Projects & Construction - Page 58 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > North–West Region > Cluj Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 12th, 2014, 07:47 PM   #1141
TatalLor
Registered User

Likes (Received): 137

Quote:
Originally Posted by status View Post
Ce parc a facut Iullius? Au amenajat o mica parte din malurile lacului Gheorgheni, cu o alee pe langa, dar in rest inconjurat de cladiri, eu chiar nu vad nici un parc amenajat acolo, eventual malul lacului, pe partea mallului, ca partea opusa este vai de capul ei, asta se numeste teapa, ce au facut ei acolo...

Sa stii ca eu am venit in fiecare duminica din aceasta vara in acel parc, tocmai din capatul Manasturului. Pentru ca merita.
TatalLor no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 13th, 2014, 02:37 PM   #1142
nicolaem
Registered User

Likes (Received): 866

Quote:
Originally Posted by TatalLor View Post
Sa stii ca eu am venit in fiecare duminica din aceasta vara in acel parc, tocmai din capatul Manasturului. Pentru ca merita.
asta spune mult despre dezastrul / lipsa spatiilor verzi din oras.
daca cineva parcurge tot orasul pentru un petec lung de 100m de gazon e trist.

pe de alta parte stiti bine ca acea mica investitie in gazon a fost negocierea pentru a primii autorizatia de constructie pt 2 cladiri de birouri de 10 etaje pe spatiul unei foste parcari. una e deja gata si privita individual arata bine ( UBC )
din pacate zona e distrusa, permitandu-se constructia in partea de est a lacului a altor 2 blocuri imense pe foste lacuri. nu inteleg cum s-au retrocedat acele terenuri foste lacuri / mlastini. si mai departe cum s-au aprobat acele blocuri inghesuite. pacat, unii inca mai visam la "parcul de est" , un parc prevazut in zona de vreo 30 de ani
Old September 15th, 2014, 08:33 AM   #1143
utopium
Registered User

Likes (Received): 653

Quote:
Originally Posted by nicolaem View Post
asta spune mult despre dezastrul / lipsa spatiilor verzi din oras.
daca cineva parcurge tot orasul pentru un petec lung de 100m de gazon e trist.

pe de alta parte stiti bine ca acea mica investitie in gazon a fost negocierea pentru a primii autorizatia de constructie pt 2 cladiri de birouri de 10 etaje pe spatiul unei foste parcari.
Din Manastur pana in Marasti sunt destule variante de spatii verzi ... treci pe langa Parcul Mare, Rozelor, Babes, ai Fagetul acolo aproape, Gradina Botanica, parcul USAMV, chiar si parcul Etnografic e mai aproape, etc. Eu zic ca e o optiune personala mai mult in cazul lui, poate ii place atmosfera din acel parc. De fapt parcurile/zonele verzi principale sunt mai aproape de Manastur decat de Marasti/Gheorgheni.

Cat despre cladiri, pana la urma s-a facut o singura cladire si din ce inteleg nu va exista o a doua cladire acolo. Gheorgheniul are nevoie de amenajarea acelui parc de la capatul lui 3 care deja e in proiect ... in rest visele cu parcuri de zeci-sute de hectare sunt doar atat ... vise.
utopium no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 15th, 2014, 01:47 PM   #1144
nicolaem
Registered User

oricum ai calcula, Clujul sta f prost la suprafata verde si parcuri raportat la mia de locuitori.
A 2a cladire exista in proiectul initial, exact langa UBC. daca nu e inca ridicata, e altceva. poate din cauza ca a aparut si The office si e f greu sa mai gaseasca chiriasi.

In alta ordine de idei , aici :
https://maps.google.ro/maps?q=46.775...num=1&t=h&z=17
pe alea dintre cele 2 lacuri, pe un spatiu candva verde sunt in lucru 2 proiecte imobiliare mari ( blocuri locuinte peste 100 ap fiecare), de o parte si cealalta a aleii. Nu stiu care e regimul de inaltime in zona dar e destul de clar ca e plin de case acolo. din nou bloc de 10 etaje langa ele.

Iar aici :
https://maps.google.ro/maps?q=46.775...num=1&t=h&z=17

se construieste un cartier rezidential pentru personalul armatei, pe un teren al primariei care a fost cedat ( negocieri la nivel inalt ) ministerului apararii. Pe acel teren era prevazut tot parc in PUGurile mai vechi ale orasului.

Acel parc de la capatul lui 3 de care tu vorbesti e defapt minciuna politica. in zona actualului Cartodrom se va construi o cladire cu bazin de inot si teren de tenis / sala sport. nici vorba de parc. Din contra, e vb de constructii pe actualul spatiu verde existent dar neintretinut.

PS - s-au terminat reparatiiile la podul Horea !!!
nicolaem no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2014, 04:38 PM   #1145
utopium
Registered User

Quote:
Acel parc de la capatul lui 3 de care tu vorbesti e defapt minciuna politica. in zona actualului Cartodrom se va construi o cladire cu bazin de inot si teren de tenis / sala sport. nici vorba de parc.
Nu stiu de unde ai tu informatia cu bazinul de inot, aia e foarte veche si s-a renuntat de multa vreme la acel bazin care se vroia de polo (din cate stiu eu). Acolo se face un parc sportiv si probabil vor fi si unele constructii, dar in mare va fi parc (cum si parcul Babes are terenuri sportive, dar e si parc). Eu unul prefer un parc sportiv amenajat unui spatiu verde lasat in paragina, de fapt prefer un parc sportiv si unui parc de agrement, desi nu ma omor eu cu sportul, insa ar fi bine sa se faca un parc sportiv frumos. Chiar m-as bucura sa se faca un bazin (tinand cont ca cel de la mall e exagerat de scump iar cele UBB/UT sunt departe pentru cei din Marasti/Gheorgheni), dar ma indoiesc.

Cat despre mp de spatiu verde/locuitor, Clujul sta aparent bine pentru ca o parte din Faget si Hoia sunt intravilane. De la capatul lui 3 in 10 minute esti in padure in Faget daca vrei neaparat mult spatiu verde salbatic (sau poti sa mergi prin Borhanci in padure).

Locul unde se fac cele doua blocuri nu avea vreo valenta de spatiu verde de multa vreme ... era o zona jalnica din toate punctele de vedere. Blocurile alea probabil vor "ridica" zona.
Old September 16th, 2014, 01:25 PM   #1146
nicolaem
Registered User

faptul ca padurile din jurul orasului sunt intravilane asta nu ma incalzeste cu nimic. din contra, e un subterfigiu/minciuna pentru a iesi bine in statistici.

referitor la ce se va contrui la Cartodrom cred ca nimeni nu stie
vezi :
http://ziuadecj.realitatea.net/admin...i--105948.html

acolo sunt enumerate mult prea multe cladiri si planuri pentru a parea ceva serios. Daca nu era doar campanie electorala ar fi zis simplu parc, se cosea iarba, se plantau cativa copaci / se toaletau altii, se puneau 20 de banci si amenaja 5 alei. costuri minime. asa e doar un proiect fantasmagoric si fara finantare de care o sa mai auzi si in 2016.

ca sa vezi cat pret pune primaria pe spatiile verzi, putem observa cum arata malurile Somesului. asta in conditiile in care s-au cheltuit 100000 euro pentru SF Somes navigabil.

in fine.... s-a mai vorbit de aceste lucruri pe aici, sa nu mai rascolim
Old September 16th, 2014, 03:55 PM   #1147
radante
Registered User

radante's Avatar

Likes (Received): 4655

Clujul nu va avea niciodata noi parcuri mai mari de 1000 m2 realizate de autoritati si nu in colaborare cu dezvoltatorii imobiliari. Terenul e prea scump in Cluj ca sa-l folosesti la spatii verzi. Oricum daca ne uitam la noile filmulete de pe youtube, cu Clujul filmat de sus din drone, putem observa ca e un oras relativ verde.
radante no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2014, 06:46 PM   #1148
spaceinvader
BANNED

Likes (Received): 201

Quote:
Originally Posted by radante View Post
Clujul nu va avea niciodata noi parcuri mai mari de 1000 m2 realizate de autoritati si nu in colaborare cu dezvoltatorii imobiliari. Terenul e prea scump in Cluj ca sa-l folosesti la spatii verzi.
Atunci sa ingramadim cotete unul langa altul ca e terenul scump.

Se rezolva toata treaba cu o lege si nici macar atata. Da' la ce?
spaceinvader no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2014, 07:53 PM   #1149
radante
Registered User

radante's Avatar

E trendul de dezvoltare a oraselor occidentale medii si mari. N-am nicio indoiala ca si Clujul se va dezvolta la fel, dublandu-si densitatea. Pana la urma va fi nevoie de parcuri pe acoperisuri.
Old September 16th, 2014, 10:13 PM   #1150
cricric
Registered User

cricric's Avatar

Likes (Received): 3428

Quote:
E trendul de dezvoltare a oraselor occidentale medii si mari. N-am nicio indoiala ca si Clujul se va dezvolta la fel, dublandu-si densitatea. Pana la urma va fi nevoie de parcuri pe acoperisuri.
E da, mai exista si trendul de a se dezvolta mai risipit. Sunt multe zone care pot si dezvoltate doar in scop ezidential cu destul loc pentru parcuri. Nu trebuie sa se inghesuie toti in buricul orasului.
cricric no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2014, 09:08 AM   #1151
spaceinvader
BANNED

Likes (Received): 201

Quote:
Ei na. Orasele occidentale au planuri urbanistice trase cu liniarul unde intotdeauna exista loc si de spatii verzi, obligatoriu. Ce se intampla la noi e Bangladesh din absolut toate punctele de vedere. Cred ca am vazut vreo 3 exemple in toata tara de cartiere construite cu cap dupa 89. In Cluj, nici unul.

status, Klausenburg liked this post
spaceinvader no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2014, 10:26 AM   #1152
nicolaem
Registered User

in teorie asa e, terenul e scump si nu ne permitem.
practic primaria si consiliu jud pierd si cedeaza teren in favoarea unor privati, fara un beneficiu direct pentru oras.
dadeam exemplu
- cartierul de case al armatei- teren cedat de primarie in spate la iulius
-cartier blocuri al armatei - teren cedat de primarie langa piata IRA
-teren borhanci - parteneriat cu un dezvoltator imobiliar (cartier locuinte)- proiect blocat de aproape 10 ani
-cartierul tineretului - teren posibil sa fie pierdut in favoarea lui paskani ( care din cartier de locuinte si parc ar pute deveni proiect privat de energie solara
-proiect Lomb ratat
-deal hoia - eterne certuri intre CJ si primarie pentru a stabili proprietarul terenului.

nu vreau sa judec in parte utiliatatea sau oportunitatea fiecarui proiect, pot doar sa constat ca toate aceste terenuri sunt blocate in diferite litigii de vreo 10 ani de zile.

iar aberatii imobiliare de tip bloucri de 10 etaje fara parcari destule intre case sunt destule in cluj, nu mai e necesar sa enumar.

pe de alta parte investitorii e normal sa isi maximizeze profiturile inghesuind cladiri in oras, atata timp cat nici un proiect de drum de acces in zona periferica nu a fost realizat ( ex: strada buna ziua cu 4 benzi continuata prin cartier europa - campului - manastur cu un drum de legatura)

Klausenburg liked this post
Old September 17th, 2014, 01:31 PM   #1153
utopium
Registered User

Quote:
referitor la ce se va contrui la Cartodrom cred ca nimeni nu stie
vezi :
http://ziuadecj.realitatea.net/admin...i--105948.html

acolo sunt enumerate mult prea multe cladiri si planuri pentru a parea ceva serios.
Eu nu vad nici o cladire enumerata acolo ... e vorba de terenuri de sport in aer liber. Nici n-ai cum sa faci sali pentru toate sporturile alea cu 1-2 milioane de euro (cu greu faci o sala mica de sport in banii aia). Si nici nu mi se pare deloc fantasmagorica suma de 1-2 milioane de euro, e un mizilic. Ar fi bine sa fie asa ieftin ... exista in alte locuri detalii si alte cifre:

"Valoarea totală a devizului general estimativ este de 22.085.850,92, din care partea de Construcţii şi Montaj 15.650.025,04 lei (fără TVA).

Suprafaţa construită la sol va fi de 2.055 mp:

- Circulaţii total (carosabile, parcaje, alei şi platforme betonate): 13.485,50 mp
- Sport şi agrement - total: (terenuri sportive, piste alergare + ciclism + role, fitness, locuri de joacă): 13.383,50 mp
- Suprafaţă verzi total (gazon, pădure): 64.735,50 mp
- Suprafaţă teren (total): 93.659,50 mp
- Finanţarea investiţiei se face din fonduri de la bugetul local şi din alte surse constituite potrivit legii
- Durata de realizare a investiţiei: 6 luni."

http://www.stiridecluj.ro/politic/la...construi-exact
Deci pe 70% din teren ar fi spatiu verde, in rest terenuri de sport, alei, parcari.
Old September 17th, 2014, 01:37 PM   #1154
utopium
Registered User

Quote:
Clujul nu va avea niciodata noi parcuri mai mari de 1000 m2 realizate de autoritati si nu in colaborare cu dezvoltatorii imobiliari.
S-au facut mai multe parcuri noi publice de peste 1000 mp in Cluj in anii recenti. Parcul "Iuliu Prodan" are 31.000 mp de exemplu.
Old September 17th, 2014, 01:51 PM   #1155
radante
Registered User

radante's Avatar

S-au facut, dar nu se vor mai face. Cel putin nu in urmatorul deceniu. Eventual se vor converti niste paduri la rang de parc, dar insuficient.

Avem nevoie de o regandire extrema a spatiului urban. Nu trebuie sa ne ferim de demolari. Orice cladire neconforma cu PUG-ul in vigoare sa poata fi demolata, indiferent de data la care s-a construit, utilizand principiul utilitatii publice in ceea ce priveste exproprierea (asta doar daca este legala cladirea respectiva). Evident, ar fi un program pe termen lung, undeva la 15-20 de ani, dar dupa finalizarea acestuia Clujul va fi cu adevarat un oras european. Cred ca asa mi-as incepe mandatul, cu un asemenea program, daca as ajunge vreodata primar
Old September 17th, 2014, 02:49 PM   #1156
utopium
Registered User

Eu zic ca se va face si parcul sportiv Gheorgheni ...

Oricum problema e ca nici macar zonele verzi existente nu sunt administrate cum trebuie (avem multe exemple si private/cu plata gen Gradina Botanica care sunt administrate prost). Trebuie reabilitata Cetatuia, facut parcul sportiv Gheorgheni, lamurite treburile cu parcul Feroviarilor sau parcul de langa Expo Transilvania, gasita o modalitate de popularizare a Parcului Etnografic, sa "exploatam" civilizat Fagetul, etc ... adica inca nu e cazul sa discutam de parcuri noi, ci macar sa punem la punct spatiile verzi existente.

Sigur ca ar fi bine ca macar o parte din zona lacurilor din Gheorgheni sa fie amenajata ca spatiu verde (pe langa parcul sportiv), eu am zis cum as face: as lasa sa se faca si cladiri de birouri/retail cu conditia ca cel care concesioneaza terenul sa se ocupe si de parc, la fel cum s-a facut cu parcul Iulius. Asa primaria isi ia de pe cap intretinerea acelor parcuri si face si bani din concesiune, fara sa instraineze terenul. Pe 10 hectare pot lasa sa se construiasca 4 cladiri si fiecare proprietar sa administreze 2.5 hectare de parc. Un privat gandeste altfel treburile, de exemplu la Iulius au adus copaci mari si i-au plantat, primaria cand face parcuri planteaza puieti carora le ia 25 de ani sa creasca cat de cat (cat va dura pana va fi un pic de umbra in parcul Tulcea/dintre lacuri?).

Momentan suntem la etapa in care nu suntem in stare sa curatam lacul Gheorgheni pentru ca nu stim al cui e.

Last edited by utopium; September 17th, 2014 at 02:55 PM.
Old September 18th, 2014, 04:07 PM   #1157
nicolaem
Registered User

mai bine sa speri decat sa crezi

e vb de o investitie de 22 milioane RON de la buget !
de unde banii astia? cand de ani de zile stam cu principalele artere de circulatie rupte. abia acum se fac cateva, majoritatea din fonduri europene.

https://www.facebook.com/media/set/?...9458775&type=1

pagina oficiala "Speram ca pana in toamna sa demaram faza de executie a proiectului, iar in 2014 sa il putem da in folosinta astfel ca pentru 2015, cand Clujul este Capitala Europeana de Tineret, sa putem oferi o noua baza sportiva clujenilor."

nu uita si micul conflict cu cartodromul. deoarece planul initial era ca acea baza sa fie contruita "peste actualul cartodrom" si au fost ceva reactii negative la posibila disparitie a acestuia.

oricum zona arata jalnic. o amenajare urgenta e necesara acolo. si nu fantezii de 20 de milioane de RON. ar putea incepe cu ceva decent. momentan e plin de praf, gropi si gunoaie.
Reasfaltarea alei de acces si a poligonului, eliminarea surselor de praf si noroi, amenajarea unor alei... costurile ar fi minime.

Last edited by nicolaem; September 18th, 2014 at 10:38 PM.
Old September 18th, 2014, 08:12 PM   #1158
utopium
Registered User

Vezi ca ai trecut de la 5 milioane de euro la 20 de milioane de euro Cred ca si 5 milioane de euro e cam mult, se pot face multe acolo cu bani mai putini.
Old September 18th, 2014, 10:37 PM   #1159
nicolaem
Registered User

din graba. ms de atentionare

corect se pot face mai multe cu bani mai putini.
tocmai asta vreau si eu sa zic. primaria vine cu proiecte magalomane pe care nu le poate finanta. e tipic pentru administratia de pe la noi
in fine sa nu lungim prea mult subiectul asta. sincer imi doresc PUGul ala adoptat cat mai repede chiar daca deja e mult prea tarziu si ce s-a stricat in oras nu se mai poate repara
Old September 23rd, 2014, 05:44 AM   #1160
Luc 77
Registered User

Likes (Received): 2654

http://ziuadecj.realitatea.net/econo...o--130793.html

radante, Alexandru. liked this post
Luc 77 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags