bo do tradycyjnych kierunków emigracji (do wujków z Raichu) doszła cała UE.
W ogóle to oprócz kierunku tradycyjnego (wujek z Rajchu, ciotka z Austrii), w Olkuszu istniała długa tradycja wysyłania żon/konkubin/córek/pasierbic do pracy do Włoch. Moja mama, która pracowała (i pracuje do dziś) w jednej z podstawówek co roku miała sytuację, że w klasie znajdowało się jakieś dziecko o mało słowiańskiej urodzie urodzone we Włoszech (ojciec: NN).

Quote:
Co do sympatii kibicowskich to moje luźne spostrzeżenia są takie, że całe miasto staje się coraz bardziej "wiślackie" bo wpływy GKS-u są już symboliczne ( brak sukcesów klubu i 18 lat Olkusza poza województwem katowickim), Zagłębie S. jest ciągle widoczne ale to już raczej blednąca sympatia starzejącego się pokolenia pracowników koksowni i huty, ze wspomnianego wyżej osiedla Słowiki.
Nie no, Olkusz był tradycyjnie wiślacki już za PRL-u. Do końca lat 90. lub początku lat 00. przy "Wisieloku" na Rynku był nawet namalowany stary (gwardyjski) herb Wisły i podpis "GTS" (na oko lata 80.). Później pojawiła się Gieksa, ale w latach 90. i początku 00. mam wrażenie, że gieksiarzy było bardzo mało (choć olkuska flaga zawsze wisiała na Bukowej). Renesans Gieksy to raczej lata 00. (w sumie nie wiem jak jest teraz), ale stosunki między gieksiarzami a wiślakami raczej były poprawne (zresztą i jedni, i drudzy wspólnie działali ostro na lokalnym podwórku jako... ultrasi piątoligowego KS-u). Gorzej było oczywiście z Zagłębiem, ale rzeczywiście - od jakichś 15 lat kibiców Zagłębia jest już mało.

Quote:
Tak poza tym, na tych osiedlach to:

ale widoki mają przednie - widać zamek Rabsztyn, czasami Tatry i czeski Wysoki Jesionik, bo np. część "dzielnic" Olkusza położona jest na ponad 400 m.n.p.m.
A z Kamyka to widać ZGH, Hutę Katowice, a nawet Łaziska!

Quote:
Z ciekawostek to projektując to osiedle, wzorowano się na lokalnej architekturze tzn. Plac Konstytucji z swoją wieżą zegarową i otwartymi galeriami z krużgankami miał nawiązywać do pobliskiego zamku w Pieskowej Skale, natomiast szkoła i ośrodek zdrowia do funkcjonalistycznego szpitala chorób płucnych w podolkuskim Jaroszowcu ( lata 30-te). Wyszło jak wyszło
O, tego o szkole/przedszkolu (i żłobku, bo też był "w zestawie", a teraz jest przychodnią) nie wiedziałem, choć trochę to naciągane, bo jednak wygląda na dość typowy projekt z lat 80.

Za to sama zabudowa pl. Konstytucji 3 Maja jak na wielką płytę z lat 80. to całkiem niezłe rozwiązanie. Przynajmniej daje jakąś namiastkę przestrzeni publicznej.

Quote:
Ps. Jako uzupełnienie do postu o osiedlu Skalska - blok po bloku

(..)
3
http://tnij.at/110228
Prawdopodobnie pielgrzymka do sklepu, który jest po drugiej stronie uliczki osiedlowej. Niegdyś był tam wspaniały wybór alkoholi średnioprocentowych w cenie do 5 złotych

El Technique, Molibden liked this post
Old February 23rd, 2017, 11:56 PM   #249
Iluminat
Redsigert User

Likes (Received): 5295

Całkiem fajna przestrzeń publiczna na tym osiedlu z lat '60, zadbana zieleń i jak się wydaje całkiem uporządkowane parkowanie, szkoda, że piece psują powietrze. A te "smerfy" czyli wczesny jak na Polskę postmodernizm byłyby lepsze gdyby wybrali bardziej standardowy kolor dla dachów.
Iluminat no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2017, 07:43 PM   #250
Radomszczanin
Registered User

Radomszczanin's Avatar

Likes (Received): 1622

Radomsko - najgorzej postrzegany jest "trójkąt" na północ od dworca kolejowego - ulice Kolejowa, św. Rozalii i Zgoda, gdzie przeważają budynki socjalne, a do tego tuż obok przemysł, składy złomu i węgla. Innymi miejscami są kamieniczne ulice w centrum miasta - Warszyca i Przedborska. Warszyca na pierwszy rzut oka nie wygląda źle, ale lokalsi potrafią dokuczyć. Przedborska to teren dawnego getta z parterowymi domami i biedakamienicami. Nie za dobrą opinią cieszy się też ul. Fabianiego, gdzie mieści się (mieścił?) sklep z dopalaczami. Zła opinia ciąży nad ul. Miłą (osiedle bloków z lat 60.), ale moim zdaniem na wyrost, a w ostatnich latach znacznie podniesiono estetykę osiedla.

ul. Warszyca

ul. Kolejowa

ul. św. Rozalii

ul. Zgoda

ul. Przedborska

Częstochowa

W Częstochowie zła sława ciąży nad całą dzielnicą Stare Miasto - szczególnie Stawowa, Mokra, Przechodnia, Mała, Krakowska, Ogrodowa, Katedralna. Kolejną "złą dzielnicą" jest Raków, a w szczególności jego stara część w okolicach Okrzei, Limanowskiego, Łukasińskiego.

ul. Mała

ul. Okrzei

W Piotrkowie Trybunalskim najgorszą opinię mają ul. Wojska Polskiego z terenami na wschód od Rynku (Starowarszawska, Garncarska).

W Pabianicach "najciekawsze" pod tym względem są okolice Rynków - Starego i Nowego.

W Zgierzu głównie ulice wokół placu Kilińskiego.

mateusz.el, Niunio, darols, Łosiu, hermit, Salitz liked this post
Radomszczanin no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2017, 08:37 PM   #251
nakrawędzi
Registered User

Likes (Received): 23

Ilekroć widzę zdjęcia Starego Miasta w Częstochowie, to zastanawiam się, jak można było doprowadzić do takiej degradacji obszar który w każdym mieście powinien być wizytówką. Szokujące.
nakrawędzi no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2017, 12:51 AM   #252
creamer
Registered User

creamer's Avatar

Likes (Received): 124

To specyfika wielu miast z rejonów opisanych przez Radomszczanina. Częstochowa, niżej - wiele miast ze Śląska i Zagłębia, wyżej: Radomsko, Piotrków Trybunalski, Łódź, Pabianice, Brzeziny... . To są strasznie zapuszczone miasta, gdzie - abstrahując od faktycznego poziomu bezpieczeństwa - ten odczuwalny jest na bardzo niskim poziomie. Nie wszędzie oczywiście, ale w większości rejonów, gdzie dominuje stara zabudowa. Łódź, Śląsk - wiadomo - robotniczy charakter i konsekwencje upadku przemysłu. Widać to w zrujnowanych zakładach, na osiedlach robotniczych, w Śródmieściach - niestety - również. A osoby od których po tym tytułowym ryju można dostać? Cóż, to często potomkowie tych pozostawionych na lodzie robotników, którzy nie mieli szansy, środków, a czasem - po prostu - samozaparcia i ochoty, aby zmienić coś w swym życiu. Więc mieszkają tam, gdzie mieszkali ich ojcowie/dziadkowie, pobierają zasiłki i dopełniają złowrogie oblicze zaniedbanych dzielnic.

Mnie takie miejsca poniekąd ciekawią i chętnie, acz często z duszą na ramieniu je odwiedzam. I powiem Wam, że nasza Polska, jak szybko by się nie zmieniała, nie rozwijała to z takich właśnie miejsc jest utkana. Te groźne rewiry o których tu piszemy to jest olbrzymia część naszego kraju i - zarazem - jej prawdziwy obraz, a przynajmniej - jeden z tych najbardziej powtarzalnych.
creamer no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2017, 11:27 AM   #253
dexter2
Pijcie portera z BŁ!

dexter2's Avatar

Likes (Received): 20435

Klinkier na tej ulicy w Częstochowie jak w Łodzi:

Bo gdzie byś nie był i jak by cię nie przyjęli
Nigdy nie będziesz się czuł jak na Obiecanej Ziemi

NYC & EastCoast USA
Wątek zdjęciowy Łódź and Poland

demmat, martm liked this post
dexter2 no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2017, 12:43 PM   #254
Czifo
Rzeczpospolita Niedasie

Czifo's Avatar

Likes (Received): 17819

I też by się przydało dać po ryju. Temu co mimo tej znakozy stanął przed przejściem...

dexter2, El Technique liked this post
Czifo no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2017, 02:38 PM   #255
Corrny
GeorgeSorosVEVO

Corrny's Avatar

Likes (Received): 10501

Ja po ryju dostałem tutaj:
Old June 23rd, 2017, 10:19 PM   #256
szymon0018
Registered User

Likes (Received): 692

Krótka piłka: czy w świętochłowickich Lipinach dostanę po mordzie? Szokująco zaniedbana, ale ciekawa dzielnica. Stereotypowo największa patologia w mieście, ale według statystyk policyjnych jest bezpiecznie. Ktoś coś wie?
szymon0018 está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 24th, 2017, 01:44 PM   #257
WMS
BANANED BY VOLT CENTERTEL

WMS's Avatar

Likes (Received): 3149

Trudno powiedzieć, choć wpływ może mieć też to jak wyglądasz
WMS no está en línea   Reply With Quote
Old June 24th, 2017, 04:37 PM   #258
ebveyrona

ebveyrona's Avatar

Likes (Received): 2439

Quote:
Originally Posted by Corrny View Post
Ja po ryju dostałem tutaj:
Idealnie między Nadodrzem a trójkątem
ebveyrona no está en línea   Reply With Quote
Old June 24th, 2017, 05:28 PM   #259
szymon0018
Registered User

Likes (Received): 692

Quote:
Originally Posted by WMS View Post
Trudno powiedzieć, choć wpływ może mieć też to jak wyglądasz
Wyglądam na stereotpowego intelektualistę z wielkiego ośrodka xD To chyba źle? Niesamowita sprawa, że są w tym kraju takie miejsca.
szymon0018 está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 24th, 2017, 06:07 PM   #260
asfarasurizcanc
Sum

asfarasurizcanc's Avatar

Likes (Received): 9214

To Ci się należy.
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules