[Polska] Modernizacje osiedli i budynków modernistycznych - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 19th, 2004, 07:51 PM   #1
gregry
Registered User

gregry's Avatar

Likes (Received): 96

Zaczynam odnajdować ukryte piękno w ubiegłowiecznych blokach...

Coraz częściej z entuzjazmem przyglądam się nowoodnowionym blokom PRLowskim. Niektóre nie przedstawiają sobą żadnej wartości architektonicznej, ale przeważająca część jest po prostu (tak, nie zawaham się użyć tego słowa) piękna!

Chciałbym się zapytać ekspertów - czy bloki są jednymi z przedstawicieli modernizmu?

Naprawdę, wiele z nich po odmalowaniu (i nałożeniu właściwych barw - dobrze uwydatniających nieliczne detale) jest bardzo atrakcyjna.

Nie wiem jak niektórzy z Was, ale ja zaczynam wchodzić w podobny stan, w jaki weszliśmy w czasach komuny wobec bloków. Tym razem dotyczy on nowego budownictwa mieszkaniowego. Wiele, (nie mówię, że wszystkie, tak jak i nie mówiłem o wszystkich starych blokach w odwrotnym sensie), z tych ostatnich wspomnianych jest po prostu przekombinowana. Daszki, pierdołki itd. Wszystko to, zamiast jakiegoś stylu, tworzy coś w rodzaju obwieszonej narzędziami stodoły.
Kontrast nowego z ładnie odnowionym starym blokiem po prostu razi (na korzyść starego bloku)

Poprzednio na tym forum byłem wielkim entuzjastą wszelkiego typu zdobnictwa / nie wiem co mi się porobiło, ale teraz wszedłem w zupełnie inną fazę (przejadło mi się?).

A co Wy o tym myślicie?

PS
zdaje się, że inne trendy budownictwa również miały swój schyłek, by po jakimś czasie być na nowo docenionymi (...Gotyk...)
Sponsored Links
Advertisement

Old November 19th, 2004, 08:07 PM   #2
Rafalisko
Techno culture

Rafalisko's Avatar

Likes (Received): 64

To zależy od kolorów. Jak niektóre pomalują na różowo lub na wściekły zielony to mi sie niedobrze robi.

PIŁA - MIASTO SEKSU I BIZNESU

Nafta Piła- To My jesteśmy dumą Wielkopolski !
Rafalisko no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2004, 08:15 PM   #3
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 903

mnie sie takie zdobnicze duperele nigdy nie podobaly
co do blokow to zalezy jeszcze co sie przez to okreslenie rozumie...( czy to tylko wielka plyta czy tez inne jeszcze)
ja zawsze lubilem modernizm prawda jest taka ze jednak malo ktory blok z wielkiej plyty ma w sobie po perostu cos pieknego a jednostka marsylska taki archetyp maszyny do mieszkania jednak ma zwlaszcza jak sie zwroci uwage na wykonanie i rozplanowanie
jesli idzie o renowacje blokow w Polsce to kiedy widze cos takiego to mi sie podnosi
sky's_the_limit no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 19th, 2004, 08:16 PM   #4
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Likes (Received): 50

Ja wiem Ty gregry piszesz zapewne o Nowej Hucie itp. , ale mnie tez ostatnio zaciekawiły remonty nie tylko w Warszawie i odnowione elewacje polskich bloków . Nowa ustawa i obowiązek uiszczania opłaty remontowej ma umożlwiac remonty i odnowę tychże bloków co się dzieje . Wiele starych osiedli np. Bródno nie przypomina juz tych szarych blokowisk z przed paru lat .
Ciekawostka jest , że ostatnio zauważalny jest - taki mały sentyment za czasami komuny i w necie pojawiała się strona o dawnym Służewcu Przemysłowym - obecnie biurowym bym powiedział .

http://www.sluzewiec.republika.pl/

parę fotek ze strony :

Last edited by cudak; November 19th, 2004 at 08:29 PM.
cudak no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2004, 08:24 PM   #5
gregry
Registered User

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by cudak
Ja wiem Ty gregry piszesz zapewne o Nowej Hucie itp.

Tym razem bardziej "itp". Przejeżdżałem dziś Meisnera-Młyńską (Olsza/Rakowice) i to właśnie tam tak sobie, bardziej zdecydowanie niż wcześniej, pomyślałem.
Old November 19th, 2004, 08:32 PM   #6
zakrzemarski
d. marian1989

zakrzemarski's Avatar

Likes (Received): 1484

Na moim osiedlu jest jeszcze szansa zobaczyć jak wyglądały płytowce, gdy były wmiare młode. Te na moim osiedlu wybudowano na przełomie lat 80/90, więc niektóre mają ledwo ponad 10 lat, to chyba jedne z najmłodszych w Polsce:

http://www.pbase.com/mojawawa/ursynw__kabaty&page=4

http://www.pbase.com/mojawawa/ursynw__kabaty&page=5

(chodzi mi rzecz jasna o część z szarymi blokami)

Mój stosunek jest do nich mieszany. Nie przepadam za płytowcami, bo one z regóły nie tworzą miasta, tylko sypialnie, ale jak teren wogół nich jest zadbany, to nawet mogą być... np tutaj są cały czas wymieniane chodniki, murki są malowane w dość ciekawy i estetyczny sposób (trudno opisać jak to wygląda, ale to takijakby zielony tartan), nowe place zabaw, które nie są zniszczone, mnóstwo ławeczek, drzew, boiska, w niedalekiej przyszłości jest planowane założenie monitoringu (!), a osiedle jest grodzone. Furtki jednak będą zamykane dopiero po 23. Moze coponiektórzy warszawiacy znają te osiedle z artykułu gazety stołecznej wyborczej, który niedawno się ukazał (chodzi o ogrodzenie), było o tym nawet w kurierze.

To chyba najładniejsze osiedle płytowców jakie znam... Przynajmniej w Warszawie
zakrzemarski no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2004, 08:42 PM   #7
Fredi
Registered User

Fredi's Avatar

Likes (Received): 6847

A kto ciebie Marian takiego dziwnego slowa nauczyl, "plytowce"?
Fredi no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2004, 09:16 PM   #8
zakrzemarski
d. marian1989

zakrzemarski's Avatar

a nie wiem, sam to wymyśliłem, bo pojęcie bloki jest zbyt ogólne, bo bloki buduje się i teraz i przed wojną się budowało i zaraz po, a płytowce jednoznacznie kojarzą się raczej z naszymi perełkami architektury i urbanistyki. Zresztą one istotnie są z wielkiej płyty
Old November 19th, 2004, 09:32 PM   #9
Fredi
Registered User

Fredi's Avatar

No to sie wypowiadasz nie na temat , bo watek jest o blokach a nie tylko o plytowcach (jak rozumiem ograniczasz to jakos w czasie i materialach).
Old November 19th, 2004, 09:42 PM   #10
zakrzemarski
d. marian1989

zakrzemarski's Avatar

Wypowiadam się nt płytowców, które należą do rodziny bloków Więc IMO wypowiadam się na temat. POprostu o innych rodzajach bloków nie pisałem, tylko chciałem poruszyć problem płytowców. Zresztą cudak powyżej takowe wkleił, więc do tego nawiązałem . I tyle .
Old November 19th, 2004, 09:46 PM   #11
Jakub
3D

Jakub's Avatar

Quote:
Originally Posted by Rafalisko
To zależy od kolorów. Jak niektóre pomalują na różowo lub na wściekły zielony to mi sie niedobrze robi.
Dokładnie! Mi sie tak robi jak na twoim avatrze, extra

Najbardziej m sie podobają bloki jak stoją przy nich rusztowania jakoś tak poprostu
Jakub no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2004, 10:34 PM   #12
rafael
- -

Likes (Received): 21

Niektóre bloczki są naprawdę fajne, niedawno będąc w Katowicach, z podziwem oglądałem Superjednostkę. Budowla ta jakoś od razu przynosi ma myśl książki Lema.
Bardzo fajny „zwykły” blok jest w Kołobrzegu po prawej stronie, gdy wjeżdża się od strony Koszalina. Jest wielki, majestatyczny i po prostu coś w sobie ma.

Zwłaszcza bardzo lubię też gigantyczne ośrodki wypoczynkowe z poprzedniego systemu. Kiedyś będąc na Litwie mieszkałem przez pewien czas w miejscowości Birstonas, gdzie tego typu budowli było całkiem sporo i razem tworzyły bardzo ciekawą strukturę.

Mieszkałem tutaj: Versme

Ostatnio byłem w Ustroniu, gdzie znajduje się wielki zespół uzdrowiskowy:

W części tych trójkątnych budynków znajdują się teraz całkiem luksusowe hotele.

Hotel Jaskółka ***, w którym mieszkałem:

HYDROprofil.pl - hydrolog / hydrotechnik
rafael no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2004, 10:41 PM   #13
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3589

Dodam jeszcze o innej oznace megalomanii... w Niemczech znajduje sie budynek dlugosci 5 km!!! Zbudowal go (raczej rozkazal) sam Adolf von Hitler Jest to osrodek wypoczynkowy dla 20 tys. ludziow Obecnie szuka inwetora bo popada w ruine...

w Bydzi rownierz (kolo mnie!) sa bloki bardzo bardzo mlode (plytowce jak Marian zwal) z tych samych lat
Old November 19th, 2004, 11:05 PM   #14
gregry
Registered User

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by sky's_the_limit
jesli idzie o renowacje blokow w Polsce to kiedy widze cos takiego to mi sie podnosi

No to jest akurat doskonały przykład na moje poprzednie zdanie "....nie przedstawiają żadnej....". Ten blok jest tak płaski, że jedynie kolorami można by na nim stworzyć detale
Old November 19th, 2004, 11:37 PM   #15
BTY
Registered User

Likes (Received): 2

gregry kojarzysz dwa takie wysokie bloki przy ul czarnowiejskiej tuz przy parku krakowskim? na dole jest wypozyczalnia kaset video, dzis kolo nich przechodzilem i pierwysz raz dostrzeglem ze sa niezle, duzo jest dobrych blokow zwlaszcza z lat 60 poczatka 70
w przypadku wielkiej plyty trudno zrobic z niej cos ciekawego , dlatego dobrych blokow z WP jest jak na lekarswo, ale znalzalbym pare przykladow
BTY no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2004, 12:02 AM   #16
gregry
Registered User

gregry's Avatar

Quote:
Originally Posted by BTY
gregry kojarzysz dwa takie wysokie bloki przy ul czarnowiejskiej tuz przy parku krakowskim? na dole jest wypozyczalnia kaset video, dzis kolo nich przechodzilem i pierwysz raz dostrzeglem ze sa niezle, duzo jest dobrych blokow zwlaszcza z lat 60 poczatka 70
w przypadku wielkiej plyty trudno zrobic z niej cos ciekawego , dlatego dobrych blokow z WP jest jak na lekarswo, ale znalzalbym pare przykladow
żałuję, ale rzadko bywam w tamtych okolicach (i niestety nie przypominam sobie) .

(niestety nie mam czym porobić zdjęć ) przeszukałem przed chwilą net i znalazłem tylko takie przykłady:

(akurat przypadkowo tak się składa, że są w temacie Twoich ostatnich zdań )

Przed termomodernizacją:

Po modernizacji:

Przed modernizacją:

Po:

Naprawdę fascynuje mnie estetyka (subtelna prostota) tych budowli

PS
przypuszczam, że niektórzy forumowicze rozpoznają te miejsca. Nie są to doskonałe przykłady, ale całkiem nie najgorsze.
Old November 20th, 2004, 12:18 AM   #17
Rafalisko
Techno culture

Rafalisko's Avatar

Likes (Received): 64

Quote:
Originally Posted by sky's_the_limit
Dzizus Krajst, wygląda jak przedszkole dla chińskich dzieci.

PIŁA - MIASTO SEKSU I BIZNESU

Nafta Piła- To My jesteśmy dumą Wielkopolski !

iherb.com liked this post
Rafalisko no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2004, 12:21 AM   #18
Luc84
Registered User

Luc84's Avatar

Likes (Received): 42

Quote:
Originally Posted by gregry
żałuję, ale rzadko bywam w tamtych okolicach (i niestety nie przypominam sobie) .

(niestety nie mam czym porobić zdjęć ) przeszukałem przed chwilą net i znalazłem tylko takie przykłady:

(akurat przypadkowo tak się składa, że są w temacie Twoich ostatnich zdań )

Przed termomodernizacją:

Po modernizacji:

W spółdzielni której bloki sa na tych fotkach pracuje mój ojciec
Old November 20th, 2004, 01:18 AM   #19
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 3595

niektóre bloczki są fajne, ale ja przede wszystkim patrzę na ich potencjał, co można z nimi zrobić. No i bloki z lat 50 wymiatają

ArgentynaUrugwaj2006.Japonia2011 English.HK-Singapur-Kambodża-Wietnam2012, Korea-Japonia2012.Korea-Japonia-Tajwan 2013.GruzjaArmenia2014.Japonia2014
Rosja-Sakha(Jakucja)2014

kaspric no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2004, 01:22 AM   #20
Fredi
Registered User

Fredi's Avatar

Duzo blokow to switna architektura, teraz tylko nalezy umiejetnie remontowac. Mozna wydobyc z budynku to co w nim jest interesujacego, jak tutaj:

ale zazwyczaj o prostu sie tynkuje i maluje:

pomijajac kwestie kolorow, tego ze bardzo czesto niszczy sie podzialy ktore tworza elewacje, to po kilku latach gdy tynk sie przybrudzi ten budynek bedzie wygladal gorzej niz przed remontem...
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bloki, commieblocks, malowanie, modernizm, prl, renowacja, socmodernizm

Thread Tools

Posting Rules