[Bydgoszcz] Mapki, plany, schematy, ciekawostki i wspomnienia... - Page 8 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 8th, 2010, 08:19 PM   #141
Czapka
Registered User

Likes (Received): 618

Quote:
Originally Posted by bartko6600 View Post
A ja, jeśli mógłby dorzucić się do prośby Czapka ale bardziej w kontekście mapy Brdy, czy ktokolwiek widział, ktokolwiek wie lub ma mapę Brdy ale na wysokości Koronowa-Pieczysk sprzed powstania Zalewu Koronowskiego. Jakieś linki, może zdjęcia z budowy tamy - cokolwiek - jakiś trop.
UM Koronowo milczy jak zaklęty a i wujek Google nic nie podpowiada....
Chyba mógłbym dopomóc. Ale zmagam się z odwiecznym problemem nowicjuszy na tym forum, czyli wklejaniem własnych zdjęć... Mógłby ktoś poratować linkiem z łopatologiczną instrukcją?

Znalazłem sposób na obejście problemu, ale nadal będę wdzięczny za linka.

Fragment mapy WIG z 1936 r.:

Last edited by Czapka; November 8th, 2010 at 08:35 PM.
Czapka no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 8th, 2010, 09:17 PM   #142
wactt
Registered User

Likes (Received): 41

Proponuje wejść tutaj :http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=TK25
i ściągnąć mapy
1. z kwadratu 2673 - http://www.mapywig.org/kazik/messtis...2673_crone.jpg
oraz mapę
2. z Kwadratu 2773 - http://amzpbig.com/maps/2773_Wtelno_1913.jpg

Mapy można ściągać w różnych rozdzielczościach i latach wydania w zależności od tego co się zachowało

wactt
wactt no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2010, 11:08 AM   #143
Czapka
Registered User

Quote:
Originally Posted by wactt View Post
Pozostaje żałować, że Bromberg Ost (2874) nie jest dostępna... Można ją obejrzeć na strona KPBC (http://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=30782&dirids=1), ale nie można jej zachować jako jpg.
Znalazłem wersję rosyjską mapy Bydzi z podziałem na Ost i West, lecz to już nie to samo...
Sponsored Links
Advertisement

Old November 9th, 2010, 01:30 PM   #144
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

Likes (Received): 763

Quote:
Originally Posted by Czapka View Post
Chyba mógłbym dopomóc. Ale zmagam się z odwiecznym problemem nowicjuszy na tym forum, czyli wklejaniem własnych zdjęć... Mógłby ktoś poratować linkiem z łopatologiczną instrukcją?

Znalazłem sposób na obejście problemu, ale nadal będę wdzięczny za linka.
Tutaj masz to dokładnie opisane: Pomoc dla początkujących – zamieszczanie zdjęć
Phelot no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2010, 01:35 PM   #145
Czapka
Registered User

Quote:
Originally Posted by Phelot View Post
Stokrotne dzięki!
Old December 6th, 2010, 08:41 AM   #146
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Likes (Received): 771

Nie daje mi spokoju pewna niedawno przypomniana fotka. Zdjęcie chyba z gazety,pokazujące skutki zderzenia lokomotywy z tramwajem. Słabo pamiętam to miejsce. Gdy jeździłem w latach 60-tych na Torbyd, na łyżwy, to było już na ogół ciemno i tylko pamiętam,że tam zaraz za rzeźnią krzyżowały się tory kolejowe z tramwajowymi... Ale jak wyglądały nieistniejące już budynki w pobliżu tego miejsca,tego nie mogę sobie przypomnieć. Zdjęcie było opisane,że to widok z zakładów miesnych. I to mi nie daje spokoju, bo tory krzyżowały się zaraz za murami rzeźni.Czyli skoro jest ono po prawej stronie fotografującego, to albo było zrobione z obiektu po stronie przeciwnej, albo z jakiegoś wyższego punktu już za rzeźnią... Trudno dopatrzyć się konkretnych cieniów,które pomogły by rozwiązać tą zagadkę...
Zastanawiałem się, czy ten temat nadawał by się bardziej do 'zagadek'...

Uploaded with ImageShack.us

(Dziś 30.12.2010 wstawiam to jeszcze raz, bo to wtedy dane porównanie, 'zniknęło'. Myślę,że tamto pierwsze, tak właśnie wyglądało.)

Last edited by BYDZIAK 1958; December 30th, 2010 at 07:41 AM.
BYDZIAK 1958 no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2010, 09:18 AM   #147
spinacz
Registered User

spinacz's Avatar

Likes (Received): 6666

Moim zdaniem zdjęcie jest wykonane z północy na południe, widać wjazd na teren gazowni. Zapewne zrobione jest z kamienicy na rogu Jagiellońskiej i Ogińskiego (zatem nie z zakł. mięsnych).
spinacz no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2010, 01:36 PM   #148
trambyd
Registered User

Likes (Received): 0

Faktycznie, z narożnej kamienicy. Ogińskiego nie dochodziła do Jagiellońskiej więc tory były bardzo blisko kamienicy. Dzięki Bydziak!
Tramwaj jechał w stronę Fordońskiej, a przewrócona była przyczepka.
http://forum.komunikacja.bydgoszcz.p...php?f=7&t=3426
trambyd no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2010, 10:01 AM   #149
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Doskonale pamiętam most Władysława IV. Często przez niego przechodziłem.Ale zauważam, że z biegiem czasu jego obraz w pamięci się coraz bardziej się 'rozmazuje'. Nie był w 'osi' ul Grunwaldzkiej. Był 'garbaty',a zjazd z niego w obu kierunkach 'skręcał' lekko w lewo. Stare zdjęcia z tym mostem czasami wprowadzają w błąd co do jego położenia, bo obiektywy miały różne ogniskowe. Postanowiłem spróbować 'ulokować' go na współczesnym zdjęciu (ze zumi) I tak to mniej więcej wyglądało. Do odtworzenia zarysu budynków Rometu (wcześniej Tornedo) posłużyłem się starymi zdjęciami...

Dodam, że spróbuję zrobić taką 'rekonstrukcję',- na podstawie współczesnego zdjęcia...
Gdy skończę i w miarę to wyjdzie, to wstawię ją do wątku o Starym Kanale.
Old December 14th, 2010, 11:06 AM   #150
Phelot
Phelot

Phelot's Avatar

Likes (Received): 763

Rewelacja! Brawo! Mapka bardzo czytelna i zrozumiała, a zdjęcia po lewej chyba jeszcze nie widziałem.

Jeśli mógłbym mieć uwagę, to zaznacz jeszcze proszę na mapce którędy jeździły tramwaje. Ja wprawdzie wiem jak, ale ten temat już nie raz był poruszany na forum i często budził wątpliwości
Phelot no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2010, 12:21 PM   #151
partyzantka
o mój Śląsku

partyzantka's Avatar

Likes (Received): 3580

A ja zawsze myślałam, że most był trochę dalej... Dzięki, Bydziak!

Ta piosenka powstała za z Unii Europejskiej pieniądze. Zawiera wiele ułatwień i udogodnień. Napisana została w taki sposób, aby nieprzeczytanie jej nie uniemożliwiało zabrania w tej sprawie głosu i wypowiedzenia się na forum. Na koniec proponujemy państwu praktyczną w formułowaniu krytycznych uwag pomoc, proponujemy kilka poglądów do posiadania gotowych, które głos krytyczny w dyskusji internetowej lub towarzyskiej zabrać pozwolą, należy wyłącznie za pomocą wytnij/wklej opcji uważać te, które wydają nam się najbardziej swoje.
partyzantka no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2010, 01:08 PM   #152
RedPhoenix
Registered User

RedPhoenix's Avatar

Likes (Received): 12

Super rekonstrukcja, czasami trudno sobie wyobrazić jak to było kiedyś...
RedPhoenix no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2011, 07:04 PM   #153
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

W wątku o Kanale Bydgoskim, zastanawiało mnie miejsce opisane II śluza... Trochę wątpiłem w to, że to jest to miejsce, a sugerowałem się 'podwójnym' domkiem, który na większości podobnych starych fotek, 'występuje' jako pojedynczy...
A wystarczyło się tylko lepiej przyjrzeć innej znanej starej pocztówce... I wątpliwości sie rozwiały! W głębi widać II śluzę, z 'podwójnym' domkiem...

Old January 14th, 2011, 08:08 AM   #154
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Gdy w Bydgoszczy mówi się 'wyspa', prawie wszystkim na myśl przychodzi 'Młyńska'. Ale w czasach mojego dzieciństwa, w mojej okolicy było inaczej. Prawie każde dziecko ma etap marzeń o 'bezludnej wyspie'... Dzieciaki z okolicy ul. Naruszewicza mieli taką swoją wyspę.Chcę o tym napisać dlatego,że nie każdy wie, że była taka, - kiedyś, a dla mnie nie tak dawno... Posesja na Naruszewicza, chyba to był nr 11, posiadała spory ogród, aż do samej Brdy.Gdy chodziliśmy się tam bawić, wiedzieliśmy że mamy zakaz zbliżania się do wody (by nie wpaść). Ale część z nas 'pociągała przygoda' i nie mogliśmy się doczekać czasu, kiedy będziemy starsi i też będziemy przechodzić na wyspę...Dla starszych 'dzieciaków' była po prostu 'rajem'. Zbudowali tam na drzewie taką 'platformę', która była ich 'domem', czy zamkiem...
Czas mijał, 'oni' wydorośleli i opuścili wyspę.Przyszła pora na 'moje pokolenie'.Wyspa była wyspą jeszcze tylko jeden sezon.(Koniec lat 60-tych XXw.) Przechodziło się na nią, zdejmując, lub podwijając spodnie,(nie było tam głęboko), lub przy innym poziomie Brdy -'po kamieniach'... 'Przejęliśmy' 'zamek' na drzewie... Nawet myśleliśmy o 'inwestycjach' w przyszłości... Ale ta, dla wyspy nie była dobra... Rok później stała się 'półwyspem', nawiedzanym często przez 'obcych'... Pamiętam pewną bitwę, a właściwie zwykłą bójkę o 'prawa do 'wyspy'... I choć wtedy przegoniliśmy tamtych intruzów,to pojawiali się 'nowi'... Wyspa upadała...(To był już początek lat 70-tych XXw.) Potem podobno kupił ją (lub dzierżawił) ktoś z Bulwarów.Została szczelniej otoczona płotem. (W miejscu połączenia z 'lądem') Pełniła rolę działki. Moje pokolenie dorosło i przestało się nią interesować...
Następców, chętnych do 'przygód', raczej już nie było... Nie wiem kiedy zasypana została następna część 'starorzecza',może w latach 90-tych... Zaglądałem do starszych 'planów miasta' z myślą, że jest tam może ona naniesiona, ale niestety!
Pozostała tylko we wspomnieniach moich i moich rówieśników,oraz 'starszych pokoleń' z tamtej okolicy...

Poniżej fragmenty zdjęć z forum, na których widać budynki tej posesji przy ul Naruszewicza (11?)

A tu 'odtworzyłem' zarys wyspy i okolicy. 1 - Zarys posesji przy Naruszewicza (11?)
2 - ogród (działki mieszkańców) 3 - miejsce przechodzenia na wyspę 4- pierwszy odcinek zasypany około 70-tego roku.
5 - drugi zasypany odcinek,chyba w latach 90-tych 6 - w tym mniej więcej miejscu, było drzewo z 'platformą'...

Last edited by BYDZIAK 1958; January 14th, 2011 at 08:15 AM.
Old January 14th, 2011, 11:02 PM   #155
henry hill
Registered User

Likes (Received): 135

del

Last edited by henry hill; August 17th, 2011 at 04:52 PM.
henry hill no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2011, 11:45 PM   #156
Skania
Mrs. Smith

Skania's Avatar

Likes (Received): 13

Bardzo ciekawe, BYDZIAKU, dziękujemy za tę historię i za Twój czas, który dla nas poświęciłeś, aby ją nam opowiedzieć

*** MALMÖ *** SKĹNE *** COPENHAGEN *** by Skania

*** MALMÖ live webcam ***
Skania no está en línea   Reply With Quote
Old January 15th, 2011, 01:15 AM   #157
kwiatywewłosach
Registered User

kwiatywewłosach's Avatar

Likes (Received): 15

I ja oczywiście też jestem oczarowana opowieścią do tego podwójnie...bo nie dość, że o "Wyspie" nie wiedziałam...to przypomniały mi się moje wspomnienia z dzieciństwa bo też bawiłam się w tym miejscu nad Brdą...tylko, ze wyglądało tam już nieco inaczej
A co do kupna/dzierżawy działki przez kogoś z Bulwarów...to wiem czyja ona była dziadków mojej koleżanki z podstawówki...mieszkali przy Bulwarowej 1

Zdjęcia też super...nawet 'moje' kasztanowce się załapały Dziękuję
kwiatywewłosach no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2011, 07:38 AM   #158
BYDZIAK 1958
Registered User

BYDZIAK 1958's Avatar

Pamięć czasami już zawodzi, więc gdy mam okazję coś sprawdzić,to robię to. O wyspie napisałem,że jej 'upadek' zaczął się na początku lat 70-tych. Teraz mogę to bardziej sprecyzować, bo połączenie jej, z 'lądem stałym', zaczęło się w 1969 roku, przy 'okazji' robienia tam 'nowego' brzegu, po prawej stronie Brdy.Znalazłem w necie kadr z filmu Sąsiedzi, który był właśnie nakręcany w 1969 roku.Miejsce zaznaczyłem czerwonym kołem.Zielonym, zaznaczyłem 'mostek'.Niewidoczny (za kadrem z lewej strony) 'obecny' skwer, był odgrodzony od bulwaru solidnym płotem.Przez 'szpary' było widać mały zbiornik wodny (basen) miał może wymiary 4X7 metrów... (To z perspektywy 11-stolatka) Połączony był z Brdą. Stąd ten mostek. Nie wiem czemu kiedyś służył.(ten basen) Kilka lat potem, w czasie 'umacniania' tam lewego brzegu Brdy, został zasypany...
(Mam na VHS film Sąsiedzi,Jest tam więcej 'perełek'.Za jakiś czas go 'przejrzę' i może spróbuję coś skopiować) Dodam,ze na tym kadrze widać też z prawej magazyn, który za parę lat się spalił.
Dzięki za miłe słowa!

Old January 16th, 2011, 03:27 PM   #159
spinacz
Registered User

spinacz's Avatar

Likes (Received): 6666

Quote:
Originally Posted by henry hill View Post
Dodam, że w zatoczce (basenie) jest (było) uczelniane (WSG) boisko do waterpolo.
spinacz no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2011, 08:15 PM   #160
GrapHites
Registered User

GrapHites's Avatar

Likes (Received): 21

Quote:
Originally Posted by BYDZIAK 1958 View Post
po prawej, drugi budynek z prawej stoi do dziś i w nim mieści się Muzeum Fotografii

Wycinek mego życia: www.warlinski.com

Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków BUNKIER www.forum.bsmz.org
GrapHites no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bydgoszcz

Thread Tools

Posting Rules