[Szczecin] Hala widowiskowo-sportowa - Page 27 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 8th, 2008, 09:48 PM   #521
Wo92
Registered User

Wo92's Avatar

Likes (Received): 2259

Quote:
Krzystek: Hala będzie gotowa za trzy lata

Budowa hali widowiskowo-sportowej to jednorazowy wydatek, który musimy ponieść. Tak samo ponosimy wydatki na budowę dróg, z których potem przecież nie mamy przychodów, a wręcz przeciwnie - musimy do nich dokładać z tytułu utrzymania - podkreśla prezydent Piotr Krzystek w rozmowie z "Gazetą"

Przez ponad tydzień na naszych łamach toczyła się dyskusja o budowie hali widowiskowo-sportowej dla Szczecina. Rozpoczął ją prezydent miasta Piotr Krzystek deklarując, że zbuduje nową halę (na os. Zawadzkiego) za kredyt. Wtedy odezwały się głosy, że lepiej poczekać na środki unijne, że hala będzie za mała, że jej projekt się zestarzał. Jak prezydent odnosi się do tych zastrzeżeń? Dziś podsumowanie debaty.

Mariusz Rabenda: Sądził pan, że dyskusja ta będzie aż tak burzliwa?

Piotr Krzystek: Spodziewałem się tego, bo na temat hali przez lata narosło sporo mitów. To inwestycja bardzo oczekiwana przez szczecinian, co miało odbicie choćby w rankingu, który sporządziła "Gazeta Wyborcza". Hala znalazła się w nim bodajże na drugim miejscu.

Na trzecim. Ale na pierwszym wśród inwestycji.

- To pokazuje, że ten obiekt jest potrzebny. Na każdym kroku odczuwamy jego brak. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym nie możemy zrobić żadnego większego koncertu, bo nie mamy obiektu, który mieściłby więcej niż paręset osób. Nie wyobrażam sobie miasta metropolitarnego - a taką rolę chcemy pełnić - w którym nie byłoby przyzwoitej hali widowiskowo-sportowej.

Na początku kadencji miał pan jednak dylemat, czy budować halę przy torze kolarskim, czy w Dąbiu.

Nie miałem pełnej informacji na temat tej hali. Wcześniej tego tematu nie prowadziłem, a podczas kampanii nie byłem przekonany do tego projektu. Po analizach przekonałem się do jego słuszności. Teraz mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że ta hala ma parametry lepsze, niż inne tego typu obiekty w Polsce. Zastanawiałem się, czy hala nie powinna być razem z [planowanym - przyp. red.] stadionem w Dąbiu. Ale stwierdziłem, że pieniądze, jakie już wydano na przygotowanie projektu i terenu, nie mogą być zmarnowane. Każda zmiana decyzji o położeniu to konieczność zmiany lub przystosowania projektu i odwleczenie inwestycji w czasie. A my i tak już dużo czasu straciliśmy.

Budowa to wydatek ponad 200 mln zł. To bardzo dużo.

Zanim podjęliśmy decyzję o wdrożeniu tego projektu, nasi przedstawiciele wizytowali inne hale w Polsce. Zrobiliśmy analizę porównawczą kosztów i funkcjonalności. Okazało się, że nasz projekt w porównaniu z już zrealizowanymi, daje nam najbardziej uniwersalny obiekt.

Nie zgadzam się z tezą, że na tę halę nas nie stać. Jeżeli nas nie stać, to znaczy, że żadnego miasta w Polsce na nic nie stać. Z punktu widzenia finansów publicznych od dwóch lat jesteśmy oceniani coraz wyżej przez Fitch Ratings. Dogoniliśmy Gdańsk, który buduje jeszcze większą halę i do tego stadion. Prawie dogoniliśmy Wrocław, dogoniliśmy Kraków. Z punktu widzenia finansów jesteśmy w czołówce dużych polskich miast. Myśląc o rozwoju Szczecina, musimy budować drogi, mosty, infrastrukturę, zbroić tereny inwestycyjne, ale miastu potrzebne są też obiekty mieszczące się w sferze potrzeb społeczno-kulturalnych, takich jak hala sportowa czy filharmonia. Dzięki nim wrócimy do grona miast liczących się w rywalizacji o imprezy sportowe i kulturalne. To też będzie świadczyło o naszym prestiżu - jako miasta.

Na budowę hali zaciągniemy więc kredyt?

- Nikt w biznesie nie tworzy inwestycji za gotówkę. Chodzi o to, by środki, jakie otrzymuje się z rynku wystarczały na spłatę kredytów i by została jakaś górka. I nam ta górka zostanie.

Czy nie lepiej poczekać na notyfikację projektu w Unii Europejskiej?

- Nie, bo to może spowodować wzrost kosztów. Za chwilę uwolniony zostanie potężny strumień finansowania unijnego inwestycji w całej Polsce. Można zakładać, że wówczas ceny wykonawstwa pójdą drastycznie w górę. Ogromne ilości środków unijnych sprawią, że euro będzie traciło na wartości, a rynek będzie rynkiem wykonawców. Jeśli opóźnimy tę inwestycję o dwa lata, będzie nas ona kosztować więcej i wzrost cen wykonawstwa zje nam całe dofinansowanie unijne. My nie zyskamy - zyskają wykonawcy. A Szczecin przez kolejne dwa lata nie będzie miał hali.

W RPO mamy przecież zapisane pieniądze na halę jako projekt priorytetowy.

- I te pieniądze zostaną. Nie wierzy pan marszałkowi województwa? Mnie pan marszałek wielokrotnie zapewniał, że to pieniądze przypisane Szczecinowi na rozwój turystyki w obszarze metropolitarnym i trafić mogą tylko do nas. A my mamy co za nie robić w sektorze turystyki: nabrzeża, marinę Pałacu Młodzieży, Teatr Letni, kąpieliska. Jeśli wykorzystamy te 19 mln euro na halę, nie dostaniemy ich na inne projekty. Pula w RPO wynosi 835 mln euro i większa nie będzie. Jeśli zbudujemy halę z pieniędzy unijnych, to nie zbudujemy dajmy na to Arkonki i na nią będziemy musieli wydać pieniądze miejskie.

Czy miasto złożyło już dokumenty związane z dofinansowaniem budowy hali z środków Ministerstwa Sportu?

- Jeszcze nie. Mamy świadomość, że niedawno dostaliśmy 31 mln dofinansowania z tegoż ministerstwa na budowę basenu. Pieniądze nam przyznano, ale dopiero jak w Warszawie zauważono, że właściwie ruszamy z inwestycją. Uznano, że basen w Szczecinie jest ważną inwestycją dla polskiego sportu. Z halą może być podobnie. Ale najpierw skończmy basen, bo ministerstwo nie dofinansuje dwóch obiektów w jednym mieście w tym samym czasie. Po zbudowaniu basenu, a właściwie już w trakcie jego budowy, będziemy zabiegali, by naszą halę też uznano za ważny obiekt dla polskiego sportu i dofinansowano. Sądzę, że mamy na to szanse. W tej części Polski takiej hali przecież nie będzie. Najbliższą mamy w Bydgoszczy, bo w Poznaniu hala jest już wiekowa.

Czy wysoki koszt budowy obiektu - to jedno z głównych pytań w dyskusji - wpłynie potem na koszty eksploatacji? Tzn. czy po wybudowaniu koszt jej wynajmu nie będzie za wysoki dla organizatorów imprez?

- Nie. Żadna hala sportowa nie wygeneruje przychodów, które mogłyby obsłużyć kredyt zaciągnięty na tę inwestycję. Hala nie będzie dochodowa, ale miasto tej wielkości powinno być stać na jej utrzymanie. Będziemy ją chcieli obłożyć imprezami - nie tylko sportowymi i kulturalnymi, ale np. też targowymi - by dopłata budżetowa na utrzymanie obiektu była jak najniższa. Być może koszty utrzymania bieżącego da się pokryć z przychodów, jakie będzie generowała. W Polsce żadna hala nie spina się w taki sposób. Natomiast sama budowa to jest jednorazowy wydatek, który musimy ponieść. Tak samo ponosimy wydatki na budowę dróg, z których potem przecież nie mamy przychodów, a wręcz przeciwnie - musimy do nich dokładać z tytułu utrzymania.

Koszykarski Śląsk Wrocław miał za mecz w hali Orbita płacić 20 tys. zł. Wybrał grę na obiekcie w Brzegu Dolnym.

- Wiem o tym. My nie dopuścimy do takich sytuacji. Mecze naszych drużyn na poziomie ekstraklasy traktujemy jako promocję miasta. Będziemy drużynom proponowali warunki sensowne, by grali u nas. Nie będzie jednak też takiej sytuacji, że na mecz przyjdzie 5 tys. kibiców i całe wpływy z biletów pójdą do kasy klubu, a utrzymanie hali będzie leżeć w gestii miasta. Takich dwóch skrajności być nie może.

Pojemność zaprojektowanej hali jest nijaka. Nie pozwoli na organizowanie największych imprez, a na rozgrywki ligowe jest za duża.

- Jestem po rozmowach z osobami kompetentnymi, jeśli chodzi o organizację meczów Ligi Światowej siatkarzy czy Mistrzostw Świata. Te osoby poinformowały mnie, że mieścimy się w minimalnych granicach by tego typu mecze organizować. Nie chcemy obiektu o zbyt dużych rozmiarach, bo zorganizować imprezę na 15 tys. ludzi nie jest łatwo. Jeśli już, to takich imprez nie będzie dużo - jedna, dwie w roku. Nie wszystkie nasze zespoły będą grały mecze ligowe w nowej hali. Będzie dla tych, którzy będą grać w najwyższych klasach rozgrywkowych. Po to prowadzimy remont SDS-u, by zespoły z niższych lig swoje mecze rozgrywały nie w nowej hali, tylko na zmodernizowanym SDS-ie. Hala jest szyta na miarę. Szczecin nie jest miastem dwumilionowym, tylko 410-tysięcznym. Hala na 7,3 tys. miejsc jest obiektem wystarczającym. Wprawdzie nie ja podejmowałem decyzję co do pojemności trybun, zrobili to moi poprzednicy, ale temat uważam za zamknięty. Mamy ważne pozwolenie na budowę. Każde przeprojektowanie spowoduje wygaśnięcie tego pozwolenia, kolejne wydatki na projekty i odwleczenie budowy w czasie.

Jednak, gdy - dajmy na to - PZPS będzie rozstrzygał, komu przyznać organizację siatkarskiego mundialu, prędzej zdecyduje się na halę z 8-10 tys. miejsc, niż na halę na mieszczącą z dostawkami 7,3 tys.

- Sądzę, że decyzja o tym, komu przyznać organizację meczów nie będzie warunkowana tym, że gdzieś jest kilkaset miejsc więcej na widowni. Rozstrzygać będzie infrastruktura, zdolności organizacyjne - a te pokazaliśmy, że posiadamy, choćby organizując regaty, które ponoć też miały być totalną klapą miasta. Nie były! Byli tacy, którym z tego powodu było przykro.

Pojawiły się też głosy, że mowa o hali w kontekście siatkarskiego mundialu to z pana strony propaganda. Miasta organizatorzy są już wskazani.

- Otóż nie są. Sprawa jest ciągle otwarta. Nie jesteśmy faworytami w tej rywalizacji, ale jesteśmy poważnie brani pod uwagę. Część hal w Polsce, które dotychczas organizowały wielkie imprezy, już wymaga modernizacji. A my będziemy mieć najnowocześniejszy obiekt. Ponadto ciągle rozwija się nasza infrastruktura hotelowa. Jesteśmy też jedynym miastem w Polsce, do którego z zachodu nie trzeba budować autostrad - to też nie jest bez znaczenia. Inwestujemy w rozbudowę lotniska, które, po zbudowaniu nowej płyty postojowej, będzie mogło przyjąć nie trzy a trzynaście boeingów jednocześnie. To są nasze atuty. Są miasta, które dostały Euro 2012. Inne powinny otrzymać siatkarski mundial 2014. I my o tę imprezę mocno będziemy walczyli.

Czyli decyzja o budowie hali z własnych pieniędzy jest już podjęta. Jaki zakłada pan harmonogram prac?

- Jeszcze tej jesieni startujemy z przetargami. Wiosną chcemy wprowadzić wykonawcę na plac budowy.

Jak długo ma trwać budowa?

- W ciągu 36 miesięcy hala ma definitywnie powstać. Ja się już nie wycofam. Budujemy ją. Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? Mamy wszystko. Projekt, pozwolenie na budowę, dobry rating, niezłe przychody.
Wo92 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 8th, 2008, 10:06 PM   #522
finlej
SZCZECIN - HOMETOWN GLORY

Likes (Received): 0

- W ciągu 36 miesięcy hala ma definitywnie powstać. Ja się już nie wycofam. Budujemy ją. Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? Mamy wszystko. Projekt, pozwolenie na budowę, dobry rating, niezłe przychody.

i bardzo dobrze - czas najwyzszy!
finlej no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2008, 10:43 PM   #523
Gradus
Registered User

Gradus's Avatar

Likes (Received): 19

Quote:
Budowa hali widowiskowo-sportowej to jednorazowy wydatek, który musimy ponieść. Tak samo ponosimy wydatki na budowę dróg, z których potem przecież nie mamy przychodów, a wręcz przeciwnie - musimy do nich dokładać z tytułu utrzymania - podkreśla prezydent Piotr Krzystek w rozmowie z "Gazetą"
eee, ze co?? To moze niech zlikwiduje drogi to zobaczy czy dochody w budzecie nie spadna .
Advertisement

Old October 9th, 2008, 01:57 AM   #524
Milczar
Registered User

Milczar's Avatar

Likes (Received): 1280

Wrrrreszcie! zapewne zaraz znajdą sie osoby wytykające minusy tego co Krzystek mówi i mające inne/lepsze pomysły... a niech sobie piszą co chcą :P Ja trzymam kciuki, że to co Krzystek mówi się spełni i hala wreszcie powstanie.
Milczar no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2008, 12:26 PM   #525
mastah86
Registered User

mastah86's Avatar

spokojnie wezmy wszyscy gleboki oddech zanim zaczniemy sie cieszyc jak zobacze, ze wbijaja pierwsza lopate na tym terenie to uwierze.
mastah86 no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2008, 12:38 PM   #526
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

Likes (Received): 4647

Cieszy mnie podejście Pana Prezydenta, że nie dopuści do tego, aby lokalne kluby wybierały potem grę w innej hali (nawet wiele kilometrów od miasta), bo opłaty za korzystanie będą tak wysokie, że i tak nikogo nie będzie na to stać. Poza tym hala jest na 5 tys. + dostawiana trybuna (?), z czego robi się 7,3 tys. - dlaczego nie można pomyśleć o tych 8000 jednak? Mogłoby być np. 6 tys. + dostawka 2 tys. i wilk syty, a i owca cała. Pomysł z przeniesieniem tam targów (np. te nieruchomości, co były na Narutowicza) właśnie do hali to wspaniały pomysł. We Wrocławiu wszystkie najważniejsze targi odbywały się właśnie w Hali Ludowej. Ale np. targi ślubne, w których moja ówczesna panna była modelką, odbywały się w NOT na ul. Piłsudskiego, ponieważ nie wymagały tyle miejsca. To samo wyobrażam sobie u nas, że te najbardziej kluczowe targi, wystawy, powinny się odbywać właśnie w nowej hali, a te małe, mniej istotne (ale na pewno bardzo ważne dla promocji miasta) mogłyby się odbywać gdzieś indziej. Ogólnie jestem zdecydowanie ZA halą, tyle że prosiłbym Pana Prezydenta o konsultacje ze swoimi kompetentnymi osobami co do wielkości i ceny.
Hyper no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2008, 02:27 PM   #527
Gradus
Registered User

Gradus's Avatar

zadnych zmian w wielkosci hali i jej kosztach juz nie bedzie bo on sie na taka uparl i juz... byc moze wie, ze jest to jedyna szansa, zeby cokolwiek widocznego osiagnac (z wlasnych wyborczych postulatow) w czasie swojej kadencji i jak nie zrobi tego konkretnego projektu to stawianie hali sie przesunie o 1-2 lata.
Old October 9th, 2008, 02:38 PM   #528
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

Założe się, że gdyby było 8tys. to zaczniemy narzekać dlaczego nie 10tys...Jak 10tys to dlaczego nie 12tys , a Gradus jak zwykle wcina politykę . No niech tam sobie w następnych wyborach wygra Jacyna przynajmniej skończysz z uwagami .
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2008, 02:47 PM   #529
Gradus
Registered User

Gradus's Avatar

Quote:
Originally Posted by Piotr-Stettin View Post
Założe się, że gdyby było 8tys. to zaczniemy narzekać dlaczego nie 10tys...Jak 10tys to dlaczego nie 12tys , a Gradus jak zwykle wcina politykę . No niech tam sobie w następnych wyborach wygra Jacyna przynajmniej skończysz z uwagami .
jak popatrzysz wczesniej to zobaczysz, ze nie uwazam, zeby potrzeba bylo budowac wieksza hale. Uwazam tylko, ze koszty sa zdecydowanie za duze i taka hale na kilka tysiecy ludzi to powinnismy wybudowac za kilkadziesiat milionow a nie kilkaset.
A co do wcinania polityki to po prostu probuje odgadywac motywacje Krzystka bo innej logiki tam nie widze. A co do Jacyny to czy widziales, zebym kiedykolwiek stwierdzil, ze to jest moja kandydatka na prezydenta Szczecina??
Old October 9th, 2008, 02:52 PM   #530
Hyper
Pobierowo jest OK!

Hyper's Avatar

Likes (Received): 4647

Akurat w tej kwestii się z Gradusem zdecydowanie zgadzam, że ta pojemność za te pieniądze to bardzo dziwna kalkulacja.
Hyper no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2008, 02:54 PM   #531
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

No to był taki żarcik . Tak naprawdę to chyba nikt nie zrobił aktualizacji kosztorysu i rzuca się kosztami na prawo i lewo. Ja i tak nie zmienie zdania, że wstrzymałbym się z bólem, bo projekt jest kiepski, a kasę skierował na jakiś fajny kompleks, palmiarnie, ocearium, porządne muzeum morskie, coś czym naprawdę można przyciągać tłumy i czego nie ma każde polskie miasto.
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2008, 02:59 PM   #532
madefacio
exemplis discimus

madefacio's Avatar

Likes (Received): 419

Uch...
madefacio no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2008, 03:01 PM   #533
Gradus
Registered User

Gradus's Avatar

Quote:
Originally Posted by Piotr-Stettin View Post
No to był taki żarcik . Tak naprawdę to chyba nikt nie zrobił aktualizacji kosztorysu i rzuca się kosztami na prawo i lewo. Ja i tak nie zmienie zdania, że wstrzymałbym się z bólem, bo projekt jest kiepski, a kasę skierował na jakiś fajny kompleks, palmiarnie, ocearium, porządne muzeum morskie, coś czym naprawdę można przyciągać tłumy i czego nie ma każde polskie miasto.
czyli w sumie sie zgadzamy... tylko, ze ja bym za to kase skierowal w naprawe drog (ktore wg Krzystka nie przynosza zyskow ) chociazby wiekszosc skrzyzowan, ktore czasem maja takie garby albo dziury, ze strach jezdzic plus w rewitalizacjie chodnikow, malej architektury itp. w centrum miasta. to sa rzeczy, ktore wywieraja na mnie najgorsze wrazenie, kiedy wracam z jakiegos miejsca gdzie sie o takie sprawy dba . Mysle, ze turysta czy potencjalny inwestor tez to widzi a braku hali porzadnej moze nie zauwazyc
Old October 9th, 2008, 03:03 PM   #534
Gradus
Registered User

Gradus's Avatar

Quote:
Originally Posted by madefacio View Post
To sam zbuduj taką halę za tyle milionów. Albo się zaoferuj.
Boże, ciężko znieść takie pieniactwo. Naprawdę.
pieniactwo jest dlatego, ze nie podoba mi sie zbyt droga hala? Jak nazwac w takim razie Twoje zachowanie? Naiwnosc, latwowiernosc a moze jakies uczucie wzgledem Krzystka, ktore powoduje, ze akceptujesz kazda jego decyzje i slepo mu wierzysz??

edit: widze, ze jak sie okazalo, ze wiecej ludzi uwaza ta hale za zbyt droga to sie wycofales? Nie to niemozliwe... raczej chciales pokazac wyzszosc i zrezygnowales z bezproduktywnej dyskusji
Old October 9th, 2008, 04:46 PM   #535
better.man
Public enemy!

better.man's Avatar

Likes (Received): 33

Quote:
Originally Posted by Gradus View Post
czyli w sumie sie zgadzamy... tylko, ze ja bym za to kase skierowal w naprawe drog (ktore wg Krzystka nie przynosza zyskow ) chociazby wiekszosc skrzyzowan, ktore czasem maja takie garby albo dziury, ze strach jezdzic plus w rewitalizacjie chodnikow, malej architektury itp. w centrum miasta. to sa rzeczy, ktore wywieraja na mnie najgorsze wrazenie, kiedy wracam z jakiegos miejsca gdzie sie o takie sprawy dba . Mysle, ze turysta czy potencjalny inwestor tez to widzi a braku hali porzadnej moze nie zauwazyc
No ja przepraszam, ale nie powiesz mi, że inwestycje o których mówisz (ulice, chodniki, mała architektura) nie są prowadzone równolegle do starań o budowę hali! Miasto to ani tylko hala, ani tylko ulice i chodniki. Miasto to wszystko razem do kupy i sztuka polega na tym, żeby środki pozyskiwane tak rozdzielać, żeby niczego nie pomijać. Trudno jest dokładnie stwierdzić, że ruch w inwestycyjnym interesie w naszym mieście zaczął się z nastaniem Krzystka (bo na pewno jakaś część inwestycji została zaplanowana wcześniej (bądź dużo wcześniej), ale ja jestem z naszej sytuacji coraz bardziej zadowolony.
A komentarz, że wg Krzystka ulice nie przynoszą zysków to klasyczny przykład PIENIACTWA, przed którym się tak bronisz (ew. głupoty i braku umiejętności czytania ze zrozumieniem).
better.man no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2008, 05:09 PM   #536
madefacio
exemplis discimus

madefacio's Avatar

Likes (Received): 419

Gradus:

Uznałem, że powyższy (krótki) komentarz będzie wymowniejszy. Znowu zaczynasz swoje, a ja nie zamierzam Cię w tym wspierać. Wybacz, kolego.
madefacio no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2008, 06:40 PM   #537
Gradus
Registered User

Gradus's Avatar

Quote:
Originally Posted by better.man View Post
No ja przepraszam, ale nie powiesz mi, że inwestycje o których mówisz (ulice, chodniki, mała architektura) nie są prowadzone równolegle do starań o budowę hali!
sa ale za wolno niestety i bez pomyslunku. Nie widzialem jeszcze, zeby ktos gdziekolwiek obnizal krawezniki, zeby samochody mialy latwiejszy wjazd na chodnik. Normalnie robi sie zatoczki do parkowania i jesli malo miejsca jest to jest parkowanie rownolegle.

Niektore skrzyzowania sa w takim stanie, ze nie mozna nawet czekac bo uzytkowanie ich jest niebezpieczne. Przykladowo Al. Piastow tuz przed skrzyzowaniem z Krzywoustego jadac od Mieszka I. To wstyd, zeby cos takiego bylo w metropolitarnym miescie. To jest zdecydowanie wiekszy wstyd od braku hali. Tak samo np. Boguminska z Hoza.

Quote:
Miasto to ani tylko hala, ani tylko ulice i chodniki. Miasto to wszystko razem do kupy i sztuka polega na tym, żeby środki pozyskiwane tak rozdzielać, żeby niczego nie pomijać. Trudno jest dokładnie stwierdzić, że ruch w inwestycyjnym interesie w naszym mieście zaczął się z nastaniem Krzystka (bo na pewno jakaś część inwestycji została zaplanowana wcześniej (bądź dużo wcześniej), ale ja jestem z naszej sytuacji coraz bardziej zadowolony.
no i wydanie 220 mln na mala hale w sytuacji kiedy reszta infrastruktury jest w tragicznym stanie to jest dobry pomysl Twoim zdaniem?

Quote:
A komentarz, że wg Krzystka ulice nie przynoszą zysków to klasyczny przykład PIENIACTWA, przed którym się tak bronisz (ew. głupoty i braku umiejętności czytania ze zrozumieniem).
to sa slowa Krzystka:
Na budowę hali zaciągniemy więc kredyt?

- Nikt w biznesie nie tworzy inwestycji za gotówkę. Chodzi o to, by środki, jakie otrzymuje się z rynku wystarczały na spłatę kredytów i by została jakaś górka. I nam ta górka zostanie.

a potem mowi:
Być może koszty utrzymania bieżącego da się pokryć z przychodów, jakie będzie generowała. W Polsce żadna hala nie spina się w taki sposób. Natomiast sama budowa to jest jednorazowy wydatek, który musimy ponieść. Tak samo ponosimy wydatki na budowę dróg, z których potem przecież nie mamy przychodów, a wręcz przeciwnie - musimy do nich dokładać z tytułu utrzymania.

nie widzisz, ze ten gosc w zasadzie to nie wie co mowi?
Old October 9th, 2008, 07:03 PM   #538
better.man
Public enemy!

better.man's Avatar

Likes (Received): 33

akurat widzę, że wie co mówi i jestem za!
better.man no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2008, 07:05 PM   #539
Gradus
Registered User

Gradus's Avatar

i tego nikt Ci nie broni... natomiast bycie przeciw i uwazanie, ze on nie za bardzo wie co mowi to jest PIENIACTWO.
Old October 9th, 2008, 07:56 PM   #540
jacca
bramaportowa.pl

jacca's Avatar

Likes (Received): 2222

Nie, Gradus
Pieniactwem jest (nie podejrzewam Cię o niezrozumienie tekstu) celowe przeinaczanie

Quote:
Originally Posted by Gradus View Post
Quote:
Originally Posted by Artykuł
Tak samo ponosimy wydatki na budowę dróg, z których potem przecież nie mamy przychodów, a wręcz przeciwnie - musimy do nich dokładać z tytułu utrzymania.
Od kiedy dochody = przychody?

Ja pierdziu ale wątek
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
hala, hala widowiskowo-sportowa, infrastruktura sportowa, szczecin

Thread Tools

Posting Rules