[Piła] Plany, pomysły, wizje - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 28th, 2008, 02:21 PM   #1
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Likes (Received): 87

[Piła] Plany, pomysły, wizje

Zgodnie z wolą i pomysłem pilskich użytkowników na forum, zakładam nowy wątek poświęcony naszemu miastu.

Wątek powstał po to, aby dyskutować na tematy związane z planami tworzonymi jako wizje miasta w przyszłości. Powstają różne wizualizacje w pracowni urbanistycznej UM, powstają dalekosiężne MPZP, w naszych głowach rodzą się nasze wizje, które mogłyby doczekać się realizacji.

Zapraszam do wklejania wszelkich zdjęć, artykułów, przedstawiania swoich pomysłów, na nasze miasto i jego przestrzeń.
Filip01 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 28th, 2008, 04:15 PM   #2
Rook Dio
most wanted

Rook Dio's Avatar

Likes (Received): 66

pierwszy ;]
Rook Dio no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2008, 04:46 PM   #3
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Pierwsza rzecz o której chciałbym wspomnieć to najpiękniejszy, moim zdaniem, element naszego miasta czyli rzeka Gwda.
Myślę, że jest bardzo orzystne to, że są już próby odwrócenia się do rzeki, ale forma jest dla mnie bardzo, bardzo dyskusyjna. Chodzi o barki.
O ile barka Missisippi jako tako wygląda (nieco kiczowato, ale nic nie szkodzi), to Barka przy Wyspie to totalna porażka. Wielka kupa blachy, która zawala pół rzeki. Jakby to postawić w poprzek, to mielibyśmy regularny most. Ba, na dwie szerokości Gwdy by starczyło. Czy nie wydaje wam się to sztuczne, że na niezbyt szerokiej, krętej strasznie rzece stawiać takie coś? Żeby było śmieszniej, barka stoi obok kładki i jest od niej o dobre 2 metry wyższa...
Kto odpowiada za takie zaśmiecanie przestrzeni?
Rzekę ożywi pewnie też Aquarela, o ile powstanie. W innym wątku mówiłem, że wartoby tam zlokalizować filię UAM, ale to zdecydowanie zbyt późna propozycja...
Przy okazji uwżam, że nie należy nic budować nad rzeką poza centrum. Pewne fragmenty możnaby uporządkować, ale według mnie Gwda najpiękneij wygląda na swoich dzikich odcinkach. Całe szczęście Niemcy nie zdążyli wyprostować...
Bocian no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 28th, 2008, 05:58 PM   #4
Rook Dio
most wanted

Rook Dio's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bocian View Post
Pierwsza rzecz o której chciałbym wspomnieć to najpiękniejszy, moim zdaniem, element naszego miasta czyli rzeka Gwda.
Myślę, że jest bardzo orzystne to, że są już próby odwrócenia się do rzeki, ale forma jest dla mnie bardzo, bardzo dyskusyjna. Chodzi o barki.
O ile barka Missisippi jako tako wygląda (nieco kiczowato, ale nic nie szkodzi), to Barka przy Wyspie to totalna porażka. Wielka kupa blachy, która zawala pół rzeki. Jakby to postawić w poprzek, to mielibyśmy regularny most. Ba, na dwie szerokości Gwdy by starczyło. Czy nie wydaje wam się to sztuczne, że na niezbyt szerokiej, krętej strasznie rzece stawiać takie coś? Żeby było śmieszniej, barka stoi obok kładki i jest od niej o dobre 2 metry wyższa...
Kto odpowiada za takie zaśmiecanie przestrzeni?
Pelna zgoda, dresiarskie barki przy kladce na wyspie niestety traca wiocha. Tu niestety wygrala pazernosc i chec zysku z estetyka.. narmalka w w pile zdominowanej przez PełO i SLD.
Pytanie o elegancka barke przy rodle, czy ona ma klientow, dziala i zarabia na siebie? Bo slyszalem ze przedzie kiepsko.

Quote:
Originally Posted by Bocian View Post
Całe szczęście Niemcy nie zdążyli wyprostować...
Uwazaj, zaraz Filip da Ci popalic za powatpiewanie w slusznosc wszystkiego czego przyczynkiem mieli byc/byli Krzyżacy
Old July 28th, 2008, 08:19 PM   #5
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Likes (Received): 0

No co do rzeki to na miastowirtualne.pila.pl jest przecież cały szalony artykuł o terenach rekreacyjnych nad rzeką (http://miastowirtualne.pila.pl/zagos...ekreacyjne.htm). Jak pierwszy raz to zobaczyłem to mnie zamurowało.
To jest to, czego brakowało mi 8 lat temu jak bawiłem sie w kupie piasku przed blokiem zamiast na trawiastym boisku do nogi.

Projekt ten zakłada wybudowanie tam między innymi boiska do piłki nożnej. Jaka szkoda, ze boisko Orlik 2012 powstanie w centrum, a nie tam.

W Koszalinie zbudowano niegdyś Dolinę Sportu - bieżnie, boiska, korty, trasy rowerowe. Pare miesięcy później koszalinianie pytani o najbardziej charakterystyczne miejsce w mieście podawali właśnie ową Dolinę.
Ciekawe co u nas, oprócz Rodła i McDonalda, można uznać za najbardziej charakterystyczne miejsce w mieście...

Co do doliny rzeki Gwdy to bardzo podoba mi się ta ścieżka rowerowa biegnąca od mostu ma Okólnej do Starostwa Powiatowego. Widoczki też są piękne zwłaszcza za jadwiżynską elektrownią wodną (w stronę obwodnicy). Z kolei jak jedzie się obwodnicą (DK11) niedaleko cmentarza jest most pod którym płynie taki niepozorny strumyk Gwda .

Rzeka gwda zimą - Xavier.pl

Last edited by donQRu; July 28th, 2008 at 08:28 PM.
donQRu no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2008, 08:57 PM   #6
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

A propos barek. Missisipi, poza dekoracjami z deczka świątecznymi, prezentuje się dobrze. Na tle hotelu wygląda ładnie, urozmaica bulwar na tym odcinku, ktoś też dobrze dobrał kolory i nie razi tam zieleń siatki ogrodzeniowej, a ciepła stonowana paleta.
Co do barki przy kładce na Wyspe, wszystko już zostało chyba powiedziane. Bo gdy stała tylko właściwa barka, mimo, że w paskudnych kolorach, było tam w miarę klimatycznie, takie coś nowego, ale po przytransportowaniu tego pudła, to się zrobił tam mały burdel.

Też wydaje mi się, że uregulowana rzeka tylko w centrum to dobry pomysł. W końcu w środku miasta, trochę głupio aby przyroda rządziła się swoimi prawami ,bo powstanie bałagan, połączony z dzikim wysypiskiem śmieci.

Quote:
Originally Posted by by Rook Dio
Uwazaj, zaraz Filip da Ci popalic za powatpiewanie w slusznosc wszystkiego czego przyczynkiem mieli byc/byli Krzyżacy
Tej, ino icho mi tam !
Niemcy nie wyprostowali bo i po co. Mieli dwa bezpieczne mosty i zagospodarowany brzeg rzeki trochę parkowo, gdzie na pocztówkach widuje się napis "Promenade an der Kuddow" i już. Rzeka biegła np. bliżej obecnej Szkoły Policji, gdzie jej dawny brzeg wyznacza mniej więcej chodnik. Z resztą. Co by nie powiedzieć - Gwda, przez to że jest kręta, i nie szeroka, wydaje mi się być bardzo urokliwa, bezpieczna, miła. Bo Wisła w Warszawie czy w Toruniu, wygląda po prostu brzydko.
Old July 29th, 2008, 08:25 PM   #7
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Tak patrzę od jakiegoś czasu na mapę Piły wiszącą na ścianie i co rzuca się w oczy? Ogromne połacie terenów przeznaczone na działki - powierzchnią przekraczające obszar Zielonej Doliny.

Myślicie, że niebawem dojdzie do tego, że w miejsce działek powstaną jakieś osiedla? Kwadrat pomiędzy ulicami Matejki i Różyckiego wydaje się idealnym kandydatem! Bliskość miejskiego parku, dobre skomunikowanie z Al.Wojska Polskiego czyni z niego idealne miejsce na ciche osiedle.
Żeby to miejsce troche ożywić proponowałbym 4 wieżowce 10-piętrowe dwuklatkowe, do tego 4,5 bloków 4-piętrowych! Wszystko zatopione w zieleni odzyskanej po działkach (to co sie da odzyskać oczywiście).
Wiem, że w takim małym mieście nikt nie postawi 4 wiezowców (przecież to nie Pekin ), ale ja mam sentyment do tego typu budynków
Old July 29th, 2008, 08:38 PM   #8
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Kiedyś też myślałem o tym, a co wiecej, stwierdziłem, że wartoby powiększyć Park Miejski do kolejnej ulicy, a całość ze starą częścia ogrodzić.
Za parkiem, w górę ul. F. Chopina mogłoby powstać osiedle, ale obawiam się, że miasto uzna te tereny jako podmokłe i nienadające się do zabudowy.
Ogródki dzialkowe charakteryzują się tym, że dużo na nich drzew sadowiczych, mogłyby powstać więc w Pile swoiste "Sady Koszyckie" jako nawiązanie do Sadów Żoliborskich.
Gdyby cały teren przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe wykupił jakiś inwestor i stworzył spójne architektonicznie, nowoczesne, luźno zabudowane osiedle, maksymalnie budynków 5 kondygnacyjnych, wszystko mogłoby bardzo fajnie wyglądać. Unikałbym jednak błędu Zielonej Doliny, z usługami na dole wyludniającymi centrum i stwarzajacymi "miasto w mieście", gdzie architektura nie daje odpocząć oczom, ulice nie mają praktycznie w ogole zieleni, a na małych dziedzińcach nie ma gdzie parkować auta, czy wyjść z psem lub z dzieckiem. Przydałoby się tam osiedle o ładnej architekturze, z dobrą komunikacją wewnętrzną, z parkingami, i przestrzenia z placami zabaw. Po prostu budynki wtopione w zieleń.
Ale dzialkowicze jak z grabiami zaczną prostestować, to z każdych planów nici. Tym bardziej, że działki sa teraz z tego co sie orientuję, "mniej więcej" własnościowe.
Niemniej, fajnie by było.

Last edited by Filip01; July 29th, 2008 at 08:48 PM.
Old July 30th, 2008, 12:07 AM   #9
Rook Dio
most wanted

Rook Dio's Avatar

Teren mozna osuszyc i podniesc. Podobnie zrobiono z wyspą.
Old July 30th, 2008, 08:53 AM   #10
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

No może tak być jak Filip mowi - jak nie osiedle, to chociaż powiększenie parku.
Ja troche nie rozumiem tego prawa o tym, że działkowicze mogą zahamować wszystkie inwestycje na działkach.
Tworząc działki powinno się tworzyć je na terenach, dla których w najbliższych 7 latach nie przewiduje sie zabudowy. Po utworzeniu takiego kwadratu można tam wpuścić działkowiczów. Jeżeli po tych 7 latach użytkowania powstanie dla tego miejsca MPZP to eksmisja działkowiczów powinna się odbyć zgodnie z prawem (oczywiście nie od razu po uchwaleniu MPZP, ale w momencie zatwierdzenia inwestycji do budowy). Działkowicze nie powinni żądać odszkodowań, a tereny zabrane przez inwestycję, powinny być przeniesione w inne miejsce, dla ktorego nie ma MPZP.

Rozwiązanie wydaje sie sprawiedliwe dla każdej strony.
Old July 30th, 2008, 11:36 AM   #11
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Nie wydaje mi sie to sprawiedliwe. Działkowicze mieli tam swoje PODy od zarania dziejow, tam też nigdy nie przewidywano żadnych inwestycji. Ta wizja powiększenie parku + osiedle, jest napewno fajna, z tym, że trzebaby wykupić wszystkie działki od działkowiczów, zanim zacznie się sprzedawać grunty pod inwestycje.
Z resztą, w Pile jest tyle miejsc gdzie są działki, że jak się zliwkwiduje ich dwa "poletka" na mapie, to dużego ubytku nie będzie. W tej chwili, ponieważ działek jest tak dużo, ze sprzedażą jakąkolwiek jest spory problem.
Old July 30th, 2008, 12:41 PM   #12
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

No dobra wszystko fajnie, ale mnie zawsze zastanawiało dlaczego wszyscy jadą na płotki zamiast nad zalew.
Mój pomysł taki - zbudowac hotel (z miejscami ** i ***) pomiędzy DK11 a zalewem! Goście od południa mieliby zalew, a od północy rezerwat przyrody Kuźnik. Według mnie nie ma lepszego miejsca na agroturystukę czy też, wczasy na łonie przyrody.
Do tego, słyszałem kiedyś, że tam niedaleko zalewu są jakies tunele / bunkry czy coś podobnego więc jest juz dodatkowa atrakcja (wyprowadźcie mnie z błędu jak sie myle).

Szalone wizje władz miasta odnośnie zalewu są OK, ale bardziej realne wydaje mi się po prostu oczyszczenie go i zrobienie konkurencji OW Płotki. Mozna by zastosowac ten sam manewr co na Płotkach - czyli wjazd samochodem płatny, rowery i ludzie za free.

Niby Piła jest miastem zielonym i żyjącym w zgodzie z przyrodą, ale trzeba to wszystko jeszcze dobrze wykorzystać.
Old July 30th, 2008, 01:21 PM   #13
Rook Dio
most wanted

Rook Dio's Avatar

tuneli zadnych nie ma, a przynajmniej nie slyszalem, najblizszy to ten przy ul.Chopina, a to jednak kawalek.
Old July 30th, 2008, 07:44 PM   #14
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Komp mi się zwiesił i moja wypowiedź poszłą w cholerę...

Uważam, że związek intensywnej turystyki z rezerwatem przyrody, przeważnie jest niekorzystny dla tej drugiej. Dlatego ejstem ostrożny przy pomysłach na zalew koszycki i budowę czegokolwiek koło Kuźnika.
Pod mariny, plaże i hotele można wykorzystać wschodni brzeg zalewu, tak jak jest w MPZP. Zachodni brzeg jest zbyt fajny przyrodniczo.

Rozbudowa parku miejskiego, to kiepski pomysł - już teraz brakuje kasy na utrzymanie zieleni w mieście, a planuje się duże tereny rekreacyjne nad Gwdą i nad Zalewem. Jeśli już zabierać działkowiczom ogródki, to na Sikorskiego i za liceum na Pola, zgodnie z sugestią na miastowirtualne.pila.pl. Poza centrum niech sobie będą... i najlepiej, tak jak jest za parkiem - w jednym ciągu. Trochę szkoda, że te działki zaczynają się prawie w samym centrum, ale to już wina uwarunkowań historyczno-fizjograficznych naszego miasta. Nigdy nie opłacało się tam budować. Teraz też nie. Mamy kupę wolnego miejsca w centrum.
Old July 30th, 2008, 08:11 PM   #15
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Tzn. a propos zalewu to jeszcze tylko wrócę. Na miastowirtualne.pila.pl pojawiły się wizualizacje, tak z resztą jak i śródmieścia, które mają "zachęcić inwestorów" i są zrobione właściwie tylko w celach promocyjnych. Więc na realizację będzie trzeba poczekać z 20 lat.
Piła ma już na tyle dużo zieleni że na razie należy zatrzymać się i skupić na tym co jest.
Moim zdaniem robienie kolejnych planów MPZP dotyczących bulwarów jest stratą pieniędzy. Znając naszych urzędników - coś się zrobi, a potem niech samo o siebie zadba. I po roku od założenia nowych terenów, będzie wyglądać podobnie jak pozostała część bulwarów i wyspy. Niegdyś tak piękny park, obecnie wygląda jak kiepsko zarządzany las, tylko nie wiadomo czemu tu i ówdzie ktoś porobił ścieżki z tłucznia. Nie wiem co jest trudnego w utrzymaniu zieleni, ale z tego co widać w Pile, nie dzieje się w tym temacie nic. Zawsze na początek sezonu, wiosną trawy w mieście rosną do niewyobrażalnych rozmiarów pól metra-metr, po czym są koszone - trudno ten proces nazwać koszeniem nawet, bo to przypomina sianokosy. a następnie przez kolejne dwa tygodnie, wraz z mało deszczowym w Polsce majem trawniki straszą, bo wyglądają jakby je stado psów oszczało, tak są wypalone. Parafrazując hasło reklamowe sieci Era - takie rzeczy to tylko w Pile !

W Pile mam rodzinę mieszkającą od 1945 roku. Dokładnie od 17 lutego. Jeszcze po wojnie niezniszczony walkami Park po prostu zachwycał pięknem. Kwitły tam lilie, wiosną migdałki, było pełno róż, fontanna - po której teraz mamy betonową nieckę, było mnóstwo ciekawych okazów drzew i krzewów. W tej chwili w parku najzwyczajniej w świecie jest syf. Pozarastane strumyki szerokości cewki moczowej, syfiaste jeziorko, niekoszone "chwastowniki" bo traw trawnikowych się tam nie uświadczy, nie przycięte drzewa rosnące jak chcą, kępy rozrośniętych śnieguliczek które tu i ówdzie tworza porządne chaszcze. Mam z resztą dość dużo zdjęc ze stanu obecnego parku.
Dlatego uważam, że priorytetm na razie powinno być odrestaurowanie, rewitalizacja dwóch, najważniejszych obszarów zielonych w mieście. Po pierwsze, w pierwszej kolejności Parku Miejskiego, w drugiej kolejności Wyspy.

Nigdy nie wiem dlaczego inne miasta nie mają problemu z zielenią, i zawsze parki prezetnują się tam dobrze. Osatanio w bydgoskim temacie dot. estetyki miasta, jedna z gazet zaliła sie na wypalone trawniki - przy naszych to pikuś.

Cały park jest wpisany do rejestru zabytków, więc przy rewitalizacji, możnaby pobrać sporo funduszy z UE. Ale miasto jakoś ma to gdzieś. Chwali się na stronie, że Piła to miasto urocze, zielone i przyjazne inwestorom, dobrze tylko że nie wspomina o jakości tej zieleni. Na zdjęciach z lotu ptaka syfu nie widać.

Nie wiem, czy ktoś z pilskich użytkowników przeglądał szczeciński wątek dot. remontu parku "Różanki". Dlaczego nasze władze nie chcą pokusić się o taki zabieg? Kiedyś pilski park był nazwany najpiękniejszym ogrodem miejskim we wschodnich Niemczech. A teraz ładniejsze są nawet lasy bukowe koło Wałcza.
Old July 30th, 2008, 08:34 PM   #16
donQRu
Current user

donQRu's Avatar

Ja przeglądałem ostatnio Słupsk by Alchemik (https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=656548) i nawet nie przypuszczałem, że to miasto jest takie ładne - zwłaszcza aleja z roślinnością i datownikiem pośrodku!

Mnie się zdaje, że pilski Zakład Zieleni Miejskiej działa tylko w swoim rewirze - cmentarz komunalny. Tam naprawde jest nieźle wszystko utrzymane. Nowe hasło reklamowe "Ludzie! Zamiast do parku - na cmentarz!".

Wejście do Parku od strony pomarańczowego fortepianu prezentuje się całkiem nieźle. Wczoraj tam byłem i musze przyznać, że nawet mi sie podobało .

Podoba mi się sprawa z miejskim parkiem w Koszalinie. Idąc przez niego robi się dość duży skrót do centrum co sprawia, że w parku zawsze kręci sie dużo ludzi przez co park jest utrzymywany w jako takim stanie.

Tak naprawdę nie wiadomo, co mogłoby powstać w Pile gdyby się znalazły atrakcyjne tereny (nie mowie o kolejnym CH albo markecie). Mnie cały czas boli, że na rynku pracy ciągle rządzi Philips. Od początku wakacji szukam pracy i niestety bez powodzenia (a wszędzie mówią że po inżynierów ustawiają się kolejki :/).

Czy w Pile jest coś takiego, jak wydział promocji miasta? Ciekaw jestem, kto tam pracuje (czy ludzie kompetentni), i co robią, by nas promować. Wie ktoś coś o tym?
Old July 30th, 2008, 09:19 PM   #17
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Ostatnio na bip.pila.pl było jakieś zamówienie druku materiałów promocyjnych, ale nie orientuje się o niczym wiecej. Co jakiś czas, już za kadencji Krupki, wydawana była taka książeczka reklamowa - mini przewodnik, może chodzi znowu o takie coś.

A wracając do parku - marzy mi się tam porządna rewitalizacja, przecinka drzew i starych krzewów, nowe, ciekawe nasadzenia, regulacja i poszerzenie strumyków, nasadzenia nad nimi roślin błotnych. Tak się składa, ze znam się sporo na roślinach i tzw "landscaping" czy po polsku bardziej, choć to brzydkie słowo "architekturze krajobrazu".
Wejście od ul. Dzieci Polskich się trzyma, bo to główne wejście, co roku tam są jakieś nasadzenia kwiatowe, miejsce jest w miarę zadbane, ale żeby przejrzeć na oczy, wystarczy zboczyć trochę na mniej uczęszczane ścieżki. W ogóle wraz z nasadzeniami się pojawia kolejna paranoja. W tym roku porobiono nasadzenia na klombie przy Staszicu wiosną i zostawiono je samym sobie. Przyszły ciepłe majowe dni, i połowa nasadzenia zeschła. Po czym należało nasadzenia wymienić. I jaka tu logika? Poza tym miasto wydaje za dużo na coroczne nasadzenia z kwiatów jednorocznych. Jest mnóstwo pięknie kwitnących roślin wieloletnich i krzewów.
Kolejna paranoja zwiazana z nasadzeniami to klomb przy rondzie na Matwiejewa/al. Woj. Polskiego. Posadzono tam czerwone szałwie, które w ilości 50% zeschły. Dosadzono tam begonie, które z natury są kruche. Teraz nauczeni przez doświadczenie, służby zaczęły klomb podlewać. Ale przyjechał beczkowóz i z grubej rury zaczął lać strumienim z siłą wodospadu, łamiąc nie tylko begonie, ale i nawet szałwie. No tak już niestety się w tym mieście myśli.

Last edited by Filip01; July 30th, 2008 at 09:30 PM.
Old July 31st, 2008, 12:06 AM   #18
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Wypalone trawniki to wynik zmieniającego się klimatu. Nawet w deszczowym Londynie, który trawę zawsze miał zieloną, ostatnio coraz częściej wielkie powierzchnie parków robią się pożółkłe...

Jestem zaskoczony jakością zieleni w Słupsku. Muszę częściej przeglądać wątki z innych miast niż Wrocław i Piła...
Old July 31st, 2008, 10:32 AM   #19
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Wypalone trawniki to po prostu efekt zaniedbania. Gatunki stricte trawnikowe już dawno wypadły wyparte przez chwasty, które szybko więdną podczas lekkiej suszy, albo rosną jak głupie przy odrobinie wody. Wystarczy porównać np. trawę przy rondzie al. Wojska Polskiego /Matwiejewa, z nowozałożonym trawnikiem pod pomnikiem Staszica nad Gwdą, gdzie grzebali coś pół roku w wykopach, a potem zrobili nowy chodnik i posiali nową trawę.
Zmiana klimatu to słaby argument. Mam okazję często bywać w Stanach, w bliskiej okolicy DC jak i w samym Waszyngtonie. Gdy nie pada przez cale lato od poczatku czerwca do sierpnia, a tak być potrafi, trawa faktycznie jest żółta. Ale wystarczy że popadaj raz, dwa razy w tygodniu i trawa naprawdę przyzwoicie wygląda.
Z resztą, czasami lepszym rozwiązaniem niż trawnik, są płożące krzewy i krzewinki. Ale to już inny temat.
Old August 11th, 2008, 02:33 PM   #20
emyk
P I Ł A

Quote:
Originally Posted by donQRu View Post
Ja troche nie rozumiem tego prawa o tym, że działkowicze mogą zahamować wszystkie inwestycje na działkach.
Tworząc działki powinno się tworzyć je na terenach, dla których w najbliższych 7 latach nie przewiduje sie zabudowy.
Rozwiązanie wydaje sie sprawiedliwe dla każdej strony.
A propos działek i współdziałania samorządów z ogrodami działkowymi.
Powiat szybko i sprawnie dogadał się z kierownictwem ogrodów działkowych (p.Fojt), aby wykupić działki znajdujące się za LO, na potrzeby przyszłej hali. Jak się okazało, nie było z tym żadnych problemów, zarząd ogrodów był nawet chętny (w gestie wchodziły jedynie kwestie finansowe - odszkodowania dla działkowców). Max. 100 tys.zł za te tereny (pod przyszłą halę sportową) to chyba nie dużo.
Z tego co wiem to również miasto chce wykupić ogrody działkowe wzdłuż ul. Ceglanej (za ZUS-em). Oczywiście są to plany dalekowzroczne.
emyk no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
piła, plany, wielkopolskie, wizje

Thread Tools

Posting Rules