[Bydgoszcz] Mapki, plany, schematy, ciekawostki i wspomnienia... - Page 13 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 9th, 2011, 12:54 PM   #241
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Likes (Received): 1182

Wrócę jeszcze do 'pompy'. Mam taką fotkę z 1977, na której ją jako tako widać.

Uploaded with ImageShack.us

Na tamtym wątku pisała jeszcze o niej mi. 'kwiaty' :
Quote:
Originally Posted by kwiatywewłosach View Post
też pamiętam zieloną pompę przed warzywniakiem biegaliśmy tam po wodę w śmigus dyngus
Quote:
Originally Posted by BYDZIAK 1958 View Post
Pamiętam jak kiedyś w Zbliżeniach pokazywali taki "śmigus dyngus", właśnie na Garbarach. Mogło to być 5, 10, albo i 15 lat temu.I w pokazanym materiale, była chyba jeszcze ta stara pompa. Zapamiętałem to, bo ta ulica, to moje stare emocje...
(...)
BYDZIAK 1958 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 12th, 2011, 12:54 AM   #242
m_w_r
Registered User

Likes (Received): 650

Quote:
Wrócę jeszcze do 'pompy'. Mam taką fotkę z 1977, na której ją jako tako widać.
Dzięki za zdjęcie – widok pokrywa się z obrazem zarejestrowanym w mojej pamięci. Zestaw samochodów też.

Wtedy jeszcze zakaz wjazdu w Garbary od tej strony był (widać tył znaku) – cała Grottgera i ta strona Garbar była jednokierunkowa, zaś wjazd był tylko od Armii Czerwonej, lub – tylko na ten krótki odcinek – od Naruszewicza. Po wyburzeniu resztek mostu na Starym Kanale i zbudowaniu drugiej jezdni Armii Czerwonej wjazd w Grottgera stamtąd zamknięto, a cały odcinek obu tych ulic uczyniono dwukierunkowym.
m_w_r no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2011, 08:30 AM   #243
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

m w r , 'przewietrz' swoje szuflady, bo jest możliwe, że są tam jakieś fajne zdjęcia... Czy Ty mieszkałeś w tej okolicy?
Sponsored Links
Advertisement

Old August 12th, 2011, 10:01 PM   #244
m_w_r
Registered User

Likes (Received): 650

Quote:
m w r , 'przewietrz' swoje szuflady, bo jest możliwe, że są tam jakieś fajne zdjęcia... Czy Ty mieszkałeś w tej okolicy?
Jakieś 19 lat. Zdjęcie z lat osiemdziesiątych może się znajdzie (nawet o tym myślałem), choć raczej pewnie z innych części miasta – najbliższej okolicy jakoś nie uważałem za nazbyt atrakcyjną, a i sprzęt był też inny, więc nie trzaskało się zdjęć byle czego. Czarno-biały negatyw Foto 125 (do zakupienia w Fotonie – choćby i na rogu Garbar i Kącika, więc bez większej wyprawy) w rolce bez kasety, którą można było sobie dobrać za darmo ze stojącego w rogu sklepu kubła, był co prawda tani jak barszcz, ale potem trzeba było go wywołać, a odbitki już wcale tak tanio na młodzieżową kieszeń nie wychodziły. Ale "szuflada" przebywa w innej części Europy niż ja obecnie, więc niestety nieprędko.
m_w_r no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2011, 04:34 PM   #245
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

W jednym z wątków niedawno pisaliśmy o nazwach dzielnic. Tych oficjalnych, jak i tych starych, nieoficjalnych i pomału zapominanych. Cofałem się w paru watkach o kilka podstron w tył i nie znalazłem tego. Pewnie za krótko szukałem. Ale skoro ten wątek dotyczy też 'ciekawostek', napisze to tutaj. Otóż przyznam,że nigdy nie spotkałem się z nazwą ' SZRETERY '... A trafiłem na nią przypadkowo, przeglądając KB z 1986. Był tam artykuł o młynie (ob. hotel Słoneczny). I we fragmencie mówiącym o jego lokalizacji pojawiła się ta nazwa... Oto ten Fragment. Jaremi, to głównie dla Ciebie, bo chyba najbardziej lubisz takie ciekawostki.

Old October 4th, 2011, 07:19 PM   #246
trambyd
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
W 1915 Hermann Stubben zaprojektował w Bydgoszczy koncepcję urbanistyczną dla nowej dzielnicy Szreterów, która tylko w części został zrealizowana. Była to kolejna dzielnica-ogród, położona między ulicami: Ogińskiego, Powstańców Wlkp, Gajową i rzeką Brdą. Zrealizowanym fragmentem tej koncepcji jest willowa zabudowa wzdłuż obecnych ulic Chopina i Wyczółkowskiego, zapoczątkowana w okresie międzywojennym, a także budynek Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i szkoła podstawowa (ul. Poniatowskiego), ogród botaniczny, bazylika, szpital miejski (ul. Jurasza), stadion „Polonii”.

Nazwa przestała być używana po wojnie.
trambyd no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2011, 08:02 PM   #247
baold
Registered User

Likes (Received): 59

Nazwa pochodzi od znajdującej się w tej okolicy kolonii i folwarku Schroetersdorf. Główne zabudowania folwarku znajdowały się pomiędzy dzisiejszymi ulicami Pestalozziego i Łużycką.
Polacy, w trakcie zboru pruskiego jak i później, używali dla tego miejsca nazwy Szretery.
W latach 20-tych ubiegłego wieku, władze polskie zmieniły tą nazwę na Skrzetusko i przyłączyły te tereny do Bydgoszczy.
baold no está en línea   Reply With Quote
Old October 13th, 2011, 09:08 AM   #248
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Na 'fotografiach' pojawił się niedawno ciekawy temat... Były mapki, ciekawostki... Proponuję aby ew. kontynuacja tej rozmowy, toczyła się dalej tutaj...

Quote:
Originally Posted by Dadam91 View Post

A ja mam pytanie - gdzie są/były, te sugerowany na mapie z czasów międzywojnia złoża węgla brunatnego w okolicach Bydgoszczy?

Na potwierdzenie znalazłem mapę z 2006:

Jak widać są to złoża bez "potencjalnej przemysłowości" jeśli dobrze doczytałem się.
Chociaż sam fakt jako ciekawostka - intrygujący.

Tyle osób w wątku o metropolii narzeka na lasy między Bydgoszczą, a Toruniem. Jak widać mogłoby być gorzej - kopalnie węgla brunatnego i kominy elektrowni.
Quote:
Originally Posted by DarkMan1972 View Post
Ktoś pytał (przepraszam, nie zapamiętałem, kto) o pokłady węgla brunatnego w naszym regionie. Wiem tyle, że węgiel brunatny eksploatowano w Pile, maleńkiej miejscowości nad Brdą, kawałek za Gostycynem. Trochę więcej tutaj: http://www.buko.las.pl/pila.
Temat jest ciekawy.
Old November 5th, 2011, 04:03 PM   #249
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Żeby nie mieszać wątków... Mapka z 'fotografii'...
Quote:
Originally Posted by Din Sevenn View Post
Zgadzam się w zupełności, planiści poszli niestety po najmniejszej linii oporu, a można było sprawę rozwiązać lepiej.

Tych zbrodni to pewnie by się nazbierało. Może nie było to morderstwo z premedytacją, a zbrodnia w afekcie - niektórzy byli w szoku powojennym, wyburzanie, niszczenie było na porządku dziennym.

Największą szkodą w tym przypadku jest to, że Kanał jako obiekt miejski jest teraz tak naprawdę odcięty od Centrum. Gdyby stanowił jedną całość z nabrzeżem Brdy, byłby o 100% bardziej skuteczny pod względem bycia atrakcją miasta. A tak, w rezultacie, jest oddalony, zaczyna się gdzieś dopiero za r. Grunwaldzkim. Turyści, jak i bydgoscy spacerowicze w większości do niego nie docierają.

Jeszcze wracając do przebudów i wyburzeń, które musiałyby mieć miejsce przy pozostawieniu okolic ujścia Kanału do Brdy w starym kształcie - budowa zachodniej obwodnicy Śródmieścia nie musiałaby kosztować istnienia wielu budynków.

Zdaje się, że mi się Kanał wygiął za bardzo na północ, proszę o słowną korektę szpeców, np. Bydziaka.
W czasie gdy zapadły decyzje o zasypywaniu kanału i budowaniu nowych ulic, byłem nastolatkiem. Kanał ( te dwa pierwsze odcinki były zdewastowane) były śmierdzącym ściekiem. Ruch wodny odbywał się Brdą i 'nowym' kanałem. Więc przynajmniej w czasie rozmów z tymi, z którymi się spotykało, odczuwało się radość z powodu nadejścia nowych inwestycji. Nie przypominam sobie by ktokolwiek wtedy żałował zasypywania kanału. Nie było wtedy myślenia tego typu,że może on być w przyszłości jakąś atrakcją turystyczną. Być może dlatego, że mieliśmy go na co dzień. Że 'do niczego nie służył'. Nie wiem, czy to 'złe' myślenie o kanale było skutkiem jakiejś zakamuflowanej propagandy anty kanałowej... A może takie są prawa młodości, że wszelkie zmiany których można być świadkiem, nadchodzące 'nowe' , jest z radością czy dumą akceptowane i oczekiwane...

Din Sevenn, przyznam, że nigdy nie zastanawiałem się nad tym, jak by mogły wyglądac te ciągi komunikacyjne, gdyby kanału nie zasypano. I ta Twoja mapka pokazała, że rzeczywiście, było by chyba możliwe zbudowanie tych jezdni po obu stronach kanału.
Piszesz, że tam Ci wyszło coś nie tak 'na północ'... Poszukałem starszą mapę i po Twojemu pokombinowałem. I to miało by sens. Jezdnia południowa Focha ( w miejscu ul Wojewódzkiej) mogła by oczywiście powstać, kosztem likwidacji budynków Rometu i sąsiednich, których i tak już nie ma. Na północną miejsca było sporo. Trudno tylko sobie wyobrazić, jak by wyglądało miejsce obecnego r. Grunwaldzkiego. Być może rozebrano by stary most Władysława IV. I tam nad kanałem powstał by jakiś, może wielopoziomowy węzeł... Podobnie zagadkowo wyglądało by miejsce w rejonie Grodgera, jak i zejścia się jezdni Nakielskiej w pobliżu Wrocławskiej... Oczywiście rozwiązań było by kilka. Tylko które było by najlepsze?
Din Sevenn, jeszcze raz ci przyznam, ze wtedy myślenie o tego typu zmianach, było zbyt płytkie. 40 lat temu wydawało się, że już w roku 2000 drogi 'będą wspomnieniem' i wszyscy będziemy przemieszczać się jakimiś poduszkowcami, czy śmigłowcami.

Last edited by BYDZIAK 1958; November 5th, 2011 at 04:09 PM.
Old November 8th, 2011, 10:45 PM   #250
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

Likes (Received): 763

Quote:
W czasie gdy zapadły decyzje o zasypywaniu kanału i budowaniu nowych ulic, byłem nastolatkiem. Kanał ( te dwa pierwsze odcinki były zdewastowane) były śmierdzącym ściekiem. Ruch wodny odbywał się Brdą i 'nowym' kanałem. Więc przynajmniej w czasie rozmów z tymi, z którymi się spotykało, odczuwało się radość z powodu nadejścia nowych inwestycji. Nie przypominam sobie by ktokolwiek wtedy żałował zasypywania kanału. Nie było wtedy myślenia tego typu,że może on być w przyszłości jakąś atrakcją turystyczną. Być może dlatego, że mieliśmy go na co dzień. Że 'do niczego nie służył'. Nie wiem, czy to 'złe' myślenie o kanale było skutkiem jakiejś zakamuflowanej propagandy anty kanałowej... A może takie są prawa młodości, że wszelkie zmiany których można być świadkiem, nadchodzące 'nowe' , jest z radością czy dumą akceptowane i oczekiwane...
Ciekawe jest to co piszesz i chyba sporo w tym racji. Często jest tak, że dopiero jak się coś utraci, to się to zaczyna doceniać. Ja jestem za młody żeby pamiętać zasypany odcinek kanału, ale gdy rozmawiam ze starszymi osobami z rodziny, to mówią podobnie. Tzn. że było im trochę szkoda zasypywanego kanału, ale była też duża ciekawość i częste wycieczki, których celem było obserwowanie jak powstaje nowoczesne, jak na owe czasy, rozwiązanie drogowe. I też mówią, że kanału zaczęli bardziej żałować dopiero po upływie iluś lat.
Phelot no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2011, 03:36 PM   #251
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Quote:
Originally Posted by krajan View Post
Rura opływowa jest naprawdę duża, w normalnym dniu stan jej zapełnienia oceniam na 5%, chyba że dalej jest zwężenie...
Pisałem kiedyś o tym jak przebiegała budowa tej 'rury', głównie w rejonie dawnego Rometu.

https://www.skyscrapercity.com/showth...404697&page=11 216, 218...

W formie 'kręgów' została ułożona aż do Grotgera. Ostatni odcinek tego 'kolektora', do samego ujścia (jakieś ok. 50m) ma przekrój kwadratowy (albo nieco prostokątny) i ma, jak widać na samym końcu, na pewno te same parametry przepustowe, jak ta cała 'rura'.
Często przyglądałem się kolejnym etapom prowadzonych wtedy prac i mogę powiedzieć, że na pewno nie ma tam nigdzie żadnych zwężeń.
Tak mniej więcej to wygląda. Kolor czerwony - 'rura z kręgów' i dalej do ujścia 'kwadratowa'. Czarne linie - obecna jezdnia północna Focha. Linie zielone - pas z torowiskiem.

Old December 23rd, 2011, 10:12 PM   #252
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Było takie pytanie pod zdjęciem pokazującym powódź...
Quote:
Originally Posted by Casandra View Post
[QUOTE
Przypomniala mi sie scena z 4ch Pancernych i Pies. Czy to nie tu nagrywali ten film i podtopili troche miasta ale nie do konca bo Kugel poprzecinal kable?[/QUOTE]

Quote:
Originally Posted by diabel_wenecki View Post
Wspomniana serialowa scena byla nakręcana na Rybim Rynku czyli po przeciwnej stronie koryta rzeki. Powódź na zdjeciu jest prawdziwa.
(...)
Quote:
(...) Gdy 'kręcili' pancernych,to ułożono z worków z piaskiem 'wał' na brzegu Rybiego Rynku (przy Brdzie) Potem RR zalano.
Na zdjęciu przygotowania do scen,np.z 'ewakuacji' armat...
Fotka od mojej koleżanki.

Poniżej czerwone strzałki pokazują miejsce ułożonych worków z piaskiem.Po zalaniu R.R. wodą, przy tych workach było najgłębiej, Ok 1 m. Woda sięgała aż do jezdni ul Grodzkiej.(Strzałka niebieska) To stare zdjęcie pokazuje również, jak i to wyżej przypomniane, czas przygotowań do nakręcania tych znanych scen. 'Zalany' RR, to tylko fotomontaż, zrobiony dla lepszego objaśnienia przypomnianego tematu.

Old December 25th, 2011, 07:15 AM   #253
Casandra
Registered User

Likes (Received): 11

Quote:
Było takie pytanie pod zdjęciem pokazującym powódź...

Przypomniala mi sie scena z 4ch Pancernych i Pies. Czy to nie tu nagrywali ten film i podtopili troche miasta ale nie do konca bo Kugel poprzecinal kable?

Poniżej czerwone strzałki pokazują miejsce ułożonych worków z piaskiem.Po zalaniu R.R. wodą, przy tych workach było najgłębiej, Ok 1 m. Woda sięgała aż do jezdni ul Grodzkiej.(Strzałka niebieska) To stare zdjęcie pokazuje również, jak i to wyżej przypomniane, czas przygotowań do nakręcania tych znanych scen. 'Zalany' RR, to tylko fotomontaż, zrobiony dla lepszego objaśnienia przypomnianego tematu.

Uploaded with ImageShack.us[/QUOTE]
Dzieki za wyjasnienie BYDZIAK 1958, wiedzialam ze to na RR ale nie mialam ujecia z drugiej strony. Jestem zbyt mloda aby byc swiatkiem naocznym tego wydarzenia jednak moj starszy brat mi o tym wspominal. Ten fotomontarz to dla mnie rewelacja nie wiedzialam jak zrobili to podtopienie. Chyba obejrze ten odcinek Pancernych jeszcze raz, dzieki.
Casandra no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2011, 07:53 AM   #254
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Cieszę się, że to zdjęcie pomogło Ci wyobrazić sobie jak 'to zrobili'.
Ja też przy najbliższej okazji postaram się obejrzeć ten odcinek. Bo choć widziałem sceny nakręcane na RR, to coś mi się zdaje, że i na wyspie młyńskiej, też coś na potrzeby pancernych 'zalewali', w podobny sposób.
Old December 25th, 2011, 10:45 PM   #255
spinacz
Registered User

spinacz's Avatar

Likes (Received): 9164

Bydziak! Królu Złoty, że zacytuję klasyka. Toć ja oczyma wyobraźni myślałem, że zalano Rybi Rynek naprawdę a tu niespodzianka, zrobiono "basen". Dziękuję Tobie bardzo. Jednak film to magia!!
spinacz no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2011, 06:34 AM   #256
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Pochwały pochwałami. Ale cieszy mnie, gdy po wstawieniu tutaj czegoś, ktoś napisze, że ucieszyło go to, co tu zobaczył. Wtedy wiem, że warto było to zrobić.
Old December 30th, 2011, 02:09 AM   #257
shoomee
Registered User

Wraz z uchwałą o nadaniu nazw ulicom w BPPT warto wspomnieć że na plan Bydgoszczy wracają ulice Frankego, Blumwego,Gamma i Petersona. W uchwale można poczytać kim były te osoby , jednak nie każdy wie że kiedyś patronowali oni już ulicom w mieście.
Dawna ulica Hermana Frankego to obecnie Stary Port. Hermann Franke Strasse występuje na planach Bydgoszczy w latach 1915-1945, wcześniej nosi nazwę Kaserne Strasse.
Dawna ulica Emila Gamma to obecnie ulica Warmińskiego. Ulica pod nazwą Gamm Strasse występuje na planach przynajmniej od 1876. W okresie międzywojennym część obecnej Warmińskiego od Focha do Dworcowej przemianowano na Warmińskiego , a pozostały odcinek od Dworcowej do Zdun pozostawiono do nazwą Gamma.
Natomiast dawna ulica Blumwego to obecnie część ulicy Stawowej od Nakielskiej do Na wzgórzu w okresie międzywojennym.
I na koniec dawna ulica Petersona to obecna Obrońców Bydgoszczy.
Ciekawostką jest fakt ,że w okresie międzywojennym pomimo zamiany patronów ulic niemieckich na polskich, nazwy tych czterech ulic nie uległy zmianie. Druga ciekawostka, wraz z końcem PRL nie przywrócono nazw
przedwojennych.

Last edited by shoomee; December 30th, 2011 at 02:18 AM.
shoomee no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2011, 07:53 AM   #258
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Quote:
Originally Posted by shoomee View Post
(...)
I na koniec dawna ulica Petersona to obecna Obrońców Bydgoszczy.
Ciekawostką jest fakt ,że w okresie międzywojennym pomimo zamiany patronów ulic niemieckich na polskich, nazwy tych czterech ulic nie uległy zmianie. Druga ciekawostka, wraz z końcem PRL nie przywrócono nazw
przedwojennych.
Pewnie dlatego, że nazwa O.B. chyba nikogo nie drażni.Jest ponadczasowa.
Mój ojciec mieszkał na Frankego. I gdy coś opowiadał, zawsze używał tej nazwy, mimo że to była to już wtedy Marchlewskiego.
Old December 30th, 2011, 10:47 AM   #259
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

Likes (Received): 763

Quote:
Pewnie dlatego, że nazwa O.B. chyba nikogo nie drażni.Jest ponadczasowa.
Mało tego że nie drażni. "Obrońców Bydgoszczy" brzmi ładnie i podniośle

Generalnie podoba mi się koncepcja nazwania ulic w BPPT nazwiskami zasłużonych dla miasta przedsiębiorców, przemysłowców, projektantów i konstruktorów. Dobrze że są wśród nich także niemieckie nazwiska. Wszakże nie tylko Polacy budowali Bydgoszczy.
Phelot no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2011, 11:19 AM   #260
trambyd
Registered User

Quote:
Wszakże nie tylko Polacy budowali Bydgoszczy.
Ja bym nawet powiedział że głównie Niemcy. Największy rozwój miasta to lata zaboru pruskiego. Ci wielcy bydgoszczanie zostali pochowani na nieistniejącym już cmentarzu przy ul. Jagiellońskiej (Park Witosa). Zlikwidowano cmentarz więc i o nich zapomniano.
trambyd no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bydgoszcz

Thread Tools

Posting Rules