[Warszawa] Drugie życie warszawskich fortów - remonty i zagospodarowanie [spis w pierwszych postach] - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie > » Warszawa


Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools Rate Thread
Old October 14th, 2018, 07:05 PM   #1
arkadiusz
Registered User
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,487
Likes (Received): 16306

[Warszawa] Drugie życie warszawskich fortów - remonty i zagospodarowanie [spis w pierwszych postach]

Więc tak... mam PEŁNĄ świadomość, że jest to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny z moich dotychczasowych pomysłów na nowy wątek.

Właściwe NIEMAL nic za nim nie przemawia - ani ograniczona ilość "newsów" w temacie, ani mała ilość relacji, gdy już coś się wreszcie zaczyna dziać (obiekty położone wszak na obrzeżach, trudno dostępne place budowy, itp.). Argument "za" jest zaś w sumie tylko jeden - fakt, że mówimy o jednym z najważniejszych i najbardziej niezwykłych fragmentów dziedzictwa materialnego miasta!

Uważam też, że takie "kompleksowe", "ponaddzielnicowe" ujęcie tematu jest tutaj wskazane jak mało gdzie. W zasadzie problemy z zagospodarowaniem większości fortów, wyzwania i szanse są dość podobne w każdym z przypadków. Udane pomysły na "drugie życie" mogą być świetną inspiracją dla jednych, porażki i błędy - przestrogą dla innych...

Do tej pory wszystkie takie tematy powstawały chyba tylko w dziale "Zabytkowym" (co być może jest jedną z przyczyn ich zaginięcia w mroku dziejów...):
- [Warszawa] Forty Bema
- Twierdza Warszawa
- [Warszawa] fortyfikacje (jak któryś jeszcze przegapiłem, dajcie znać)

ale to akurat moim zdaniem w pewnym sensie błąd - remont w przypadku takich obiektów jest rzeczą (niejako) "drugoplanową". Podstawową zawsze będzie POMYSŁ na zagospodarowanie danego kompleksu. Dlatego dużo lepszym miejscem na dyskusje i informacje wydaje mi się właśnie dział inwestycyjny. Zresztą niektóre szczególnie ważne remonty obiektów zabytkowych też miały/mają TUTAJ oddzielne wątki.

Pewnym paradoksem będzie, że jeśli wątek się "uchowa", to z jednej strony niemal zasługuje na podpięcie (ze względu na wagę tematu), ale jednocześnie z drugiej... newsy być może będą się pojawiać raz na rok? Cóż, taka specyfika...
Oczywiście z pokorą przyjmę każdy werdykt Moderacji.

Naturalnie w wątku powinno być miejsce i na historię. Ale powstaje przede wszystkim z myślą głownie o teraźniejszości - planach, zapowiedziach, projektach i ich realizacji.


EDIT: Po namyśle - w sumie Ringstandy też tu by pasowały - jak gdzieś wykopią kolejny i pojawi się kwestia ich zagospodarowania, jak najbardziej śmiało można wspominać w tym wątku.

Przechodząc do meritum – niektóre ważniejsze źródła internetowe i drukowane:
- http://www.forty.waw.pl i https://www.facebook.com/FortyWawPL - strona poświęcona fortyfikacjom całego rejonu Warszawa-Modlin-Zegrze, w tym Twierdzy Warszawa

- http://mapowy.pl/historia-2/twierdza-warszawa – bardzo wygodna mapa Twierdzy Warszawa (z opcją podkładu z mapy historycznej)
- Porozumienie dla Twierdzy Warszawa (fanpejdź na FB)
- artykuł o projekcie Parku Kulturowego "Twierdza Warszawa" - https://architektura.um.warszawa.pl/...s/KW_106_S.pdf

- Lech Królikowski "Twierdza Warszawa" (Warszawa, 2002)
- Lech Królikowski "Warszawa – Dzieje fortyfikacji" (Warszawa, 2011)
- Katarzyna Pałubska "Twierdza Warszawa: zespół XIX-wiecznych fortyfikacji" (Warszawa, 2009)
- Teodor Tuszko, Piotr Oleńczak "Twierdza Warszawa. Przewodnik historyczny z mapą" (Warszawa, 2013)


Twierdza Warszawa:Obiekty w całości/w znacznej części zagospodarowane:
- Fort Sokolnickiego
- Fort Legionów

Obiekty częściowo w jakiś sposób zagospodarowane:
- Fort P
- Fort Szcza-M
- Fort M

- Fort V "Włochy"
- Fort IX "Czerniaków"
- Fort X "Augustówka"

Obiekty w trakcie zagospodarowywania:
- Cytadela
- Fort Traugutta
- Fort Cze
- Fort VIII "Służew"

Obiekty niezagospodarowane, zrujnowane, opuszczone, itp.:
- Fort Jasińskiego
- Fort Szcza

- Fort I "Bielany"
- Fort IIA "Babice"
- Fort II "Wawrzyszew"
- Fort III "Blizne"
- Fort IV "Chrzanów"
- Fort VI "Okęcie"
- Fort VII "Zbarż"
- Fort VIIA "Służewiec"


Cytadela

- obiekt częściowo nadal zajęty przez wojsko (większość jednostek wyprowadziła się w ostatnich latach), w pozostałej części - przeznaczony na cele muzealne.

Trwa właśnie budowa Muzeum Historii Polski (jeden budynek) i Muzeum Wojska Polskiego (docelowo prawdopodobnie dwa gmachy, w budowie na razie jeden), które będą ustawione wokół nowego placu centralnego (z podziemnym parkingiem); główna obsługa komunikacyjna przewidziana została przez nowy wjazd od Wisłostrady.

[Żoliborz] Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli

W wyremontowanej kaponierze południowej mieści się od 2015 roku Muzeum Katyńskie (wcześniej zlokalizowane w forcie „Czerniaków"). Ponadto na terenie Cytadeli działa Muzeum X Pawilonu.


Zachowane forty Cytadeli:

2. Fort Siergieja (Sokolnickiego) - położny w Parku Żeromskiego. W 2011 wyremontowany przez Miasto z przeznaczeniem na "nowe kulturalne serce Żoliborza". Wydzierżawiony na 10 lat "Centrum Sztuki Nowy Fort Sokolnickiego". Dzierżawca musi łączyć działalność komercyjną z kulturalną.

http://nowyfort.pl/nfhttps://www.google.com/maps/@52.2681...!7i7776!8i3888


5. Fort Aleksieja (Traugutta) - w 2013 kupiony przez Michała Kicińskiego, jednego z twórców formy CD Projekt, z myślą o stworzeniu "miejsca, które będzie alternatywą do pędzącego świata, szczególną przestrzenią, gdzie poprzez rozwój i edukację można osiągnąć równowagę oraz zadbać o własne ciało" (?) - http://forttraugutta.pl

Wywiad z nowym właścicielem - https://www.forbes.pl/przywodztwo/mi...uchowy/1g28ghm. Od roku 2013 przeprowadzono już znaczne prace remontowe.https://www.google.com/maps/@52.2581.../data=!3m1!1e3


6. Fort Władimira (Legionów) - w 1996 opuszczony przez wojsko, kupiony od AMW w 2000 roku przez rodzeństwo restauratorów Kręglickich, z przeznaczeniem na obiekt gastronomiczno-eventowy "Forteca" - http://kregliccy.pl/forteca. Pomimo ogromu przeprowadzonych już prac, proces inwestycyjny cały czas trwa. W forcie działa też małe prywatne muzeum fortu, a podziemia są udostępnione do zwiedzania.https://www.google.com/maps/@52.2574...7i10000!8i5000


7. Fort Śliwickiego (Jasińskiego) - w okresie PRL mieściły się tutaj koszary ZOMO. Potem budynki przejęła policja i znalazły się tu stajnie konnych jednostek policji. W 2001 w bezpośredniej bliskości fortu powstało osiedle mieszkaniowe dla policjantów z budynkami na esplanadzie i częściowo dziedzińcu fortu, całkowicie zaburzając kompozycję terenu.

Do dzisiaj zachowała się działobitnia południowa (które jednak jest w opłakanym stanie) i budynek dawnych koszar.

https://www.google.com/maps/@52.2669...7i10240!8i5120

Forty Cytadeli niezachowane:
1. Bateria Nadbrzeżna (Rymkiewicza) - rozebrana po 1935, znajdowała się w miejscu obecnego węzła drogowego Gwiaździsta-Krasińskiego-Wybrzeże Gdyńskie.

3. Fort Gieorgija (Haukego) - rozebrany w związku z wytyczeniem placu Inwalidów; zachowała się natomiast podziemna poterna do Cytadeli (zabezpieczona, czeka na remont).

4. Fort Pawła (Mierowsławskiego) - rozebrany po 1935, stał w okolicy dzisiejszego Zespołu Szkół Elektronicznych.

Last edited by arkadiusz; October 14th, 2018 at 07:40 PM.
arkadiusz no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old October 14th, 2018, 07:06 PM   #2
arkadiusz
Registered User
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,487
Likes (Received): 16306

Zachowane forty wewnętrzne Twierdzy Warszawa:

1. Punkt oporu Buraków (dzieło flankujące pośrednie) - obiekt ziemny, włączony w obszar osiedla Sady Żoliborskie.

https://www.google.com/maps/@52.2681...!7i9728!8i4864

2. Fort P ("Parysów", "Powązkowski", od 1921 "Bema") - jeden z lepiej zachowanych fortów. Szczególnie cenny elementem, obok obiektów kubaturowych, jest odrestaurowany żelazny most forteczny z końca XIX w., wyprodukowany w fabryce Lilpopa w Warszawie.

Od 1999 zarząd nad terenem fortu i otoczeniem przejęła gmina, później dzielnica Bemowo. Od 2002 roku jest remontowany z przeznaczeniem na cele rekreacyjne (między innymi odtworzono i napełniono wodą fosę). Jednak obiekty kubaturowe nadal pozostają zrujnowane i niezagospodarowane.https://www.google.com/maps/@52.2564...!7i8000!8i4000

Zachowane są również odcinki wału fortecznego - na północ (do ulicy Powązkowskiej) i na południe (w kierunki dawnego p.o. "Budki")


5. Fort Szcza ("Tscha", "Szczęśliwice")

Obecnie teren fortu otaczają ogródki działkowe. Wnętrze niezagospodarowane, zachowane koszary oraz ruiny kaponier.https://www.google.com/maps/@52.2062...!7i7680!8i3840


6. Fort Szcza-M ("Tscha-M", "Rakowiec") - punkt oporu wzniesiony w formie dzieła ziemnego. Pod wałem, na styku barków i czół, wzniesiono dwa betonowe schrony amunicyjne (do których wejścia zachowały się do dziś)

Obecnie jest częścią parku na osiedlu "Rakowiec" i praktycznie jedynym obiektem fortecznym w Warszawie w pełni włączonym w tkankę miasta, jako park "Forty Korotyńskiego". Istnieją również odcinki wałów, łączących punkt z sąsiednimi fortami.https://www.google.com/maps/@52.2005...!7i6912!8i3456


7. Fort M ("Mokotów") - po II wojnie światowej mieściły się tu Zakłady Radiowo-Telewizyjne „ZARAT”. Dziś w dawnych budynkach poprzemysłowych i pofortecznych działają najrozmaitsze "studia filmowe, dźwiękowe, fotograficzne, reklamowe, pracownie projektowe czy architektoniczne". Jednak stan ten ma raczej charakter przejściowy, fort cały czas czeka na docelowe zagospodarowanie...

https://fortmokotow.plhttps://www.google.com/maps/@52.1944...!7i9120!8i4560

Zachowany również wał międzyfortowy na zachód od Fortu, wzdłuż ulicy Racławickiej (od ulicy Miłobędzkiej do Żwirki i Wigury).


10. Fort Cze ("Czerniaków", "Mokotów II", od 1921 "Legionów Dąbrowskiego", od 1928 "Piłsudskiego") – ocalały kazamaty koszarowe pod wałem głównym fortu, most stalowy oraz mokra fosa.

Opuszczony przez wojsko w 2007. Obecnie prywatny inwestor kończy budowę zespołu niewysokich budynków z przeznaczeniem na aparthotele (MPZP nie dopuszczał w tym miejscu funkcji mieszkaniowej, a tylko usługową, więc formalnie rzecz biorąc inwestor zrezygnował z budowy mieszkań…). Inwestor deklaruje, że będzie to teren ogólnodostępny.

http://www.myonigroup.com/pl/public/...cje/Fort%20Cze

https://www.google.com/maps/@52.1888.../data=!3m1!1e3

Zachowany również wał międzyfortowy, między fortem i Szosą Wilanowską (wzdłuż ulicy Idzikowskiego).


Niezachowane:
Punkt Oporu Górce - między ul.: Białowiejską, Krępowieckiego i Jana Olbrachta, zarys widoczny z lotu ptaka

https://www.google.com/maps/@52.2356.../data=!3m1!1e3

3. Fort W ("Wola") - rozebrany po 1909, ostanie ślady zniknęły po II WŚ, kiedy teren przeznaczono na Zakłady Mechaniczne PZL-Wola. Do przeszłości miejsca nawiązuje nazwa położonego w sąsiedztwie centrum handlowego CH Fort Wola oraz nazwa ulicy Fort Wola.

4. Fort W-Szcza ("W-Tscha", "Odolany", Cze-Czyste) - zniszczony po 1909, zachowany pojedynczy betonowy schron.https://www.google.com/maps/@52.2137.../data=!3m1!1e3

8. Fort M-Cze (punkt oporu) - w latach dwudziestych XX w. podczas rozbudowy Mokotowa drogę wokół fortu zwaną „Na bateryjce” (od baterii dział) przemianowano na Czeczota, a fort zabudowano. Położony w sąsiedztwie wał wyrównano i utworzono na tym terenie Park Dreszera. Biegnąca w sąsiedztwie ulica Odyńca leży w śladzie dawnej drogi fortecznej.

9. Bateria "Królikarnia" (Ikara 2, Idzikowskiego 23; teren zielony, resztki widoczne w ternie?) oraz wał międzyfortowy między baterią, a Fortem-Cze (zielony teren wzdłuż ulicy Obserwatorów?)
__________________

Last edited by arkadiusz; October 14th, 2018 at 07:46 PM.
arkadiusz no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2018, 07:06 PM   #3
arkadiusz
Registered User
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,487
Likes (Received): 16306

Zachowane forty zewnętrzne Twierdzy Warszawa:

Fort I "Bielany" - fort ziemny, przekształcony i zniszczony po II WŚ, do dziś zachowały się tylko pojedyncze pozostałości umocnień. Obecnie teren włączony w kompleks Lasu Bielańskiego i w większości zalesiony.

https://www.google.com/maps/@52.3013.../data=!3m1!1e3


Fort II "Wawrzyszew" ("Opalin") - częściowo rozebrany po 1909. Obecnie teren fortu jest podzielony na części. W części czołowej mieszczą się warsztaty i magazyny, zaś w szyi - hotele pracownicze. Fort otoczony jest fosą, na jego przedpolu powstało osiedle domów jednorodzinnych. Teren pozostaje własnością AMW (?).

http://fort-wawrzyszew.pl – „strona miłośników Fortu”https://www.google.com/maps/@52.2735.../data=!3m1!1e3


Fort IIA "Babice" ("Radiowo") - otoczony fosą. Od zakończenia wojny teren zajmują jednostki Wojska Polskiego (?).https://www.google.com/maps/@52.2635.../data=!3m1!1e3


Fort III "Blizne" ("Groty") - zachowane są koszary szyjowe i poterna do wnętrza fortu (zniszczenia w części czołowej). Po kaponierach pozostały jedynie ruiny. Zachowana fosa, w części szyjowej zasypana.

Obiekt trafił w ręce prywatnego właściciela, ten jednak nie podjął prac... W koszarach znajdują się garaże i warsztaty samochodowe. Bezpośrednio od wschodu do terenu fortu przylega nowe osiedle mieszkaniowe, od pozostałych stron otaczają go ogródki działkowe.https://www.google.com/maps/@52.2437.../data=!3m1!1e3


Fort IV "Chrzanów" - jedynym istniejącym do dziś fragmentem obiektu jest część koszar szyjowych, która zachowała się w dobrym stanie technicznym (ale tylko w około 50 proc.). Na wałach widoczne są relikty fortyfikacji polowych (rosyjskich z lat 1914/15, polskich z 1939 oraz niemieckich z 1944), w całości jest czytelny narys, czyli rów obwodowy i obwałowania.

W 2001 roku tereny fortu przeszły w ręce prywatnego inwestora. W okresie 2002-2014 powstała zabudowa domów jednorodzinnych wzdłuż ul. Kopalnianej na północnych przedpolach Fortu. W latach 2006-2008 na terenie przyległym do południowego skrzydła i placu manewrowego powstało osiedle Fort Chrzanów I, a w latach 2010-2012 - osiedle Fort Chrzanów II.

W 2015 roku na terenie fortu znaleziono składowisko butli z gazem bojowym, prawdopodobnie użytych w czasie bitwy pod Bolimowem w 1915 roku. 335 rozszczelnionych, czyli bezpiecznych butli, zostało przewiezionych do Muzeum Wojska Polskiego. Natomiast 17 szczelnych butli zostało zabranych przez wojsko.https://www.google.com/maps/@52.2166.../data=!3m1!1e3


Fort V "Włochy" - teren poforteczny w jego szyi i na esplanadzie (przed czołem) zajmuje cmentarz. Istnieją zachowane w dobrym stanie koszary, poterna koszarowa na osi oraz ruiny kaponier i wysadzonego tradytora. Bardzo czytelny układ ziemny fortu, między innymi wał i esplanada, ulegał w ostatnich latach dewastacji i zatarciu.

Fort obecnie jest stopniowo rewitalizowany przez Dzielnicę Włoch,y na cele rekreacyjne. Odtworzono m.in. wały ziemne na lewym barku fortu oraz przywrócono suchą fosę.

http://www.fortwlochy.plhttps://www.google.com/maps/@52.1920.../data=!3m1!1e3


Fort VI "Okęcie" ("Raków") - do 1999 użytkowany przez wojsko, obecnie własność prywatna. Zachowany w ok. 50%: pozostały koszary szyjowe pozbawione czołowej ściany oraz potężne ruiny głównej kaponiery (przeciwskarpowej). Suchy rów forteczny został wtórnie zalany wodą przez co wilgoć przenika do koszar szyjowych. Częściowo zachowały się wały, ale są znacznie obniżone.

Na terenie fortu powstało także kilka współczesnych obiektów zamazujących czytelność obiektu. Od do fortu wschodu przylega cmentarz, z pozostałych stron otaczają go ogródki działkowe.

14 marca 1980 roku, na terenie fortu rozbił się samolot pasażerski IŁ-62 Mikołaj Kopernik, należący do PLL LOT. W katastrofie zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie, w sumie 87 osób (w tym piosenkarka Anna Jantar oraz amatorska reprezentacja bokserska z USA). Na terenie fortu znajduje się pomnik upamiętniający ofiary katastrofy.https://www.google.com/maps/@52.1807.../data=!3m1!1e3


Fort VII "Zbarż" - częściowo rozebrany po 1909. W czasie jednej z modernizacji wzniesiono jedną z niewielu w Warszawie betonową kaponierę przeciwskarpową, której potężne ruiny istnieją do dziś. Zachowały się także koszary szyjowe. We wczesnych latach okupacji doszło do zatkania systemu odwodnienia, co spowodowało zalanie fosy i dziedzińca fortu, wraz z koszarami. Po wojnie teren zajmowało wojsko, do 1999 roku.

Fort, znajdujący się obecnie w stanie ruiny, jest własnością Skarbu Państwa, Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” oraz kilku prywatnych właścicieli. Fort otoczony jest ogródkami działkowymi oraz magazynami i parkingami. Konstrukcja budowli została częściowo naruszona przez budowę drogi ekspresowej S79, która od wschodu przecięła teren fortu (rozebrano fragment jednego z wałów).https://www.google.com/maps/@52.1711.../data=!3m1!1e3


Fort VIIA "Służewiec" - punkt oporu, po 1909 roku wysadzono wszystkie schrony bojowe. Zachowano jednak położony w środkowej części betonowy schron magazynowy.

W okresie powojennym punkt oporu stał się własnością wytwórni filmowej "Czołówka". Obecnie własność prywatna.https://www.google.com/maps/@52.1727.../data=!3m1!1e3


Fort VIII "Służew" - do dziś zachowały się koszary szyjowe, ruiny kaponier barkowych i kaponiery czołowej, fundamenty tradytora, lodownia na zapolu oraz częściowo zniekształcone formy ziemne.

W latach 70/80-tych pomiędzy wałem czoła i koszarami szyjowymi zbudowano 32 budynki mieszkalne dla najwyższej kadry Ludowego Wojska Polskiego, tzw. osiedle generalskie (podczas budowy wyrównano ostatnie ślady pochylni i stanowisk strzeleckich wewnątrz fortu). W 1981 r., kiedy fort był jeszcze w rękach wojska, a osiedle generalskie już istniało, wybudowano okopy wzmocnione betonowymi elementami. Ich linia bojowa skierowana była w kierunku miasta.

Obiekt otacza teren ROD "Ursynów". Teren fortu został sprzedany prywatnemu inwestorowi, który buduje osiedle mieszkaniowe "Fort Służew" w północnej części terenu. Obecnie pojawiły się informacje o planach zagospodarowania budynku koszar na obiekt usługowy.

http://www.fortsluzew.pl

https://www.google.com/maps/@52.1695.../data=!3m1!1e3


Fort IX "Czerniaków" ("Sadyba", od 1921 "Dąbrowskiego") - po wojnie przez część fortu przebito ulicę Powsińską i we wschodniej części terenu utworzono park, natomiast zachodnia do 1990 była zajęta przez wojsko. Pod koniec lat 90.uotworzono tu Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział Muzeum WP). Otoczony mokrą fosą.https://www.google.com/maps/@52.1830...!7i7680!8i3840


Fort X "Augustówka" ("Siekierki", bateria) - ze względu na położenie na terenie podmokłym, blisko brzegów Wisły, był obiektem ziemnym, o charakterze dwuwałowej baterii, otoczonej fosą.

Po wojnie na jego terenie urządzono strzelnicę wojskową. W latach 2000-2002 podczas budowy sąsiadującej Trasy Siekierkowskiej obiekt został częściowo odrestaurowany. W trakcie budowy nadano terenowi wokół fortu charakter parkowy, tworząc alejki wokół fosy i ścieżkę rowerową. Dawna fosa wytyczająca czoło fortu została na nowo pogłębiona i utrwalona. Obwałowania wykorzystywane są jako tor rowerowy. Na zagospodarowanie czeka wnętrze fortu.

Śladem pofortecznym jest również Fosa Wolicka o długości 600 metrów. Została pogłębiona i odtworzona w ramach budowy Trasy Siekierkowskiej. Razem z wałem międzyfortowym (między Jeziorkiem Czerniakowskim a Baterią X) i zachowanym fragmentem ulicy Wolickiej (będącej drogą międzyforteczną, na części przebiegu ukrytą za wałem), tworzyła system obronny w tym rejonie.https://www.google.com/maps/@52.2066...!7i9728!8i4860


Niezachowane:

- Fort XI "Grochów" ("Grochów Duży") - wysadzony latem 1913, obecnie teren zabudowany
- Fort XIA "Grochów II ("Grochów Mały") - wysadzony po 1909, ślady fosy zniwelowano po 1957, obecnie teren zabudowany
- Fort XII "Utrata" ("Antoninów", "Dotrzyma") - zniszczony po 1909, obecnie teren zalesiony, zajęty przez bocznice kolejowe
- Fort XIIA "Lewinów" ("Zacisze", "Ząbki") - zniszczony w 1913
- Fort XIII "Lewicpol" - zniszczony latem 1913, obecnie zamknięty teren wojskowy
- Fort XIV "Annopol" ("Marywil") - zniszczony latem 1913, obecnie teren zabudowy poprzemysłowej
- Fort XIVA "Pelcowizna" (punkt oporu) - zniszczony latem 1913, obecnie teren zabudowy poprzemysłowej

Forty linii Warszawa-Zegrze:
- Fort Wawer - jego rozbiórkę rozpoczętą w 1919, wstrzymano czasowo w okresie wojny bolszewickiej. Obecnie na tym terenie zlokalizowany jest park im. Matki Mojej
- Kawęczyn - rozebrany po 1909

PS: Oczywiście śmiało poprawiajcie i uaktualniajcie wszelkie informacje.

Last edited by arkadiusz; October 14th, 2018 at 07:59 PM.
arkadiusz no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old October 14th, 2018, 07:07 PM   #4
arkadiusz
Registered User
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,487
Likes (Received): 16306

W ramach podsumowania – kilka pytań „pod rozwagę” (to między innymi miałem na myśli, pisząc na początku o „korzyściach z kompleksowego, ponaddzielnicowego podejścia ):

- należy wycinać zieleń (co dopiero pozwala uczynić kształt fortyfikacji naprawdę czytelnym i wyeksponować wartości zabytkowe obiektu), czy też ją chronić (choć z reguły nie jest może jakaś szczególnie cenna gatunkowo, to ma często już kilkadziesiąt lat)? Czy też w każdym przypadku rozstrzygać indywidualnie – chronić, gdy fort znajduje się w terenie zabudowanym, wycinać, gdy jest już otoczony np. ogródkami działkowymi?

- czy dobrym rozwiązaniem będzie zabudowa mieszkaniowa, która z jednej strony zaburza (zazwyczaj bezpowrotnie…) układ przestrzenny, ale z drugiej – jest NAJSKUTECZNIEJSZYM sposobem pozyskania kapitału na odrestaurowanie zabytkowych obiektów (koszar, kaponier, itd.)? Jeśli tak, to czy tylko jakaś maksymalna wysokość/intensywność zabudowy będzie akceptowalna?

- czy dobrym rozwiązaniem jest lokowanie w fortach instytucji kultury? Pozwala to co prawda na zagospodarowanie terenu, ale jest jednocześnie ekstremalnie drogim sposobem wydawania publicznych środków na ten cel (tzn. o wiele więcej obiektów przecież stworzyłoby się, budując siedziby tych instytucji od podstaw…).

- kto powinien być gospodarzem tam, gdzie teren jest komunalny? Dzielnice, które niekoniecznie radzą sobie ze skalą zadania (patrząc choćby na Fort Bema…), czy Miasto, które zawsze będzie miało sto pilniejszych wydatków…

- jak przywrócić spojrzenia na Twierdzę jako CAŁOŚĆ, kompletny układ, który powinien być odbierany nie tylko w skali mikro, ale i MAKRO, tzn. całego miasta? Minimum wydaje się być znakowany szklak turystyczny śladem pierścieni twierdzy. Ale czy dodatkowo nie powinniśmy odtwarzać – tam, gdzie to możliwe oczywiście – dawnych dróg fortecznych, w formie ciągów pieszo-rowerowych? W wersji maksimum… z odtworzeniem walów międzyfortowych?

- Muzeum Twierdzy Warszawa – nie pytam się CZY , tylko GDZIE (tzn. w którym z fortów) powinno być zlokalizowane? I z czyjej inicjatywy powinno powstać – Miasta, MON-u, jako oddział Muzeum WP? Rządu Federacji Rosyjskiej? A może partnerstwa publiczno-prywatnego? Przy czym prywatny partner będzie mógł przeznaczyć zapewne co najwyżej kawałek przestrzeni… a temat jest na tyle obszerny, że spokojnie mógłby zagospodarować CAŁY jeden obiekt.
Pamiętając przy tym, że będzie to opowieść o historii wojsk trzech krajów, ale w największym stopniu – o armii CARSKIEJ. I czy w związku z tym nie powinna objąć również historii CAŁEGO rosyjskiego garnizonu Warszawy od 1815 – tych w sumie dziesiątek pułków i setek tysięcy (?) ludzi, którzy tutaj służyli, mieszkali i współtworzyli koloryt XIX-wiecznego miasta (czasem krwawo, ale głównie – tak, jak to robi wojsko pod każdą szerokością geograficzną…).

Tak się zastanawiam przy okazji… czy „moda” na forty – z zatem i „ich czas” – nie nadejdzie w pełni np. dopiero wtedy, gdy inwestorzy zagospodarują już niemal wszystkie „unikalne kompleksy postindustrialne z wyjątkowym klimatem” , klienci NADAL będą „głodni autentyzmu”, a wolnych (i bez problemów, np. prawnych) działek poprzemysłowych z zachowaną zabudową już za bardzo nie będzie? I wtedy „wezmą się” za forty – niekoniecznie z jakieś „wielkiej miłości”, ale ze zwykłej kalkulacji i „odpowiedzi na potrzeby rynku”? Bo jednak co XIX-wieczna architektura ceglana, to XIX-wieczna.
__________________

filosss, Skarabeusz. liked this post

Last edited by arkadiusz; October 14th, 2018 at 07:49 PM.
arkadiusz no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2018, 07:13 PM   #5
arkadiusz
Registered User
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,487
Likes (Received): 16306

W ramach uzupełnienia – relacja ze zwiedzania w ubiegłym roku dwóch fortów, które uzyskały miejskie dotacje na remonty:

Quote:
Originally Posted by arkadiusz View Post
W ramach relacji:

1) Fort Legionów (obecnie restauracja Forteca-Kręgliccy) - zabytek właściwie w permanentnym remoncie ... od 2000 r., kiedy to został nabyty przez rodzeństwo Kręglickich. Ale prace miały miejsce również niedawno, w tym z dofinansowaniem UM - obecny etap dotyczy renowacji muru galerii przeciwskarpowej (o tym w następnym poście, najpierw "wprowadzenie" ).

Dziedziniec, poziom O, miejsce organizowania imprez:

Za zrekonstruowanymi oknami - powierzchnie gastronomiczne:Część od strony fosy fortecznej:Zejście na poziom -1:Pod ziemią:Kaponiera prowadząca do galerii przeciwskarpowej:

__________________

filosss, Skarabeusz. liked this post
arkadiusz no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2018, 07:14 PM   #6
arkadiusz
Registered User
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,487
Likes (Received): 16306

Dalsza część z Fortu Legionów:

Quote:
Originally Posted by arkadiusz View Post
Galeria przeciwskarpowa (po remoncie muru od strony fosy) w pełnym blasku; po prawej, u góry, widoczny jeszcze fragment nasypu do uformowania. Na ten rok zostało jeszcze wstawienie stolarki i zamknięcie obiektu:Kaponiera, łącząca fort z galerią:Widok na drugą kaponierę:Widok z powrotem na pierwszą kaponierę:

Granica "starego" i "nowego" - miejsce, do którego dotarł remont przed zimą:

Stary mur w wielu miejscach był w fatalnym stanie, przemurowania wymagały całe jego partie:

__________________

filosss, Triglav, Skarabeusz., Juda liked this post
arkadiusz no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2018, 07:15 PM   #7
arkadiusz
Registered User
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,487
Likes (Received): 16306

Fort Traugutta:

Quote:
Originally Posted by arkadiusz View Post
Fort Traugutta, od 2013 w rękach Michała Kicińskiego (założyciela CD Projekt) - również przeszedł w ubiegłym roku pierwsze prace remontowe, współfinansowane przez Miasto. W planach na przyszły rok jest być może odkopanie fosy, w celu zabezpieczenia murów fortu, obecnie zagrożonych cały czas zawilgoceniem.

Tak to wyglądało "przed":

Wyremontowana brama od zewnątrz:

Wnętrze fortu:Brama od wewnątrz:

Remont przeszły też pierwsze cztery pomieszczenia:

przed:

po:

Przejścia w części bliższej dziedzińca:

Przejścia od strony zewnętrznej:

Główna refleksja ze zwiedzania… w przypadku tych największych obiektów, z najbardziej rozbudowanym system podziemnym, nie sposób mówić o „zwykłej inwestycji” – takiej, którą można skalkulować, oszacować rozmiar, zaplanować w czasie, itd. Bardziej należy patrzeć w kategorii… hobby? Swego rodzaju pasji i zabawy. „Mam wolne środki i chcę je jakoś pożytecznie ulokować” – okej, czemu nie fort zamiast jachtu pełnomorskiego (chyba, że mówimy o sytuacji, gdzie zachowane obiekty są tylko małym powierzchniowo dodatkiem do nowej zabudowy).
__________________

Urbanista1, filosss, Skarabeusz. liked this post

Last edited by arkadiusz; October 14th, 2018 at 08:02 PM.
arkadiusz no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2018, 07:19 PM   #8
arkadiusz
Registered User
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,487
Likes (Received): 16306

Pozwalam sobie przekleić też niedawną relację Cyrana z postępów inwestycji w Forcie Cze:

Quote:
Originally Posted by Cyran View Post
Mocny postęp prac na kontrowersyjnej inwestycji Fort Cze przy Idzikowskiego. Czy to będzie zamknięty teren dla bogaczy otoczony fosą czy wejście na teren Fortu będzie otwarte?
__________________

Skarabeusz. liked this post
arkadiusz no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2018, 07:25 PM   #9
arkadiusz
Registered User
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,487
Likes (Received): 16306

Jak łatwo zapewne się domyślić , głównym bodźcem i motywacją do stworzenia wątku były te dwie wiadomości z ostatnich dni:

Quote:
Originally Posted by ABWera View Post
Quote:
Analiza rynkowa, wstępna koncepcja realizacji inwestycji w formule PPP

Przedmiotem zamówienia jest realizacja usługi doradczej dla strony publicznej w zakresie przygotowania analizy rynkowej wraz z opracowaniem wstępnej koncepcji realizacji inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Zamówienie będzie realizowane w odniesieniu do projektu pn. „Zagospodarowanie fortu VIIA Służewiec” (dalej: Projekt), którego promotorem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (dalej: WFDiF).
całość na https://miir.bip.gov.pl/rozeznania-r...rmule-ppp.html
oraz ta (Fort Służew):

http://next.gazeta.pl/next/7,161716,...x&s=BoxBizImg2

Quote:
Historyczna przestrzeń z bogatą przeszłością w nowej odsłonie. Fort 8 to idealne miejsce dla niebanalnego biznesuFort 8 to obiekt rewitalizowany z dbałością o zachowanie historycznej duszy miejsca w połączeniu z wysokiej jakości infrastrukturą techniczną. To wszystko w otoczeniu zieleni, w atrakcyjnej części Służewa.

Połączenie tradycji z innowacyjnością

Fort VIII, czyli Fort Służew, powstał jako część Twierdzy Warszawa, pierścienia obronnego wybudowanego wokół stolicy. Wybudowano go z polecenia cara Aleksandra, w latach osiemdziesiątych XIX wieku, może więc poszczycić się ponad 130-letnią przeszłością. W czasie II wojny światowej stacjonowały tu wojska niemieckie, potem, do lat dziewięćdziesiątych XX wieku należał do Wojska Polskiego. Do dziś przetrwały elementy fortu, w tym koszary, które obecny właściciel, firma Turret Development, przekształca w nowy obiekt komercyjny.

Koszary przywracane są z zachowaniem oryginalnych elementów budowlanych, cegieł i historycznego tynku. Powstają niepowtarzalne wnętrza, łączące tradycję z nowoczesnymi trendami i infrastrukturą w wysokim standardzie.

Wewnątrz koszar znajdują się lokale o powierzchni od 72 metrów kwadratowych, pojedyncze moduły można łączyć w większe. Łącznie Fort 8 oferuje na wynajem 1800 m2.

- Marzyliśmy o stworzeniu miejsca, które powstanie z szacunkiem do historii, a jednocześnie tu i teraz, współcześnie będzie oferowało jakość, niepowtarzalny klimat i chwilę oddechu. Na tym etapie inwestycji, jestem pewny, że nam się to udało - podkreśla wiceprezes Turret Development.

Przestrzeń do pracy i wypoczynku

Wszystkie lokale mają możliwość wyjścia na zewnątrz, przygotowano miejsce do wykorzystania na ogródki. Wyjątkowy, historyczny charakter obiektu podkreślają odsłonięte fragmenty marmuru, na którym wspierają się ściany budynku. Na dachu inwestor odtwarza pokryty zielenią nasyp ziemny.

To wszystko tworzy niezwykły klimat i ciekawą przestrzeń dla prowadzenia biznesu i tworzenia oryginalnych przedsięwzięć. Dodatkowo, na wysokości środkowej części koszar, powstanie pergola, którą latem będzie można wykorzystać do różnego rodzaju zajęć, jak treningi jogi i inne aktywności na powietrzu.

- Jesteśmy w trakcie budowania listy najemców, którzy wspólnie stworzą ciekawe miejsce, przyciągające nie tylko sąsiadów, lecz także szukających spokoju pracowników pobliskiego zagłębia biurowego Mokotowa czy klientów ceniących jakość - mówi przedstawicielka firmy Avyard zajmującej się wynajmem lokali w Forcie 8.

W budynku odnowionych koszar znajdzie się miejsce dla restauracji, biur, siedzib innowacyjnego biznesu, butików czy projektów wychodzących naprzeciw społeczności, jak pracownie warsztatowe.

Do fortu przylega Ósmy Park, przygotowany z zamysłem nie ingerowania w przyrodę. Pozostałości po dawnej fosie tworzą urokliwy wąwóz, z którego istnienia wielu mieszkańców Warszawy nie zdawało sobie sprawy. Ta przestrzeń czeka na odkrycie.

Pozostałości kamiennych budowli przypominają rumowiska skalne na górskich zboczach, zachęcając do spacerów i odpoczynku. Pod ścisłym nadzorem konserwatora odtworzone zostają historyczne wały ziemne.

Poza wąwozem w Parku Ósmym znajdują się rozległe tereny rekreacyjne, siłownia plenerowa i drewniany plac zabaw, a także altanki, miejsca piknikowe i stanowiska do grillowania. Inwestorowi zależy na integrowaniu odwiedzających, dlatego przygotowane zostały też miejsca pod ogródki społeczne.

Blisko klientów, blisko mieszkańców

Fort 8 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie nowego, dużego osiedla, ale to obiekt otwarty, z którego będą mogli również korzystać mieszkańcy gęsto zabudowanych terenów Ursynowa i Mokotowa oraz niedalekiego Wilanowa. Na terenie inwestycji znajdzie się parking dla samochodów, a także miejsca postojowe dla rowerów.

Fort 8 powstaje jako idealne miejsce na spotkanie biznesowe, obiad z rodziną, kawę z przyjaciółmi czy odpoczynek po pracy. To także ciekawa alternatywa dla sieciowych przestrzeni handlowych czy biurowców.__________________
arkadiusz no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2018, 11:58 PM   #10
REDHATT
Registered User
 
REDHATT's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Location: Warsaw
Posts: 2,610
Likes (Received): 14313

arkadiusz super pomysł z tym wątkiem. Już parę miesięcy temu się zastanawiałem czy nie założyć coś podobnego, bo uzbierała się w mojej galerii spora ulość fotek-a obiekty są niesamowite i teraz mogę się z Wami podzielić.

Odcinek 1- Fort Służew (po raz pierwszy w Warsawie poczułem się jak w górach)
Last edited by REDHATT; October 15th, 2018 at 12:12 AM.
REDHATT no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2018, 12:00 AM   #11
NeosWarszawa
Registered User
 
NeosWarszawa's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Warszawa
Posts: 7,648
Likes (Received): 3751

Bardzo dobry wątek, niech się rozwija, i szanuje że potężną ilość informacji !
__________________

arkadiusz, Triglav liked this post
NeosWarszawa no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2018, 11:00 AM   #12
filosss
Semper Invicta
 
filosss's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: 01-112 / 01-312 - WWA
Posts: 24,590
Likes (Received): 23922

Już nie pierwszy raz zmuszony jestem, ale z wielką to czynię ochotą, przekazać wyrazy uznania dla Arkadiusza, za pomysł wątku i przede wszystkim tak duże zaangażowanie w jego rzetelne stworzenie. Świetna robota.

Niestety zachowane forty to w większości przypadków "kula u nogi" Miasta. Zarówno Miasta jako samorządu jak i miasta jako terenu, czyli bez względu na właściciela czy gospodarza, wpływu fortów na przestrzeń publiczną wewnątrz jak i wokół tychże fortów...

Tu potrzeba kasy, kasy i jeszcze raz kasy bez możliwości zarobienia czy zwrotu poniesionych nakładów...
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2018, 12:46 PM   #13
Lucky Luke
Registered User
 
Lucky Luke's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Warszawa
Posts: 5,544
Likes (Received): 2765

Kiciński to z tego co pamiętam kupił ten fort, głównie z powodu nostalgii z lat młodości i chce tam urządzić miejsce dla relaksu i odpoczynku dla pracowników CD Projektu. Nie wiem na ile to jest aktualna koncepcja, ale jak widać prace trwają, a jemu raczej kasy nie brakuje.
__________________
There is nothing to see here ;)
Lucky Luke no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2018, 05:21 PM   #14
Urbanista1
BANNED
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,060
Likes (Received): 6893

kawal b. dobrej roboty. brawo!
__________________

arkadiusz liked this post
Urbanista1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2018, 06:14 PM   #15
zyclunt
Hammerite Order
 
zyclunt's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Location: Lublin/Warszawa
Posts: 5,646
Likes (Received): 3469

O popatrz byłem wczoraj koło Fortu Służew wrzuciłem nawet fotkę do działu zabytków. Tu znalazłem jedną fotkę z Fortu Mokotów, fajna miejscówka trochę firm, restauracji i nawet serwis rowerowy:
zyclunt no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2018, 07:31 PM   #16
Triglav
Registered User
 
Triglav's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Warszawa
Posts: 817
Likes (Received): 1011


edit: kilka miesięcy temu natrafiłem przypadkowo na to nagranie (ruiny Fortu Zbarż):
https://www.youtube.com/watch?v=BwoUbDdgKkg
(Jeden z autorów rozpoczyna film "literówką" - Zbraż).
__________________

darols, demmat, arkadiusz, filosss liked this post

Last edited by Triglav; October 16th, 2018 at 11:11 PM.
Triglav no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2018, 07:02 PM   #17
arkadiusz
Registered User
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,487
Likes (Received): 16306

Bardzo cieszę się, że wątek spotkał się z zainteresowaniem. Powiem szczerze, że trochę obawiałem się reakcji - na zasadzie "a po co kolejny wątek", itp.

Quote:
Originally Posted by REDHATT View Post
Już parę miesięcy temu się zastanawiałem czy nie założyć coś podobnego, bo uzbierała się w mojej galerii spora ulość fotek-a obiekty są niesamowite i teraz mogę się z Wami podzielić.
Świetne zdjęcia! Czekamy na kolejne obiekty.

Quote:
Originally Posted by Lucky Luke View Post
Kiciński to z tego co pamiętam kupił ten fort, głównie z powodu nostalgii z lat młodości i chce tam urządzić miejsce dla relaksu i odpoczynku dla pracowników CD Projektu. Nie wiem na ile to jest aktualna koncepcja, ale jak widać prace trwają, a jemu raczej kasy nie brakuje.
Z tego, co kojarzę, to raczej nigdzie nie było mowy, że ma być "tylko dla pracowników CD Projektu". Raczej dla "wszystkich poszukujących regeneracji i spokoju" (cokolwiek to będzie znaczyć ). Ale tak czy inaczej, pewnie jeszcze długa droga przez inwestorem (przy okazji - koszt w 2013, na trzeciej sprzedaży AMW, to było 1,15 mln zł, bo bonifikacie, za działkę 2300 m˛).

Quote:
Originally Posted by filosss View Post
Niestety zachowane forty to w większości przypadków "kula u nogi" Miasta. Zarówno Miasta jako samorządu jak i miasta jako terenu, czyli bez względu na właściciela czy gospodarza, wpływu fortów na przestrzeń publiczną wewnątrz jak i wokół tychże fortów...

Tu potrzeba kasy, kasy i jeszcze raz kasy bez możliwości zarobienia czy zwrotu poniesionych nakładów...
Generalnie oczywiście niestety zgoda.

Natomiast skłoniło mnie do przyjrzenie się tematowi jeszcze od strony "właścicielskiej" (w temacie zagospodarowania dość kluczowej kwestii...). I w zasadzie okazuje się,że Miasto jako właściciel nie wypada jeszcze najgorzej.

Obiekty w Zarządzie Miasta/Dzielnic:
- Fort Sokolnickiego - zagospodarowany (kosztem 18 mln zł...)
- Fort Bema - stan tak "pół na pół"...
- Fort Włochy - jest pomysł i chęci, zobaczymy jak ze środkami...
- Punkty Oporu Buraków i Rakowiec - jako tako zagospodarowane (tereny zielone)

- (częściowo Skarb Państwa?) Fort I "Bielany" - brak zagospodarowania


Skarb Państwa/AMW
- Fort IX "Czerniaków" - zajęty przez Muzeum
- (?) Fort X "Augustówka" - częściowo zagospodarowany

- (czy Miasto?) Fort Jasińskiego - w złym stanie
- Fort II "Wawrzyszew" - niezagospodarowany
- Fort IIA "Babice" - niezagospodarowany

Prywatni inwestorzy oraz "inwestorzy":
- Fort Traugutta - w trakcie zagospodarowania
- Fort Legionów - w dużej mierze odrestaurowany

- Fort Szczęśliwice - zrujnowany, w 2004 sprzedany przez AMW Vahapowi Toyowi. W 2015 wystawiony na sprzedaż prze któregoś kolejnego właściciela za... 25 mln euro (ponad 100 mln zł)
- Fort Mokotów - niezagospodarowany (w 2015 sprzedany przez Budimex White Stone Development - 4 ha)
- Fort Cze - w trakcie zagospodarowania

- Fort III "Blizne" - zrujnowany
- Fort IV "Chrzanów" - zrujnowany (spółka MAK DOM)
- Fort VI "Okęcie" - zrujnowany
- Fort VII "Zbarż" - zrujnowany (skomplikowana sytuacja własnościowa? - SP, Porty Lotnicze, prywatni właściciele)
- Fort VIIA "Służewiec" - zrujnowany
- Fort VIII "Służew" - w trakcie zagospodarowania

Poprawcie, jeśli gdzieś są błędy lub coś pominąłem.

I w związku z tym niestety nasuwa ogólna refleksja - paradoksalnie "najgorzej" mają się obiekty sprzedane... tak jakby "za wcześnie" - w latach 90-tych i nieco później. Okazuje się, że od braku inwestora czasami gorszy może być inwestor "z problemami" (upadłość, komornicy, itd.), którego zadanie przerasta, niż... żaden.

Oczywiście nie pomaga też, że spora część obiektów jest jednak "na obrzeżach" miasta, gdzie siłą rzeczy zainteresowanie kapitału będzie mniejsze... (forty Wawrzyszew, Babice, Blizne, Chrzanów, Okęcie).


A przy okazji jeszcze w temacie - wiosną 2015 odbyła się taka debata "Twierdza Warszawa – czas na zmiany!” - http://politykawarszawska.pl/a/1242

I dość precyzyjne podsumowanie tematu (niestety...):

http://www.politykawarszawska.pl/a/1236

Quote:
Czy mieszkańcy są zainteresowani warszawskimi fortami, wiedzą coś o nich?

Nie – ich wiedza jest śladowa. Mało kto wie, że dany fort jest elementem większej całości, a historię Twierdzy zna może promil warszawiaków. Można powiedzieć, że nikt – poza varsavianistami i eksploratorami – się tym nie interesuje.
__________________

filosss, LULU1956, darols, Skarabeusz. liked this post

Last edited by arkadiusz; October 17th, 2018 at 07:19 PM.
arkadiusz no está en línea   Reply With Quote
Old October 17th, 2018, 09:01 PM   #18
demmat
Registered User
 
demmat's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: U stóp Narodowego
Posts: 17,300

Odpowiadając na pytanie Arkadiusza z czwartego posta: Czy powinna być w fortach mieszkaniówka, czy usługi, czy instytucje kultury, czy miejsce rekreacji? Uważam, że wszystkie te funkcje mogłyby być na terenie fortów. To zależy od konkretnej lokalizacji i tego, jaki rodzaj zabudowy jest w danym rejonie potrzebny.

Jednak rzeczami najważniejszymi są dla mnie - zachowanie, wyremontowanie, zagospodarowanie i otworzenie na mieszkańców tych miejsc. Nie mogą to być zamknięte tereny. Powinny być pewnym centrum lokalnym, czy to usługowym, czy rekreacyjnym czy aktywności.

Ja polecam wybrać się do Fortu przy Racławickiej. Można zobaczyć jak może być fajnie zaaranżowana przestrzeń biurowa i usługowa obok Fortów. Jest to teren nadal dziki, ale fajnie ujarzmiony. Przy okazji można zatrzymać się na bardzo dobrą kawę, czy na jedzenie, jak się*już dotarło w takie miejsce.
__________________
wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie
wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych
oni też mają swoją opowieść
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
demmat no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2018, 01:02 PM   #19
[BÉTON!BRUT!]
łoblobloblobloblo
 
[BÉTON!BRUT!]'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Location: Kondominium razemowsko-szurowskie pod bolszewickim zarządem powierniczym
Posts: 21,572
Likes (Received): 198610

A propos:
__________________
Faust - Niemcy

arkadiusz liked this post
[BÉTON!BRUT!] no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2018, 07:27 PM   #20
arkadiusz
Registered User
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,487
Likes (Received): 16306

To najnowsza wersja?

Bo po zakupie Fortu Mokotów w 2015 terenu przez White Stone była informacja o "powierzeniu projektowaniu pracowni WWA". Jakaś ich koncepcja jest w oficjalnej prezentacji:

https://fortmokotow.pl/wp-content/uploads/Fort%20FM.pdf (od strony 14)

i wygląda na dużo bardziej... "zachowawczą".

EDIT: Okej, już sam znalazłem.

To starszy projekt, z 2010, pracowni WMA:
http://wma.com.pl/projekt/warszawa-f...ul-raclawicka/
__________________

[BÉTON!BRUT!], pan pope liked this post
arkadiusz no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
warszawa

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 10:13 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us