[Budapest] Budai Várnegyed | Buda Castle District Developments - Page 188 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Projects and Development > Tervek és építkezések > Budapest

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 512 votes, 4.99 average.
Old January 8th, 2015, 02:19 PM   #3741
martonnetwork
Registered User

martonnetwork's Avatar

Likes (Received): 2197

Quote:
Originally Posted by redemption View Post
http://nol.hu/belfold/csak-orbanek-koltoznek-1508253

Ezt olvastátok? Változott a koncepció, vagy a Népszabi nézte be a dolgot? Nem arról volt szó, hogy a volt tábori püspökség telkére egy kortárs épületet fognak felhúzni?
"az előkészítése – vagyis a régészeti és a mérnöki munka – 1,4 milliárd forintba kerül. Ez elképesztően sok, tekintettel arra, hogy a kétemeletes, XVIII. századi épület jó állapotban van, és óriási áttervezést nem igényel, hiszen eddig is irodai funkciót töltött be, a régészeti feltárás költsége pedig nem lehet több néhány tízmilliónál"

A kiemelt rész logikájába bele sem mennék, mert láthatóan nem volt a szerző iskoláiban relációanalízis feladattípus. Az pedig, hogy járt-e az épületben számomra szintén kérdés, mert a várszínház belsőépítészetet sikeresen megdolgozták anno az elvtársak.

Mindenesetre az 1,4 milliárd forintos költség azért soknak tűnik, bár nincs tapasztalatom előkészítési munkák költségvetésében.
martonnetwork no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 10th, 2015, 09:22 AM   #3742
hunjoe
Registered User

Likes (Received): 234

Quote:
Originally Posted by martonnetwork View Post
"az előkészítése – vagyis a régészeti és a mérnöki munka – 1,4 milliárd forintba kerül. Ez elképesztően sok, tekintettel arra, hogy a kétemeletes, XVIII. századi épület jó állapotban van, és óriási áttervezést nem igényel, hiszen eddig is irodai funkciót töltött be, a régészeti feltárás költsége pedig nem lehet több néhány tízmilliónál"

A kiemelt rész logikájába bele sem mennék, mert láthatóan nem volt a szerző iskoláiban relációanalízis feladattípus. Az pedig, hogy járt-e az épületben számomra szintén kérdés, mert a várszínház belsőépítészetet sikeresen megdolgozták anno az elvtársak.

Mindenesetre az 1,4 milliárd forintos költség azért soknak tűnik, bár nincs tapasztalatom előkészítési munkák költségvetésében.
Igen, egyetértek. Ezeken a hasonlatokon, hogy "eddig is iroda volt, most is az lesz" mindig mosolygok. Persze, jobb állapotban van , mint mondjuk a monostori erőd volt, de aki járt az előző rezsim irodáiban, az tudja, hogy ezek - egy-két kivételtől eltekintve - a régi terek felaprózásával létrehozott, olajfestékkel kikent falú lyukak, ahol a szobákba a háború utáni anyaghiányos módon vezetek elektromos és vízvezetékeket (igen, sokszor építettek be kézmosókat, mosogatókat). Ezeket teljesen újra kell tervezni, s ehhez hozzávesszük az igényes restaurálás, falfeltárás, és a többi költségeit, már nem is olyan nagy ez az összeg.

Tímea89 liked this post
hunjoe no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2015, 09:36 AM   #3743
Tímea89
Registered User

Tímea89's Avatar

Likes (Received): 7570

Quote:
Originally Posted by hunjoe View Post
Igen, egyetértek. Ezeken a hasonlatokon, hogy "eddig is iroda volt, most is az lesz" mindig mosolygok. Persze, jobb állapotban van , mint mondjuk a monostori erőd volt, de aki járt az előző rezsim irodáiban, az tudja, hogy ezek - egy-két kivételtől eltekintve - a régi terek felaprózásával létrehozott, olajfestékkel kikent falú lyukak, ahol a szobákba a háború utáni anyaghiányos módon vezetek elektromos és vízvezetékeket (igen, sokszor építettek be kézmosókat, mosogatókat). Ezeket teljesen újra kell tervezni, s ehhez hozzávesszük az igényes restaurálás, falfeltárás, és a többi költségeit, már nem is olyan nagy ez az összeg.
Pontosan. Ráadásul L. Simon szerint az épületet anno telepakolták mérgező azbeszttel, tehát környezetvédelmi rekonstrukciós munkával kell kezdeni.

Channelservice liked this post
Tímea89 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 10th, 2015, 01:50 PM   #3744
Channelservice
Registered User

Likes (Received): 956

Azert azt egy kicsit sajnalom, hogy egy ilyen szignifikans bejelentes jelesul az, hogy visszaepitik a Tabori Puspokseg epuletet nem inditott be nagyobb hozzaszolas es velemeny ozont itt a topikban.
Tul azon hogy semmi konkretat nem tudunk szerintem ez egy nagyon jelentos varoskepi valtozas lesz a Disz ter, Szinhaz utca sot a Pesti oldalrol nezve is.

bali13 liked this post
Channelservice no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2015, 02:34 PM   #3745
Kronosz
Registered User

Likes (Received): 2464

Quote:
Originally Posted by Channelservice View Post
Azert azt egy kicsit sajnalom, hogy egy ilyen szignifikans bejelentes jelesul az, hogy visszaepitik a Tabori Puspokseg epuletet nem inditott be nagyobb hozzaszolas es velemeny ozont itt a topikban.
Tul azon hogy semmi konkretat nem tudunk szerintem ez egy nagyon jelentos varoskepi valtozas lesz a Disz ter, Szinhaz utca sot a Pesti oldalrol nezve is.
Én speciel örülök neki, de eddig egy halovány képet láttam róla csak, hogy milyen lehetett valójában. Bizakodással tölt el mindenesetre.
Kronosz no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2015, 05:05 PM   #3746
Keremart
Registered User

Keremart's Avatar

Likes (Received): 1080

Én írnék ehhez és örülök is de eddig azt halottuk hogy terveznek egy új épületet. Ez pedig egy újságcikk kicsin része. Amíg ezt az új információt valaki valahonnan meg nem erősíti addig kicsit beleélés nélkül szemlélem a dolgokat.
Keremart no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2015, 06:33 PM   #3747
HQ
SkyscraperToBudapest

HQ's Avatar

Likes (Received): 14057

Én is orulok barmilyen szép épulet visszaépitésének, de nekem is kép kell ahhoz, hogy kivaltson irott reakciot.
HQ no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2015, 10:16 PM   #3748
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Likes (Received): 3748

Quote:
Originally Posted by Channelservice View Post
Szerintem is lehetett visszafogott a reakció, mert könnyen lehet, hogy újságírói félreértésről van szó, vagy egyszerűen rossz terminológia használatáról. Minden esetre amennyit én hallottam erről a projektről, elképzelhető, hogy nem erről van szó, és tényleg visszaépítik.

Teljesen igazad van, jelentős változás lesz. Én még ízlelgetem a dolgot, mert végső soron maga a ház semmi különöset nem tud úgymond, előbb építtetném vissza szinte bármelyik várbéli foghíjat, mint ezt. Mégis tudom, ez nem így megy.

MatteoFTC, Qtya liked this post
BDzsH_88 está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 11th, 2015, 08:53 AM   #3749
Channelservice
Registered User

Likes (Received): 956

Quote:
Originally Posted by BDzsH_88 View Post
Én még ízlelgetem a dolgot, mert végső soron maga a ház semmi különöset nem tud úgymond, előbb építtetném vissza szinte bármelyik várbéli foghíjat, mint ezt. Mégis tudom, ez nem így megy.
Teljesen egyetertunk. Ha jol olvasom az eredeti epulet egy 1845-os atepites eredmenyekent Copf stilusban lett atalakitva es a tetokarokat eltekintve homlokzati es belso reszei is nagyreszt tuleltek a haborut.
1951-ben kerult lebontasra politikai okok miatt. Az Urbface informacioja meg azt is hozzateszi hogy egy Lengyel epiteszkuldottseg is lobbizott a megmenteseert, sajnos hasztalan.
Channelservice no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2015, 02:53 PM   #3750
Kronosz
Registered User

Likes (Received): 2464

Quote:
Szerintem is lehetett visszafogott a reakció, mert könnyen lehet, hogy újságírói félreértésről van szó, vagy egyszerűen rossz terminológia használatáról. Minden esetre amennyit én hallottam erről a projektről, elképzelhető, hogy nem erről van szó, és tényleg visszaépítik.

Teljesen igazad van, jelentős változás lesz. Én még ízlelgetem a dolgot, mert végső soron maga a ház semmi különöset nem tud úgymond, előbb építtetném vissza szinte bármelyik várbéli foghíjat, mint ezt. Mégis tudom, ez nem így megy.
Igen, Népszabinak nem lehet semmit elsőre elhinni...
Kronosz no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2015, 05:21 PM   #3751
redemption
Registered User

Likes (Received): 157

Tehát 2016 március idusától, alig másfél év múlva ott működik majd a Miniszterelnökség. Az átalakításokat már meg is kezdték. Régészeti ásatások folynak a kolostortól északra lévő üres telken, a Püspökkertben, ahol száz éve a katonai mérnökkari igazgatóság, majd a tábori püspökség épülete állt 1945-ig. Egyelőre régészeti ásatások folynak, de információnk szerint – szintén Zobokiék tervei alapján – épül majd ott egy új épület, amely a Miniszterelnökség része lesz a kolostorral együtt.

http://nol.hu/kultura/multba-zart-jovo-1498583

Novemberben még erről írtak a Népszabadságban.
Igazából az egészben a bosszantó, hogy úgy kell mindenféle információmorzsákat összevadászni, amik ráadásul időről-időre változnak. Bő egy év múlva kész kéne, hogy legyen az egész. Mindeközben pl. arról sincs semmi hír, hogy a Várszínház felújítása milyen formában fog zajlani. A korábbi elképzelések szerint a Kempelen Farkas-féle tervek alapján, vagy a Népszabadság akkori értesülései szerinti multifunkcionális térként?

Last edited by redemption; January 12th, 2015 at 09:33 AM.
redemption no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2015, 05:36 PM   #3752
redemption
Registered User

Likes (Received): 157

Quote:
Originally Posted by Huropo View Post
Sok vita volt a fórumon, hogy a rekonstrukciónak vagy a kortársnak van létjogosultsága. Talán nincs helyes vagy helytelen döntés, de én jobban örülnék, ha e fenti hír szerint történne a beépítés. Bár az is igaz, hogy nem rémlik, hogyan nézett ki. Vannak róla képeitek?

Egyenlőre csak ezt talátam a fortepan-on:

Apropó. Esetleg tudja valaki, hogy mi volt az a képen is látható kis épület a tábori püspöség és a karmelita kolostor között, ami a kolostor északi részéhez csatlakozott?
redemption no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2015, 12:04 AM   #3753
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Kb. valami mosoda, vagy raktár szintű, alárendelt épület lehetett. Ami valóban érdekessé teszi, hogy a refektóriumból ágaztatták ki.

Gyorskereséssel, a nem teljesen megbízható kataszteri térképek alapján azt tudom mondani, hogy az 1908-ason még nem, az 1912-esen pedig már szerepel. Ez nem azt jelenti, hogy ne épülhetett volna 1908 előtt, csupán azt, hogy 1912-ben már biztosan áll, vagy építés alatt van. Viszont az, hogy sem az 1895-ös, sem az 1882-es, sem az 1873-as kataszterin nincs rajta, azt valószínűsíti, hogy egy századforduló környéki toldaléképítkezésről van szó.

Horler Miklós összefoglaló munkája (Budapest műemlékei I., 1955) említést sem tesz róla, azóta szerintem részletesebb tudományos publikáció nem született róla, de lehet tévedek.

Channelservice, redemption, hmphoto liked this post

Last edited by BDzsH_88; January 12th, 2015 at 12:14 AM.
Old January 12th, 2015, 03:33 PM   #3754
courage the dog
Registered User

Likes (Received): 631

Nincs valakinek képe, hogy hogy áll a Lánczhíd utcában a homlokzatfelújítás?
courage the dog no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2015, 05:02 PM   #3755
_blogen_
BANNED

Likes (Received): 160

A másik oldalon, a külügyminisztérium helyén állt egykor egy középkori eredetű egyemeletes palota, amit lebontottak még a külügyminisztérium építése miatt. Annak a tömegét is rekonstruálni kellene az újjáépítés során modern formában!

Last edited by _blogen_; January 12th, 2015 at 05:50 PM.
_blogen_ no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2015, 05:41 PM   #3756
_blogen_
BANNED

A funkcióváltások a kolostortól északra fekvő U alakú épülettel kapcsolatban:

1. maga az épület 1715 előtt épülhetett valamilyen melléképületnek, innentől kezdve tüntetik fel ugyanis a helyszínrajzok. A toldalék ekkor még nem szerepel a helyszínrajzokon.

2. 1784-ben a rendet feloszlatják, a kiürített templomból átmenetileg raktár lesz, a kolostorban lakásokat alakítanak ki.

3. 1787-ben megkezdődik a templom átalakítása színházzá, míg a kolostorban kaszinót alakítanak ki. Ekkor a teljes épület copf külső kap.

3. 1794-ben a Városi Kaszinót a Császári és Királyi Katonai Főparancsnokságnak adják.

4. 1845-ös alaprajzon szintén nincs még toldalék.

5. 1850-ben az U alakú épületet a Császári és királyi Hadmérnöki Igazgatóság kapja meg.

6. A Hadmérnök igazgatóságtól a harmincas években veszi át a Tábori Püspökség az épületet.

Szal akármi is volt az a toldaléképület, annak építése valószínűleg semmilyen funkcióváltáshoz nem kapcsolódhatott, így teljesen jelentéktelen hozzáépítés volt csak.
Old January 12th, 2015, 06:30 PM   #3757
realbizkit
Registered User

realbizkit's Avatar

Likes (Received): 1854

Quote:
Originally Posted by _blogen_ View Post
A másik oldalon, a külügyminisztérium helyén állt egykor egy középkori eredetű egyemeletes palota, amit lebontottak még a külügyminisztérium építése miatt. Annak a tömegét is rekonstruálni kellene az újjáépítés során modern formában!
Akkor már a volt Külügyminisztérium épületét (amennyiben a HFP felépülne)
realbizkit no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2015, 08:40 PM   #3758
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Quote:
Originally Posted by _blogen_ View Post

Igen, ez egy jó javaslat!

Annyira hiányoznak egyébként az ilyen tömegű épületek a város történeti részeiből.
Old January 12th, 2015, 11:33 PM   #3759
realbizkit
Registered User

realbizkit's Avatar

Likes (Received): 1854

Quote:
Igen, ez egy jó javaslat!

Annyira hiányoznak egyébként az ilyen tömegű épületek a város történeti részeiből.
Tény, bár nekem speciel jobban hiányzik a századforduló utáni nagyobb léptékű, olykor fényűző várnegyed, mint egy kétemeletes faluháza, amit - valljuk be - nem véletlenül bontottak le.

Ennek ellenére semmi jónak nem lennék elrontója, ha mindeképp beépítik a telket, olyat építsenek oda, ami már ált ott egyszer. Az se baj persze, ha illik a környezetébe. A HFP teljes rekonstrukciója esetén (szép álmok) pl. szerintem már nem illene az a "faluház" a képbe.
realbizkit no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2015, 12:10 AM   #3760
_blogen_
BANNED

Quote:
Originally Posted by realbizkit View Post
Tény, bár nekem speciel jobban hiányzik a századforduló utáni nagyobb léptékű, olykor fényűző várnegyed, mint egy kétemeletes faluháza, amit - valljuk be - nem véletlenül bontottak le.
Igen, mélységes tudatlanságból és a múlt semmibevételéből bontották le. Ez ugyanis egy szinte sértetlenül megmaradt középkori palotaépület volt. Ami ma akár gótikus-reneszánsz formájában is állhatna. Ez volt ugyanis Bakócz Tamás budai palotája, de előtte is az esztergomi érsekek bírták 1473-tól, előtte Nagylucsei Orbán esztergomi prépost és királyi alkincstartó palotája volt. 1476-ig Beckensloer János esztergomi érsek, majd 1479-től Váradi Péter erdélyi prépostté (később kalocsai érsek), aki jelentős költséggel újjáépíti, akkor még valószínűleg későgótikus formában, majd 1504-ben Bakócz Tamás szerzi meg a palotát aki innen sétál át a mai honvédemlékmű mögött állt Szent György templomba, hogy ott felavassa Dózsa kereszteseit például. Szal ez a faluháza a vakolata alatt az egyik legpompásabb várbéli gótikus-reneszánsz palotát rejthette anno. A helyére egy hulladék eklektikus épületet húztak fel, amit volt külügyminisztériumként ismerhetsz és még annyit se tettek meg, hogy a bontáskor felmérjék legalább a házat tisztességgel, hogy az utókor tudja mit pusztítottak el.

HunDeX, Luchador, Hellboy88, Lacosz liked this post
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
budapest

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules