[LK 4] Grodzisk Mazowiecki - Zawiercie (Centralna Magistrala Kolejowa)[ KDP > osobny wątek] - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 23rd, 2008, 11:13 AM   #1
lMl
2012

lMl's Avatar

[LK 4] Grodzisk Mazowiecki - Zawiercie (Centralna Magistrala Kolejowa)[ KDP > osobny wątek]

Zakładam wątek o aktualnie najszybszej linii kolejowej w PL, dumie PKP i polskiego kolejnictwa, bo jeszcze się takiego nie doczekała.

Na początek informacja o planach modernizacyjnych linii (info z lutego):

Za dwa lata 200 km/h na CMK?

Kolejowi planiści mają pomysł, jak skrócić podróż do Krakowa i Katowic. A nawet mają ich cztery, W przyszłym roku wybiorą najlepszy.
Kiedy szybkie koleje pojawią się w Polsce? Najprędzej na linii do Krakowa i Katowic. Już dzisiaj po Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), która zaczyna się w Grodzisku Mazowieckim, kończąc bieg w Zawierciu, można teoretycznie jeździć z prędkością 200 km/h i więcej. Tyle że CMK nie posiada odpowiedniego elektronicznego systemu sterowania i najszybsze pociągi PKP Intercity wyciągają co najwyżej 160 km/h (inna sprawa, że lokomotywy, które mogą wyciągnąć więcej, przewoźnik dopiero zamawia).

CMK na cztery sposoby

PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniają, że już za dwa lata po magistrali będzie można jeździć 200 km na godzinę. - Kończymy przygotowania do testów systemu sterowania ETCS, które powinny zacząć się w 2010 r. - mówi Krzysztof Celiński, prezes PKP PLK.

Przyspieszenie na CMK to ledwie wstęp do poważnych zmian w rozkładzie jazdy na linii Warszawa - Kraków, Warszawa - Katowice. PLK mają pomysł jak radykalnie skrócić podróż na tych trasach. A nawet cztery pomysły.

CMK nie jest długa, liczy 224 km. Jeśli pociąg jedzie do Krakowa, musi hamować już po 170 km, na rozjeździe w Psarach. Dalej wiodą już zwykłe tory, które na odcinku z Kozłowa do Krakowa pozwalają na jazdę z prędkością 100-110 km/h. W połączeniu do Katowic pociąg zwalnia w Zawierciu, bo dojeżdża w aglomerację śląską. Na miejsce dojeżdża po dwóch i pół godzinie jazdy. Podróż z Warszawy do Krakowa trwa 2 godziny i 45 minut.

Tu w prawo, tam w lewo

PKP PLK doszły do wniosku, że aby przyspieszyć przejazd ze stolicy do obydwu miast trzeba położyć nowe tory, bo niektórych już istniejących nie można przystosować do wyższych prędkości niż 110 km/h. Czasem nowy tor warto zbudować, żeby skrócić nadmiernie wydłużone linie, które często wytyczali jeszcze zaborcy. - Rozpatrujemy cztery różne scenariusze przedłużenia CMK lub wyznaczenia zupełnie nowych linii - mówi Krzysztof Celiński. Pierwszy zakłada skrócenie odległości z Warszawy do Krakowa, wytyczając szybką linię z Włoszczowy (albo z Góry Włodowskiej) prosto na południe. Drugi też przewiduje położenie nowego toru, ale znacznie krótszego. - Linię z Psar do Kozłowa można zmodernizować do prędkości 200 km/h, dalej, do Krakowa, trzeba by zbudować zupełnie nową - wyjaśnia szef PKP PLK.

A co z Katowicami? Według trzeciego scenariusza, CMK należy przedłużyć do Trzebini, skąd w lewo szedłby rozjazd do Krakowa, a w prawo do Katowic. Pomysł nie jest nowy. Już w przeszłości analizą dla PKP na ten temat robił Kolprojekt. - Plusem tego rozwiązania jest wyprowadzenie linii kolejowej na tereny, na których nie ma szkód górniczych, co ułatwi nam pracę - tłumaczy Krzysztof Celiński.

W czwartym scenariuszu tory weszłyby do aglomeracji śląskiej od północy, biegnąc z Zawiercia w kierunku Pyrzowic, potem wzdłuż autostrady A1 i dalej do Gliwic. - Wszystkie projekty traktujemy równorzędnie. Najlepsze rozwiązanie wybierzemy w przyszłym roku. Prace budowlane powinny zacząć się w 2012 r. - mówi Krzysztof Celiński.

===
pb.pl

i dzisiejsza informacja o podpisaniu kontraktu:

PKP PLK wybrały ofertę Trakcji Polskiej

PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały ofertę spółki Trakcja Polska w przetargu na modernizację sieci trakcyjnej na szlaku Grodzisk Mazowiecki-Korytów.

Cena oferty złożonej przez Trakcję Polską wynosi 8.967.933 zł netto.

Przedmiotem prac jest kompleksowa modernizacja sieci trakcyjnej polegająca na demontażu istniejącej sieci trakcyjnej wraz z konstrukcjami wsporczymi i budowa nowej sieci trakcyjnej dostosowanej do prędkości do 250 km/h.

Jeżeli wybór oferty złożonej przez Trakcję Polską nie zostanie podważony, zostanie podpisany kontrakt o czym spółka poinformuje w odrębnym raporcie.

==
pb.pl

Ostatni zakup lokomotyw przez PKP jest chyba również związany z tą linią?

EDIT:

info o modernizacji trakcji (niewielka cena kontraktu) dotyczy bardzo krótkiego odcinka (a tak fajnie się zapowiadało), mapa:

Last edited by lMl; July 23rd, 2008 at 11:22 AM.
lMl no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 26th, 2008, 01:24 AM   #2
Poler
Bitte ein Bit

Poler's Avatar

Likes (Received): 91

Ja prowadziłem EP09 do Krakowa z prędkością 180km/h więc spokojnie da się bez specjalnych przeróbek. Oczywiście nie na całym odcinku, za Tunelem są już spore zawijasy więc jest ograniczenie ze względu na komfort pasażerów żeby nie latali po fotelach.

Last edited by Poler; July 26th, 2008 at 01:29 AM.
Poler no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2008, 09:05 AM   #3
schlesiener
:P

schlesiener's Avatar

Likes (Received): 53

konstrukcyjna to 160 km/h...
schlesiener no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 26th, 2008, 06:50 PM   #4
paszczakoss
Registered User

Likes (Received): 9

Quote:
Originally Posted by Poler View Post
Ja prowadziłem EP09 do Krakowa z prędkością 180km/h więc spokojnie da się bez specjalnych przeróbek. Oczywiście nie na całym odcinku, za Tunelem są już spore zawijasy więc jest ograniczenie ze względu na komfort pasażerów żeby nie latali po fotelach.
Mówisz o tym symulatorze, który kiedyś pokazywałeś?
paszczakoss no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2008, 09:32 PM   #5
Dzarkos
Registered User

Dzarkos's Avatar

Likes (Received): 207

Czy jest nadal koncepcja przedłużenia CMK do Zebrzydowice czy już legło to w gruzach??
Dzarkos no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2008, 01:13 AM   #6
fotel_prl
Registered User

fotel_prl's Avatar

Likes (Received): 387

bratnia Czechoslowacja zdaje sie upadla wiec masz odpowiedz
fotel_prl no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2008, 05:03 PM   #7
ebveyrona

ebveyrona's Avatar

Likes (Received): 1869

Quote:
Originally Posted by paszczakoss View Post
Sorry za OT, ale co to za symulator?
ebveyrona no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2008, 07:24 PM   #8
Nexus
✰✰✰✰✰

Nexus's Avatar

Likes (Received): 819

Quote:
Originally Posted by ebveyrona View Post
Sorry za OT, ale co to za symulator?
http://www.ai.com.pl/pl/produkty/ep09_sym.html
Old July 27th, 2008, 11:12 PM   #9
Poler
Bitte ein Bit

Poler's Avatar

Quote:
Ty kurde paszczakoss to masz pamięć chłopie! Szacunek. No jasne, że symulatorem za 4 duże bańki sobie pojeździłem ponad 180 km/h. Prawdziwą EP09 też jechałem ale już nieco wolniej. Wrzucę to chyba jeszcze raz na Youtube'a bo warto to zobaczyć.
Old July 28th, 2008, 09:12 AM   #10
WSW
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by schlesiener View Post
konstrukcyjna to 160 km/h...
Vk 160, ale na testach goły lok pojechał ponad 200.
Ponoć czasem zdarza się na CMK, że pociągi jadą 180, kiedy maszyniści chcą nadrobić opóźnienie. Jedyną barierą przed osiąganiem takiej prędkości są przepisy.
Old July 28th, 2008, 02:04 PM   #11
paszczakoss
Registered User

Likes (Received): 9

Quote:
Ty kurde paszczakoss to masz pamięć chłopie! Szacunek. No jasne, że symulatorem za 4 duże bańki sobie pojeździłem ponad 180 km/h. Prawdziwą EP09 też jechałem ale już nieco wolniej. Wrzucę to chyba jeszcze raz na Youtube'a bo warto to zobaczyć.
Heh, ja to mam juz taka "pamiec do rzeczy nieprzydatnych praktycznie", a poza tym interesuja mnie wszelkiego rodzaju symulatory i temu podobne.
Jak mozesz to wrzucaj, chetnie sobie jeszcze raz obejrze, ale nie tylko ja zapewne

Quote:
Vk 160, ale na testach goły lok pojechał ponad 200.
Ponoć czasem zdarza się na CMK, że pociągi jadą 180, kiedy maszyniści chcą nadrobić opóźnienie. Jedyną barierą przed osiąganiem takiej prędkości są przepisy.
Tez o tym slyszalem. Taka ep09 jest w stanie wyciagnac wiecej niz 160, ale wiaze sie to z wiekszym zuzyciem jednostki napedowej, czy obreczy kol, juz dobrze nie pamietam, ale cos w tym stylu...
paszczakoss no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2008, 03:05 PM   #12
SFK
Registered User

SFK's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Heh, ja to mam juz taka "pamiec do rzeczy nieprzydatnych praktycznie", a poza tym interesuja mnie wszelkiego rodzaju symulatory i temu podobne.
Jak mozesz to wrzucaj, chetnie sobie jeszcze raz obejrze, ale nie tylko ja zapewne

Tez o tym slyszalem. Taka ep09 jest w stanie wyciagnac wiecej niz 160, ale wiaze sie to z wiekszym zuzyciem jednostki napedowej, czy obreczy kol, juz dobrze nie pamietam, ale cos w tym stylu...
Ostatnio z nudów bawiąc się GPSem na CMK udało mi się zmierzyć prędkość poruszania się pociągu wynoszącą 165 km/h, pociąg prowadziłą EP09. Nie wiem tylko na ile taki pomiar jest dokładny.
SFK no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2008, 11:08 PM   #13
Poler
Bitte ein Bit

Poler's Avatar

Quote:
Originally Posted by SFK View Post
Ostatnio z nudów bawiąc się GPSem na CMK udało mi się zmierzyć prędkość poruszania się pociągu wynoszącą 165 km/h, pociąg prowadziłą EP09. Nie wiem tylko na ile taki pomiar jest dokładny.
Dość dokładny. Też się czasami bawię tą zabawką ale głównie w samolocie żeby określić położenie.
Old July 28th, 2008, 11:15 PM   #14
totalski
Jestem z miasta

totalski's Avatar

Likes (Received): 47

Quote:
Originally Posted by SFK View Post
Prędościomierze w lokomotywach są wyskalowane na średnie zużycie obręczy, wiec jeżeli lokomotywa ma obręcze kół niezużyte, o dużej średnicy, to taki wynik jest jak najbardziej możliwy bez przekraczania przez mechanika maksymalnej dozwolonej prędkości.

Last edited by totalski; August 13th, 2008 at 01:06 PM. Reason: literówki
totalski no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2008, 09:03 PM   #15
bruno amsterdamski
Registered User

Likes (Received): 149

Czy ktos wie co teraz sie dziej na linii do WWA-Kraków/Katowice. Gdzie sa remonty i czego dotycza oraz gdzie i jakie sa planowane nowe prace?
bruno amsterdamski no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2008, 01:00 AM   #16
Poler
Bitte ein Bit

Poler's Avatar

Obiecany filmik, wrzucę też następne niebawem.

Last edited by Poler; September 23rd, 2008 at 01:19 AM.
Old October 8th, 2008, 06:11 PM   #17
mickey100
Registered User

Likes (Received): 65

trudno cos mi w to uwierzyc
Quote:
Originally Posted by onet
Śląsk: pociągi będą mknąć 350 km/h
W przyszłym roku po polskich torach przejadą superszybkie pociągi. Na razie na próbnym odcinku między Górą Włodowską koło Zawiercia i Psarami koło Koniecpola mają osiągnąć prędkość nawet do 350 km na godzinę.
Zlikwidowano już kolizyjne przejazdy przez tory i trwa wymiana podtorza, pozwalającego na rozwijanie bardzo dużych prędkości.

Podczas konferencji poświęconej szybkim kolejom, która odbywa się w Hucisku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Włodzimierz Popczyk - wiceprezes spółki PBK należącej do Polskich Kolei Państwowych powiedział, że szybkie pociągi wejdą do rozkładu jazdy najwcześniej za 8 lat. W tej chwili, jak mówi największym problemem jest tabor oraz infrastruktura.

Jednocześnie prezes Popczyk zaprzeczył spekulacjom medialnym jakoby inwestor zrezygnował z budowy szybkiej kolei łączącej Katowice z portem lotniczym w Pyrzowicach. Jego zdaniem spowolnienie inwestycji związane jest z prawem, które pozwala na dużą liczbą odwołań i zmusza zamawiającego do przeprowadzenie licznych procedur.

Szybkie pociągi mają połączyć Warszawę z Katowicami, Krakowem, Wrocławiem, Szczecinem, Poznaniem, Gdańskiem i Białymstokiem. Przejazd pociągami będzie porównywalny z czasem odprawy i przelotu samolotami.
mickey100 no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2008, 06:46 PM   #18
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Likes (Received): 776

CMK ma być upgradowana do 300 km/h.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2008, 01:21 AM   #19
Poler
Bitte ein Bit

Poler's Avatar

Quote:
Originally Posted by mmjp View Post
CMK ma być upgradowana do 300 km/h.
Najpierw na tabor trzeba by wydać pare miliardów (nawet nie milionów). Chyba, że wcześniej zostaną dopuszczeni przewoźnicy z innych krajów z własnym taborem. To jest najbardziej realny scenariusz.
Old October 9th, 2008, 01:53 AM   #20
Iwan
Registered User

Iwan's Avatar

Likes (Received): 4075

Quote:
Najpierw na tabor trzeba by wydać pare miliardów (nawet nie milionów). Chyba, że wcześniej zostaną dopuszczeni przewoźnicy z innych krajów z własnym taborem. To jest najbardziej realny scenariusz.
Pierwszy przetarg na tabor zespolony juz mamy... Z "okazji" Y'ka beda kolejne.
utrzymuje sama, mają bardzo dobre współczynniki niezawodności.
****** http://www.eu07.pl/ ******* http://rail.phototrans.eu/ *******
Iwan no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
włoszczowa, zawiercie

Thread Tools

Posting Rules