Pozostałości Polski na Białorusi - Page 303 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 20th, 2017, 12:15 PM   #6041
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Likes (Received): 1984

Quote:
Originally Posted by KaeS View Post
Białoruskie Łazienki sprzedane za 43 złote!
18 lipca 2017

Położony w pobliżu litewskiej granicy pałac w Żemłosławiu został „sprzedany” za symboliczną jednostkę bazową, która wynosi 23 ruble białoruskie (równowartość 43 złotych). Kim jest szczęśliwy nabywca? Wiadomo tylko, że jest to białoruska firma.

Dawna siedziba Umiastowskich w Żemłosławiu to neoklasycystyczny pałac wzorowany na Łazienkach Królewskich w Warszawie. Obecnie znajdujemy go w stanie opłakanym, a remont wymaga ogromnych pieniędzy. Miejscowe władze od dawna próbowały obiekt oddać w ręce inwestora, który przywróciłby mu dawny blask, i tchnął by w nie życie, ale na próżno. Gdy w 2015 roku udało się przyciągnąć biznesmena, ten wycofał się przed podpisaniem umowy. Wreszcie po dwóch latach zorganizowano kolejną aukcję, zabytek wystawiono za równowartość … 280 złotych, ale inwestorowi udało się cenę zbić do 43 złotych (23 rubli białoruskich).

Do nowego nabywcy majątku oprócz zrujnowanego pałacu tafią trzy budynki folwarczne i pozostałości parku, czyli siedem sztuk „starych nasadzeń”. Zgodnie z warunkami aukcji, ziemia będzie mu dzierżawiona przez najbliższe 50 lat. Inwestor będzie musiał w ciągu miesiąca podpisać wstępną umowę, opracować dokumentację projektową na przebudowę i przedstawić ją nie później niż w ciągu trzech lat.

Pałac w Żemłosławiu projektu Leonarda Marconiego zbudowała rodzina Umiastowskich. Budowa trwała od 1863 do 1885 roku.

W 1885 roku przy pałacu została zbudowana destylarnia. Pod koniec XIX wieku Władysław Umiastowski przekazał rodową posiadłość na potrzeby bazy naukowej Uniwersytetu Wileńskiego.

Podczas pierwszej wojny światowej Żemłosław został zajęty przez armię kajzera, Niemcy utworzyli tam sanatorium dla rannych żołnierzy i oficerów. W czasach sowieckich, w pałacu mieściły się kołchozowe biura, biblioteka, poczta i klub. Destylarnia została przekształcona w gorzelnię i przez kilka lat działała w ramach systemu sowieckiego. Wtedy też na skwerze przed paradnym wejściem – takim jak w Łazienkach, stanął szpetny pomnik robotnika rolnego w stylu socrealizmu. Od 2006 roku pałac stoi pusty, a wnętrza rozszabrowano.

Według ekspertów, remont białoruskiego „pałacu na wodzie” będzie kosztował w granicach 3 do 7 mln dolarów.

Kresy24.pl
Mariop70 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 20th, 2017, 02:03 PM   #6042
C-mere
au premier étage

C-mere's Avatar

Likes (Received): 1257

Quote:
Originally Posted by GROBIN View Post
od jakiś 2 miesięcy dodaję polskie nazwy do miejscowości na kresach (nawet do przysiółków czy wymarłych wsi) na Openstreetmap (aby potem je używać na aplikacji maps.me). Niestety jedna ze stron na których bazuję, czyli Przeglądarka skorowidzów, przestała działać prawidłowo (mapy się nie wyświetlają, tylko jakiś błąd) co znacznie ogranicza możliwości dalszej pracy.
Nie widzę na tej stronie z kim mam się się skontaktować aby o tym problemie powiadomić. Czy może ktoś z Was, drodzy forumowicze, ma jakiś dostęp do tych ludzi?
Znalazłem lepszy sposób wynajdywania polskich nazw na Białorusi niż ten, o którym pisałem powyżej. Otóż wchodząc na portal http://globus.tut.by/ można przełączyć na mapę generalną (po prawej), na której wyświetlają się poszczególne zabytki opisywane na stronie. Po wejściu w dany obiekt przy większości z nich podane są współrzędne, po kliknięciu na które otwierają się cztery mapy, w tym współczesna satelitarna (polecam zmianę z domyślnej Google na Bing) oraz polska WIG. Voila!
Mapy są dla terenów na zachód i północ od Mińska, ale to i tak bardzo dużo.

wonsbelfer, noclab, euro_exemplum liked this post
C-mere no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2017, 05:43 PM   #6043
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Dobre wiadomości z Białorusi, w Pohoście k. Dołhinowa zostaną ekshumowane szczątki żołnierzy KOP. W pewnym sensie przyczyniłem się do tego. Będąc w 2012 r. w Pohoście, przypadkiem spotkałem starszą mieszkankę wsi. Pokazała mi miejsce, gdzie stała strażnica Korpusu Ochrony Pogranicza. Powiedziała także, że w obronie strażnicy zginął dowódca plut. Komar i kilku jego żołnierzy są tam nadal pochowani w nieoznaczonym grobie (tzn. na polu).
Po powrocie nagłośniłem sprawę. Znajomy z Mińska wykonał tabliczkę upamiętniającą poległych żołnierzy. Przesłał ją do mojego znajomego z Nieświeża. W 2013 r. zawiozłem tabliczkę do Dołhinowa i przekazałem proboszczowi Alojzemu Szulikowi. Ksiądz po uzyskaniu pozwoleń, postawił koło strażnicy wysoki krzyż i zawiesił na nim tabliczkę. W ten sposób upamiętniliśmy bohaterskich żołnierzy KOP.
Po zakończeniu prac ekshumacyjnych, szczątki zostaną przeniesione do kwatery żołnierzy polskich w Dołhinowie.

Białoruś pozwoliła na badania IPN

Polscy naukowcy ekshumują jesienią żołnierzy KOP zabitych w walkach z czerwonoarmistami.

Instytut Pamięci Narodowej otrzymał zgodę władz białoruskich na przeprowadzenie poszukiwań na terenie tego kraju. Prace rozpoczną się 4 września, zostaną przeprowadzone w pobliżu strażnicy Korpusu Ochrony Pogranicza w miejscowości Pohost (rejon wilejski na północny zachód od Mińska).
– Będziemy poszukiwali szczątków kilkunastu żołnierzy. Jeżeli zostaną odnalezione, przeprowadzona zostanie ich ekshumacja – mówi nam dr Leon Popek, naczelnik Wydziału Kresowego IPN.

Szczątki zostaną przeniesione do kwatery polskich żołnierzy. Z relacji historyków wynika, że zginęli oni 17 września 1939 roku w czasie potyczki z Armią Czerwoną, która tego dnia zaatakowała Polskę. Nie ma jednak pewności, czy polegli w walce, czy np. zostali rozstrzelani po wzięciu do niewoli. To będzie wiadomo po zakończeniu oględzin szczątków. Zwłoki żołnierzy zostały pochowane przez miejscową ludność. Dzisiaj w tym miejscu jest pole.
Polskim naukowcom w czasie ekshumacji pomogą białoruscy żołnierze ze specjalnego batalionu. Prace powinny zostać zakończone do końca września.
Wyrażenie zgody władz białoruskich na przeprowadzenie tych prac określane jest przez naszych historyków i dyplomatów jako przełom. Od kilkunastu lat na terenie Białorusi nie prowadzono podobnych prac.
Warto jednak przypomnieć, że jeszcze rok temu białoruska prokuratura nie wyraziła zgody na przeprowadzenie badań na terenie przygranicznym, w okolicach jeziora Szlamy i wsi Kalety. Prokurator IPN z Białegostoku chciałby sprawdzić, czy znajdują się tam szczątki ofiar obławy augustowskiej. Do dzisiaj nie wiadomo bowiem, co stało się z zatrzymanymi latem 1945 roku przez Sowietów i polską bezpiekę w okolicach Suwałk ok. 600 żołnierzami podziemia niepodległościowego. Jedna z hipotez mówi, że mogą być pochowani w pasie przygranicznym.
Naukowcy IPN niedawno zakończyli prace poszukiwawcze na Ukrainie. Na zbiorową mogiłę natrafili w Jabłonce. W trzech jamach grobowych archeolodzy znaleźli szczątki dziewięciu legionistów poległych w 1915 roku. Do prac, których głównym organizatorem była Chorągiew Łódzka ZHP, zaprosiła ekspertów Instytutu ukraińska firma archeologiczna Wołyńskie Starożytności. Podczas pobytu polskich ekspertów na Ukrainie odnaleziono również cmentarz legionowy z 1916 roku w miejscowości Gaj (obecnie Kaszówka), gdzie znajduje się 25 mogił legionistów.
Wcześniej podobne prace zostały przeprowadzone na Litwie. Tam naukowcy IPN poszukiwali grobów żołnierzy AK. W miejscowości Michnokiemie ekshumowali szczątki kaprala Edwarda Buczka ps. Grzybek, który zginął 1 lipca 1944 roku w walce z oddziałem strzelców górskich Wehrmachtu. Kolejne odnalezione przez IPN szczątki należą prawdopodobnie do por. Wojciecha Stypuły „Bartka"; ekshumowano je na tzw. Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej. Porucznik Stypuła zginął 22 lipca 1944 roku nad rzeką Wisińczą w walce z Sowietami. W miejscowości Wersoczka odnaleziono też prawdopodobnie szczątki Stanisława Masiuka ps. Mróz, który zginął w ataku na posterunek NKWD w Ejszyszkach.
Prace na Litwie będą kontynuowane jesienią i w przyszłym roku.

źródło: http://www.rp.pl/Historia/308249869-...-IPN.html#ap-1

Quote:
Originally Posted by Mariop70 View Post
Pohost k. Dołhinowa - była granica polsko - sowiecka na mapie WIG z 1933 r.

Pohost k. Dołhinowa - była granica polsko - sowiecka, obecnie granica rejonów wilejskiego i łohojskiego.

BIAŁORUŚ POHOST BYŁA GRANICA POLSKO SOWIECKA 02 05 2012

Na końcu filmu jest błąd literowy, chodzi oczywiście o granicę rejonu wilejskiego, a nie wileńskiego!

Pohost k. Dołhinowa - rzeka Wilia

Pohost k. Dołhinowa - miejsce w którym znajdowała się strażnica graniczna Korpusu Ochrony Pogranicza, w pobliżu 17 września 1939 r. zginął dowódca strażnicy plut. Komar, pochowany został w tym miejscu, po wojnie stał krzyż, dzisiaj nie ma już śladu.

Pani Anna Wysocka, mieszkanka Pohostu, urodz. w 1939 r., mama jej opowiadała dokładnie o życiu w okresie międzywojennym, mówiła o przyjaźni mieszkańców z Korpusem Ochrony pogranicza i wiele innych ciekawych rzeczy...

BIAŁORUŚ POHOST WSPOMNIENIA ANNY WYSOCKIEJ 02 05 2012

Pohost k. Dołhinowa. Uroczyste poświęcenie krzyża i nabożeństwo żałobne odbyło się w niedzielę 26 października 2014 o godz. 14.30. Wzięli w nim udział mieszkańcy Pohostu i pobliskiego Dołhinowa. Krzyż stanął w miejscu dawnej strażnicy KOP, tam zginęli żołnierze. Obecnie nieoznakowana mogiła znajduje się ok. 100 m. od tego miejsca na polu kołchozowym.
02.05.2012 r. trafiłem do Pohostu, chciałem zobaczyć dawną granicę polsko - sowiecką, spotkałem tam mieszkankę wsi Annę Wysocką (ur. 1939). Opowiadała mi bardzo ciekawe rzeczy. Znała to wszystko z opowiadań matki, która miło wspominała tamte czasy m.in. dobre stosunki mieszkańców z Korpusem Ochrony Pogranicza. Podjechaliśmy w miejsce dawnej strażnicy, okazało się, że do dzisiaj w nieoznakowanym grobie spoczywają polscy żołnierze, którzy zginęli 17 września 1939 r. Z drugiej relacji opowiedzianej proboszczowi Dołhinowa przez mieszkankę wsi Stachy Władysławę Sawicką żyjącą w tamtym okresie we wsi Pohost wynika.
17 września 1939 r. jeszcze nocą, kiedy wszyscy spali, niewielki oddział sowiecki składający się z ok. 10 osób (jeden na rowerze) niespodziewanie zaatakował strażnicę KOP "Pohost". Zołnierze polscy zginęli tam gdzie spali. Plutonowy Komar spał w innym pomieszczeniu wraz ze swoją rodziną. Bronił się, uciekał i zginął od granata zabijając jednego sowieckiego żołnierza. Żona z dwójką dzieci uciekłi w pole ( jej nie gonili). Według jej relacji, kiedy sowieci odeszli. Ludzie przybiegli i zobaczyli polskich żołnierzy w jednym dużym pokoju, gdzie spali , ciala ich rozrzucone i pełno krwi, Komar zaś znajdował się na zewnątrz. Ludzie wykopali duży grób w pobliżu strażnicy i tam wszystkich pochowano. Najpierw jednak w dużej izbie tam gdzie zginęli, położono ich na wojskowych płaszczach i tak jednego po drugim na płaszczach składano do wspólnej mogiły. Po wojnie ludzie pamiętali i dbali o ten grób, tym bardziej, że w dawnej strażnicy zrobiono szkołę. Tak było do początku lat 50 - tych. Później wszystko uległo zniszczeniu. Po grobie nie ma śladu.
Dalsza część historii, już obecna była taka. Skontaktowałem się ze znajomym Dionizym Sałaszem, od razu zaoferował się, że zrobi tabliczkę upamietniającą tamte wydarzenia. Tak się stało, przesłał ją do Nieświeża do mojego znajomego. Ja zawiozłem ją 02.07.2013 do proboszcza Dołhinowa ojca OFM Alojzego Benona Szulika, w ten sposób zostali upamiętnieni żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza. Została jeszcze ekshumacja i godne złożenie szczątków np. na cmentarzu wojennym w Dołhinowie, ale to jeszcze daleka droga i najważniejsze kto uruchomi tę procedurę.
+ 17.09.1939
- plut. Komar - dowódca strażnicy granicznej KOP "Pohost"
-....... Kwiatkowski
- Sowa Tadeusz.
-....... Legier
-Piotr ........
(nazwiska żołnierzy pochodzą z informacji mieszkańców wsi Pohost)
Sponsored Links
Advertisement

Old August 28th, 2017, 03:06 PM   #6044
00lsen
Registered User

Likes (Received): 0

Cześć,

Mam problem z namierzeniem pewnej małej wioski na Białorusi, dawnych Kresach II RP.

Chodzi o Ostrów leżący nad rzeką Zelwianka (we wschodnich językach Ostrów oznacza wyspę i często nazywano tak nadrzeczne miejscowości)

Tutaj mapa z lat 30-tych na której zaznaczony jest Ostrów
http://imgur.com/EkbNyfE

A tutaj mapa współczesna, na której zaznaczyłem miejscowości z pierwszej mapy (ale Ostrowa nie jestem w stanie zlokalizować)
https://goo.gl/maps/EcXCS3F1DKG2

Może ktoś z Was będzie miał jakiś pomysł?
00lsen no está en línea   Reply With Quote
Old August 30th, 2017, 08:34 PM   #6045
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Quote:
Originally Posted by 00lsen View Post
Cześć,

Mam problem z namierzeniem pewnej małej wioski na Białorusi, dawnych Kresach II RP.

Chodzi o Ostrów leżący nad rzeką Zelwianka (we wschodnich językach Ostrów oznacza wyspę i często nazywano tak nadrzeczne miejscowości)

Tutaj mapa z lat 30-tych na której zaznaczony jest Ostrów
http://imgur.com/EkbNyfE

A tutaj mapa współczesna, na której zaznaczyłem miejscowości z pierwszej mapy (ale Ostrowa nie jestem w stanie zlokalizować)
https://goo.gl/maps/EcXCS3F1DKG2

Może ktoś z Was będzie miał jakiś pomysł?

Otwórz ten link:
http://orda.of.by/.map/?53.27047,24....11,e/13,wig/13

Wydaje się że przedwojenny Ostrów zmienił nazwę na Podbołocie.
Old September 6th, 2017, 11:24 AM   #6046
bartosz_berlinka
A1, A6-berlinka muszą być

bartosz_berlinka's Avatar

Likes (Received): 466

Po polsku wyspa zamiennie to przecież też ostrów. Tylko bardzo rzadko używane słowo (jak np. druh w znaczeniu przyjaciel), choć dość często w nazwach wysp właśnie.
Old September 13th, 2017, 11:05 PM   #6047
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Szczątki dowódcy strażnicy KOP "Pohost" plut. Stefana Komara i jego podwładnych odnalezione!

Informujemy, że pracownicy Wydziału Kresowego BPiI IPN, prowadzący wspólnie z żołnierzami specjalistycznego batalionu poszukiwawczego Sił Zbrojnych Republiki Białorusi prace poszukiwawcze mogiły żołnierzy KOP w Pohoście, w pobliżu dawnej strażnicy odnaleźli szczątki pięciu osób. Przy szczątkach natrafiono na fragmenty butów wojskowych, guziki z orzełkami, medaliki.
Przypominamy, że strażnica „Pohost” wchodziła w skład kompani granicznej KOP „Dołhinów” batalionu „Budsław” Pułku „Wilejka”. We wrześniu 1939 załoga strażnicy zginęła w walce. Żołnierze zostali pochowani we wspólnej mogile przy strażnicy. Jedynym znanym z nazwiska członkiem załogi jest dowódca strażnicy, plutonowy Stefan Komar.
Odnalezienie szczątków żołnierzy zbiegło się z 93 rocznicą powstania Korpusu Ochrony Pogranicza (12.09.1924 r.).
Składamy wielkie podziękowania dowództwu i żołnierzom specjalistycznego batalionu poszukiwawczego Sił Zbrojnych Republiki Białorusi za wspólnie przeprowadzone prace poszukiwawcze.
źródło: https://www.facebook.com/poszukiwani...DJL3Ak3gb5tmyQ

Dobre wiadomości z Białorusi, w Pohoście k. Dołhinowa zostaną ekshumowane szczątki żołnierzy KOP. W pewnym sensie przyczyniłem się do tego. Będąc w 2012 r. w Pohoście, przypadkiem spotkałem starszą mieszkankę wsi. Pokazała mi miejsce, gdzie stała strażnica Korpusu Ochrony Pogranicza. Powiedziała także, że w obronie strażnicy zginął dowódca plut. Komar i kilku jego żołnierzy są tam nadal pochowani w nieoznaczonym grobie (tzn. na polu).
Po powrocie nagłośniłem sprawę. Znajomy z Mińska wykonał tabliczkę upamiętniającą poległych żołnierzy. Przesłał ją do mojego znajomego z Nieświeża. W 2013 r. zawiozłem tabliczkę do Dołhinowa i przekazałem proboszczowi Alojzemu Szulikowi. Ksiądz po uzyskaniu pozwoleń, postawił koło strażnicy wysoki krzyż i zawiesił na nim tabliczkę. W ten sposób upamiętniliśmy bohaterskich żołnierzy KOP.
Po zakończeniu prac ekshumacyjnych, szczątki zostaną przeniesione do kwatery żołnierzy polskich w Dołhinowie.

Białoruś pozwoliła na badania IPN

Polscy naukowcy ekshumują jesienią żołnierzy KOP zabitych w walkach z czerwonoarmistami.

Instytut Pamięci Narodowej otrzymał zgodę władz białoruskich na przeprowadzenie poszukiwań na terenie tego kraju. Prace rozpoczną się 4 września, zostaną przeprowadzone w pobliżu strażnicy Korpusu Ochrony Pogranicza w miejscowości Pohost (rejon wilejski na północny zachód od Mińska).
– Będziemy poszukiwali szczątków kilkunastu żołnierzy. Jeżeli zostaną odnalezione, przeprowadzona zostanie ich ekshumacja – mówi nam dr Leon Popek, naczelnik Wydziału Kresowego IPN.

Szczątki zostaną przeniesione do kwatery polskich żołnierzy. Z relacji historyków wynika, że zginęli oni 17 września 1939 roku w czasie potyczki z Armią Czerwoną, która tego dnia zaatakowała Polskę. Nie ma jednak pewności, czy polegli w walce, czy np. zostali rozstrzelani po wzięciu do niewoli. To będzie wiadomo po zakończeniu oględzin szczątków. Zwłoki żołnierzy zostały pochowane przez miejscową ludność. Dzisiaj w tym miejscu jest pole.
Polskim naukowcom w czasie ekshumacji pomogą białoruscy żołnierze ze specjalnego batalionu. Prace powinny zostać zakończone do końca września.
Wyrażenie zgody władz białoruskich na przeprowadzenie tych prac określane jest przez naszych historyków i dyplomatów jako przełom. Od kilkunastu lat na terenie Białorusi nie prowadzono podobnych prac.
Warto jednak przypomnieć, że jeszcze rok temu białoruska prokuratura nie wyraziła zgody na przeprowadzenie badań na terenie przygranicznym, w okolicach jeziora Szlamy i wsi Kalety. Prokurator IPN z Białegostoku chciałby sprawdzić, czy znajdują się tam szczątki ofiar obławy augustowskiej. Do dzisiaj nie wiadomo bowiem, co stało się z zatrzymanymi latem 1945 roku przez Sowietów i polską bezpiekę w okolicach Suwałk ok. 600 żołnierzami podziemia niepodległościowego. Jedna z hipotez mówi, że mogą być pochowani w pasie przygranicznym.
Naukowcy IPN niedawno zakończyli prace poszukiwawcze na Ukrainie. Na zbiorową mogiłę natrafili w Jabłonce. W trzech jamach grobowych archeolodzy znaleźli szczątki dziewięciu legionistów poległych w 1915 roku. Do prac, których głównym organizatorem była Chorągiew Łódzka ZHP, zaprosiła ekspertów Instytutu ukraińska firma archeologiczna Wołyńskie Starożytności. Podczas pobytu polskich ekspertów na Ukrainie odnaleziono również cmentarz legionowy z 1916 roku w miejscowości Gaj (obecnie Kaszówka), gdzie znajduje się 25 mogił legionistów.
Wcześniej podobne prace zostały przeprowadzone na Litwie. Tam naukowcy IPN poszukiwali grobów żołnierzy AK. W miejscowości Michnokiemie ekshumowali szczątki kaprala Edwarda Buczka ps. Grzybek, który zginął 1 lipca 1944 roku w walce z oddziałem strzelców górskich Wehrmachtu. Kolejne odnalezione przez IPN szczątki należą prawdopodobnie do por. Wojciecha Stypuły „Bartka"; ekshumowano je na tzw. Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej. Porucznik Stypuła zginął 22 lipca 1944 roku nad rzeką Wisińczą w walce z Sowietami. W miejscowości Wersoczka odnaleziono też prawdopodobnie szczątki Stanisława Masiuka ps. Mróz, który zginął w ataku na posterunek NKWD w Ejszyszkach.
Prace na Litwie będą kontynuowane jesienią i w przyszłym roku.

źródło: http://www.rp.pl/Historia/308249869-...-IPN.html#ap-1

Quote:
Originally Posted by Mariop70 View Post
Pohost k. Dołhinowa - była granica polsko - sowiecka na mapie WIG z 1933 r.

Pohost k. Dołhinowa - była granica polsko - sowiecka, obecnie granica rejonów wilejskiego i łohojskiego.

BIAŁORUŚ POHOST BYŁA GRANICA POLSKO SOWIECKA 02 05 2012

Na końcu filmu jest błąd literowy, chodzi oczywiście o granicę rejonu wilejskiego, a nie wileńskiego!

Pohost k. Dołhinowa - rzeka Wilia

Pohost k. Dołhinowa - miejsce w którym znajdowała się strażnica graniczna Korpusu Ochrony Pogranicza, w pobliżu 17 września 1939 r. zginął dowódca strażnicy plut. Komar, pochowany został w tym miejscu, po wojnie stał krzyż, dzisiaj nie ma już śladu.

Pani Anna Wysocka, mieszkanka Pohostu, urodz. w 1939 r., mama jej opowiadała dokładnie o życiu w okresie międzywojennym, mówiła o przyjaźni mieszkańców z Korpusem Ochrony pogranicza i wiele innych ciekawych rzeczy...

BIAŁORUŚ POHOST WSPOMNIENIA ANNY WYSOCKIEJ 02 05 2012

Pohost k. Dołhinowa. Uroczyste poświęcenie krzyża i nabożeństwo żałobne odbyło się w niedzielę 26 października 2014 o godz. 14.30. Wzięli w nim udział mieszkańcy Pohostu i pobliskiego Dołhinowa. Krzyż stanął w miejscu dawnej strażnicy KOP, tam zginęli żołnierze. Obecnie nieoznakowana mogiła znajduje się ok. 100 m. od tego miejsca na polu kołchozowym.
02.05.2012 r. trafiłem do Pohostu, chciałem zobaczyć dawną granicę polsko - sowiecką, spotkałem tam mieszkankę wsi Annę Wysocką (ur. 1939). Opowiadała mi bardzo ciekawe rzeczy. Znała to wszystko z opowiadań matki, która miło wspominała tamte czasy m.in. dobre stosunki mieszkańców z Korpusem Ochrony Pogranicza. Podjechaliśmy w miejsce dawnej strażnicy, okazało się, że do dzisiaj w nieoznakowanym grobie spoczywają polscy żołnierze, którzy zginęli 17 września 1939 r. Z drugiej relacji opowiedzianej proboszczowi Dołhinowa przez mieszkankę wsi Stachy Władysławę Sawicką żyjącą w tamtym okresie we wsi Pohost wynika.
17 września 1939 r. jeszcze nocą, kiedy wszyscy spali, niewielki oddział sowiecki składający się z ok. 10 osób (jeden na rowerze) niespodziewanie zaatakował strażnicę KOP "Pohost". Zołnierze polscy zginęli tam gdzie spali. Plutonowy Komar spał w innym pomieszczeniu wraz ze swoją rodziną. Bronił się, uciekał i zginął od granata zabijając jednego sowieckiego żołnierza. Żona z dwójką dzieci uciekłi w pole ( jej nie gonili). Według jej relacji, kiedy sowieci odeszli. Ludzie przybiegli i zobaczyli polskich żołnierzy w jednym dużym pokoju, gdzie spali , ciala ich rozrzucone i pełno krwi, Komar zaś znajdował się na zewnątrz. Ludzie wykopali duży grób w pobliżu strażnicy i tam wszystkich pochowano. Najpierw jednak w dużej izbie tam gdzie zginęli, położono ich na wojskowych płaszczach i tak jednego po drugim na płaszczach składano do wspólnej mogiły. Po wojnie ludzie pamiętali i dbali o ten grób, tym bardziej, że w dawnej strażnicy zrobiono szkołę. Tak było do początku lat 50 - tych. Później wszystko uległo zniszczeniu. Po grobie nie ma śladu.
Dalsza część historii, już obecna była taka. Skontaktowałem się ze znajomym Dionizym Sałaszem, od razu zaoferował się, że zrobi tabliczkę upamietniającą tamte wydarzenia. Tak się stało, przesłał ją do Nieświeża do mojego znajomego. Ja zawiozłem ją 02.07.2013 do proboszcza Dołhinowa ojca OFM Alojzego Benona Szulika, w ten sposób zostali upamiętnieni żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza. Została jeszcze ekshumacja i godne złożenie szczątków np. na cmentarzu wojennym w Dołhinowie, ale to jeszcze daleka droga i najważniejsze kto uruchomi tę procedurę.
+ 17.09.1939
- plut. Komar - dowódca strażnicy granicznej KOP "Pohost"
-....... Kwiatkowski
- Sowa Tadeusz.
-....... Legier
-Piotr ........
(nazwiska żołnierzy pochodzą z informacji mieszkańców wsi Pohost)
Old September 28th, 2017, 10:13 AM   #6048
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Dołhinów. Uroczysty pochówek niedawno odnalezionych szczątków żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza ze strażnicy ,,Pohost".

źródło: https://www.facebook.com/ZPRPnaBialo...mkcV5CfwE9Cy7M

źródło: https://www.facebook.com/poszukiwaniaipn/
Old September 28th, 2017, 12:10 PM   #6049
C-mere
au premier étage

C-mere's Avatar

Likes (Received): 1257

Czy udało się ustalić nazwiska pochowanych żołnierzy?
Old September 28th, 2017, 05:37 PM   #6050
bartosz_berlinka
A1, A6-berlinka muszą być

bartosz_berlinka's Avatar

Likes (Received): 466

Wygląda to niezwykle okazale. Parę takich uroczystości widziałem (na filmikach Kuriera Galicyjskiego) na Ukrainie. Jakoś nawet na Litwie nie bardzo kojarzę udziału kompani reprezentacyjnej, raczej żołnierzy bez pasów.
Old September 28th, 2017, 07:04 PM   #6051
noclab
Registered User

Likes (Received): 2376

Obecnie na Ukrainie nie ma co liczyć ani na takie pogrzeby, ani nawet na poszukiwania szczątków. Są na nas mocno obrażeni za likwidowanie pomników UPA i za to, że nam się nie podoba, że oni upamiętniają Banderę.

Mariop70 liked this post
noclab no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2017, 10:43 AM   #6052
wonsbelfer
In the brig

Likes (Received): 493

Quote:
Originally Posted by noclab View Post

Obecnie na Ukrainie nie ma co liczyć ani na takie pogrzeby, ani nawet na poszukiwania szczątków. Są na nas mocno obrażeni za likwidowanie pomników UPA i za to, że nam się nie podoba, że oni upamiętniają Banderę.
Mało powiedziane. Rezuny łeb podnoszą całkowicie oficjalnie i bez cienia zahamowań. Do mnie do Lwowa przyjechali kilkanaście tygodni temu znajomi. W kawiarni "Wiedeńskiej" przy Wałach Hetmańskich od sąsiedniego stolika podeszło do nas dziecię na oko czteroletnie i powiada tak: "Wy Lachy, a my was rezaty budemo". Ja tam bywam często, bo jeżdżę do siebie, dla mnie takie teksty to nie nowina, ale znajomków nieco to zmroziło. A zjawisko się nasila. Będzie nieciekawie. Między innymi dlatego życzę tym rezunom wszystkiego najgorszego.
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2017, 11:07 PM   #6053
Laorescu7
Registered User

Likes (Received): 7

Laorescu7

ufonut, Krzychu70, Mariop70, C-mere, Pstrykacz liked this post

Last edited by Laorescu7; October 5th, 2017 at 12:05 PM. Reason: .
Laorescu7 no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2017, 11:34 PM   #6054
Laorescu7
Registered User

Laorescu7

ufonut liked this post

Last edited by Laorescu7; October 5th, 2017 at 12:04 PM. Reason: .
Old September 29th, 2017, 11:44 PM   #6055
Laorescu7
Registered User

Laorescu7

ufonut liked this post

Last edited by Laorescu7; October 5th, 2017 at 12:05 PM. Reason: .
Old October 2nd, 2017, 06:23 PM   #6056
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Dołhinów - Kościół Św. Stanisława

Dołhinów - Kapliczka przydrożna.

Dołhinów - Cmentarz żołnierzy poległych podczas I wojny Światowej i wojny 1920 r.

48 NIEZNANYCH ŻOŁN. W.P. 1920

BIAŁORUŚ DOŁHINÓW CMENTARZ WOJENNY 1915 1920 02 05 2012

Last edited by Mariop70; November 4th, 2017 at 12:51 PM.
Old October 3rd, 2017, 12:26 AM   #6057
Ajwon
Registered User

Szanowny Panie Laorescu7!
Jakim prawem publikuje Pan zdjęcia, ktĂłre nie są Pana własnością, i do ktĂłrych nie ma Pan żadnych praw???!!!
Są pewne zasady tego forum i jest coś takiego jak ustawa o Prawie autorskim i prawach pokrewnych, z ktĂłrymi trzeba się zapoznać, zanim się coś "naruszy".
Proszę natychmiast usunąć wszystkie zdjęcia plut. S. Komara, ktĂłre bezprawnie Pan tu zamieścił, w przeciwnym razie będę zmuszona podjąć odpowiednie kroki prawne.
Ponadto, zabraniam Panu rozpowszechniać te zdjęcia w jakikolwiek sposĂłb naruszający prawa moje i mojej rodziny.
Wnuczka Stefana Komara
Ajwon no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2017, 12:22 PM   #6058
Laorescu7
Registered User

Szanowna Pani Ajwon,
ubolewam nad obrotem sytuacji. Pochopne działanie i odwrotny od zamierzonego skutek.
L7
Old October 5th, 2017, 06:29 PM   #6059
Ajwon
Registered User

Szanowny Panie Laorescu7,
też ubolewam. Tym bardziej, że nie usunął Pan zdjęć z hostingu/strony internetowej, na ktĂłry prowadziły zamieszczone w Pana 'poście', a usunięte przez administratora, linki.
Proszę bezzwłocznie usunąć zdjęcia z ww. hostingu oraz wszelkich innych miejsc, stron www, serwerĂłw itp. publicznych.
Zamiast ubolewania przydałoby się odpowiednie 'magiczne słowo'.
Ajwon
Ajwon no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2017, 09:55 PM   #6060
Laorescu7
Registered User

Szanowna Pani Ajwon,
jeszcze raz Panią przepraszam za zaistniałą sytuację i chcę jasno napisać, że osobiście ponoszę za nią odpowiedzialność.
W sprawie usunięcia fotografii skontaktowałem się z administratorem hostingu i czekam na informacje z ich strony o działaniach. Nie mam wpływu na przyspieszenie lub opóźnienie tego procesu. W żadnym innym miejscu nie było publikacji; tu dowiedziałem się o sprawie i tu są osoby zainteresowane.
Mam nadzieję, że te słowa i wyjaśnienia Panią usatysfakcjonują.
L7

Last edited by Laorescu7; October 5th, 2017 at 09:59 PM. Reason: ,
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
belarus, białoruś, kresy

Thread Tools

Posting Rules