[Kraków] NH czyli Nowa Huta - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 2nd, 2016, 10:04 PM   #1
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

Likes (Received): 2479

[Kraków] NH czyli Nowa Huta

Zapraszam do trasy po wschodniej starej Hucie.
Plan trasy w dużym przybliżeniu mniej więcej taki:

Jak widać nie jest to typowa trasa turystyczna z Placem Centralnym, Aleją Róż, muzeami Nowej Huty i PRL. Najpierw kolebka NH - czyli pierwsze osiedla budowane przez przodowników pracy - Willowe i Wandy, później strefa 100% nowohuckiego socrealizmu czyli osiedla Stalowe i Szkolne, zalew który jest jednym z przyjemniejszych miejsc rekreacyjnych a skończymy na monumentalnych gmachach Centrum Administracyjnym. Zielono, dużo historii, zabudowa nieskażona modernizmem Na koniec może wrzucę Szpital Żeromskiego i kilka zdjęć z osiedla Młodości.
Advertisement

Old July 2nd, 2016, 10:22 PM   #2
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

1. Osiedle Willowe - Plac Pocztowy.
Nowohucki rynek - pierwsza przestrzeń publiczna, obecnie senna - dawniej urządzano tu wiece, i regularne potańcówki z orkiestrą na drewnianym podeście.

2. Sąsiedni budynek któremu bliżej się jeszcze przyjrzymy bo mieściła się w nim kultowa restauracja Gigant.

3. Blok z usługami za ulicą po przeciwnej stronie placu. Szkoda że nawierzchnia jest z bauma. Pierwsze bloki budowane były bez usług w parterach więc ten plac był usługowym centrum młodego miasta.

4. Również za ulicą znajduje się pierwszy blok jaki wybudowano w Nowej Hucie.
Znajduje się na nim tablica pamiątkowa -przeklejam z wiki.

Old July 3rd, 2016, 11:47 PM   #3
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

6. Nazwa Plac Pocztowy pochodzi od budynku poczty, jednak przez pewien czas plac nosił nazwę Piotra Ożańskiego - najbardziej znanego przodownika pracy w Nowej Hucie. Na jego postaci wzorował się Andrzej Wajda tworząc głównego bohatera Mateusza Birkuta filmu "Człowiek z marmuru". Przy różnych okazjach mieszkańcy domagają się by stara nazwa wróciła.

7. Budynek poczty i osiedle Wandy - fot. Wiktor Pental 1958r.

8. Większość bloków budowali junacy Służby Polsce tacy jak Ożański - młodzi ludzie którzy tylko za jedzenie, spanie i umundurowanie (przy czym spali w namiotach, barakach albo starych fortach poaustriackich) cały dzień pracowali na budowie w bardzo ciężkich warunkach. Pierwsze osiedla w Nowej Hucie budowane były jak mur chiński - podstawowymi narzędziami i siłą ludzkich mięśni. Tak samo budowano na początku kombinat - spychacze zgarniały tylko wierzchnią warstwę a następnie wchodziła ekipa z taczkami i łopatami. Oczywiście praca w ten sposób nie była zbyt wydajna więc stworzono typ bohatera - przodownika - niepiśmiennego chłopaka ze wsi który w trudzie wznosił bloki i zakłady pracy pokonując kolejne rekordy.

9. Budynki mieszkalne pierwszych osiedli to kameralne bloki według przedwojennego projektu warszawskiego architekta Franciszka Adamskiego. Socrealistyczne kwartały z którymi jest kojarzona Nowa Huta były dopiero planowane.

10. To akurat blok z sąsiedniego osiedla Młodości (Młodości 2), przy jego budowie brygada Ożańskiego ułożyła w lipcu 1950 r. 34 728 sztuk cegieł w ciągu jednej zmiany. Wykonała 525% normy co było dwukrotnie wyższym wynikiem od najlepszych ekip z warszawskiego Muranowa.

Last edited by fjtk_; July 3rd, 2016 at 11:56 PM.
fjtk_ está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 4th, 2016, 12:24 AM   #4
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

Likes (Received): 26902

Widzę, że jeszcze sporo o Nowej Hucie nie wiedziałem - świetny wątek

Facebook - KubaelFoto Flickr

*Umieszczanie moich zdjęć na innych stronach poza forum oraz wykorzystywanie ich w celach komercyjnych tylko za moją zgodą. KONTAKT
Kubael está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 4th, 2016, 01:21 AM   #5
zyclunt
Hammerite Order

zyclunt's Avatar

Likes (Received): 3565

Prosimy o więcej. Nową Hutę widziałem tylko zza szyby autobusu więc z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. Zresztą wychowałem się na socrealistycznym osiedlu i mam niejako sentyment do tego stylu architektury.
zyclunt no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2016, 12:36 PM   #6
Tomeyk
Moderator

Tomeyk's Avatar

Likes (Received): 27679

Zapowiada się rewelacyjnie Brakowało wątku o Nowej Hucie, w innych wątkach traktowanej niestety po macoszemu.
Tomeyk no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2016, 12:42 PM   #7
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 15363

Quote:
Originally Posted by Tomeyk View Post
Zapowiada się rewelacyjnie Brakowało wątku o Nowej Hucie, w innych wątkach traktowanej niestety po macoszemu.
I teraz @fjtk_ będzie musiał wyrabiać te 300% normy!
Jak na razie bardzo przyjazna (skromna architektura, niska skala, duzo zieleni) ta Nowa Huta
este no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2016, 12:23 AM   #8
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

Quote:
Originally Posted by Kubael View Post
Widzę, że jeszcze sporo o Nowej Hucie nie wiedziałem - świetny wątek
Quote:
Originally Posted by zyclunt View Post
Prosimy o więcej. Nową Hutę widziałem tylko zza szyby autobusu więc z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy. Zresztą wychowałem się na socrealistycznym osiedlu i mam niejako sentyment do tego stylu architektury.
Obecnie dostępność Nowej Huty z centrum Krakowa poprawiła się przez remont głównej trasy Rondo Mogilskie-Plac Centralny i nowy tabor PESA Krakowiak, można komfortowo w 20 minut dojechać do NH. Nowa Huta ciągle jest nieodkryta ale też w tym tkwi jej urok.

Quote:
Originally Posted by Tomeyk View Post
Byłbym szczęśliwy gdybyś wpadł z aparatem wieczorem lub o świcie ale wiem że mieszkasz po drugiej stronie miasta a grafik pewnie napięty. Musiałem wziąć sprawy w swoje ręce

Quote:
Originally Posted by este View Post
I teraz @fjtk_ będzie musiał wyrabiać te 300% normy!
Jak na razie bardzo przyjazna (skromna architektura, niska skala, duzo zieleni) ta Nowa Huta
Nowa Huta nie oferuje raczej fajerwerków, choć gdyby doinwestować centrum i CA to kto wie. W tej chwili jej największym atutem jest właśnie połączenie przyjaznej przestrzeni, zieleni, dobrej architektury oraz bogata infrastruktura (choć bez usług takich jak w centrum). Mieszkańcy NH pomimo wielu problemów społecznych należą do najbardziej zadowolonych z miejsca zamieszkania w Krakowie.

Dziękuje za bardzo dobre przyjęcie wątku - co do 300% normy to niestety będzie obsuwa bo jutro ostatni dzień przed urlopem

11. Skoro już jesteśmy na os. Młodości 2 to zamieszczę dwa zdjęcia budynku os. Młodości 1. w którym znajdował się Ognisko Młodych ZMS i klub "Violinka". Może wydawać się dziwne że w modelowym socjalistycznym mieście w latach 50 i 60 Nowa Huta miała silną scenę jazzową i własny Jazz Klub ze statusem prawnym i pieczęcią.

12. Przez Violinkę i scenę DMR na osiedlu Stalowym przewinęło się wiele znanych nazwisk: Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Andrzej Kurylewicz, Wojciech Karolak, Andrzej Trzaskowski, Andrzej Dąbrowski, Krzysztof "Komeda" Trzciński. Tomasz Stańko, Wiktor Pelermuter, Roman Dyląg "Gucio", Adam Makowicz oraz rodzimi muzycy skupieni w kilku zespołach: Kolorowy Jazz, Plastic Jazz, Teddy Jazz, Rytmus, Modern Sextet. http://www.ryszardy.pl/jazzklub.html

13. Wracamy na Plac Pocztowy, w tym budynku na parterze istniała kultowa restauracja Gigant - duża sala na 600 miejsc, 15 kelnerów i efektowne sztukaterie na ścianach i sufitach, wielkie lustra, fotele klubowe i palmy w hallu. Restauracja posiadała również nowoczesne w tamtych czasach zaplecze - elektryczne obierarki ziemniaków, parowe kotły, elektryczne patelnie i baseny na żywe ryby.

14. Niemal wszystkie wnętrza publiczne najważniejszych budynków z lat 50 powstały według projektu jednej pracowni. Kierownikiem pierwszej Pracowni Projektowania Wnętrz był prof. Marian Sigmund - najważniejsze realizacje to właśnie restauracja „Gigant” (realizacja w 1951 roku), Centrum Administracyjne huty (realizacja 1952–1955), zabudowa Placu Centralnego wraz z wystrojem wnętrz lokali użytkowych znajdujących się na parterze (realizacja 1953–1956), kino „Świt” (realizacja 1951–1953), Teatr Ludowy (realizacja 1954–1955). Niestety niewiele wnętrz z tych lat przetrwało a istniejące (szczególnie najbardziej imponujące w Centrum Administracyjnym) nie mają zapewnionej ochrony.

15. Obecnie na pierwszym piętrze znajduje się Kościół Zielonoświątkowców, na parterze gastronomia i inne usługi w lokalach od strony placu.

Old July 12th, 2016, 10:52 PM   #9
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

16. Gimnazjum nr 45 na osiedlu Willowym. Nowa Huta jest najbardziej zieloną dzielnicą Krakowa.
W Krakowie brakuje parków i uporządkowanej zieleni natomiast w Nowej Hucie jest problem z utrzymaniem zieleni już istniejącej. Nowa Huta zbudowana jest zgodnie z ideą miasta-ogrodu - zieleń była planowana i wprowadzana równocześnie z realizacją budynków mieszkaniowych.

17. W sali gimnastycznej szkoły (mniej więcej za zjeżdżalnią na zdjęciu) powstało pierwsze kino w Nowej Hucie - objazdowe kino "Stal".

18. Kino "Stal" dzisiaj - szkoda że nie żadnej tablicy informacyjnej bo uruchomienie pierwszego kina w NH było wielkim wydarzeniem (działało od 26 lutego 1951 r). Dzień junaka rozpoczynał się o 6 rano, mycie w polowych warunkach, śniadanie i kilkukilometrowy marsz do pracy. Po 15 wracano, jedzono obiad i po krótkim odpoczynku przystępowano do szkoleń i zajęć wojskowych. W przeciwieństwie do Związku Młodzieży Polskiej przynależność do Służby Polsce była obowiązkowa i traktowano ją jak służbę wojskową. Podzieleni na plutony pracowali w każdych warunkach a wszelkie odstępstwa były karane z całą surowością. W tej codziennej siermiędze powstanie kina spotkało się z dzikim entuzjazmem - większość junaków pochodziła ze wsi lub małych miasteczek i nigdy nie była w kinie lub na przedstawieniu teatralnym.

19. Na otwarciu któremu towarzyszyła orkiestra pojawiło się kilka tysięcy osób. Niestety dostało się tylko
200 - głównie oficjele z Województwa i Centrali, pracownicy cywilni i wyróżniający się junacy dla których
przygotowano spcejalne zaproszenia. Premierowym seansem był film pod tytułem "Upadek Berlina"
W tle widać już socrealistyczne kwartały osiedla Stalowego i żłobek na osiedlu Willowym.

20. Żłobek os. Willowe - fot. Wiktor Pental.

21. Niestety jak wiele budynków publicznych tak samo i ten żłobek - jak na tamte czasy nowoczesny zarówno
jeśli chodzi o architekturę jak i wyposażenie wyraźnie podupadł a dodatkowo wykonano w nim niekorzystną przebudowę.

Old July 12th, 2016, 11:08 PM   #10
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

22. Ostatnie zdjęcia bloków z osiedla Willowego.

23. To najmniesze bloki w Nowej Hucie - zaledwie piętrowe i kilkurodzinne, wybudowane wzdłuż ulicy
Stanisława Mierzwy między Placem Pocztowym a gimnazjum nr 45.

24. Czasami wybujała zieleń wydaje się całkowicie dominować nad budynkami.

25. To nie jest moje zdjęcie (z wiki). Niestety nie znalazłem tej rzeźby chodząc po osiedlu- gdyby ktoś
znał jej lokalizację to proszę o info bo powoli robię amatorską inwentaryzację modernistycznych rzeźb
plenerowych w Nowej Hucie.

26. Zdjęcia wczesną wiosną pozwalają pełniej ująć architekturę - w fotografowaniu budynków Nowej Huty
trzeba się dużo nagimnastykować bo bardzo dużo zasłaniają drzewa i samochody.
Następna wrzutka z blokami os. Wandy i wejdziemy w osiedla socrealistyczne.

Old July 13th, 2016, 12:45 AM   #11
PretoriaNPG
Human Traffic

PretoriaNPG's Avatar

Likes (Received): 3683

Genialny wątek, będę czytał i oglądał na bieżąco
PretoriaNPG no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2016, 10:27 PM   #12
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

Likes (Received): 26902

20. Krasnale istnieją

Facebook - KubaelFoto Flickr

*Umieszczanie moich zdjęć na innych stronach poza forum oraz wykorzystywanie ich w celach komercyjnych tylko za moją zgodą. KONTAKT
Kubael está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 18th, 2016, 01:16 PM   #13
rottenbear100
Registered User

rottenbear100's Avatar

Likes (Received): 3001

Uprasza się o więcej. Świetny wątek.
rottenbear100 no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2016, 05:41 PM   #14
zyclunt
Hammerite Order

zyclunt's Avatar

Likes (Received): 3565

Dołączam się. Miło się ogląda to osiedle w szczególności że nie ma ani grama styropianu. W Lublinie większość socrealizmu ocieplono.
zyclunt no está en línea   Reply With Quote
Old July 18th, 2016, 10:49 PM   #15
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Likes (Received): 19654

Tyle razy byłem już na Hucie, ale jakoś nigdy nie miałem okazji przejść się na te najstarsze osiedla.
Ale powoli zachęcasz mnie. Następna okazja już za kilka dni, gdy nawiedzę NH

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] [Europa]
[Trójmiasto] [Kaszuby] [Armenia] [Ukraina]
mateusz.el no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2016, 10:34 PM   #16
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

Dziękuje za zainteresowanie tematem który musiałem przerwać z powodu awarii aparatu. Niemal wszystkie
zdjęcia robię Sigmą DP1 która dobrze nadaje się do fotografowania architektury (szeroka 16 z dobrej jakości
obiektywem i matryca Faveon) - niestety pękła taśma a ten model jest bardzo nietypowy, na część z Chin
muszę czekać 3-4 tygodnie. Aparat w dalszym ciągu jest niesprawny ale zamieszczę część zdjęć które miałem w
zapasie. Nie wszystkie z nich są dobre jakościowo i pod innym względami ale najwyżej fotorelacje uzupełnie
później - teraz po prostu mam trochę czasu którego na codzień brakuje

Quote:
Originally Posted by zyclunt View Post
Dołączam się. Miło się ogląda to osiedle w szczególności że nie ma ani grama styropianu. W Lublinie większość socrealizmu ocieplono.
Niestety w NH część budynków zdewastowano styropianem. Dużą pracę w analizie i dokumentowaniu tych działań
wykonał nasz forumowy kolega Gregry (niestety już nieaktywny na forum) na swojej stronie
http://nowej.hucie.w.interiowo.pl/deformacje.html Ociepla się zarówno budynki pierwszych osiedli,
socrealistyczne jak i modernistyczne. Na każdych styropian wygląda źle deformując bryłę budynku ale
szczególnie razi ocieplenie socrealizmu - znikają kasetony w bramach, cieńsze listwy w gzymsach, podziały
na elewacjach itp. Trzeba dodać ze smutkiem że dewastacje detali socrealistycznych czyniono od wielu lat,
głownie niszcząc zdobne zwieńczenia budynków - najbardziej ich brak razi w samym centrum na Placu
Centralnym ale również na osiedlu Szkolnym czy bardziej peryferyjnych osiedlach, część z tych przypadków
zamieszcze w dalszej części fotorelacji. Na szczęście Nowa Huta jest rozległa i widać zróżnicowane
podejście do tego problemu- część budynków po prostu się maluje, świadomość rośnie tym bardziej że
sockamienice centrum wpisano do rejestru zabytków i trwają prace nad parkiem kulturowym.

26. Ulica Gustawa Daniłowskiego. Ta ulica łączy kilka okresów Nowej Huty - od północy socrealistyczne
kwartały osiedla Stalowego, podmiejskie, kameralne bloki pierwszych osiedli i dziedzictwo z przed 1949 r -
Cmentarz Mogilski administrowany przez parafię św. Bartłomieja.

27. Stary Cmentarz w Mogile. Założony jako cmentarz parafialny po III rozbiorze Polski, w wyniku rozbudowy
znalazł się w środku osiedla Wandy. Przetwały tu groboce ziemian, mogilskich proboszczów i cystersów,
również księży z parafii w Czyżynach powstałej w 1936r. związanych z Mogiłą. Tuż obok znajduje się
cmentarzyk z czasów I wojny światowej - spoczywa tu 71 żołnierzy poległych w czasie bitwy o Kraków lub
zmarłych od ran w szpitalach. Na początku napisałem że w tej części Nowej Huty nie ma zabudowy modernistycznej - jednak na samym końcu osiedla niespodziewanie zdecydowano się na kilka punktowców.

28. Rzeźba cmentarna z początku lat 60.

29. Odnowione nagrobki z drugiej dekady XIX w.

30. Żegnamy się z osiedlem Wandy i Willowym - pierwsze osiedla z podobną zabudową to również: Na Skarpie,
Sportowe, Krakowiaków i Młodości. Wszystkie znajdują się na obrzeżach starohuckiego wachlarza stanowiąc
jego kameralne i klimatyczne przedmieścia. Na zdjęciu blok z osiedla Sportowego późną jesienią.

Old August 16th, 2016, 11:08 PM   #17
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

31. Osiedle Stalowe. Bloki zaprojektowane przez Włodzimierza Borkowskiego i Eryka Moja i wybudowane w latach 1954-56.

32. Charakterystyczne dla socrealizmu bramy prowadzące do wnętrza osiedli.

33. Zielone wnętrza kwartałów z częścią rekreacyjną. Z okien kuchennych mamy mogły wołać dzieci na obiad, dodatkowo dobrze było widać kto wchodzi do osiedla.

34. Osiedle Stalowe było pierwszym osiedlem w którym wykorzystano metody budownictwa uprzemysłowionego - prefabrykowane stropy, ściany, schody czy elementy dachów co znacznie ułatwiło budowę i skróciło jej czas. Czterokondygnacyjny blok powstawał w ciągu miesiąca.

35. Wejście do bloku przy ul. Władysława Orkana.

Old August 16th, 2016, 11:51 PM   #18
horizon2
Kolekcjoner wątków.

horizon2's Avatar

Likes (Received): 4290

FORUMOWICZU. Dzięki za zdjęcia i przede wszystkim za świetne opisy.
horizon2 no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2016, 12:11 AM   #19
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 15363

Quote:
Originally Posted by fjtk_ View Post
34. Osiedle Stalowe było pierwszym osiedlem w którym wykorzystano metody budownictwa uprzemysłowionego - prefabrykowane stropy, ściany, schody czy elementy dachów co znacznie ułatwiło budowę i skróciło jej czas
Jak widać można to było połączyć z mądrą urbanistyką, detalem architektonicznym.
Potem poszli na całość i skończyła się w Polsce na dziesięciolecia architektura
este no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2016, 09:36 AM   #20
fjtk_
homo hutus

fjtk_'s Avatar

W Nowej Hucie można zaobserwować jak na przestrzeni 20 lat budownictwo rozwinęło się od metod XIX w (tylko koła w wozach z końmi były z oponami) do pełnych systemów wielkopłytowych. Na szczęście w obrębie wachlarza starej NH tych ostatnich nie ma, większość bloków na ostatnich osiedlach to tzw. bloki szwedzkie. Obok osiedla Stalowego jest osiedle Hutnicze na którym jest pierwszy blok z wielkiej płyty ale to właściwie było budownictwo wielkoblokowe - czyli etap przejściowy. Te bloki jeszcze wyglądają całkiem nieźle - http://mapa.targeo.pl/pierwszy-blok-.../zdjecia/adres. Jak dla mnie budownictwo mogłoby się skończyć na pierwszym etapie, tylko budynki z cegły mają duszę. Potrzeby jednak były ogromne a materiału brakowało. Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak wiele Nowa Huta zawdzięcza Wrocławiowi, niektórzy traktują to nawet jako mit ale niemal wszystkie pierwsze osiedla były budowane z cegły rozbiórkowej, ostatnio wyczytałem u Macieja Mieziana że nawet zdrowe kamienice niszczono dla cegły dla Warszawy i NH. Gdyby nie Wrocław NH w obecnej skali i kształcie raczej by nie powstała. Później niedaleko NH wybudowano cegielnie w Zesławicach ale i ona nie wyrabiała.

Śmierć, rdmr liked this post
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
kraków, nowa huta

Thread Tools

Posting Rules