[Czarnogóra] Idealny kompromis - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 26th, 2016, 05:23 PM   #1
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

[Czarnogóra] Idealny kompromis

Ciao!

Co prawda sezon jest wakacyjny, ale mój wyjazd był tym razem troszkę dłuższy bo trwał 7 dni, więc jest trochę do pokazania. Pytanie czy są jacyś chętni?

Na przykład na takie klimaty:

Sponsor no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 26th, 2016, 05:29 PM   #2
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 12615

http://i.imgur.com/xlMFosUh.jpg
Jak podkład do czarnogórskiej wersji TVN 24
este no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2016, 09:42 PM   #3
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

Likes (Received): 22335

Dawaj

Facebook - KubaelFoto Flickr

*Umieszczanie moich zdjęć na innych stronach poza forum oraz wykorzystywanie ich w celach komercyjnych tylko za moją zgodą. KONTAKT
Kubael no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 26th, 2016, 10:46 PM   #4
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Likes (Received): 21521

Czekamy

Wchodzę do wątku spodziewając się fajnej relacji, a tu jedna fota i pytanie czy warto, ech...
bartek76 no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2016, 11:00 PM   #5
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

Buduję napięcie
Bez odzewu pewnie też bym to kontynuował, ale miło mi że parę osób jest zainteresowanych. Muszę tylko dokończyć wątek o Belgii, ale tam zostało parę ujęć z Niemiec, więc szybko pójdzie. Tutaj zdjęcia wkrótce!
Old July 27th, 2016, 03:31 PM   #6
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 12615

Znam pewnego dynamicznego 70-latka który co wakacje zabiera gitarę, plecak, żegna się czule z małżonką i jedzie na wycieczkę właśnie do Czarnogóry - nie mogąc nachwalić się tamtejszego klimatu, alkoholi i mieszkańców.
Jako że nie mam 70-lat, takiej fantazji i gitary to chętnie pooglądam

GORZÓW OKOLICE > 20-04-2019 r...ŁUPOWO...

POLSKA > 15-12-2018 r. ELBLĄG_KONIEC

FACEBOOK, FLICKR

smugler liked this post
este no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2016, 05:27 PM   #7
mikoair
Registered User

Likes (Received): 111

Są chętni, są
mikoair no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2016, 06:42 PM   #8
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

Oesu, ten kraj jest fantastyczny. Ludzie przewspaniali i to mówię ja - nieśmiały indywidualista, o skandynawskim temperamencie
Old July 27th, 2016, 09:07 PM   #9
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

Tytułem wstępu.
Podobnie jak w wątku rzymskim wrzucam małe intro. Przez 7 dni zrobiliśmy 2149 zdjęć. Oczywiście wszystkich nie pokażę, ale będę omijać tylko najgorsze i powtarzające się. Koniec końców fotek będzie sporo a relacja pewnie trochę się przeciągnie

Co nas czeka?

Urocze i ciasne uliczki Kotoru

Rowerowa penetracja całej Boki Kotorskiej

Widoki na Bokę z góry

Posmażymy się na międzynarodowej patelni w Dubrowniku

Odwiedzimy spokojne, górskie Cetinje

Zajrzymy do lokalnej stolicy deweloperów, tandety i Rosjan czyli Budvy

Wespniemy się na najwyższe partie gór Lovćen

Na koniec sprawdzimy jak wygląda najnowsza stolica Europy

We wszystkich miejscach będziemy wypatrywać uroczych samochodzików

Oraz dobrego jedzenia i popjania litrów Cockty

Porobimy też zdjęcia uroczym czarnogórskim pieskom i rządzącym krajem kotom

Uprzedzam, że będę się zachwycał. Były to moje jedyne w swoim rodzaju wakacje, chyba najlepsze w życiu. Chyba, bo ciężko porównywać różne miejsca i sposoby wypoczywania. Ale Czarnogóra zdecydowanie będzie moim i Izy pięknym wspomnieniem na długie lata.

Zapraszam!
Old July 27th, 2016, 09:55 PM   #10
bartek76
GUKPPiW

bartek76's Avatar

Likes (Received): 21521

Hmm, tak się zastanawiam co bardziej podziwiać
bartek76 no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2016, 09:26 PM   #11
niego
Registered User

niego's Avatar

Likes (Received): 193

Czad, byłem w 2009 i jestem ciekaw zmian w tym przeuroczym kraju. Liczę na ujęcia z Durmitoru!
niego no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2016, 10:16 PM   #12
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

Niestety Durmitoru nie będzie. Po 3 dniach w Kotorze rozkmnianialiśmy gdzie spędzić kolejne 3 dni, bo nie mieliśmy jeszcze nic zabukowane. Straszliwie chciałem pojechać w góry, ale zrezygnowaliśmy bo nie mieliśmy swojego auta, wynajęcie wychodziło za drogo w 2 osoby a busami stracilibyśmy wiele godzin na dojazd. Poza tym nie mieliśmy górskich ciuchów, więc wycieczki na ponad 2000 metrów byłyby ryzykowne. Z żalem więc odłożyłem Durmitor (lub ewentualnie Prokletje) na inny raz. Zamiast tego pojechaliśmy do Cetinje co okazało się fantastycznym wyborem
Old July 28th, 2016, 10:44 PM   #13
ixs
Od bierdolta sie ode mnie

ixs's Avatar

Likes (Received): 88902

W jakich dniach, jakiego miesiaca odbyla sie ta wycieczka?
Nie zadna tam inwigilacja, chcialbym po prostu miec odniesienie jezeli chodzi o stan rozwiniecia przyrody itd. No i o temperaturach moglbys cos wspomniec

■■■■■■■■■■
■■■■■■■■■■
■■■■■■■■■■
ixs está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 28th, 2016, 11:02 PM   #14
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

2 - 9 czerwca. Czyli już lato na całego. Tempearatury w ciągu dnia około 20-25 stopni. Chyba tylko w Dubrowniku i Podgoricy w ostatni dzień było więcej. Wieczory chłodnawe jeszcze, zwłaszcza w Cetinje (600 m.n.p.m.), oprócz Podgoricy która nas wysmażyła nawet o 22.00
Old July 28th, 2016, 11:41 PM   #15
ixs
Od bierdolta sie ode mnie

ixs's Avatar

Likes (Received): 88902

To ja bylem w Dubrowniku... kolo ~ 25-tego
Chociaz wlasnie poczatkowo planowalem Chorw. na sam poczatek czerwca (mniej ludzi)...
Ale ostatecznie, w obawie przed zimna woda przesunalem na 2-gi tydzien i az do lipca (woda i tak byla zimnawa ).

No ale pogode podczas zwiedzania Dubrovnika to miales zdecydowanie lepsza... w moim przypadku chmury i deszcz... + parking, ktory trzeba bylo wykupic na z gory okreslony czas... czyli w ciemno (btw kolo 30 zl za godzine )!

■■■■■■■■■■
■■■■■■■■■■
■■■■■■■■■■
ixs está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 29th, 2016, 12:23 AM   #16
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

A daj pan spokój, 30-centymetrowa cienka pizza kosztowała w przeliczeniu chyba 45 złotych... z ulgą wróciłem do Crne Gore
Old July 29th, 2016, 09:16 AM   #17
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Likes (Received): 49812

Czarnogóra... Parę lat temu miałem pomysł żeby dojechać tam pociągiem Przez Belgrad. Tylko kurde, we dwójkę taki dystans pociągiem to skisnąć można
lulek89 no está en línea   Reply With Quote
Old July 29th, 2016, 12:45 PM   #18
Konstruktor
www.fotoradarmm.pl

Konstruktor's Avatar

Likes (Received): 8401

Quote:
Originally Posted by Sponsor View Post
A daj pan spokój, 30-centymetrowa cienka pizza kosztowała w przeliczeniu chyba 45 złotych... z ulgą wróciłem do Crne Gore
Ulala ceny norweskie
Konstruktor no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2016, 04:05 PM   #19
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

Poznań -> Podgorica

Quote:
Originally Posted by Konstruktor View Post
Ulala ceny norweskie
W słowiańskim kraju! Zamach!
Chociaż ta słowiańszczyzna to już nie taka nasza... Ludzie z reguły ciemniejsi, krajobraz śródziemnomorski, krowy nie uświadczysz, zieleni niewiele, budynki z kamienia, wpływy rzymskie, weneckie i cesarskie, turyści z całego świata itd.

Quote:
Originally Posted by lulek89 View Post
Czarnogóra... Parę lat temu miałem pomysł żeby dojechać tam pociągiem Przez Belgrad. Tylko kurde, we dwójkę taki dystans pociągiem to skisnąć można
Cały romantyzm kolei mija z końcem alkoholu
Szczytem przereklamowania dla mnie jest kolej transsyberyjska. Jak kto lubi pić z obcymi to przejedzie, inny skiśnie od tych tysięcy kilometrów takich samych stepowo-leśnych krajobrazów do Uralu.

Ja na ten rok planowałem trip autem w 4 osoby do Słowenii i Chorwacji, ale szwagrowi zmienili samochód w pracy z octavii na punto i pomysł upadł. Mógłbym jechać swoją ibizą w dwójkę z Izą, ale trochę obawiałem się awarii, poza tym koszty się już wtedy nie kalkulują.
Na wakacje musieliśmy pojechać do na przełomie maja i czerwca bo później było Euro 2016 i praca. Najpóźniej do połowy czerwca trzeba było być w Poznaniu.

W międzyczasie padło na Bergamo i Ligurię, ale trochę bez przekonania. Korciła nas Szkocja, ale też było za mało czasu na ogarnięcie kompletnie nieznanego tematu (a przede wszystkim napaliłem się na klimat śródziemnomorski, którego powąchałem tylko trochę w Rzymie, ale nigdy na wybrzeżu). Potem wyskoczyły loty do Skopje i nie mogłem odżałować, że termin lotu i powrotu to odpowiednio chyba 18. i 25. czerwca. Za późno, poza tym mecz 1/8 finału zacząłby się dokładnie wtedy kiedy wsiadałbym do samolotu. W myślach pożegnałem więc Macedonię i ostatecznie wybraliśmy mniejszy samochodowy trip do Czech i Słowacji.

I stał się cud, na fly4free wyskoczyły loty do Czarnogóry. Lot 2. czerwca i powrót tydzień później. Był ostatni dzień maja, więc na głupa dało się zdążyć. Iza wzięła od razu wolne, zaczęliśmy ślęczeć przed komputerem i ogarniać temat. Okupiliśmy się trochę i zabukowaliśmy na airbnb nocleg w Kotorze na 4 noce. Co dalej to "się zobaczy".

Czarnogóra w nazwie wątku to może trochę na wyrost. Ostatecznie poruszaliśmy się busami między Podgoricą a Boką Kotorską. Wylot oczywiście z Poznania. A lecieliśmy z Rainbow Tours. Mieli wolne miejsca w samolocie i odsprzedawali. Lot kosztował 188 zł za osobę w dwie strony (bez opłat lotniskowych). W cenie mieliśmy też bagaż rejestrowany po 25 kg na osobę, lub jeden 35-kilogramowy na dwie osoby. Wzięliśmy oddzielnie plecak turystyczny i torbę (7 i 11 kg). W kolejce do odpraw średnia wieku chyba tylko dzięki nam nie przekraczała 60 lat Prawie wszyscy podróżujący to emeryci, którzy wykupili objazdówki autokarem, albo zakwaterowanie na miejscu.

1. W wyprawie towarzyszył nam oczywiście Smok.

2. Lotniskowa kawa jakaś taka złowrogo nastawiona na ten lot.

3. Wygraliśmy miejsce przy drzwiach ewakuacyjnych i moglismy się rozłożyć. Co w sumie nie było zbyt istotne bo z podniecenia i tak się cały czas wierciłem i oglądałem widoki za oknem (dziecko lecące samolotem 3. raz w życiu).

4. Szkoda, że lot był jakoś w środku dnia (3. raz ). Światło brzydkie, widoczność słaba. Tu wyparowało jakieś małe kowadełko.

5. To chyba pogranicze południowych Węgier i Wojwodiny.

Last edited by Sponsor; December 3rd, 2016 at 03:47 PM.
Old August 1st, 2016, 04:33 PM   #20
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

Podgorica -> Kotor

Podogorica przywitała nas fantastycznymi widokami podczas podchodzenia do lądowania. Cały samolot nagle przylepił się do szyb i obserwował mokradła dookoła Jeziora Szkoderskiego i okalające miasto z trzech stron góry.

Na miejscu zapytaliśmy przewodnika rainbow'owych wycieczek czy można się z nimi zabrać (na cebulaka) na wybrzeże, ale jak powiedział miało nas to wynieść podobnie jak busem, więc pewnie dał do zrozumienia, że cebula by nie przeszła, hehe. Ale i tak był miły bo ponegocjował trochę z czarnogórcami, którzy zlecieli do nas z ofertami taxi. Niby jest oficjalna linia taksówek obsługująca dojazdy z lotniska do centrum Podgoricy (12 euro kurs), ale w praktyce i tak obok funkcjonują nieoficjalni naganiacze. Z jednym gadatliwym w końcu ustaliliśmy pet' - pet' i w sumie za dychę zawiózł nas na dworzec autobusowy od Podgoricy (czyli po eurasie mniej niż w oficjalnej - cebula legit). W samochodzie jeszcze chciał nas namówić na bezpośredni przejazd do Kotoru za 40 euro kurs, tłumacząc że za busa zapłacimy bodajże 50 euro (2x20 euro + 2x5 euro za bagaż?), ale oczywiście nie daliśmy mu wiary. I dobrze bo bilet do Kotoru kosztował tylko 7 euro, nic nie zapłaciliśmy za bagaż i mogliśmy pooglądać życie czarnogórskiego autobusu z perspektywy Czarnogórca

W autobusie oczywiście ścisk, przewiew tylko z szyberdachu, ludzie z torbami. W międzyczasie kierowca zjechał na pobocze i zatrzymał autobus przy osobówce. Zmiana kierowcy. Do autobusu wsiadł kierowca osobówki a nasz dotychczasowy kierowca autobusu zajął jego miejsce w osobówce, po czym zaczał trąbić na naszego nowego kierowcę, bo autobus (który sam tak postawił) blokował mu wyjazd
Zaczęliśmy lubić ten kraj

6. Podgorica leży mniej więcej na wysokości 40 m.n.p.m., z niej świeżo wyremontowaną drogą w zwykłym przekroju 1x2 wspięliśmy się do Cetinje (ok. 600 m.n.p.m.), potem jeszcze na 900 metrów, żeby ostatecznie zjechać na poziom morza...

7.

8. Z powodu sanacji puta, zrobił się korek i na 20 minut stanęliśmy w miejscu. Ale za to w jakim...

9. Oczywiście wyskoczyliśmy podziwiać i porobić zdjęcia. Niektórzy wykorzystali ten czas na pušenje

10. Można było stać na krótki rękaw ale na górze przeszywał delikatny chłodek.

11. Właściwa przebudowa była dopiero niżej...

12.

Last edited by Sponsor; August 1st, 2016 at 04:49 PM.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
czarnogóra

Thread Tools

Posting Rules