[Kwidzyn/Marienwerder] Stare Miasto - przeszłośc i teraźniejszość - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 8th, 2005, 03:02 PM   #1
Maszkaron
Registered User

Likes (Received): 65

[Kwidzyn/Marienwerder] Stare Miasto - przeszłośc i teraźniejszość

Kwidzyn. Kolejny doskonały przykład bezmyślnej dewastacji i zniszczenia substancji mieszkaniowej miast północnej i zachodniej Polski w czasie II w.ś.
Co gorsza, Stare Miasto w Kwidzynie nie zostało zniszczone w wyniku ofensywy wojsk radzieckich, czy wysadzenia przez wycofujących się Niemców.
Rosjanie wkroczyli do prawie wyludnionego i nietkniętego miasta. W związku z tym dowództwo urządziło w mieście szpital - lazaret dla 10 tysięcy żołnierzy.
Na wieść o zdobyciu Berlina urządzono niezłą imprezę, w wyniku czego w 1945 została spalona większośc Starego Miasta.
Część kamienic po remoncie mogła nadawać się do ponownego zamieszkania,
jednakże decyzją władz cegły wywieziono na odbudowę Wa-wy.
W miejscu starówki powstało osiedle - koszmar. W okolicach byłego ratusza pozostał pusty niezagospodarowany plac porośnięty trawą. Po ratuszu pozostał tylko kikut. Całe szczęśćie,ze zamek z katedrą szczęśliwie ocalały!!!
Śmieszne jest to, że dawne serce miasta zostało zepchnięte na dalszy plan,
a obecne centrum stanowi XIX-wieczne przemieście.
Od kilkiu lat przebąkuje się o rewitalizacji tego miejsca. Jest projekt urbanistyczno-architektonniczny, plan zagospodarowania przestrzennego.
Odbudowano jedną kamienicę...i cały projekt stoi. Coś czuję, że na planach tylko się skończy.

Oto Marienwerder w 1900 roku.

...i Kwidzyn 100 lat później

Oto projekt nowego zagospodarowania

Last edited by Maszkaron; September 8th, 2005 at 03:15 PM.
Maszkaron no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 8th, 2005, 04:34 PM   #2
JaCeK !
BANNED

Likes (Received): 4

Dobrze ze chcociaz katedra z zamkiem stoją
Na zdjeciu z 1900 widac cos przypominajacego ratusz, ciekawe co sie z nim stalo (cos niby podobnego widac mniej wiecej w tym samym miejscu na nowym zdjeciu, ale jakies to mniejsze)

EDIT: dopiero teraz przeczytalem tekst- juz wiem co sie stalo z ratuszem i calym miastem
JaCeK ! no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2005, 12:34 AM   #3
SebastianNS
---

SebastianNS's Avatar

Likes (Received): 501

kiedyś znalazłem stronke z wizualizacjami tych kamieniczek co chcą odbudować, chyba to była strona inwestora czy cuś. Nie posiadasz jakiegoś linka do takowej?
SebastianNS no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 9th, 2005, 01:03 AM   #4
piotr_1079
Registered User

piotr_1079's Avatar

Likes (Received): 462

Quote:
Originally Posted by Dominique79
Odbudowano jedną kamienicę...i cały projekt stoi. Coś czuję, że na planach tylko się skończy.
Ta pojedyncza kamienica (zresztą niedokończona) wygląda idiotycznie i jest przykładem skrajnej nieodpowiedzialności władz miasta. Zanim ją zbudowano był przynajmniej piękny widok na katedrę, teraz nie ma ani widoku ani starówki. A ja już jak głupi cieszyłem się, że Kwidzyn będzie miał centrum z prawdziwego zdarzenia.

Jeszcze jedno zdjęcie przedwojennego Starego Miasta

W większej rozdzielczości na www.bildindex.de
piotr_1079 no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2005, 09:28 AM   #5
Maszkaron
Registered User

Quote:
Originally Posted by sebastian
kiedyś znalazłem stronke z wizualizacjami tych kamieniczek co chcą odbudować, chyba to była strona inwestora czy cuś. Nie posiadasz jakiegoś linka do takowej?
Na razie linka nie znam, ale mam dwie wizualizacje w małej rozdzielczości, które poniżej przedstawiam. Posiadam natomiast cały projekt w wersji papierowej...jak dorwę skaner to umieszczę

Na koniec widok na Stare Miasto z katedry.

Last edited by Maszkaron; September 9th, 2005 at 02:53 PM.
Old September 12th, 2005, 12:34 PM   #6
Van der Rohe
mies fan

Van der Rohe's Avatar

Likes (Received): 450

czy ratusz też będzie odbudowany?

Van der Rohe no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 12:50 PM   #7
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 2111

eh nie podoba mi się, kolejne głupie stylizacje, nie można tego po prostu odbudować?
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2005, 01:43 PM   #8
Maszkaron
Registered User

Quote:
Originally Posted by Van der Rohe
czy ratusz też będzie odbudowany?
Tak ma być odbudowany...ale w ostatniej kolejności. Piorytetem jest odbudowa kamieniczek, oraz zmiana fasad bloków z lat 60-tych na bardziej "cywilizowane i historyczne", oraz rewitalizacja miejsca.
Projektu architektonicznego odbudowanego ratusza nie widziałem. Mam nadzieję, ze nie będzie to znowu jakaś postmodernistyczna budowla, z elementami historycznymi w fasadach!!!
Old September 12th, 2005, 05:24 PM   #9
hen
Registered User

Likes (Received): 574

Quote:
Originally Posted by Raine
eh nie podoba mi się, kolejne głupie stylizacje, nie można tego po prostu odbudować?
Fakt, chyba już lepsze są te bloczki obok. Podobnie jak w Głogowie. Wszystko fajnie, tylko, dlaczego nie wziąć i nie odbudowac jak było. Moim zdaniem po prostu obecni architekci nie potrafią zaprojektować a wykonawcy wykonać detali architektonicznych. Zostają nam tylko jakieś odciśnięte kółeczka.
hen no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2005, 08:49 AM   #10
intervention
planning inaction

Nie rozumien potrzeby na stylizacje... po prostu wyglada to tandetnie i straznie kiczowato. Ciekawi mnie jakie beda kolory tych fasad... purpurowy z czerwonym? rozowy z jasnym niebieskim?

Juz chyba cos nowego, albo scisla odbudowa. Troche mnie niepokoji fakt ze to co powstawlo w Sczecine, Glogowie i we wielu innych miejscach by mialo inny wplyw na takie projekty. Eh.
intervention no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2005, 02:53 PM   #11
Maszkaron
Registered User

Render Starego Miasta

Quote:
Originally Posted by intervention
Nie rozumien potrzeby na stylizacje... po prostu wyglada to tandetnie i straznie kiczowato. Ciekawi mnie jakie beda kolory tych fasad... purpurowy z czerwonym? rozowy z jasnym niebieskim?

Juz chyba cos nowego, albo scisla odbudowa. Troche mnie niepokoji fakt ze to co powstawlo w Sczecine, Glogowie i we wielu innych miejscach by mialo inny wplyw na takie projekty. Eh.
Na twą prośbę zamieszczam render Starego Miasta.
Również nie jestem zwolennikiem stylizacji...wolałbym, aby odbudowano elewacje zgodnie z historycznymi zdjęciami.

Jednak z drugiej strony te kwidzyńskie fasady wyglądają całkim elegancko i chyba bardziej chodzi tu o rewitalizację tego miejsca pod względem pełnienia funkcji miejskich, a nie tworzenie historycznej atrakcji. (patrz: Wa-wa, Gdańsk)

Swoją drogą i tak nie ma co dyskutować, czy odbudowywać wiernie, historycznie, czy tylko zachować układ parceli. Odbudowano bowiem już pierwszą kamienicę właśnie w takim pseudo-historyzująco-modernistycznym stylu.

A tu rzut na wszystkie pierzeje odbudowanego rynku

I zdjęcie tej kamienicy (W budowie, ceglana, zasłania częściowo bryłę katedry)

Swoją drogą, chciałbym aby odbudowano ryglowy spichlerz, który znajdował się tuż pod zamkiem. Lecz na to się raczej nie zanosi...

Bo teraz to wygląda niespecjalnie...

Jeżeli ktoś chce zobaczyć krótki film (kolorowy!), jak wyglądał Kwidzyn w 1943 podaję adres strony, gdzie można sobie ten film obejrzeć:
http://www.kwidzyn.pl/kwidzyn1943.htm
Old September 16th, 2005, 01:56 PM   #12
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 2111

Niektóre z tych "kamienic" wyglądają jak dwudrzwiowa szafa
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2005, 05:56 PM   #13
emti
oj tam, oj tam

emti's Avatar

Likes (Received): 140

Ja tez jestem przeciwko stylizacji!
Z drugiej strony jednak radzilbym uwazac zeby ponownie nie wyladawalo w okolicach katedry jakies UFO jak na przyklad to, ktore mialem okazje zwiedzac przez wtorek i srode:

a to zdjecia z dachu kino-teatru (KCK) na katedre:

emti no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2005, 08:38 PM   #14
Maszkaron
Registered User

Quote:
Originally Posted by emti
Ja tez jestem przeciwko stylizacji!
Z drugiej strony jednak radzilbym uwazac zeby ponownie nie wyladawalo w okolicach katedry jakies UFO jak na przyklad to
Zgadza się... wybitnie szalona wizja architekta na kwasie!!! Trzeba mieć naprawdę bujną (chorą ) wyobraźnię, żeby postawić takiego kloca w takim miejscu. A na tej posesji stały naprawdę 2 eleganckie gmachy (w tym 1 to stary teatr)
Swoją drogą, to betonowe pudło budowali tak..z 10 lat !!!

EDIT: Wiadomość z Urzędu Miasta Kwidzyna.
Wygląda na to, że cała zabawa w rewitalizacje tego terenu skończyła się.
Nie ma chętnych na kupno działek i zabudowę tychże posesji (Czyżby ta stylizacja potencjalnym inwestorom nie przypadła do gustu ) .

W najbliższym czasie odbędzie się głosowanie rady miasta odnośnie tego terenu. Prawdopodobnie zostanie rozebrana (jedyna odbudowana) kamienica. Cały teren z odkrytymi piwnicami zostanie ponownie zasypany, a całej powierzchni znów wyrośnie trawa. Czyli wrócimy do punktu wyjścia.
...może to i dobrze....

...choć przy odrobinie chęci mogło znów wyglądać Tak!!!

Last edited by Maszkaron; September 17th, 2005 at 05:09 PM.
Old September 30th, 2005, 12:38 PM   #15
wonsbelfer
Registered User

Likes (Received): 495

Quote:
Originally Posted by Dominique79
Rosjanie wkroczyli do prawie wyludnionego i nietkniętego miasta. W związku z tym dowództwo urządziło w mieście szpital - lazaret dla 10 tysięcy żołnierzy.
Na wieść o zdobyciu Berlina urządzono niezłą imprezę, w wyniku czego w 1945 została spalona większośc Starego Miasta.
Część kamienic po remoncie mogła nadawać się do ponownego zamieszkania,
jednakże decyzją władz cegły wywieziono na odbudowę Wa-wy.

Kocham miłością pierwszą ten radosny bełkot o mitycznym "wywożeniu cegły do Warszawy"
Każde miasto i miasteczko na Ziemiach Północnych i Zachodnich, które straciło swą zabudowę trwa od pokoleń w błędnym mniemaniu, że cegła z rozebranych tam budowli posłużyła na odbudowę tej wrednej, znienawidzonej Warszawy. Gdyby zsumować te wszystkie cegły z chorych urojeń mieszkańców Nysy, Gdańska, Kwidzyna, Malborka, Olsztyna, Lwówka Sląskiego, Jawora, Głogowa, Legnicy i setek innych, to powstałaby budowla rozmiarów Chińskiego Muru (albo większa). Takie pośrednie wskazywanie na Warszawę jako beneficjentkę ich nieszczęść - mnie Warszawiaka wk...wia niebotycznie. Bo cegły gotyckie na obdudowę warszawskiej Starówki pochodziły niemal wyłacznie z jednego miejsca - z Wrocławia, a było ich około dwustu wagonów. Reszta to żałosny, a uporczywie powtarzany mit, średnio udatnie maskujący indolencję niegdysiejszych władz tubylczych, których potomkowie leją dziś krokodyle łzy nad destrukcją...., na której skorzystała ta wredna Warszawa.
Za głupotę ówczesnych mandarynów po cichu ubożsi krewni z prowincji obarczają stolicę, zapominając, że w Warszawie było więcej gruzów (i cegieł z odzysku) i to na miejscu, niż w Ich miastach i miasteczkach.
Ale mit jest trwały, tym bardziej walczyć z nim należy, bo prawdy w tym tyle, co trucizny w zapałce.
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Old September 30th, 2005, 01:41 PM   #16
Maszkaron
Registered User

Quote:
Originally Posted by wonsbelfer
Kocham miłością pierwszą ten radosny bełkot o mitycznym "wywożeniu cegły do Warszawy"
Każde miasto i miasteczko na Ziemiach Północnych i Zachodnich, które straciło swą zabudowę trwa od pokoleń w błędnym mniemaniu, że cegła z rozebranych tam budowli posłużyła na odbudowę tej wrednej, znienawidzonej Warszawy. Gdyby zsumować te wszystkie cegły z chorych urojeń mieszkańców Nysy, Gdańska, Kwidzyna, Malborka, Olsztyna, Lwówka Sląskiego, Jawora, Głogowa, Legnicy i setek innych, to powstałaby budowla rozmiarów Chińskiego Muru (albo większa). Reszta to żałosny, a uporczywie powtarzany mit, średnio udatnie maskujący indolencję niegdysiejszych władz tubylczych, których potomkowie leją dziś krokodyle łzy nad destrukcją...., na której skorzystała ta wredna Warszawa.
Ale mit jest trwały, tym bardziej walczyć z nim należy, bo prawdy w tym tyle, co trucizny w zapałce.
Jestem daleki od skrajnych opinii. Jednakże nie raz miałem rozmawiać z mieszkańcami, którzy do Kwidzyna przyjechali pierwszym transportem i zasiedlali niezamieszkane budynki w mieście. Dwie pierzeje rynku były tylko częsciowo nadpalone i wcale nie musialy byc burzone.

Jednakze nie tylko o kilka kamienic tu chodzi, ale o prawie całą starówkę. A z niej nie pozostało prawie nic (katedry z zamkiem nie liczę).
W latach 40-tych i 50-tych w Kwidzynie nic nie budowano...a cegiełki wyjechały...nieważne gdzie, czy do Wa-wy, Nowej Huty czy Władywostoku. Może partyjniacy kradli i stodoły w PGR-ach budowali... Miasto zostało pozbawione swojej tożsamości, serca i to jest najważniejsze. Gdzieś gruz i cegły wyworzono i fakt trzeba stwierdzić. Nie widziałem nigdy dokumentów (jeśli wogóle były), co z cegłami zrobiono...powołuję się na rozmowy z ponad pół-wiekowymi obywatelami tego miasta.

Natomiast jeżeli mówimy o Warszawce (skądinąd miasto, które bardzo lubię) to do dziś pamiętam znaczki pocztowe z dopiskiem "na odbudowę Warszawy"
i hasła typu: "cały kraj odbudowuje stolicę" albo karteczki z wypłatą mamy, gdzie obowiązkowo odtrącano od pensji "skromną sumkę" właśnie na odbudowę stolicy.
Old May 9th, 2006, 08:56 PM   #17
no.morro

Likes (Received): 3

Czy w Kwidzynie zapadły jakies decyzje dotyczące odbudowy czy sprawa upadła?
no.morro no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2006, 11:42 AM   #18
Tomaso
Fortuna favet fortibus

Tomaso's Avatar

Likes (Received): 23

Kwidzyn to ładne miasto.
Byłem latem 2005 więc jakieś tam zdanie sobie wyrobiłem. Zamek i katedra - pierwsza klasa.
Jeśli rzeczywiście są realne plany zabudowy tych licznych pustek na starówce, to będzie pięknie.
Tomaso no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2006, 12:45 PM   #19
kotbehemot
Я.

kotbehemot's Avatar

Likes (Received): 32

Quote:
Originally Posted by wonsbelfer
Każde miasto i miasteczko na Ziemiach Północnych i Zachodnich, które straciło swą zabudowę trwa od pokoleń w błędnym mniemaniu, że cegła z rozebranych tam budowli posłużyła na odbudowę tej wrednej, znienawidzonej Warszawy. Gdyby zsumować te wszystkie cegły z chorych urojeń mieszkańców Nysy, Gdańska, Kwidzyna, Malborka, Olsztyna, Lwówka Sląskiego, Jawora, Głogowa, Legnicy i setek innych, to powstałaby budowla rozmiarów Chińskiego Muru (albo większa). Takie pośrednie wskazywanie na Warszawę jako beneficjentkę ich nieszczęść - mnie Warszawiaka wk...wia niebotycznie. Bo cegły gotyckie na obdudowę warszawskiej Starówki pochodziły niemal wyłacznie z jednego miejsca - z Wrocławia, a było ich około dwustu wagonów.
No tak, bo wywiezienie marnych 200 wagonów gotyckich cegieł (które nie spadły z nieba, tylko były budulcem zabytkowych budynków) to nic nie warty, żałośnie marny epizod w historii wielkiej Warszawy. Mnie jako wrocławianina z kolei wk.. ton wyższosci, oraz umniejszania tej zbrodni na zabytkach, z jakim to napisałeś.
kotbehemot no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2006, 01:14 PM   #20
wonsbelfer
Registered User

Likes (Received): 495

Quote:
Originally Posted by kotbehemot
No tak, bo wywiezienie marnych 200 wagonów gotyckich cegieł (które nie spadły z nieba, tylko były budulcem zabytkowych budynków) to nic nie warty, żałośnie marny epizod w historii wielkiej Warszawy. Mnie jako wrocławianina z kolei wk.. ton wyższosci, oraz umniejszania tej zbrodni na zabytkach, z jakim to napisałeś.
Kiciusiu,
nie wkładaj mi w usta słów, których nie wypowiedziałem. Nie napisałem, że wywiezienie gotyckich cegieł z Wrocławia było dobrym pomysłem, nie napisałem, że nie jest to zbrodnia na zabytkach, nie napisałem że mi się to podoba., nie umniejszam zbrodni na zabytkach, obojetnie gdzie one się znajdują. Zwłaszcza w Twoich słowach to niegodne oskarżenie, bo akurat Ty wiesz czym się od lat zajmuję, bo Ci to zakomunikowałem swego czasu (czym zresztą się podzielłeś m.in. z Rafisem)
Napisałem natomiast o chowaniu się za ikoną "cegieł na odbudowę stolicy" przez nieudaczników przez pokolenia rządzących w miastach i miasteczkach tzw Ziem Odzyskanych, którzy w ten sposób zwalają winę na tę wredną Warszawę.
A "ton wyższości"... ?
Nie masz Ty czasem (Bogowie - byłby to kolejny...) małego kompleksu Stolycy?
Toż to chore....
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
pomorskie

Thread Tools

Posting Rules