[Łódź] CH Port Łódź (IKEA) - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone


Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old October 10th, 2005, 01:46 PM   #1
Ullgive
Mister World
 
Ullgive's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,342
Likes (Received): 2

[Łódź] CH Port Łódź (IKEA)

IKEA, czyli historia pewnej inwestycji

Poniedziałek, 10 października 2005r.

Pomysł wybudowania na rogatkach Łodzi hipermarketu IKEA budzi coraz więcej kontrowersji. Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Łodzi odbędzie się w listopadzie kolejna rozprawa w sprawie protestu, jaki mieszkańcy domu przy ul. Pabianickiej 285 złożyli do urzędu miasta.

W tym roku mija 10 lat, odkąd koncern meblowy IKEA kupił działkę u zbiegu ul. Pabianickiej i Chocianowickiej. Miał tam powstać kolejny, 8 hipermarket szwedzkiej firmy. Jednak do tej pory obiekt nie został wybudowany. Przeciwko inwestycji od samego początku protestowali mieszkańcy ulic Pabianickiej i Chocianowickiej. Boją się oni, że podczas budowy opadnie pozom wód gruntowych, co spowoduje wyschnięcie studni, ponadto argumentują, że inwestycja oznacza hałas i zmasowany ruch tirów.

Milczą ci, którzy na inwestycji już zarobili. Szwedzki koncern, by pozyskać w całości działkę przy ul. Pabianickiej, od 1995 roku sukcesywnie wykupywał grunty od mieszkańców ul. Chocianowickiej. Choć ziemia rolna jest najtańsza, inwestor musiał przezwyciężyć upór gospodarzy. Za metr kwadratowy płacił nawet 30 złotych.

Ekologia, ziemia rolna i archeologia

Kiedy IKEA blisko 10 lat temu zaczęła starania o budowę swojego sklepu w Łodzi i wykupiła 41 ha ziemi, przeszkodą okazało się 5 ha gruntów rolnych. Dlatego przedstawiciele inwestora wystąpili do ówczesnego wojewody Michała Kasińskiego, żeby przekształcił ziemię orną na budowlaną. Wydanie decyzji w tej sprawie ciągnęło się miesiącami. 1 października 2003 roku, po wielokrotnych ponagleniach ze strony władz miasta i inwestora, wojewoda wyraził zgodę.

Kiedy IKEA „wyszła z pola” po urzędniczych przepychankach, pojawił się problem ekologiczny.

Działka przy Pabianickiej graniczy z cenną krajobrazowo doliną Neru. Ponadto, w kierunku południowo-zachodnim biegnie od centrum miasta jeden z tzw. korytarzy przewietrzających Łódź. Ekolodzy zaprotestowali. Domagali się nowej lokalizacji dla meblowej inwestycji. Jednak ich sprzeciw został uznany za bezzasadny.

Na terenie, gdzie ma powstać IKEA, znajdują się cztery stanowiska archeologiczne. Opisane przez naukowców, czekają na odkopanie. Inwestor, zanim przystąpi do budowy, musi zabezpieczyć te miejsca oraz zadbać, żeby znalezione tam przedmioty trafiły w ręce archeologów. Jeżeli jednak okaże się, że znaleziska są cenne i jest ich dużo, badania mogą się przedłużyć. A tym samym data rozpoczęcia inwestycji, po raz kolejny, zostanie przesunięta.

W obronie domu

Wybudowany w 1939 roku wielorodzinny dom przy ul. Pabianickiej 285 stoi w miejscu, gdzie według planów ma znajdować się węzeł komunikacyjny.

Właściciele nieruchomości domagają się, by planowany w związku z budową IKEA węzeł komunikacyjny u zbiegu ul. Pabianickiej, Chocianowickiej i Wędkarskiej został przesunięty na zachód. Znajdowałby się wtedy na terenie, który kupiła szwedzka firma.

W miejscu przyszłego ronda u zbiegu ul. Chocianowickiej, Pabianickiej i Wędkarskiej już wyburzono kilka budynków, w kolejce do rozbiórki czekają następne.

Mieszkańcy wielorodzinnego domu przy Pabianickiej niechętnie rozmawiają o konflikcie. Są rozczarowani postawą władz miasta, które, jak twierdzą, lekceważą ich postulaty. W rozmowie z nami zastrzegają anonimowość.

– Domagamy się, by zmieniono projekt budowy nowej nitki ul. Pabianickiej. Mogłaby przecież przebiegać na dalej na wschód, na fragmencie działki, którą kupiła IKEA – mówią. – Dom postawili nasi dziadkowie. Nie pozwolimy, by został zburzony.

Właścicielkami budynku jest 5 sióstr. Mieszka w nim blisko 20 osób. Jak mówią, nie chcą zarobić na sprawie IKEA. Mają natomiast żal do urzędników, że podczas projektowania nowego przebiegu ul. Pabianickiej nikt nie poinformował ich nawet, że budynek stoi na trasie planowanej drogi.

– To krzywdzące, że wygrał interes dużego koncernu, a nie racje obywateli tego miasta. Wierzymy w sprawiedliwy wyrok sądu. Tylko to nam zostało – dodają mieszkańcy.

Tramwaj i park handlowy od nowa

Z IKEA związany jest projekt szybkiego tramwaju, który jeździłby ze Zgierza do Pabianic. Fachowcy zapewniają, że tramwaj nazwany „Torpedą” całą trasę pokonywałby o 20 – 25 minut szybciej od obecnie kursujących. Realizacja całego projektu ma kosztować 362 mln zł, z czego około 213 mln pochłonęłyby wymiana torów i sieci trakcyjnej oraz budowa systemów obszarowego sterowania ruchem, którym mają być objęte 64 skrzyżowania.

Prace rozpoczęłyby się już w przyszłym roku i do 2007 roku zostałby zrealizowany pierwszy odcinek: od placu Kilińskiego w Zgierzu do Chocianowic w Łodzi. Na terenie centrum handlowego IKEA powstałaby nowa pętla tramwajowa.

Tymczasem inwestor złożył nowy projekt przyszłego parku handlowego. Ma go tworzyć kilka niewielkich marketów budowlanych i ogrodniczych. Ma znajdować się tam również multikino. Zmienione zostało też usytuowanie wjazdów na teren kompleksu, parkingów oraz sposób doprowadzenia mediów – prądu i wody. W tej sytuacji zatwierdzony i wyłożony dla mieszkańców poprzedni projekt jest nieaktualny. Zgłoszone przez żyjących w pobliżu ikeowskiej działki uwagi i protesty są nieważne.

Teraz należałoby powtórzyć całą procedurę – zatwierdzić nową propozycję przestrzenno-architektoniczną, wyłożyć ponownie plan od zaopiniowania mieszkańcom, itd.

Powtórka mozolnej, proceduralnej ścieżki to kolejne miesiące. Dlaczego inwestor zmienił koncepcję? W uzasadnieniu, jakie dotarło do magistratu, czytamy, że „najnowszy projekt jest zgodny z obowiązującymi obecnie trendami budowania tego typu kompleksów”...

Maciej Kędziak - Dziennik Łódzki

Źródło: http://lodz.naszemiasto.pl/gospodarka/524924.html.
__________________
Schrijven zegt meer...

forum-inwestycje.pl liked this post
Ullgive no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old October 10th, 2005, 02:05 PM   #2
F i l o
I ♥ NY
 
F i l o's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Location: Łódź
Posts: 189
Likes (Received): 1

Moze za nastepne 10 lat powstanie...
F i l o no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2005, 02:14 PM   #3
Ullgive
Mister World
 
Ullgive's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,342
Likes (Received): 2


Przy dobrych wiatrach!
__________________
Schrijven zegt meer...
Ullgive no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old October 10th, 2005, 03:34 PM   #4
MIKI
ŁDZ
 
MIKI's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Łódź
Posts: 4,032
Likes (Received): 0

Hmm no wiecie chyba nie chielibyście mieszkać obok hipermarketu!
__________________
lodznafali.org

www.lodzCity.pl
MIKI no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2005, 11:47 AM   #5
Bartas2004
Registered User
 
Bartas2004's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Lódz
Posts: 11,289
Likes (Received): 6689

Po prostu trzeba sobie dac spokoj z ta IKEA. Widac wyraznie ze im nie zalezy by ten sklep powstal. Na szczescie coraz wiecej amatorow IKEI z lodzi przestaje jezdzic do janek. I tak trzeba trzymac. Jak zmaleje liczba aut z rejestracja EL w jankach to nagle sie okaze ze tych "problemow" juz nie ma. jakos castorama, praktiker i inne umilay porozwiazywac problemy tylko "biedacy" z IKEI nie moga.
Bartas2004 no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2005, 02:04 PM   #6
yarro
Z dystansu bez dystansu.
 
yarro's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Location: London
Posts: 2,822
Likes (Received): 7

Jżeli uważacie że to wina IKEI to gratuluję samopoczucia. Pewnie IKEA powinna posmarować i wtedy byłoby cacy, tak?
__________________
"Jest wystarczająco dużo światła dla tych,którzy chcą zobaczyć,i wystarczająco dużo ciemności dla tych, którzy mają odwrotne upodobania" // 'In faith there is enough light for those who want to believe and enough shadows to blind those who don't.' [Blaise Pascal]
yarro no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2005, 02:23 PM   #7
Bartas2004
Registered User
 
Bartas2004's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Lódz
Posts: 11,289
Likes (Received): 6689

Quote:
Originally Posted by yarro
Jżeli uważacie że to wina IKEI to gratuluję samopoczucia. Pewnie IKEA powinna posmarować i wtedy byłoby cacy, tak?
jakos inne sieci wielkopowierzchniowe nie mialy problemow z postawieniem sklepow. Tylko biedna IKEA nie moze. A to nieprzyjazni urzednicy, a to protest jakiegos mieszkanca, za chwile uslyszymy ze na tym terenie jest krancowka golebi i ekolodzy nie chca sie zgodzic a biedna ikea znowu odlozy budowe na niewiadomo kiedy. Glownym i najwazniejszym winnym ze IKEA w lodzi sie nie pobudowala jest sama IKEA. Po prostu obliczyla sobie ze nie chce budowac sklepu. Chce byc siecia "elitarna" i ograniczyla sie do 5 najbogatszych miast w polsce. Reszta moze sobie dojechac. Dla mnie te tlumaczenia tej sieci sa zenujace...

A apropo posmarowania, skoro kupila ziemie gdzie od dawna nie mozna bylo nic stawiac to chyba logiczne ze zalozyla, ze trzeba bedzie posmarowac. Widac na razie jednak tego nie robi bo ma dzieki temu pretekst by nie zaczac budowac.
Bartas2004 no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2005, 02:54 PM   #8
yarro
Z dystansu bez dystansu.
 
yarro's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Location: London
Posts: 2,822
Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by Bartas2004
jakos inne sieci wielkopowierzchniowe nie mialy problemow z postawieniem sklepow. Tylko biedna IKEA nie moze. A to nieprzyjazni urzednicy, a to protest jakiegos mieszkanca, za chwile uslyszymy ze na tym terenie jest krancowka golebi i ekolodzy nie chca sie zgodzic a biedna ikea znowu odlozy budowe na niewiadomo kiedy. Glownym i najwazniejszym winnym ze IKEA w lodzi sie nie pobudowala jest sama IKEA. Po prostu obliczyla sobie ze nie chce budowac sklepu. Chce byc siecia "elitarna" i ograniczyla sie do 5 najbogatszych miast w polsce. Reszta moze sobie dojechac. Dla mnie te tlumaczenia tej sieci sa zenujace...

A apropo posmarowania, skoro kupila ziemie gdzie od dawna nie mozna bylo nic stawiac to chyba logiczne ze zalozyla, ze trzeba bedzie posmarowac. Widac na razie jednak tego nie robi bo ma dzieki temu pretekst by nie zaczac budowac.
Spiskowa teoria... ale skoro ci z tym dobrze
__________________
"Jest wystarczająco dużo światła dla tych,którzy chcą zobaczyć,i wystarczająco dużo ciemności dla tych, którzy mają odwrotne upodobania" // 'In faith there is enough light for those who want to believe and enough shadows to blind those who don't.' [Blaise Pascal]
yarro no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2005, 03:05 PM   #9
Bartas2004
Registered User
 
Bartas2004's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Lódz
Posts: 11,289
Likes (Received): 6689

Quote:
Originally Posted by yarro
Spiskowa teoria... ale skoro ci z tym dobrze
Jaka spiskowa teoria. Po prostu widze co sie dzieje. Jakos tylko IKEA ma problemy z wybudowaniem tego marketu. Inne sieci nie maja. Gdyby rzeczywiscie byli tacy uczciwi i nie dawali w lape to by nie kupowali ziemi na ktorej nie mozna bylo nic budowac bo byla korytarzem da przewitrzania miasta. Gdyby to nie byla IKEA a w tym miejscu mialo stanac np. Tesco byl bys pierwszym oburzonym. Tu nie ma co usprawiedliwiac IKEI. Trzeba przestac jezdzic do janek
Bartas2004 no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2005, 05:04 PM   #10
yarro
Z dystansu bez dystansu.
 
yarro's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Location: London
Posts: 2,822
Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by Bartas2004
Jaka spiskowa teoria. Po prostu widze co sie dzieje. Jakos tylko IKEA ma problemy z wybudowaniem tego marketu. Inne sieci nie maja. Gdyby rzeczywiscie byli tacy uczciwi i nie dawali w lape to by nie kupowali ziemi na ktorej nie mozna bylo nic budowac bo byla korytarzem da przewitrzania miasta. Gdyby to nie byla IKEA a w tym miejscu mialo stanac np. Tesco byl bys pierwszym oburzonym. Tu nie ma co usprawiedliwiac IKEI. Trzeba przestac jezdzic do janek
Byłbym oburzony, ale z innego względu. Trzeba stawiac na roznorodność branż.

Co do IKEI - nadal upieram się, że to po części fatalny pech administracyjny: odralnianie ziemi trwające tak długo, że straciły ważność plkany zagospodarowania; teraz miejscowy plan musi przejść konsultacje, a co za tym idzie wszelkie protesty; potem trzeba w związku z tymi ostatnimi poprawić projekt.

Może rzeczywiście jest troche prawdy w tym iż gdyby IKEI zależało na tym okrutnie, to by już było - a tak, po prostu specjalnie tego nie przyspieszają, toteż idzie to zwykłym trybem administracyjnym...
__________________
"Jest wystarczająco dużo światła dla tych,którzy chcą zobaczyć,i wystarczająco dużo ciemności dla tych, którzy mają odwrotne upodobania" // 'In faith there is enough light for those who want to believe and enough shadows to blind those who don't.' [Blaise Pascal]
yarro no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2005, 07:53 PM   #11
hej75
Registered User
 
Join Date: Feb 2003
Location: Łódź
Posts: 1,646
Likes (Received): 0

rowniez uwazam, ze to pech. Podobny przypadek mogl spotkac kazda inna siec. Uwazam, ze nowe centra handlowe - w tym IKEA powinny juz zaczac sie starac o tereny w okolicach przyszlej A1 (wezly Nowosolna, Rokicinska, Rzgow) i S14.


(cholera, teraz uswiadomilem sobie, ze malo tych wezlow na A1 bedzie!!!!)
hej75 no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2006, 10:09 PM   #12
dot
BANNED
 
Join Date: May 2006
Location: ŁÓDŹ
Posts: 654
Likes (Received): 0

IKEA ma ruszyć na wiosnę


Znikła ostatnia przeszkoda na drodze do budowy centrum IKEI w Łodzi. - Inwestycja może ruszyć już w przyszłym roku - informuje Marek Lisiak, architekt miasta.

Państwo Jan i Beata Grabowscy pieczołowicie przygotowali się do sobotniego wyjazdu. Zrobili plan zakupów, wlali kawę do termosu i spakowali kanapki. Cel - Ikea w podwarszawskich Jankach. - Kupiliśmy małe mieszkanie i chcemy je umeblować. Dobre i trwałe meble, które można dostać w Łodzi, są nie na naszą kieszeń. Więc Ikea to jedyne wyjście - mówi pani Beata.

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce łodzianie nie będą musieli już jeździć do Warszawy. Bo będą mieli szwedzkie centrum na miejscu.

Inwestycja IKEI przy ul. Pabianickiej przypomina długodystansowy bieg z przeszkodami. Szwedzi kupili tu działkę jeszcze w połowie lat 90. Teren był rolniczy, ale wydawało im się, że zmiana jego przeznaczenia na handel to tylko formalność. Mylili się. Dopiero rok temu wojewoda odrolnił większość ziemi z 30-hektarowej działki. Miejscy urzędnicy przygotowali nowy plan zagospodarowania przestrzennego, okazało się jednak, że nie może on wejść w życie. Bo ciągle jeszcze 5-hektarów ziemi miało przeznaczenie rolnicze. Wydawało się, że sprawa znów utknie u urzędników i to tym razem w samym Ministerstwie Rolnictwa. Pracownicy magistratu znaleźli jednak wyjście z sytuacji: zamiast rozwiązywać problem, postanowili go ominąć.
dot no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2006, 10:53 PM   #13
adikk
made in poland
 
adikk's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Location: Zgierz/Lodz
Posts: 4,384
Likes (Received): 2590

To chyba nie koniec, poza tym mamy taka...zasade, ze podajemy zrodlo informacji.
__________________
Łódź.Niepowtarzalna

Ja bym chciał żeby moja Łódź rosła, żeby miała wspaniałe pałace, zielone piękne ogrody i w ogóle, żeby był wielki handel, wielki ruch, wielki pieniądz.

Władysław Reymont "Ziemia obiecana"
adikk no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2006, 12:34 PM   #14
Bartas2004
Registered User
 
Bartas2004's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Location: Lódz
Posts: 11,289
Likes (Received): 6689

Quote:
Originally Posted by dot
IKEA ma ruszyć na wiosnę


Państwo Jan i Beata Grabowscy pieczołowicie przygotowali się do sobotniego wyjazdu. Zrobili plan zakupów, wlali kawę do termosu i spakowali kanapki. Cel - Ikea w podwarszawskich Jankach. - Kupiliśmy małe mieszkanie i chcemy je umeblować. Dobre i trwałe meble, które można dostać w Łodzi, są nie na naszą kieszeń. Więc Ikea to jedyne wyjście - mówi pani Beata.
Przez takie osoby jak pan Jan i Beata Grabarscy Ikea nie wybudowala dotychczas swojego marketu i nie wiadomo czy wybuduje. Lodzianie przestana jezdzic do janek bo jest za daleko to Ikea bedzie w lodzi. A pani beata niech sie lepiej dokladnie rozezna w sklepach w lodzi

Quote:
Inwestycja IKEI przy ul. Pabianickiej przypomina długodystansowy bieg z przeszkodami. Szwedzi kupili tu działkę jeszcze w połowie lat 90. Teren był rolniczy, ale wydawało im się, że zmiana jego przeznaczenia na handel to tylko formalność. Mylili się. Dopiero rok temu wojewoda odrolnił większość ziemi z 30-hektarowej działki. Miejscy urzędnicy przygotowali nowy plan zagospodarowania przestrzennego, okazało się jednak, że nie może on wejść w życie. Bo ciągle jeszcze 5-hektarów ziemi miało przeznaczenie rolnicze. Wydawało się, że sprawa znów utknie u urzędników i to tym razem w samym Ministerstwie Rolnictwa. Pracownicy magistratu znaleźli jednak wyjście z sytuacji: zamiast rozwiązywać problem, postanowili go ominąć.
Raczej budowe autostrad w Polsce. Ciagle slyszymy ze juz maja powstac, ze juz jest plan na 2 tys, 3 tys km no i jka przychodzi do terminow to pojawiaja sie jakies nieprzewidziane trudnosci.

Last edited by Bartas2004; May 16th, 2006 at 01:28 PM.
Bartas2004 no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2006, 11:14 PM   #15
piortek
Registered User
 
piortek's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 796
Likes (Received): 0

Przydałaby się w Łodzi IKEA, bo większa konkurencja zawsze jest korzystna dla konsumentów. Ja też uważam, że fakt jej nie powstania to prawie wyłącznie wina inwestora. Wynika to z ich strategii, czyli wykupywaniu wielkich terenów, na których oprócz budowy własnego sklepu chcą zrobić dobry interes przyciągając innych inwestorów i samemu na tym zarabiając. Właśnie otwierana jest trzecia w Łodzi Castorama, więc budowanie jest tu możliwe. Kropiwnicki nie chciał nowych hipermarketów i ma rację. Jeśli już to lepiej rozbudować istniejące centra, np. podupadające M1.
piortek no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2006, 10:07 AM   #16
dot
BANNED
 
Join Date: May 2006
Location: ŁÓDŹ
Posts: 654
Likes (Received): 0

O krok bliżej do IKEA

Przez najbliższy miesiąc mieszkańcy Łodzi będą mogli wnosić swoje zastrzeżenia do planu zagospodarowania terenów w okolicach zapowiadanej inwestycji koncernu IKEA. Dokument w tym tygodniu zostanie wyłożony do publicznego wglądu w łódzkim magistracie.

Hipermarket meblowy IKEA stanąć ma u zbiegu ul. Pabianickiej i Chocianowickiej w Łodzi. Od lat inwestycja nie mogła ruszyć z powodu braku planu zagospodarowania. Teraz dokument został uzgodniony z wojewodą, marszałkiem województwa, Krajową Dyrekcją Dróg Publicznych oraz Zarządem Dróg w Łodzi. Do załatwienia pozostaje jeszcze sprawa protestu mieszkańców kamienicy przy ul. Pabianickiej, która według dotychczasowych planów miała być zburzona. Właściciele domu blokowali procedurę przyjęcia planu, zaskarżając go do sądu.


Według wiceprezydenta Łodzi, Marka Michalika, i ta kwestia zostanie w ciągu miesiąca uregulowana.

- Chcemy, aby po wystawieniu planu do publicznego wglądu właściciele domu zgłosili zastrzeżenia. Miasto je uwzględni, dom nie zostanie zburzony, a inwestycję będzie można zacząć - mówi Michalik.

Plan ma zostać przyjęty przez Radę Miasta na początku września. Jeżeli IKEA przygotuje do tego czasu projekt hipermarketu, pierwsze prace będą mogły rozpocząć się jesienią.


nasze miasto
dot no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2006, 12:59 PM   #17
hej75
Registered User
 
Join Date: Feb 2003
Location: Łódź
Posts: 1,646
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by dot
O krok bliżej do IKEA

Przez najbliższy miesiąc mieszkańcy Łodzi będą mogli wnosić swoje zastrzeżenia do planu zagospodarowania terenów w okolicach zapowiadanej inwestycji koncernu IKEA. Dokument w tym tygodniu zostanie wyłożony do publicznego wglądu w łódzkim magistracie.

Hipermarket meblowy IKEA stanąć ma u zbiegu ul. Pabianickiej i Chocianowickiej w Łodzi. Od lat inwestycja nie mogła ruszyć z powodu braku planu zagospodarowania. Teraz dokument został uzgodniony z wojewodą, marszałkiem województwa, Krajową Dyrekcją Dróg Publicznych oraz Zarządem Dróg w Łodzi. Do załatwienia pozostaje jeszcze sprawa protestu mieszkańców kamienicy przy ul. Pabianickiej, która według dotychczasowych planów miała być zburzona. Właściciele domu blokowali procedurę przyjęcia planu, zaskarżając go do sądu.


Według wiceprezydenta Łodzi, Marka Michalika, i ta kwestia zostanie w ciągu miesiąca uregulowana.

- Chcemy, aby po wystawieniu planu do publicznego wglądu właściciele domu zgłosili zastrzeżenia. Miasto je uwzględni, dom nie zostanie zburzony, a inwestycję będzie można zacząć - mówi Michalik.

Plan ma zostać przyjęty przez Radę Miasta na początku września. Jeżeli IKEA przygotuje do tego czasu projekt hipermarketu, pierwsze prace będą mogły rozpocząć się jesienią.


nasze miasto

a jednak ulegli, tak myslalem. Bedziemy wiec mieli rudere na tle centrum handlowego...
hej75 no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2006, 07:34 PM   #18
matej
BANNED
 
Join Date: May 2005
Location: Barcelona,Lodz
Posts: 4,029
Likes (Received): 4

Mieszkańcy wielorodzinnego domu przy Pabianickiej niechętnie rozmawiają o konflikcie. Są rozczarowani postawą władz miasta, które, jak twierdzą, lekceważą ich postulaty. W rozmowie z nami zastrzegają anonimowość.

– Domagamy się, by zmieniono projekt budowy nowej nitki ul. Pabianickiej. Mogłaby przecież przebiegać na dalej na wschód, na fragmencie działki, którą kupiła IKEA – mówią. – Dom postawili nasi dziadkowie. Nie pozwolimy, by został zburzony.

Właścicielkami budynku jest 5 sióstr. Mieszka w nim blisko 20 osób. Jak mówią, nie chcą zarobić na sprawie IKEA. Mają natomiast żal do urzędników, że podczas projektowania nowego przebiegu ul. Pabianickiej nikt nie poinformował ich nawet, że budynek stoi na trasie planowanej drogi.

– To krzywdzące, że wygrał interes dużego koncernu, a nie racje obywateli tego miasta. Wierzymy w sprawiedliwy wyrok sądu. Tylko to nam zostało – dodają mieszkańcy.
ciemnota rządzi ! jak można mówić o tak waznej inwestycji w tym miejscu kiedy katolicy protestują
bla bla bla któryś tam srał za płotem to ojcowizna niepozwolimy wyburzyć
jakieś tiry maja nam jezdzić ?

echhh politować sie tylko...
matej no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2006, 09:54 PM   #19
Ullgive
Mister World
 
Ullgive's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,342
Likes (Received): 2

Zielone światło dla Ikei

Aleksandra Hac

10-08-2006, ostatnia aktualizacja 10-08-2006 19:21

Wreszcie zakończyła się procedura tworzenia miejscowego planu dla terenu, na którym ma stanąć salon meblowy. Rada Miejska może go uchwalić już na pierwszej powakacyjnej sesji.

Po dziewięciu latach wreszcie udało się pokonać wszystkie przeszkody na drodze do wybudowania w Łodzi sklepu szwedzkiego koncernu Ikea. Wczoraj zakończył się proces przygotowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu pomiędzy ul. Pabianicką a Chocianowicką, gdzie ma stanąć salon meblowy.

- Do wyłożonego planu zgłoszono trzy zarzuty i wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie - mówi Marek Michalik, wiceprezydent Łodzi. - Na najbliższej sesji przedstawimy Radzie Miejskiej do uchwalenia plan.

Historia zmagań inwestora

Ikea pojawiła się w Łodzi w 1996 roku. Wtedy pośrednik zaczął wykupywać od rolników grunty rolne. Rok później przedstawiciele szwedzkiego koncernu pojawili się w Urzędzie Miasta. W roku 1998 Rada Miejska zgodziła się na zmianę miejscowego planu, aby umożliwić zbudowanie sklepu na działkach przy ul. Pabianickiej i Chocianowickiej. Do wyłożonego projektu planu swoje zarzuty zgłosili okoliczni mieszkańcy. Najpierw odrzucali je radni, potem Wojewódzki Sąd Administracyjny, a na końcu w 1999 roku Naczelny Sąd Administracyjny.

Kolejny problem pojawił się w roku 2000. Ministerstwo Rolnictwa nie wyraziło zgody na zmianę przeznaczenia gruntów na nierolnicze. Trzy lata później wojewoda Krzysztof Makowski podjął decyzję o przekwalifikowaniu części terenów, ale ciągle 5 ha ziemi nie miało wymaganej zgody ministerstwa.

Inwestor w końcu zrezygnował z przekwalifikowania tej części gruntu. W roku 2004 ruszyła procedura zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Wczoraj się zakończyła. Prezydent Łodzi przyjął wszystkie uwagi zgłoszone do planu. Teraz tylko musi go przyjąć Rada Miejska. Kiedy to zrobi, inwestor będzie mógł nareszcie wystąpić o pozwolenie na budowę. - Ten rok będzie dla Ikei rokiem inwestycji - zapowiedział wiceprezydent Michalik.

Władze miasta prowadzą jeszcze z inwestorem rozmowy w sprawie układu komunikacyjnego. Wiadomo już, że Ikea przebuduje część ul. Pabianickiej.

Zmiana w kolejnym planie

W innej części miasta między ul. Traktorową, Rąbieńską a Cedry również zostanie zmieniony miejscowy plan. - Procedura potrwa około ośmiu miesięcy - mówi wiceprezydent Michalik. Właśnie tam polski inwestor chciał wybudować sklep wielkopowierzchniowy. Zmienił jednak zdanie i zamiast kolejnego hipermarketu Łodzi przybędzie nowych mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Zrodlo: http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,3542276.html.
__________________
Schrijven zegt meer...
Ullgive no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2006, 01:06 AM   #20
DYZIO_MARZYCIEL
Registered User
 
Join Date: Jul 2006
Location: Zduńska Wola, Łódź
Posts: 384
Likes (Received): 35

chyba pierwsza po wakacyjnej przerwie sesja rady miasta juz byla??? czy cos sie ruszylo w sprawie budowy, kiedy zaczynaja i jak to cudo ma wygladac sa jakies wizualizacje?? uwazam ze to wstyd dla miasta ze przez 8 lat nie umieli dogadac sie z wlascicielami gruntow,IKEA w Łodzi to najlepsze co moze sie trafic i ja juz nie moge sie doczekac, z gory dzieki za jakiekolwiek swieze newsy i ew wizualki pozdrawiam
DYZIO_MARZYCIEL no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
łódź, centrum handlowe, port

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Port Newark, the main port in The Tri-State Area Manila-X Maritime 12 June 18th, 2016 04:26 PM
FRANCE | Port of Le Havre Fredo Maritime 11 October 7th, 2012 12:06 AM
A Riviera dos Portos - Port-Camargue e Port-Grimaud O Prof Godin Além-Fronteiras / Around The World 4 July 29th, 2007 02:49 AM
Port Coega, Port Elizabeth, South Africa Harkeb Maritime 3 July 5th, 2007 02:49 PM
Port of Sacramento...to work with Port of Oakland? samsonyuen West Coast and Interior West 1 September 21st, 2005 04:47 AM


All times are GMT +2. The time now is 11:55 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us