[Szczecin] Baszta Siedmiu Płaszczy / Baszta Panieńska - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 18th, 2005, 06:17 PM   #1
marpa
BANNED

marpa's Avatar

Likes (Received): 12

[Szczecin] Baszta Siedmiu Płaszczy / Baszta Panieńska

Baszta Panieńska zwana Basztą Siedmiu Płaszczy
(nazwy pochodzą od: legendy o siedmiu nieuczciwych krawcach i siedmiu płaszczach / Bramy Panieńskiej prowadzącej do klasztoru Cystersek wzmiankowanej po raz pierwszy w 1307 r.). Jest obok niewielkiego fragmentu murów przy ul. Podgórnej, jedynym zachowanym elementem średniowiecznych obwarowań miejskich z XIV w.
Quote:
Originally Posted by Raine
Zbudowana na początku XIV w. podczas budowy średniowiecznych obwarowań. Ma 9 m średnicy zewnętrznej i 3,6 m wewnętrznej, trzy kondygnacje (piwniczną o wysokości 4,7 m, parterową - 4,4 m i I piętro - 2,5 m wysokości). Do 1723 r. w baszcie więziono skazańców. Z czasem została szczelnie zabudowana kamienicami. Odsłonięto ją dopiero po II wojnie światowej i odrestaurowano.
Quote:
Originally Posted by Torney
Mury obronne w których obwodzie znajdowała się Baszta datuje się na drugą połowę XIII w. Źródła podają, że w XIV w. wzmocniono je basztami i czatowniami, stąd często przyjmuje się właśnie XIV stulecie jako czas powstania Baszty. Z analizy układu cegieł, ich wymiarów oraz kształtu i rozmieszczenia otworów strzelniczych wynika, że prawdopodobny czas wybudowania Baszty to koniec XV w. Nie została ona zdemontowana ani w okresie szwedzkim ani w pruskim, gdyż znajdowała się wewnątrz kwartału i posiadając kondygnację piwniczną została adaptowana na pomieszczenia gospodarcze (lodownia, potem stajnia). Bodaj w XIX w. na jej szkielecie została wybudowana kamienica. Resztki ruin wokół Baszty rozebrano po wojnie w 1956 r. Jej odbudowa polegała na częściowej rekonstrukcji uszkodzonych elementów średniowiecznego korpusu oraz nadbudowie części wieńczącej, odtworzonej w oparciu o ikonografię.

Last edited by marpa; January 21st, 2006 at 11:29 AM.
marpa no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 18th, 2005, 06:48 PM   #2
marpa
BANNED

marpa's Avatar

Właściciel kontra konserwator

18 sierpnia 2005

Basztowy pat

Plany były wielkie i ambitne skończyło się na niemocy i rozczarowaniu.
Baszta Siedmiu Płaszczy, szczeciński zabytek, który miał być przyciągającą turystów perłą podzamcza, stoi zamknięty na cztery spusty i trudno wyrokować, czy ten stan ulegnie zmianie.

Włożyłem dużo pieniędzy w budynek i otoczenie, które spełnia teraz rolę wychodka dla psów nie ukrywa rozgoryczenia Piotr Droński, właściciel baszty. Wszystkie moje zamierzenia są wstrzymywane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kwestionowane są wszystkie przedstawiane przeze mnie projekty zabudowy, nie podoba się nawet kształt schodów! Mam wrażenie, że większe zadowolenie wzbudzał stan istniejący zanim kupiłem zabytek i działkę obok niego zalegające sterty śmieci, do których usunięcia musiałem wynająć spychacz!

Pan Piotr kupił basztę w zeszłym roku. Planował uruchomić w jej środku biuro nieruchomości, a obok budynku wybudować kawiarenkę. Plac wokół zabytku miał być pięknie oświetlony i zagospodarowany w taki sposób, by bez problemu mogły się na nim odbywać koncerty czy spektakle teatralne.

Mam odpis z księgi wieczystej, w którym jasno napisano, że baszta jest przeznaczona na ośrodek informacyjno-reklamowy oraz na małą gastronomię tłumaczy Droński. Podczas moich podróży po Europie obserwowałem, jak łączy się stare budynki z nowoczesnymi. Przedstawiłem projekt miejsca, które ożywiłoby i poprawiło estetykę okolicy, przyciągnęłoby turystów. Niestety, wojewódzki konserwator zabytków torpeduje wszystkie moje pomysły.

Inny punkt widzenia na tę samą sprawę przedstawia Tomasz Wolender, główny specjalista ds. zabytków nieruchomych: Cała sprawa jest dopiero na etapie wstępnych ustaleń, jednakże nasze stanowisko pan Droński znał już zanim dokonał zakupu zabytku. Baszta jest jedynym zachowanym oryginalnym fragmentem średniowiecznych murów obronnych. Z tego względu możliwości jej adaptacji są mocno ograniczone. Nie możemy się zgodzić na zasłonięcie budynku kawiarnią. Przedstawiliśmy bardzo szczegółowe warunki zagospodarowania tego obiektu, bo musimy go chronić od tego w końcu jesteśmy.

Przez lata nie było sensownego pomysłu na zagospodarowanie baszty. W efekcie była ona zaniedbanym budynkiem, spełniającym rolę toalety dla miejscowej żulii. Kiedy pojawił się prywatny właściciel, z pomysłem i pieniędzmi, okazało się, że i on niewiele jest w stanie zrobić. Kiedy i jak zakończy się cały spór wokół baszty, trudno dziś powiedzieć, zastanawia jednak atmosfera niechęci wobec ciekawej w końcu inicjatywy. Czyżby jeszcze raz miało się okazać, że w Szczecinie najbardziej opłaca się bezczynność?

...i tenże projekt kawiarni przy baszcie

Może nie najlepszy ów projekt, ale przynajmniej krok do przodu,
a do sprzątania w okolicy spychacz nie byłby potrzebny.

Last edited by marpa; January 21st, 2006 at 11:33 AM.
Old January 19th, 2006, 04:37 PM   #3
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

W Londynie przy zabytkowym murze miejskim (jedynym w mieście) jest kawiarenka i jakoś nikomu to nie przeszkadza . W Rzymie jest podobnie (kawiarenki przy zabytkach).
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 20th, 2006, 09:30 AM   #4
Torney
Registered User

Torney's Avatar

Kawiarenka może być, ale niech po jej postawieniu tak właściciel, jak i projektant, nie musieli w baszcie szukać schronienia przed linczem ludzi nie pozbawionych dobrego smaku.
Torney no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2006, 10:02 AM   #5
Tomaso
Fortuna favet fortibus

Tomaso's Avatar

Likes (Received): 23

Piękna baszta, a jej nazwa "siedmiu płaszczy" kojarzy mi się z jakąś piękną legendą pomorską, którą słyszałem kiedy byłem małym chłopcem (hej!). Chyba, że się mylę...

Mam pytanie czy ta baszta kiedykolwiek została wykorzystana podczas kręcenia jakiegoś filmu (ale innego niż dokumentalny)?
Tomaso no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2006, 06:17 PM   #6
zwierzak
Registered User

zwierzak's Avatar

Likes (Received): 27

hmm moim zdaniem to wcale nie jest najgorszy pomysł, tylko nie wiem kto by miał ta kawiarenkę odwiedzać, bo te niedokończon budowy przy Panieńskiej raczej odstraszałyby potencjalnych klientów. Ps moze ktoś wie czy kiedykolwiek Podzamcze zostanie ukończone? Już dawno nic o tym nie słysazałem, media próbowały coś ruszyć ale jak zwykle przepadło bez echa
zwierzak no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2006, 11:36 AM   #7
marpa
BANNED

marpa's Avatar

...
Quote:
Originally Posted by Raine

Zabytek niezgody

Właściciel Baszty Panieńskiej uzyskał pozwolenia na doprowadzenie mediów do zabytku oraz budowę schodów. Nadal jednak konserwator nie zgadza się na budowę przy obiekcie przeszklonej kawiarenki.

Przy Baszcie Siedmiu Płaszczy trwają prace budowlane.
Obecnie układana jest kostka brukowa wokół zabytku.

- Wykonujemy szereg prac, których nie widać - mówi Piotr Droński, właściciel baszty. - Załatwianie wszystkich pozwoleń trwa bardzo długo. Ostatnio otrzymaliśmy pozwolenia na dociągniecie mediów oraz wykonanie ogrzewania. Samo oczyszczanie terenu trwało miesiąc. Wywieźliśmy 50 ton nieczystości.

Biuro i taras

Plany Piotra Drońskiego są ambitne. W budynku mieścić się będzie siedziba biura nieruchomości i projektowania wnętrz oraz galeria obrazów. Właściciel chce także podświetlić zabytek tak, aby stał się prawdziwą wizytówką Szczecina.

Istnieją także projekty zagospodarowania terenu wokół baszty. Miałaby tu powstać przeszklona kawiarnia. Właściciel chciałby dobudować taras oraz część muru przy baszcie. Osłaniałby on miejsce od hałaśliwej Trasy Zamkowej, przebiegającej tuż za zabytkiem.

Niestety, zgody na tego typu prace nie wyraża
wojewódzki konserwator zabytków.

- Cztery razy musieliśmy zmieniać projekt zwykłych schodów prowadzących do baszty - stwierdza Droński. - W sumie kosztowało to kilkanaście tysięcy złotych. Już sam nie wiem, jak one będą wyglądać.

Do czasu porozumienia się z konserwatorem, na terenie przy baszcie mają stanąć tymczasowe punkty gastronomiczne. W kamienicy na przeciwko zabytku powstają toalety dla gości i turystów, którzy przyjdą zobaczyć obiekt.

Miejsce na jarmark

- Marzy mi się organizowanie przy baszcie jarmarków świątecznych - opowiada Droński. - W lecie byłby to jarmark staroci. Każdego dnia w okolice baszty przyjeżdża 15-20 autokarów Duńczyków, Niemców, Szwedów. Oni są bardzo łasi na podobne atrakcje. To na razie pozostanie w sferze planów. To co napawa optymizmem, to pewnego rodzaju „odwilż” w kontaktach z konserwatorem. Mam nadzieję, że w przyszłości więcej pomoże on niż przeszkodzi w prowadzeniu inwestycji.

Monika Stefanek, 29 listopada 2005 r
Old January 21st, 2006, 01:57 PM   #8
Torney
Registered User

Torney's Avatar

Quote:
Originally Posted by Tomaso
Mam pytanie czy ta baszta kiedykolwiek została wykorzystana podczas kręcenia jakiegoś filmu (ale innego niż dokumentalny)?
Było kilka filmów fabularnych z wykorzystaniem widoków nadodrzańskich, więc Baszta mogła pojawić się w tle. Nie znam jednak filmu, w którym byłaby widoczna na bliskim planie, wykluczyć jednak tego nie można.
Torney no está en línea   Reply With Quote
Old April 2nd, 2006, 03:58 PM   #9
marpa
BANNED

marpa's Avatar

Placyk przy Baszcie Siedmiu Płaszczy

Quote:
Originally Posted by Yossarian by sedina.pl
Placyk przy Baszcie już jest ładnie wybrukowany (prawie cały).

wątek na sedina.pl
Old April 2nd, 2006, 04:26 PM   #10
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 1810

ciekawe co będzie na tym 'tarasie'?
pewnie kawiarenka z uroczą panoramą na Trasę Zamkową
ps. przydałyby się tutaj drzewka (najlepiej owiane złą sławą topole z pl. Orła Białego )
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2006, 01:02 PM   #11
marpa
BANNED

marpa's Avatar

Baszta odzyskuje blask

Baszta Siedmiu Płaszczy powoli wraca do świetności. Prace porządkowe wokół zabytku dobiegają końca, w ciągu miesiąca pojawi się zieleń. W sierpniu powinno zacząć działać tu biuro nieruchomości i projektowania wnętrz.

Zmiany w otoczeniu baszty zauważalne są dla każdego, kto znajdzie się w jej pobliżu. Dużo zmieniło się także w środku zabytku.

- Wyczyszczona została cegła oraz fugi, uprzątnięto też piwnicę - mówi Piotr Droński, właściciel baszty.

W podłodze kondygnacji naziemnej umieszczona zostanie wkrótce szklana tafla, przez którą odwiedzający basztę będą mogli zajrzeć do podświetlonej piwnicy. Efektowny, choć kosztowny efekt spodoba się zapewne gościom jak i konserwatorowi zabytków.

Suszą mury

Pomieszczenia wewnątrz baszty są teraz intensywnie ogrzewane. W powietrzu wciąż unosi się zapach wilgoci.

- Suszenie murów na pewno jeszcze trochę potrwa - uważa Droński. - Obiekt przez lata nie był ogrzewany, ale to nie jest problem.

W baszcie pojawiła się instalacja elektryczna i gazowa. Właściciel obiektu przewiduje, że główne prace remontowe i porządkowe zakończą się w sierpniu tego roku. Wtedy też w baszcie swoją siedzibę otworzy biuro nieruchomości. Z założenia ma to być biuro ekskluzywne tak, jak oferowane przez nie do sprzedaży czy wynajmu nieruchomości.

Widoki Szczecina

Oprócz biura nieruchomości w baszcie będzie też salon oświetlenia oraz sprzętu muzycznego. W środku obiektu zawisną obrazy. Galerię poprowadzi artysta malarz Maciej Woltman, na prace którego przeznaczona będzie cała jedna kondygnacja.

- Ustaliliśmy, że będą one różnić się od siebie formą, ale łączyć je będzie treść - mówi właściciel baszty. - Wszystkie prace przedstawiać będą widoki Szczecina.

Na razie nie zostaną zrealizowane plany urządzenia w pobliżu baszty kawiarni. Nie zezwala na to konserwator zabytków. Piotr Droński wierzy jednak, że w końcu uda mu się zrealizować także to zamierzenie.

Monika Stefanek, 30 maja 2006 r.
Old December 5th, 2006, 08:51 PM   #12
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

świąteczna Baszta

"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Old February 27th, 2007, 01:41 AM   #13
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

Zabytkowa baszta jak słup reklamowy
dyrektor Starosławska
Old February 28th, 2007, 02:12 AM   #14
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

Literami na Baszcie zajmie się konserwator zabytków

kul 2007-02-27, ostatnia aktualizacja 2007-02-27 20:59

Właściciel baszty nie wiedział, że musi pytać kogoś o zgodę

We wtorek napisaliśmy o kontrowersyjnej reklamie na ścianie zabytkowej baszty na Podzamczu. Podświetlone, białe litery układają się w nazwę firmy właściciela. Montaż napisu nie został uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków, a, zgodnie z ustawą o ochronie zabytków, umieszczanie wszelkich tablic, napisów i nośników reklamowych na zabytkach musi mieć zgodę WKZ.

- Dziś [wtorek - przyp. red.] rozmawiałem z właścicielem baszty i poinformowałem go o konieczności złożenia wniosku o pozwolenie na umieszczenie napisu - mówi Tomasz Wolender, główny specjalista ds. zabytków nieruchomych z biura WKZ. - Tłumaczył się, że wniosku nie złożył, bo nie wiedział o takiej konieczności. Ale obiecał, że złoży go niezwłocznie.

Wniosek razem z dokumentacją rozpatrzy WKZ, który podejmie decyzję, czy napis może zostać.

- Teraz szefowa jest nieobecna. Możliwe, że podejmie decyzję, nie czekając na wpłynięcie wniosku - przewiduje Wolender. - Jednak musimy uważać, żeby nie popełnić proceduralnego błędu, który będzie powodem do zaskarżenia decyzji.

We wtorek Wolender odebrał prace wewnątrz baszty: - Wszystko jest wykonane zgodnie z zaleceniami konserwatora i trzeba przyznać, że obiekt bardzo zyskał po remoncie.

Mówi architekt miasta

Ten napis wygląda okropnie

Andrzej Kulej: Co Pan sądzi o napisie, który pojawił się na Baszcie Panieńskiej?

Jan Łukaszewski, architekt miasta: - Według mnie jest straszny. Białe litery na czerwonej cegle wyglądają okropnie. Z drugiej strony, jeżeli inwestor prowadzi tam działalność, to powinien móc się jakoś reklamować, ale bezwzględnie powinien to uzgodnić z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Jakie są losy uchwały o estetyce miasta, która miała unormować takie działania?

- Uchwała nie zyskała akceptacji miejskich prawników, którzy stwierdzili, że po wprowadzeniu jej nie będzie prawnych możliwości egzekucji. Dlatego później próbowałem ją przepchnąć jako rozporządzenie prezydenta, ale ta forma też okazała się nieskuteczna pod względem egzekucji.

Czy więc pomysł upadł?

- Nie. Teraz pracujemy nad tym, żeby zapisy tej uchwały znalazły się strategii rozwoju miasta. Program estetyzacji przestrzeni miejskiej musi się stać częścią polityki przestrzennej miasta. Te wytyczne powinny zostać wpisane do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wtedy będą prawem lokalnym i ich stosowanie będzie obowiązkiem.

Kto panuje nad pojawianiem się nowych reklam?

- Wnioski o umieszczenie nowych reklam są sprawdzane przez zespół ds. opiniowania nośników reklam. W jego skład wchodzi m.in. przedstawiciel biura architekta miasta i Wydziału Urbanizacji i Administracji Budowlanej. Ten zespół zastanawia się na każdym szyldem i opiniuje go m.in. pod względem estetycznym i bezpieczeństwa.

A co ze starymi?

- Gmina wydaje pozwolenia na umieszczanie reklam na okres trzech lat. Po tym czasie są odnawiane i trafiają do zespołu, który opiniuje, czy spełniają normy estetyczne. Jeżeli nie, to zgody nie są wydawane.
dyrektor Starosławska
Old March 2nd, 2007, 06:11 PM   #15
Hubix
Wędrowiec do świtu

Hubix's Avatar

Likes (Received): 189

Widziałem, jak sądzę, pana Drońskiego dzisiaj, w samochodzie. Porsche Carrera z... napisami Droński Nieruchomości Więc może ma taką manię by promować swoją firmę nawet kosztem estetyki?

To tak z przymrużeniem oka, jestem wdzięczny panu Drońskiemu za remont Baszty - zrobił naprawdę dużo. Szkoda tylko, że na koniec się nie popisał i zrobił z Baszty słup reklamowy.
Hubix no está en línea   Reply With Quote
Old March 4th, 2007, 06:20 PM   #16
MikeN
Miastolub

MikeN's Avatar

Likes (Received): 1336

Jak to obecnie wygląda? Wszystko zbudowano zgodnie z założeniami?
MikeN no está en línea   Reply With Quote
Old March 6th, 2007, 12:03 AM   #17
Bobekk
.

Bobekk's Avatar

Likes (Received): 42

Na Baszcie Siedmiu Płaszczy
Reklama do zdjęcia

PRAWDOPODOBNIE nakazem zdjęcia podświetlanego napisu reklamującego biuro nieruchomości zakończy się zamieszanie wokół Baszty Siedmiu Płaszczy.

Przypomnijmy, że sprawa zrobiła się głośna kilka dni temu. Piotr Droński, właściciel zabytkowej budowli, bez konsultacji z Ewą Stanecką - wojewódzkim konserwatorem zabytków, umieścił na baszcie reklamę swojej mieszczącej się w środku firmy. Neonowe litery umocowane w spoiwach murów, wzbudziły zaniepokojenie wśród licznych mieszkańców miasta i wśród fachowców, zajmujących się ochroną zabytków.

Specjaliści z biura wojewódzkiego konserwatora, wskazali Drońskiemu potrzebę złożenia wniosku na umieszczenie reklamy na baszcie (właściciel tłumaczył, że nie wiedział, iż taki wniosek jest wymagany), wraz z odpowiednią dokumentacją techniczną. Wówczas Ewa Stanecka wyda decyzję. A więc demontaż reklamy czy pozwolenie na utrzymanie stanu obecnego? Jak się dowiedzieliśmy wczoraj - pani konserwator jest bliższa pierwsza ewentualność.

Ostateczne i oficjalne rozstrzygnięcie sporu o problematycznej urody reklamę na zabytku spodziewane jest w ciągu najbliższego tygodnia.
(kas)
Bobekk no está en línea   Reply With Quote
Old March 6th, 2007, 08:37 AM   #18
mjkuna
maniak murów obronnych

Likes (Received): 1

oby zdjęli, oby zdjęli...
mjkuna no está en línea   Reply With Quote
Old March 6th, 2007, 09:12 AM   #19
Hubix
Wędrowiec do świtu

Hubix's Avatar

Likes (Received): 189

Dokładnie. Nie można robić z zabytku słupu reklamowego. Fakt- miejsce na reklamę jest dobre, bo widać z TZ, ale to nie jest miejsce na reklamę!
Hubix no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2007, 08:59 PM   #20
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

dzisiejsze foto...

Napisy jak były tak są...

dyrektor Starosławska
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
szczecin

Thread Tools

Posting Rules