[Budapest] Budai Várnegyed | Buda Castle District Developments - Page 199 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Projects and Development > Tervek és építkezések > Budapest

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 512 votes, 4.99 average.
Old February 9th, 2015, 08:23 PM   #3961
_blogen_
BANNED

Likes (Received): 160

Quote:
Originally Posted by Tímea89 View Post
Ja persze, "Dunai gótika valódi stílusa". Ne vicceljünk már, ez egy kamuépület, amit egy sosem létezett állapotba "állítotok vissza". Helyreállítás ebben az esetben azt jelenti, hogy megskalpolták és levertek róla minden díszt. Ez a jelenlegi állapot egy kényszermegoldás, valószínűleg közölték az építésszel, hogy nincs pénz és szándék helyreállítására, szóval a megmaradt kőanyag felhasználásával kezdjen valamit az épülettel. Ennyi. Az építészt nem hibáztatom, hiszen nyilván behatároltak voltak a lehetőségei, és kihozta a maximumot a helyzetből, de azért ne essünk hanyatt a végeredménytől.
A cigánybáró borzalmas rongyrázásából egy ízléses palotát csináltak. Az egyetlen probléma csak az volt, hogy nem bontották le tömb többi részét e mögött a homlokzati épület mögött, hanem lebutítva meghagyták a borzasztó léptékével együtt.

A végeredmény pedig csodálatos, ugyan látványosan nem "a megmaradt kőanyag felhasználásával kezdjen valamit az épülettel" esetéről van szó, hanem arról, amikor szó szerint sz*rból építenek várat. Egy ocsmány épület romjait lényegítik át valami esztétikussá és történetileg is hitelesebbé. Ez kifejezetten szemlélet volt az újjáépítés során. Így lett az új kupola is egy kvázi Martinelli kupola például.

DGerg, MatteoFTC liked this post
_blogen_ no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 9th, 2015, 08:34 PM   #3962
Tímea89
Registered User

Tímea89's Avatar

Likes (Received): 7571

Quote:
Originally Posted by _blogen_ View Post

Egy ocsmány épület romjait lényegítik át valami esztétikussá és történetileg is hitelesebbé.
Mitől hiteles? Ez az állapot teljesen új, nincs történeti és építészeti előzménye. Az 50-es években találták ki.
Tímea89 no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 08:44 PM   #3963
_blogen_
BANNED

Quote:
Mitől hiteles? Ez az állapot teljesen új, nincs történeti és építészeti előzménye. Az 50-es években találták ki.
Hitelesebb, mert vannak létező és eredeti gótikus párhuzamai a Duna völgyében, tehát abban a kultúrkörben, amihez a magyar gótika is tartozott.

Amúgy ilyen gyönyörű házakat pusztítottak el a tömb miatt:

Sponsored Links
Advertisement

Old February 9th, 2015, 10:18 PM   #3964
amaurote1
Registered User

amaurote1's Avatar

Likes (Received): 2667

Quote:
Ja persze, "Dunai gótika valódi stílusa". Ne vicceljünk már, ez egy kamuépület, amit egy sosem létezett állapotba "állítotok vissza". Helyreállítás ebben az esetben azt jelenti, hogy megskalpolták és levertek róla minden díszt. Ez a jelenlegi állapot egy kényszermegoldás, valószínűleg közölték az építésszel, hogy nincs pénz és szándék helyreállítására, szóval a megmaradt kőanyag felhasználásával kezdjen valamit az épülettel. Ennyi. Az építészt nem hibáztatom, hiszen nyilván behatároltak voltak a lehetőségei, és kihozta a maximumot a helyzetből, de azért ne essünk hanyatt a végeredménytől.
Nem állítottak vissza sehova, építettek egy újat a régi romjaiból. A "dísz" meg önmagában nem érték, nyugodtan le lehet verni ha sok és gagyi. Itt ez az eset állt fent...

És tényleg zavaróan csúnya a nagy ormótlan fehér tömb mögötte.
amaurote1 no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2015, 12:40 PM   #3965
dottore75
Registered User

Likes (Received): 9726

Sziasztok!

Tudja valaki hogy miért van kereszttel jelölve a palotaépület
középső része?Ott volt a kápolna?

Last edited by dottore75; February 10th, 2015 at 12:51 PM.
dottore75 no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2015, 12:45 PM   #3966
dottore75
Registered User

Egyébként a térképen jól látszik Semperist Stöckl-lépcsője.
Old February 10th, 2015, 01:19 PM   #3967
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Likes (Received): 3758

Igen, ott volt a kápolna.
BDzsH_88 no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2015, 01:28 PM   #3968
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Likes (Received): 3758

Quote:
A cigánybáró borzalmas rongyrázásából egy ízléses palotát csináltak. Az egyetlen probléma csak az volt, hogy nem bontották le tömb többi részét e mögött a homlokzati épület mögött, hanem lebutítva meghagyták a borzasztó léptékével együtt.

A végeredmény pedig csodálatos, ugyan látványosan nem "a megmaradt kőanyag felhasználásával kezdjen valamit az épülettel" esetéről van szó, hanem arról, amikor szó szerint sz*rból építenek várat. Egy ocsmány épület romjait lényegítik át valami esztétikussá és történetileg is hitelesebbé. Ez kifejezetten szemlélet volt az újjáépítés során. Így lett az új kupola is egy kvázi Martinelli kupola például.
Annyiban én is egyetértek veled - de csak ennyiben - hogy a hátsó részeket le kellett volna bontani. Na nem az egészet, de a második (északi) udvart, igen. Így egyrészt "kiszabadult" volna a Fortuna étterem épülete a ház szorításából, másrészt a ma rémes Fortuna közben helyreállítható lett volna a középkori eredetű utcavonal az utca déli oldalán, harmadrészt pedig a középkori telekosztást lekövetve kellemes és a vár arányaihoz illeszkedő épületek lettek volna létrehozhatóak. (Erre persze vannak jó és vannak kevésbé jó és rossz példák is a várban, de most nyilván abból tudok csak kiindulni, hogy ide jót raktak volna).

Ami viszont a volt PM így megmaradó homlokzatait illeti, azokat nem kellett volna ennyire lebutítani. Főleg a vakolt részekről beszélek, de a főhomlokzatnál is egy kicsit túlzásnak érzem a végeredményt. Főleg disszonánsak nekem a tetőtérablakok, de a rizalitos kialakítást én megtartottam volna mindenképpen, ahogyan az Rados első tervváltozatain is szerepelt. Nem rossz a mostani végeredmény sem egyébként, főleg az oldalhomlokzatok nagyon bántóak.
BDzsH_88 no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2015, 03:19 PM   #3969
_blogen_
BANNED

Quote:
Originally Posted by BDzsH_88 View Post
Annyiban én is egyetértek veled - de csak ennyiben - hogy a hátsó részeket le kellett volna bontani. Na nem az egészet, de a második (északi) udvart, igen. Így egyrészt "kiszabadult" volna a Fortuna étterem épülete a ház szorításából, másrészt a ma rémes Fortuna közben helyreállítható lett volna a középkori eredetű utcavonal az utca déli oldalán, harmadrészt pedig a középkori telekosztást lekövetve kellemes és a vár arányaihoz illeszkedő épületek lettek volna létrehozhatóak. (Erre persze vannak jó és vannak kevésbé jó és rossz példák is a várban, de most nyilván abból tudok csak kiindulni, hogy ide jót raktak volna).

Ami viszont a volt PM így megmaradó homlokzatait illeti, azokat nem kellett volna ennyire lebutítani. Főleg a vakolt részekről beszélek, de a főhomlokzatnál is egy kicsit túlzásnak érzem a végeredményt. Főleg disszonánsak nekem a tetőtérablakok, de a rizalitos kialakítást én megtartottam volna mindenképpen, ahogyan az Rados első tervváltozatain is szerepelt. Nem rossz a mostani végeredmény sem egyébként, főleg az oldalhomlokzatok nagyon bántóak.
A Hess András téri szárnyat leszámítva bontanám teljesen (maradó, újjáépítendő, új beépítés):

A megmaradó szárnyat a következőképpen alakítanám át. Először is szimmetrikussá tenném, és a főbejáratát is áttenném az épület középső tengelyébe, az ablakkereteket kőre cserélném, de a vakolt homlokzatot meghagynám, hogy eltérjen Szentháromság téri épülettől, a tetőszerkezetet pedig a szentháromság téri épület egykori tetődíszeinek egyszerűsített formájával építeném át. Mázas tetőcserép helyett palatetőt preferálnám, hogy ne konkuráljon feleslegesen a Mátyás templom tetejével, míg a esetleg a vakolt homlokzaton némi diszkrét neogót ízű, kissé reneszánszba hajló késő-szecessziós festést megengedhetőnek tartanák. A tetőszerkezeten a tornyocskák elhagyhatóak, csak én nem vesződtem most vele, a tömeget akartam érzékeltetni:

Ez a maximum szerintem, amit ki lehet hozni a helyzetből. A nagyarányú bontás feltétlen szükséges, de vannak menthető elemek is, mind a még létező, mind a már elpusztult részekből.

ps. Mellékesen megfontolandónak tartanám a domonkos templom szentélyét valamilyen modern formában rekonstruálni, jobbára áttetsző üveg-acélszerkezet révén és ehhez illeszkedve a hajót is lefedném, létrehozva egy reprezentatív teret akár a hotel számára, akár más funkcióban. A Szentháromság téri modern épületet bontanám és az eredeti telekbeosztás mentén egy újjáépítés, egy posztmodern beépítés formájában újragondolnám. Továbbá a Szentháromság téri ex-pénzügyminisztérium főhomlokzat tetőszerkezetét én is átgondolnám. Továbbra is egyszerűbb és korhűbb gótikus formában, de hangsúlyosabbá tenném.

Last edited by _blogen_; February 10th, 2015 at 03:32 PM.
Old February 10th, 2015, 04:23 PM   #3970
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Likes (Received): 2193

Quote:

ps. Mellékesen megfontolandónak tartanám a domonkos templom szentélyét valamilyen modern formában rekonstruálni, jobbára áttetsző üveg-acélszerkezet révén és ehhez illeszkedve a hajót is lefedném, létrehozva egy reprezentatív teret akár a hotel számára, akár más funkcióban. A Szentháromság téri modern épületet bontanám és az eredeti telekbeosztás mentén egy újjáépítés, egy posztmodern beépítés formájában újragondolnám. Továbbá a Szentháromság téri ex-pénzügyminisztérium főhomlokzat tetőszerkezetét én is átgondolnám. Továbbra is egyszerűbb és korhűbb gótikus formában, de hangsúlyosabbá tenném.
Ha lehet hagyjuk ezt a "modern rekonstrukciót", már a 60-as, 70-es években is gagyi volt (lásd Visegrád, Ozora), azóta sem lett jobb, sőt...
hmphoto no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2015, 04:45 PM   #3971
Keremart
Registered User

Keremart's Avatar

Likes (Received): 1080

Csak hogy legyen róla egy kép, amin nagyjából mindkét említett oldal egyszerre összehasonlítható.
Őszintén nem értem hogy mi a baj az épület eredeti kinézetével. Tény hogy alaposan kilógott és bizony főleg az oldalsó homlokzatával még ma is kilóg valamelyest a környezetéből, de ez miért is baj? Mint már írtam a várnak megvolt annak idején és bár megnyomorítva, de még ma is észlelhető a hármas tagolása már ami az épületek magasságát illeti. Északon a Mária Magdolna templom - Országos Levéltár. Középen a Mátyás templom - PM - és ma már a Hilton. Délen a HFP-HM - Királyi palota.
Ettől volt izgalmas, ettől volt változatos. Tény hogy sajnos eleink egy két épület felépítésével bizony olyant is bontottak amit nem kellett volna. De ezt a hibát miért kellett mmegismételni. A PM egy határeset nálam a tekintetben hogy helyre kell állítani vagy sem. A legtöbb várbeli épület esetén én a lehető legteljesebb rekonstrukció híve vagyok, itt talán nem. De itt a vége, bár nyilván érdekes gondolat hogy eklektikus épületet alkossunk 2015-ben szerintem vagy rekonstruálunk valamit vagy újjat építünk, esetleg vegyítve mint a Drezdai Hadtörténeti Múzeum esetén. Én azért nem kezdeném el áttervezni az egykori épületet és összepárosítani a maival. Elbontani meg nyilván nem szabad.

Kép:
http://varoskepp.blog.hu/2009/01/19/...diszletek_kozt
Keremart no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2015, 05:22 PM   #3972
Tímea89
Registered User

Tímea89's Avatar

Likes (Received): 7571

"Helyreállítás"

Old February 10th, 2015, 05:27 PM   #3973
realbizkit
Registered User

realbizkit's Avatar

Likes (Received): 1854

Érdekes koncepciók, meg kell vallani. Én viszont azt vallom, hogy amit már egyszer jól kitaláltak, nem kell újra kitalálni. Legalább a déli részét illene valamikor igényesen, hiánytalanul helyreállítani.

Lehet, hogy ez az épület építészetileg nem volt egy letisztult, egyértelmű alkotás, nekem nem is emiatt tetszik, hanem (főleg a főhomlokzat/tető) az igényessége és részletgazdagsága miatt. Azok a kis csipkézett tornyocskák, a szoborral a csúcsukon olyan aprólékos, jópofa elemek, amikkel itthon ritkán találkozik az ember, egyedül a Parlament jut most az eszembe. A mázas cserepek, saroktetők nem konkurálnak, hanem pont hogy illeszkednek a Mátyás templom hasonló elemeihez.
realbizkit no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2015, 05:32 PM   #3974
_blogen_
BANNED

Quote:
Originally Posted by hmphoto View Post
Ha lehet hagyjuk ezt a "modern rekonstrukciót", már a 60-as, 70-es években is gagyi volt (lásd Visegrád, Ozora), azóta sem lett jobb, sőt...
Paulinerkirche, Leipzig:

Lacosz, HQ liked this post
Old February 10th, 2015, 05:34 PM   #3975
_blogen_
BANNED

Quote:
Originally Posted by realbizkit View Post
Én viszont azt vallom, hogy amit már egyszer jól kitaláltak
De nem találták ki jó. Borzalmas és igénytelen giccs volt, aminek a legnagyobb baja az irdatlan tömege volt. Ami ma a Szentháromság téren áll, az lényegében mindaz, ami értékes, vagy inkább értékelhető volt benne.
Old February 10th, 2015, 06:12 PM   #3976
dottore75
Registered User

Quote:
De nem találták ki jó. Borzalmas és igénytelen giccs volt, aminek a legnagyobb baja az irdatlan tömege volt. Ami ma a Szentháromság téren áll, az lényegében mindaz, ami értékes, vagy inkább értékelhető volt benne.
Szerintem most annak értékes aki nem ismeri az eredeti állapotot.
Nyilvánvalóan senkinek sem volt borzalmas és igénytelen, egy állami intézménynek nagynak és méltóságot sugárzónak kellet lennie .Ez ma sincs másképp.
Old February 10th, 2015, 06:22 PM   #3977
_blogen_
BANNED

Quote:
Originally Posted by dottore75 View Post
Szerintem most annak értékes aki nem ismeri az eredeti állapotot.
Nyilvánvalóan senkinek sem volt borzalmas és igénytelen, egy állami intézménynek nagynak és méltóságot sugárzónak kellet lennie .Ez ma sincs másképp.
Dehát ez volt a baj. Olyan giccses volt, hogy nem sugározta a méltóságot, pláne nem egy pénzügyminisztériumnak. Mertha még kultusztminisztérium lett volna!
Old February 10th, 2015, 06:36 PM   #3978
dottore75
Registered User

Akkor ezzel nem jutunk dűlőre
Szerintem most giccses, olyan mint egy világmárka kinai utánzata.
Bizonyos részleteket átvesz végtelenül leegyszerűsitett formában.
Old February 10th, 2015, 08:55 PM   #3979
csendesmark
Registered User

Likes (Received): 1013

Quote:
Paulinerkirche, Leipzig:
Bocsi, de Hmphoto, az olcsósított szocreál kivitelezésről beszél, amit a proletároknak szántak.
A Te példád egy egész más világ, egész más költségvetésű és hozzáállású rendszer terméke.

Itt pedig azt láthatjuk hogy ölik meg egy műremek lelkét. (Köszi Tímea)
csendesmark no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2015, 09:49 PM   #3980
_blogen_
BANNED

Quote:
Originally Posted by csendesmark View Post
Bocsi, de Hmphoto, az olcsósított szocreál kivitelezésről beszél, amit a proletároknak szántak.
A monarchia pénzügyminisztériuma bár parasztvakítás volt, de nem a proletároknak szánták, viszont a második világháború utáni újjáépítése a Szentháromság téri homlokzatnak minőségnövekedést hozott, hiszen megfosztotta a giccstől és a valódi neogót értékeit érvényesülni hagyta. Ez pedig lényegében a szép nagy ablaksor.

Arras-i városháza:

Brüges-i városháza:

Münster-i városháza:

A tetőt lehetne variálni, de semmiképp nem eredeti giccsel, hanem egy visszafogottabb, gótikus fedélszékkel.

Én oromfal nélküli megoldásra gondolnák, de talán még egy oromfalas is beleférne, amihez bártfai városháza példát is mutathat:

Last edited by _blogen_; February 10th, 2015 at 09:58 PM.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
budapest

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules