[Gdańsk Śródmieście] Targ Rybny i Zamczysko - Page 34 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 34 votes, 5.00 average.
Old May 31st, 2009, 09:51 PM   #661
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

Likes (Received): 2903

że niby co jest chłamem budowlanym? te budynki przy grodzkiej? wyglądają na obiekty XVIII-wieczne przebudowane lub odbudowane około poł. XIX w. jak znajdę czas to jutro wrzucę dużo fotek.
Advertisement

Old June 1st, 2009, 06:45 AM   #662
M_77
Registered User

M_77's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by pafcio86 View Post
Dzisiaj przechodziłem się Grodzką i uważam że zanaczony budenek jest do wyburzenia ponieważ to zwykły chłam budowlany nie związany z charakterem miejsca..
ale żeś pier.olnął
M_77 no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2009, 09:11 AM   #663
pafcio86
Registered User

Likes (Received): 2

ten jeden budynek zaznaczony na mapce pomiedzy degustatornia a kebabem... idzicie zobaczycie jak on pasuje do reszty..
pafcio86 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 1st, 2009, 11:12 AM   #664
mckfmn
Prokrastynator

mckfmn's Avatar

Likes (Received): 21

Quote:
Originally Posted by M_77 View Post
super! a co to za beczka? z piwem?
Być może, to był browar. Nie byłem tam pierwszym gościem, beczki od dawna stały puste
mckfmn no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2009, 06:09 PM   #665
Asinus
Asinorum..&-((*GDAŃSK!**#

Asinus's Avatar

Location: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Pomorze, Rzeczpospolita Europejska
Likes (Received): 22932

ten biały budynek na grodzkiej mimo, ze nie jest to nic specjalnego to jednak raczej nadaje się do rewitalizacji, zwłaszcza że jest pod ochroną konserwatorską. skoro cała pierzeja jest oryginalna to dobrze by ten stan utrzymać zwłaszcza, że to nie jest jakaś kompletna ruina.

inna sprawa z tym spichlerzem (?) na rycerskiej/czopowej, który nie jest chroniony ale jest o wiele bardziej okazały niż to na grodzkiej. ale tam dużym utrudnieniem jest to, że ten obiekt nie ma prawie wcale okien, co jest raczej przeszkodą dla powstania hotelu.
Old June 1st, 2009, 09:20 PM   #666
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

wracamy do tematu

jak zrozumiałem, nowe informacje niestety nie dotyczą terenu samego browaru, tylko sąsiedniego kwartału ale tak, czy owak warto przypomnieć.

powyższe byłoby zatem bardziej w kontekscie - zrujnowany obiekt przemysłowy vis a vis. (prawdopodobnie też wchodził w skład kompleksu) - narożnik rycerskiej i czopowej

znów kompleks browarniczy, w lepszym świetle:

wnętrze kwartału czopowa-rycerska:

i widok od rycerskiej (dawniej byłą to taka wąska uliczka)

kamienica browarników na rycerskiej 10

portal

detale (podchmieleni czeladnicy browarni):

ciekawy przykład XIX w. adaptacji XVIII w. spichrza:

zamazane godło spichrza, poniżej "punkt sprzedaży chleba"

jedna z ciekawszych w gdańsku hybryd architektonicznych - kamienica i spichlerz pod jednym dachem

Dalsze zabudowania browarne

od ul. Dylinki zachował się osobliwy łuk - zapewne pozostałość po napędzie wodnym. jak wiadomo kanał Raduni miał przed wojną dziesiątki odnóg przechodzących również pod budynkami. w czasach krzyżackich doprowadzono je do wszystkich kuźni, młynów, kaszarni, foluszy, blechów itp. na terenie Starego Miasta.

wnętrze kwartału - po prawej widoczna Nowa Słodownia (od tyłu)

a tu już widok z czopowej w stronę grodzkiej. po lewej kamienica, która nie wiedzieć czemu nie podoba się pafciowi, po prawej kamienica, która jakoby zawalała się z powodu prac ziemnych przy tzw. krzywym hotelu.

widziany od podwórza budynek na rogu rycerskiej i czopowej (ten "nie nadający się na hotel", bez okien od frontu)

i perspektywa ul. czopowej z Nową Słodownią. auto po prawej - również mocno zabytkowe.

zbliżenie

i detal - godło spichrza (w tym wypadku - słodowni)

Raz jeszcze browar od podwórza:

i oficyna Rycerskiej 10 od strony ul. Czopowej

oraz ponownie "dom bez okien" na tejże ulicy

ul. sukiennicza. po lewej - "sypiąca się" kamienica, na horyzoncie Hilton

90 stopni w lewo - jedyna zachowana kamienica na Dylinkach, w tle dawny browar.

zbliżenie na wykop na czopowej. widoczna zabudowa grodzkiej z "białą" kamienicą. napis na samochodzie też znaczący...

zachowany fragment sukienniczej ze słynnymi lodami miś. z budynkiem po lewej niezbyt elegancko obszedł się okres kryzysu w materiałach budowlanych. okna zapewne "załatwiono" z budowy jakiegoś osiedla.

po prawej za to znakomicie zachowany budynek przemysłowy z poł. XVIII w. myślę, że niewiele zmienił się od przed wojny. doszło tylko parę warstw farby. w barze polecam mocno czosnkowe ćevapćići. znakomicie balansują treść żołądka po dużym spożyciu piwa 2 domy dalej.

grodzka.... (michel!)

"biała kamienica" pafcia. właściwie to dwa budynki, a historycznie pewnie nawet 4, scalone w XIX w. ten po lewej ma jeszcze dość klasycystyczne okna. stawiałbym na schyłkową fazę gdańskiego okresu ponapoleońskiej biedy, który to zaczął się przecierać dopiero gdzieś po 1871... wielkie okna - jeszcze w starej przed-pruskiej, hanzeatyckiej tradycji.

wielkie okna - jeszcze w starej przed-pruskiej, hanzeatyckiej tradycji.

potem już raczej robiono mniejsze... a te poniżej są chyba międzywojenne. za to część z bramą - moim zdaniem poł. XVIII w. może nawet początek. piętro pewnie było pierwotnie w szachulcu. może zresztą nadal jest...

spichrz pod jeleniem - gdyby nie powstanie Degustatorni (nie bez błędów i konfliktu z konserwą) pewnie nie najlepiej by dziś wyglądał.

dalsze zabudowania na grodzkiej:

tę czerwoną XVIII w. kamienicę obłożono około 2000 roku styropianem. skandal ale przynajmniej wizualnie nie wyszło tragicznie.

prace chyba stanęły. zdjęcie zrobione koło 1 po południu i na terenie kręcił się tylko dozorca

grodzka ze wschodu na zachód

pokrzyżacka baszta, zaadaptowana na empirową kamienicę. cisza...

tutaj cisza już od paru sezonów... (apartamenty nad kubickim)

za to ten fragment wygląda jakby stał tu już od lat. bałem się, że gorzej się wkomponuje, zwłaszcza, że z jednej strony mamy wyrwę w postaci parterowej restauracji.

i dalsze pozytywy - nareszcie zmiana profilu usług na targu rybnym. kiedyś były tu chyba jakieś artykuły hydrauliczne czy coś w ten deseń

a tu chyba szykują restaurant...

no i deser

jak powiedział Stanisław Michel na piątkowej sesji "Gdańsk, miasto w przebudowie" = najbrzydsze kamienice jakie wybudowano w Gdańsku po wojnie. (w przeciwieństwie do najpiękniejszych - hotelu Radisson na Powroźniczej). no comments... co na to pafcio?
Old June 1st, 2009, 09:33 PM   #667
M_77
Registered User

M_77's Avatar

No stary naprawdę genialna fotorelacja! jak z przewodnikiem po mieście szok, wstyd przyznać ale nie zwiedzałem tamtej okolicy;/ oglądałem ją zawsze z daleka (poza Grodzką). Dla mnie te stare przemysłowe budynki są o wiele ciekawsze niż ul. Długa .... czeladnicy browarni mnie rozwalili Jaka szkoda, że miasto przepadło w 45 roku. mielibyśmy setki takich detali i perłę nad perłami (za razem kłopot z utrzymaniem tego wszystkiego).

Old June 1st, 2009, 10:06 PM   #668
krzysztoff
Registered User

Likes (Received): 44

tutaj zachował się duch dawnego Gdańska, o ile lepiej odczuwa się go niż przy zrekonstruowanym Głównym Mieście, wszędzie indziej gdzie też występuje ten specyficzny klimat są największe zaniedbania : Plac Wałowy, Orunia, Dolne Miasto ... co nam proponuje powstały 3 lata temu Referat Rewitalizacji, otóż po tych latach dyskusji przy fajeczce proponuje wprowadzenie psychologów, którzy przygotowaliby odpowiedni grunt w społeczeństwie a potem inwestycje ...aż ręce opadają jak się słucha tej nieudolnej ekipy , we Wrocławiu rocznie remontuje się dziesiątki kamienic komunalnych, a w Gdańsku ile ? 5,7 ?nie więcej, a gdzie wykorzystanie funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego z 8.1.2 z Lokalnych, , mniejmy nadzieję, że stare mury tych domów przetrwają do lepszych czasów i ta różnorodność architektoniczna zostanie kiedyś należny jej szacunek i ....zastrzyk pieniędzy
krzysztoff no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2009, 10:29 PM   #669
Macieks
Freie Stadt Danzig

Macieks's Avatar

Likes (Received): 83

Quote:
Originally Posted by toRRone View Post
a tu chyba szykują restaurant...
Tak dokładnie, będzie tam resteuracja Włoska
Old June 1st, 2009, 10:36 PM   #670
PiesHektor
tylko zwycięstwo!

PiesHektor's Avatar

toRRone - zastanawiałem się już wielokrotnie i stąd moje pytanie: czy Twoja wiedza, pozwalająca Ci z taką perspektywą patrzeć na miasto, nie jest dla Ciebie przekleństwem?
Jak radzisz sobie w sytuacjach jak powyżej przez Ciebie zasygnalizowana? Mam na myśli teoretyczny scenariusz: idziesz na piwo do Degustatorni i nagle - jep!pierdut! patrzysz, a jedna z ciekawszych kamienic na Grodzkiej doczekała się 12cm styropianu... Mnie trafia szlag średnio raz dziennie na widok jakiegoś cuda w Gdańsku. Ciebie musi trafiać co 10 minut. Nie jest tak?
PiesHektor no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2009, 10:39 PM   #671
mckfmn
Prokrastynator

mckfmn's Avatar

Quote:
jak zrozumiałem, nowe informacje niestety nie dotyczą terenu samego browaru, tylko sąsiedniego kwartału ale tak, czy owak warto przypomnieć.
Chyba w jednym ze swoich felietonów dr Januszajtis pisał, że budynki po obu stronach Czopowej stanowiły jeden kompleks browarny. Potwierdzałby to fakt, że jest tam tunel biegnący z jednej części w kierunku drugiej, prawie na pewno wychodzący poza granice kwartału, pod ul. Czopową, niestety urwany.

Zamurowany łuk magazynu na rogu Rycerskiej i Dylinek: ciekawa hipoteza z zasilaniem wodnym. Zdjęcia z beczkami pochodzą właśnie z piwnicy znajdującej się za tą ścianą. Nie widziałem tam żadnych śladów wodnego napędu. Ale też nie przyszło mi do głowy ich szukać A może to tylko wejście do magazynów? Nie wiem jak te wielkie beczki znalazły się tam na dole - obecnie nie ma chyba żadnego otworu na tyle dużego, żeby je wytoczyć.
Old June 1st, 2009, 10:40 PM   #672
Asinus
Asinorum..&-((*GDAŃSK!**#

Asinus's Avatar

Location: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Pomorze, Rzeczpospolita Europejska
Likes (Received): 22932

imponująca relacja, dzięki!

Quote:
prace chyba stanęły. zdjęcie zrobione koło 1 po południu i na terenie kręcił się tylko dozorca
dziś byłem tam koło 11 i praca wrzała

na deser dam nałożone współczesne zdjęcie na plan bushego z 1866 roku, dla zorientowania się jakie przemiany urbanistyczne zaszły w tym rejonie.

(pewne przekłamania wynikają z źle sklejonych zdjęć na ptk.pl)

Last edited by Asinus; June 1st, 2009 at 10:58 PM.
Asinus no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2009, 10:41 PM   #673
broker
Registered User

Likes (Received): 2495

no to się nazywa wyczerpująca fotorelacja
wielkie dzięki toRRone.

wiele razy krążyłem po tym małym fragmencie miasta, który ma swój klimat, duszę i jeszcze tylko potrzebuje życia. to oczywiście wymaga inwestycji, aż przykro było patrzeć jak mijały lata i nic się nie działo.
broker no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2009, 11:37 PM   #674
noRTH1212
BANNED

noRTH1212's Avatar

Likes (Received): 2133

Faktycznie ale to wiemy. Gdyby tak odnowić te okolice to murowany sukces turystyczny.

A tak niewiele trzeba:
Złota ulica w Pradze jeden z hitów turystycznych.
Marzy mi się aby naszą Grodzką czy Wapienniczą chodził taki tłum turystów.
noRTH1212 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2009, 12:52 AM   #675
mckfmn
Prokrastynator

mckfmn's Avatar

Quote:
Originally Posted by broker View Post
wiele razy krążyłem po tym małym fragmencie miasta, który ma swój klimat, duszę i jeszcze tylko potrzebuje życia. to oczywiście wymaga inwestycji, aż przykro było patrzeć jak mijały lata i nic się nie działo.
"Wypłynięcie" tematu Zamczyska spowodowało że zajrzałem w zakamarki dysku i znalałem kawałek mapy datowanej na 1995 z naniesionym planowanym układem drogowym okolicy... Gdybyś widział tę piekną 4-pasmową jezdnię w miejscu kamienic przy Grodzkiej, zakończoną rondem nad Kanałem Raduni, z zatoczką parkingową od Czopowej... aż miło patrzeć jak mijały lata i nic się nie działo
Old June 2nd, 2009, 07:58 AM   #676
krzysztof_wolf
Kaszëbë

krzysztof_wolf's Avatar

Likes (Received): 570

toRRone, dzięki za wyczerpującą fotorelację!

Bardzo lubię ten kawałek Gdańska. Czuć tu jakąś zakonserwowaną przeszłość, a nawet magię tego miejsca. Myślę, że za parę lat możemy tu mieć coś w stylu krakowskiego Kazimierza, bo ten kwartał to potencjalna bomba turystyczna. Hilton, mam nadzieję, wpłynie bardzo ożywczo na okolice i wymusi częściowe choć zmiany, które będą się nastawiały na turystów właśnie tam nocujących.
Old June 2nd, 2009, 09:35 AM   #677
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Likes (Received): 8360

Złota Ulica w Pradze jest tylko i wyłącznie tak popularna bo znajduje się w samym sercu Hradczan. Jakby była gdzieś poniżej wzgórza albo po stronie starego miasta w Pradze to już takim Hitem by nie była. Nie mamy najmniejszych szans by zrobić z tej uliczki taką atrakcję turystyczną.

O gustach się nie dyskutuje
i potem ten kraj wygląda jak wygląda.
Dziki REX está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 2nd, 2009, 10:28 AM   #678
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

nie podoba mi się pewna rzecz w waszym myśleniu: dlaczego niby atrakcyjne rejony miałyby mieć rację bytu tylko jako towar turystyczny? one powinny przede wszystkim istnieć dla nas - mieszkańców. dawać nam radość na co dzień, a nie tylko "photo-opportunity" na urlopie. to jest NASZE MIASTO. ŻYJMY W NIM! mieszkajmy, prowadźmy interesy, spotykajmy się, imprezujmy, zapraszajmy gości (turystów), by zobaczyli jak żyjemy.

a potem nakładem Taschena wyjdą Gdańsk Interiors albo Icons: Gdańsk Style albo Hedonist guide to Gdańsk Cafe's.....
taaaaaaaaaaa.............
Old June 2nd, 2009, 11:12 AM   #679
utumno
In Utumno Veritas

utumno's Avatar

Likes (Received): 952

No coz - wiem jaka reakcje wywolaja takie opinie jakie za chwile zaserwuje, ale - szczerze?

Moim zdaniem: syf i malaria, bida-budyneczki ani nie komponujace sie ze soba, ani nie bedace przykladami nawet sredniej architektury; myslenie ze na czyms takim, czy na tych paru ceglach ktore zostaly z zamku zrobimy tutaj turystyczne kokosy zajezdza wg mnie gdanska megalomania. W Bytowie czy Czluchowie (bez obrazy) tez maja podobne atrakcje.
utumno no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2009, 12:02 PM   #680
M_77
Registered User

M_77's Avatar

tak. bida budyneczki z okresu upadku Gdańska bo taki też był i jest w dalszym ciągu niestety. Gdańsk to nie tylko Droga Królewska (ach jakie to było potężne miasto). Poza tym jest to zachowany relikt zabudowy portowo przemysłowej XVIII/XIX wieku i to czyni ten fragment miasta cennym. Poza tym mi się podoba ten klimat a Tobie nie i nie ma co upodobań komentować. Pewnie wolisz piwo na Długim Targu, ja wybieram Degustatornię i jej okolice.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śródmieście gdańska, główne miasto, gdańsk, pomorskie, pomorze, trójmiasto

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules