Ski Resorts in Turkey - SkyscraperCity
 

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Türkiye > Photography forums > Photography > Landscapes and Historical Sites


Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old December 15th, 2005, 07:26 PM   #1
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

Ski Resorts in Turkey

Quote:
Türkiye’de bulunan kayak merkezlerinin başında Ağrı-Bubi Dağı, Ankara-Elmadağ, Antalya-Saklıkent, Bingöl-Yolaçtı, Bitlis-Merkez, Bolu- Kartalkaya, Bursa-Uludağ, Elazığ-Sivrice Hazarbaba, Erzincan-Bolkar, Erzurum-Palandöken, Gümüşhane-Zigana, Isparta-Davraz,İzmir-Ödemiş Bozdağ, Kastamonu-Ilgaz, Kars-Sarıkamış, Kayseri-Erciyes yer alıyor.

Ülke genelinde kayak merkezlerinin sayısı hızla artarken 20’den fazla ilde de kayak kulüpleri faaliyet gösteriyor. Türkiye’de bulunan belli başlı kayak merkezleri şöyle:

AĞRI-BUBİ DAĞI:

Ağrı ili sınırları içinde yer alan kayak merkezi, Ağrı şehir merkezine 18 kilometre mesafedeki Bubi Dağı’nda kurulu. Karasal iklimin hüküm sürdüğü kayak merkezinde kayak için en uygun sezon Aralık-Nisan ayları. Alpin çayırlarla kaplı merkezde, kayak mevsiminde kar yüksekliği 1-2 metreyi buluyor. Kayak merkezinde uzunluğu 1227 metre olan 600 kişi/saat kapasiteli teleski hizmet veriyor.

ANKARA-ELMADAĞ:

Merkez, Ankara ili sınırları içinde, Elmadağ’ın kuzey yamaçlarında yer alıyor. Ankara’ya 18 kilometre uzaklıkta olan kayak merkezine ulaşım üniversite araçları ve özel araçlarla mümkün. Kayak merkezi Elmadağ’ın kuzey yamaçlarında, 1500-1850 metre yükseklikte bulunurken, pistler ağaçsız ve alpin çayırlarla kaplı. Merkezde kayak sezonu Ocak-Mart arasında yapılırken, kar kalınlığı 30-60 santimetre arasında değişiyor. Merkezde, 548 metre uzunluğunda saatte 720 kişi kapasiteli bir adet teleski bulunurken, pist kolay ve orta zorluk derecelerinde.

ANTALYA-SAKLIKENT:

Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’nın batısında Beydağları üzerinde, Antalya kent merkezine 50 kilometre kuzeybatıda yer alan kayak merkezi, Antalya’ya yakınlığı nedeni ile bir günde iki mevsimin birden yaşanabilen ender yerlerden biri. İki bin 747 metre yüksekliği olan Bakırlı Dağı’ndaki kayak merkezinde, kayak alanı 2300-2000 metre arasında. Kar yağışına bağlı olarak kayak mevsimi 2-3 ay sürüyor. Merkezde, 240 kişi/saat ve 340 kişi/saat kapasiteli 600 ve 800 metrelik 2 adet teleski hizmet veriyor.

BİNGÖL-YOLAÇTI:

Kayak merkezi Bingöl ili sınırları içinde bulunuyor. Şehir merkezine olan uzaklığı ise 25 kilometre. Karasal iklime sahip kayak merkezinde kayak sezonu aralık ayında başlayıp, mart ayına kadar devam ediyor. Merkezde, uzunluğu 925 metre olan 500 kişi/saat kapasiteli, 499 teleski tesisi bulunuyor. Pist uzunluğu bin metre olan tesisin, acemi ve ileri düzey kayakçılar için güzergahlar bulunuyor.

BİTLİS-MERKEZ:

Diyarbakır-Tatvan-Van karayolu üzerinde, Van Gölü’nün yaklaşık 25 kilometre güneydoğusunda yer alan merkezde kayak sezonu aralık ayında başlıyor ve nisan ayına kadar devam ediyor. Kayaktesisleri batıdaki Altınkalbur Dağları’nda yer alıyor. Uzunluğu 726 metre, kapasitesi 720 kişi/saat olan bir adet teleski tesisi bulunuyor. Pistler orta ve zor düzeyde zorluk derecelerinde.

BOLU-KARTALKAYA:

Kartalkaya, Bolu il merkezinin güneydoğusunda, Köroğlu Dağları üzerinde yer alıyor. Alp kayağı, kayaklı koşu ve tur kayağı için çok uygun koşullara sahip. Kayak alanı 1850-2200 metre yükseklik kuşağı üzerinde yer alırken, yöre, yarı ılıman iklime sahip.Kayak için en uygun zaman ise 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasında. İki adet telesiej, 6 adet telesiki ve 3 adet baby lift olmak üzere toplam 11 mekanik tesiste toplam taşıma kapasitesi 6000 kişi/saat.

KIŞ KLASİĞİ, BURSA-ULUDAĞ:

Bursa’nın 36 kilometre güneyinde yer alan Uludağ, ülkenin en gözde kış sporları merkezi. Uludağ kayak merkezi Alp ve Kuzey disiplini ile “Tur kayağı” ve “Helikopterli kayak” uygulamaları bakımından uygun coğrafya şartlarına sahip. Kayak dışındatesislerde, snow board, big foot, buz pateni, kar motosikleti aktivitelerde de bulunabiliyor. Kayak alanı 1750-2543 metre yükseklik arasında. Kayak için uygun zaman 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasındaki dönem. Normal kış koşullarında üç metre dolayında kar yağışı alan yöre, mevsim başında toz kar, sonunda ise ıslak kar niteliği gösteriyor. Oteller bölgesinde8 telesiyej, 7 telesiki olmak üzere 15 mekanik tesiste 11. bin kişi/saat kapasite mevcut.

ELAZIĞ-SİVRİCE HAZARBABA:

Sivrice İlçesi sınırlarında Hazarbaba Dağı’nda bulunan merkez, Elazığ’a 25 kilometre uzaklıkta. İki bin 347 metre zirvesi bulunan Hazarbaba Dağı’nda normal kış koşullarında kar kalınlığı 100-200 santimetre civarında. Kayak sezonu aralık ayında başlıyor ve mart ayına kadar devam ediyor. Tesisin mevcut tele-ski tesisi, 2000 yılında büyütülerek 1700 metreye çıkarılmış, kayak pisti geliştirilerek amatör ve profesyonel kayakçılara rahat kayma imkanı sağlamış.

ERZİNCAN-BOLKAR:

Merkez Erzincan’a 40 kilometre mesafede ana yol güzergahında Bolkar Dağları’nda kurulu. Kayak mevsiminin aralık ayındabaşladığı merkezde nisan ayına kadar kayak yapılabiliyor. Kayak merkezinde 1050 metre uzunluğunda, 1200 kişilik bir teleski tesisi ile300 metre uzunluğunda baby-lift tesisi bulunuyor.

DOĞU ANADOLU’NUN ZİRVESİ, ERZURUM - PALANDÖKEN:

Üç bin 185 metre zirveye sahip Palandöken Dağları, Erzurum’un güneyinde yer alıyor ve doğu-batı yönünde uzanıyor. Türkiye’nin en yüksek ve soğuk illerinden biri olan Erzurum’da, sert kara iklimi hüküm sürerken, yılın 150 günü karla örtülü. Kayak alanı 2200-3176 metre yükseklik kuşağı üzerinde yer alırken, karasal iklim nedeniyle, mevsim boyunca “toz kar” üzerinde kayak yapılıyor. 10 Aralık-10 Mayıs arasındaki dönem kayak etkinlikleri için en uygun zaman. Kayak Merkezinde 5 adet telesiyej, 1 adet teleski, 2 adet baby lift ve 1 adet gondol lift hizmet veriyor.

GÜMÜŞHANE-ZİGANA:

Zigana Kayak Merkezi Gümüşhane il sınırları içerisinde. Kayak merkezi Gümüşhane’ye 40 kilometre, Trabzon’a ise 60 kilometre mesafede. Genellikle ormanlık alan ile kaplı olan kayak merkezinde kayak alanları 1900-2500 metre yüksekliklerinde ve çim ile kaplı. Merkezde, kayak sezonu aralık ayında başlıyor ve nisan ayına kadar devam ediyor. Kayak merkezinde bir adet teleski, bir adet Baby-Lift tesisi bulunmaktadır. tesisin uzunluğu 661 metre kapasite ise 843 kişi/saat.

ISPARTA-DAVRAZ:

Merkez, Isparta il sınırları içerisinde il merkezine 26 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Karasal İklimin hüküm sürdüğü merkezde, kayak mevsimi aralık-nisan ayları arası. Çıplak yapıya sahip olan dağda, çeşitli kış sporlarına imkan veren parkurlar bulunuyor. Uzunluğu 1155 metre olan, 1000 kişi/saat kapasiteli telesiyej tesisi mevcut.

İZMİR-ÖDEMİŞ BOZDAĞ:

Tesis, İzmir ili, Ödemiş İlçesi, Bozdağı Köyüsınırları içinde Bozdağı’nda kurulu bulunuyor. İzmir’e 110 kilometre uzaklığında olan merkezde, aralık ayından mart ayına kadar kayak yapılabilmekte. Kayak alanları 1700-2157 metre yükseklikleri arasında.Özellikle dağın kuzeye bakan yamaçlarında Alp disiplini kayak uygulamaları yapmak için elverişli ortam bulunuyor.

KASTAMONU-ILGAZ:

Merkez, Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında zirvesi 2850 metre olan Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Karasal İklime sahip bölgede hakim rüzgar yönü kuzey-kuzeybatı yönlerinde. Kayak mevsimi aralık ayında başlayıp nisanayına kadar sürüyor. Kayak merkezinde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile 1 adet teleski tesisi bulunuyor. 700 m. uzunluğundaki telesiyej tesisi 700 kişi/saat kapasitede, 950 m. uzunluğundaki teleski 1000 kişi/saat kapasitede.

KARS-SARIKAMIŞ:

Kars-Sarıkamış ilçe merkezinin güneydoğusunda yer alan merkez, 2634 metre yükseklikte bulunuyor. Kars’a 55 kilometre mesafedeki merkez, kar kalitesi açısından önem kazanıyor. Çamlar arasında toplam 12 kilometreyi bulan 5 etaplı piste sahip 2500 rakımlıCıbıltepe’nin muhteşem bir doğal güzelliği var. Cıbıltepe’nin kristal karla kaplı olması ise onu kayakçılar açısından daha cazip hale getiriyor. Sarıkamış’ta kayak için en uygun zaman 20 Aralık-20 Mart tarihleri arası. Sarıkamış ve çevresi, Alp disiplini, Kuzey disiplini ve tur kayağı etkinlikleri için çok uygun koşullara sahip. Merkezde 2 adet telesiyej, 1 adet teleski tesisi hizmet veriyor.

KAYSERİ-ERCİYES:

Orta Anadolu’nun en yüksek doruğu olan Erciyes Dağı Kayseri ilinin 25 kilometre güneyinde bulunuyor. Sönmüş bir volkan olan dağın yüksek kısımları yılın her mevsiminde kalıcı karlarla örtülü. Merkez, dağın kuzey yamaçlarında yer alan Tekir Yaylası üzerinde. Kayak için en uygun zaman 20 Kasım-20 Nisan tarihleri arası. Normal kış koşullarında kar kalınlığı 2 metre dolayında bulunuyor. Yaz kayağı, tur kayağı ve helikopterli kayak yapılması mümkün. Kayak merkezinde toplam 1905 kişi/saat 2 adet teleski ve 1 adet telesiyej olmak üzere 3 adet mekanik tesis mevcut.
ntv

List of Resorts
____________

Bursa/Uludağ

Erzurum / Palandöken

Kayseri / Erciyes

Kars / Sarıkamış

Bolu / Kartalkaya

Kastamonu / Ilgaz

Isparta / Davraz

Bitlis / Merkez

Ağrı / Budi

Bingöl / Yolaçtı Kurucadağ

Erzincan / Bolkar

Gümüşhane / Zigana

Ankara / Elmadağ

Antalya / Saklıkent

İzmir / Bozdağ

Artvin

Aksaray/Hasandağ

Bayburt/Kop Dağı

Elazig-Hazarbaba

Samsun / Ladik - Akdağ

Kocaeli/Kartepe

Van/Abalı

__________________
There is no place like home

Click here

Last edited by icy; January 30th, 2010 at 10:01 AM.
icy no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old December 21st, 2005, 09:09 PM   #2
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

Kartepe-Kocaeli

1.5 hour far away from Istanbul__________________
There is no place like home

Click here

Last edited by icy; December 23rd, 2005 at 03:57 AM.
icy no está en línea   Reply With Quote
Old December 21st, 2005, 09:34 PM   #3
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

Kayseri Erciyesmap:snow-forecast.com__________________
There is no place like home

Click here

Last edited by icy; December 23rd, 2005 at 03:41 AM.
icy no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old December 21st, 2005, 11:04 PM   #4
GTAsa
Registered User
 
GTAsa's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Location: San Andreas
Posts: 1,077
Likes (Received): 285

Eline saglik Ben bir uludagi biliyordum. Bunlarin hicbiri dis turizme acik degil mi? Bu aksam euronews de Bulgaristanin reklamini gordum, insallah yakinda Turkiye'yi de kar kis reklamlarinda goruruz
__________________
No Money No Funny, Honey Bunny!!

GTA V Videos

Trap king
GTAsa no está en línea   Reply With Quote
Old December 21st, 2005, 11:18 PM   #5
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

There is more coming, I will update the thread soon
__________________
There is no place like home

Click here
icy no está en línea   Reply With Quote
Old December 21st, 2005, 11:34 PM   #6
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

Bolu-Kartalkaya
pics from Trekearth burak erek, r.ertan

__________________
There is no place like home

Click here
icy no está en línea   Reply With Quote
Old December 21st, 2005, 11:43 PM   #7
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

Bursa-Uludag__________________
There is no place like home

Click here
icy no está en línea   Reply With Quote
Old December 22nd, 2005, 12:08 AM   #8
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

Erzurum-Palandoken

__________________
There is no place like home

Click here
icy no está en línea   Reply With Quote
Old December 22nd, 2005, 07:31 PM   #9
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

Kars-Sarikamis

snow-forecast.comkars.gov.tr

There is a 3 star(Camkar Hotel***) and a pretty new 5 star hotel in Ski resort (Sarikamis Toprak Hotel*****) 50 km away from Kars Airport
__________________
There is no place like home

Click here

Last edited by icy; December 23rd, 2005 at 03:44 AM.
icy no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2005, 04:34 AM   #10
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

Gumushane-Zigana

60 km to Trabzon, 40 km to Gumushane
__________________
There is no place like home

Click here
icy no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2005, 04:50 AM   #11
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

Isparta-Davrazpics:snowboardturk.com, snow-forecast.com

26 km from Isparta
__________________
There is no place like home

Click here
icy no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2005, 05:07 AM   #12
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

(Kastamonu-Cankiri)-Ilgazcmyo.ankara.edu.tr, eu official website

4 star and 3 star hotels
__________________
There is no place like home

Click here
icy no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2005, 05:35 AM   #13
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

Izmir/Odemis-Bozdagwww.bozdagkayak.com

__________________
There is no place like home

Click here
icy no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2005, 08:50 AM   #14
cosmos
BANNED
 
Join Date: Nov 2005
Location: Thessaloniki
Posts: 147
Likes (Received): 1

Excellent!!!
cosmos no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2005, 11:05 AM   #15
messiah
BANNED
 
Join Date: Sep 2002
Location: Istanbul Miklagord Esdambol Vizantion Bizantium Antoninya NovaRoma Konstantinopolis Vizant Dersaadet
Posts: 2,505
Likes (Received): 7

Wow, I din't have any idea!! Good job!!
messiah no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2005, 11:52 AM   #16
DENIZLI
20
 
DENIZLI's Avatar
 
Join Date: Oct 2002
Location: Frankfurt
Posts: 475
Likes (Received): 65

güzel calisma!
DENIZLI no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2005, 06:39 PM   #17
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

Antalya-Saklikent

pics:www.saklikent.com.tr

Skiing Season: Dec. 15 - Apr. 15
Best Season: Jan., Feb., Mar.
Average Snow Depth: 50cm-100cm

Saklibel Ski Lift:
Length: 745 m
Starting Height: 1890 m
Finishing Height: 1940 m
Height Difference: 50 m
Time to go up: 5 min. 30 sec.
Average Inclination: %30

Bakirli Ski Lift:
Length: 840 m
Starting Height: 1890 m
Finishing Height: 2130 m
Height Difference: 240 m
Time to go up: 5 min.
Average Inclination: %40-%45

50km North of Antalya
__________________
There is no place like home

Click here
icy no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2007, 06:36 PM   #18
icy
Super Member
 
icy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 9,187
Likes (Received): 37

__________________
There is no place like home

Click here
icy no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2008, 01:00 AM   #19
MakaWella
However..
 
MakaWella's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: Amsterdam (NL), Istanbul (TR)
Posts: 1,292
Likes (Received): 48

ULUDAG, BURSA

MakaWella no está en línea   Reply With Quote
Old July 10th, 2009, 07:36 AM   #20
BNE01
Registered User
 
BNE01's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Location: Brisbane
Posts: 743
Likes (Received): 178

With Uludag, can you stay in Bursa and get transport to the mountain each day, or should you stay on the mountain itself? What are the facilities like on the mountain? If you did stay on the mountain, how would you get from Bursa to the mountain and back again in any case?

Love Turkey and was thinking of heading back to Istanbul in winter. If I did that then I thought skiing at Uludag looked like a pretty good option.
BNE01 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 06:03 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us