[Budapest] Budai Várnegyed | Buda Castle District Developments - Page 200 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Projects and Development > Tervek és építkezések > Budapest

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 512 votes, 4.99 average.
Old February 10th, 2015, 11:34 PM   #3981
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Likes (Received): 3755

Megnyugtatok mindenkit, ilyet ma nem lesz diplomás építész aki lerajzol. Az épület főhomlokzatának jövőjeként két dolog képzelhető el reálisan:

A) ilyen marad, mint most
B) visszaalakítják az eredeti tervek szerint

Hogy melyikre mekkora az esély, a tekintetben most nem mernék tippekbe bocsátkozni, mert a közlekedési rekonstrukcióját sem jósoltam volna meg feltétlenül.

Az épület amúgy a magyarországi neogótika utolsó alkotása (volt), amihez Fellner Sándor elég sokféle gótikából, valamint a szecesszióból is merített némi ihletést. Nekem sem a szíven csücske a ház, de nem is tartom annyira szerencsésnek azt, amit a világháború után csináltak fele. A lecsendesített oldalhomlokzatok csak még inkább ránehezednek a szomszédos utcákra, nem lettek könnyedebbek a kevesebb dísztől. Giccsnek azért nem kéne kikiáltani, de tény, nem a legszerencsésebb kialakítású budapesti középület.
BDzsH_88 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 11th, 2015, 12:22 AM   #3982
_blogen_
BANNED

Likes (Received): 160

Pedig ez egy nagyon fontos magyar urbanisztikai hagyomány, ami a városképi egységek kialakítását tekinti céljának. Például Kotsis, Möller és társaik Székesfehérváron a két világháború között! Bántóan hiányzik ez az egy-egy projektre gyakran kontextus nélkül tekintő kortárs szemléletből.
_blogen_ no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2015, 12:33 AM   #3983
_blogen_
BANNED

Likes (Received): 160

Sieg, Lacosz liked this post
_blogen_ no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 11th, 2015, 01:04 AM   #3984
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Likes (Received): 7369

Azt is érdemes megnézni, hogy nézett ki a PM 1945 februárjában, mert nem fair az ostrom előtti állapothoz hasonlítgatni a mostanit, de még az előző oldalak valamelyikén is olyan kép szerepelt, amely még az első légitámadás utáni állapotot mutatta. 1945 márciusában, a Vár ostromának lezárulta után így nézett ki:

Ilyen volt

Ilyen lett

Kicsit az az érzésem, hogy a háborút valami bulinak fogjátok fel, ami után pikk-pakk rendet lehet és kell csinálni. Valójában a Vár épületeinek 60%-a komolyan károsodott, elképesztő erőforrásokat kívánt a helyreállítás, amelyek a párizsi békével végleg elszakított területek nyersanyagai és a háborúban elesett, vagy kényszermunkára hurcolt férfi lakosság nélkül alig voltak kivitelezhetők. Egyik nagybátyám pl. 1958-ban ért haza az üdítő szibériai kirándulásból.

Forrás: egykor.hu, Fortepan.hu

Somehow i got the feeling no one is able to imagine those large, restored royal rooms and halls with full of valuable paintings, statues and... museum visitors.

Last edited by Windblower; February 11th, 2015 at 01:11 AM.
Windblower no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2015, 05:24 AM   #3985
Channelservice
Registered User

Likes (Received): 956

Szerintem senki nem fogja fel a haborut bulinak ezt elegge felreerted (a nagymamam pont a varban elte at az ostromot, elotte is es utana is ott elt evtizedekig igy eleg jo ralatassal tudott meselni nekunk az elotte allapotokrol...). Inkabb a haboru utani feleslesleges es tudatos tovabbrombolast tartjuk ertelmetlennek. En legalabbis.
Az altalad belinkelt kep egyebkent mar joval haboru utani, az epulet bontasa javaban tart ami latszik is a jobb oldali homlokzathoz tamasztott sittcsuszdan.

Az epulet az ostrom utan 45 tavaszan az altalad belinkelt kepnel sokkal tobbet mutatott:

http://www.fortepan.hu/_photo/downlo...epan_30877.jpg

Last edited by Channelservice; February 11th, 2015 at 05:38 AM.
Channelservice no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2015, 08:58 AM   #3986
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Mivel a Fortepan a felvételek készítésének hónapját nem közli, ezt az üzenetet oda címezd. A dátum szerint az általam feltett kép 1945-ben készült. Ez a háborús károkról szóló felmérés pedig 1945 és 1947 között zajlott, majd a térkép 1948 december 30-án jelent meg:

és ezek a képek is:

Fortuna utca

Dísz tér

Szentháromság tér

PM sarka

Szinte nem volt ép épület a környéken, volt munkája az építőiparnak - kis túlzással csak a Várban történő romeltakarításból sikeres vállalkozást lehetett nyitni.

Összességében arra próbáltam utalni, hogy a mai, karosszékből folytatott építészeti kritika/vita méltánytalan annak a kornak az emberfeletti teljesítményt nyújtó romeltakarítóival/újjáépítőivel szemben - garantáltan nem rákosiék és kádárék voltak azok.

Képek forrásai (továbbra is hónapmegjelölés nélkül ) Fortepan, 1945

PS: érdekes, akkoriban még értettek a macskakövezéshez, érdemes megnézni a Fortuna utcai képen az utcaburkolatot .

Somehow i got the feeling no one is able to imagine those large, restored royal rooms and halls with full of valuable paintings, statues and... museum visitors.
Old February 11th, 2015, 11:25 AM   #3987
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Windblower azért ne bagatellizáljuk el azt, amit Channelservice mutatott.

Teljesen mindegy, hogy melyik hónapban készültek a fortepan képei, a sorrendiség ugyanis így is egyértelmű, így az is, hogy amit Channelservice mutatott az a kép jóval közelebbi időpontban készült az ostrom végéhez, mint amit te beraktál, azzal a kommentárral, hogy "1945 márciusában, a Vár ostromának lezárulta után így nézett ki". Hát inkább Channelservice képéről valószínűsíthető ugyanez, az általad linkelt pedig a helyreállítás megindulását követően, a bontás szakaszában készült.

Szóval azért ne bagatellizáljuk el ezt az igen lényeges momentumot.

Ami a további részét illeti dolognak. Igen, ez egy óriási munka volt, ezt valószínűleg itt néha egy-egy hálátlanabbnak tűnő komment kapcsán nem hangsúlyozzuk eléggé. De! Itt például a rizalitot elbontani és az ablakokat átmenteni, majd a homlokzatot az alapsíkon újraépíteni szintén óriási meló volt. És itt tudjuk is, hogy egy építészetileg (és vélhetően ideológiailag is) motivált beavatkozásról van szó.
Old February 11th, 2015, 11:54 AM   #3988
Channelservice
Registered User

to Windlower
Nem kell nagy muveszet ahhoz es oriasi kutatomunka sem, hogy az altalam belinkelt kepre ranezve megallapithasd, hogy a fakon van level a ho elolvadt. Ez a kep akkor sem tudna 1944-es lenni ha szetfeszulunk es ostrom alatti sem. Az ostrom kezdeti es vegdatumat gondolom felesleges kiemelnunk.

Budapesten egyelore meg lehullanak a levelek osszel igy ez a kep nyilvanvaloan az ostrom utani tavasszal keszult. Fura modon a tavasz 3 honapig tart..., de a levelek allapotabol es abbol hogy a kepen szereplo uriember (jobb sarok) kabatban van kora tavaszra tippelek, Marcius/Aprilis.
Remelem megelegszel ennyi informacioval es bar ugysem fogod belatni hogy nincs igazad de a kep legalabb masoknak elarulja a PM valos helyzetet kozvetlenul az ostrom utan a Te bontas kozbeni kepeddel ellentetben. (Amugy te a fortepanos kepedet 45 Marciusara teszed majd engem megkersz hogy mivel a Fortepan honapot nem jelol cimezzem oda az uzenetem..., Hogy is van ez??? ketton kozul en azt irtam hogy az ostrom utani tavasz Te pedig hogy 45 Marcius megis engem probalsz meg nevetsegesse tenni. Ongol.

A szemelyeskedo lekicsinylo es mar sokadszorra elofordulo burkolt megjegyzesek senkinek sem allnak jol plane nem egy moderatornak igy kernem ezek mellozeset a tovabbiakban.

Az altalad emlitett lekicsinylesrol pedig csak annyit, hogy nagymamam ott lapatolt a varban 45-ben miutan sikeresen tuleltek az Ostromot az Uri utcaban mindenuket elveszitve. Nem akarok az o hata moge bujni, de ha valaki gyerekkora ota tudja hogy mi tortent a varnegyedben es min mentek keresztul az ott elo es ujjaepito emberek akkor en tudom. Tole. Elso kezbol.

hmphoto liked this post

Last edited by Channelservice; February 11th, 2015 at 01:58 PM.
Old February 11th, 2015, 03:36 PM   #3989
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Ez egy értelmetlen vita. Sosem állítottam magam csalhatatlannak, azt sem mondanám, hogy nem tévedhetek, de a jóhiszeműségem megkérdőjelezését, a többi jelzővel együtt elutasítom. Az sajnálatos tény, hogy jóval idősebb vagyok, mint ti, de ez egy adottság, amiért általában a szüleink felelnek, ebből adódó stilisztikai/korosztályi eltérések lehetnek.

Még szívesen érvelnék a fenti témában, de abból elegem van, hogy ezzel a moderátorlént így, vagy úgy kell szöveggel érveltek. Ingyen csinálom és szerintem nem tudtok olyan példát felhozni, hogy bárkit lecsesztem volna, vagy visszaéltem volna azzal, hogy napi ezer üzenetet el kell olvasnom. Véleményem igen ritkán fejtem ki moderátorként (olyankor jelzem is), most sem tettem. Ha ez zavar valakit, akkor ne kommunikáljon velem, de ne helyettesítsünk érveket ilyen személy ellen célzott szövegekkel. Ilyen egyszerű ez.

A nagybátyám pedig 19 évesen, magyar hadifogolyként benn égett 1945 elején a Mária-Magdolna templomban, úgyhogy ő valóban pont nem lapátolt ott február végén már személyesen.

Qtya liked this post
Old February 11th, 2015, 03:57 PM   #3990
Channelservice
Registered User

Igy van. Ilyen egyszeru ez.
Reszemrol szivesen lezarom ezt a nem altalam kezdett es valoban ertelmetlen vitat.
peace
Old February 11th, 2015, 05:38 PM   #3991
Iosephus
Registered User

Iosephus's Avatar

Likes (Received): 186

A lényeg az, hogy nem kellett volna háborúzni...Az emberi fajnak értelmetlenebb viselt dolga nincs, mint a háború. Utána mindig rosszabb, és mindenki csak értetlenkedik, hogy ennek mi értelme is volt?! A háború a hatalmasok játéka, akik aztán igyekeznek mosni kezeiket...

JackFrost, MatteoFTC liked this post
Iosephus no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2015, 06:29 PM   #3992
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Likes (Received): 2193

Quote:
Originally Posted by _blogen_ View Post
Paulinerkirche, Leipzig:

Na pont ilyenre gondoltam igen. A hideg ráz ki a gondolatától is hogy ilyet építsenek a várnegyedben...
hmphoto no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2015, 06:43 PM   #3993
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Quote:
Originally Posted by Iosephus View Post
A lényeg az, hogy nem kellett volna háborúzni...Az emberi fajnak értelmetlenebb viselt dolga nincs, mint a háború. Utána mindig rosszabb, és mindenki csak értetlenkedik, hogy ennek mi értelme is volt?! A háború a hatalmasok játéka, akik aztán igyekeznek mosni kezeiket...
Ebben nincs igazad, a társadalmak fennmaradásának egyik feltétele a háború, mert levezeti a felesleges agressziót a szomszédokon, ami más esetben polgárháborúban az ország pusztulásához vezetne. Általában a túlnépesedett társadalmak háborúznak, ezért voltak pl a keresztes hadjáratok is, a túlnépesedett Európa emberfeleslegét akarták levezetni. És közvetetten de ez volt az oka az első majd az abból következő második világháborúnak is. Valóban, rövid távon rosszabb utána, de hosszabb időintervallumot tekintve kiderül, hogy ez egy sajnos "szükséges" rossz, ameddig nincs születésszabályozás, addig a nem párhuzamosan változó népesség és eltartóképesség görbéknek időnként ki kell egyenlítődnie.

Persze van olyan eset is, amikor az uralkodó osztály személyes hatalmának megerősítésére (mint pl. most Putyin), vagy van olyan is amikor a háborúval szerzett területek jelentik az egyetlen megoldást a gazdaság bővítésére, mint az Oszmán Birodalomnál.
Old February 11th, 2015, 08:10 PM   #3994
HQ
SkyscraperToBudapest

HQ's Avatar

Likes (Received): 14071

Quote:
Originally Posted by hmphoto View Post
Na pont ilyenre gondoltam igen. A hideg ráz ki a gondolatától is hogy ilyet építsenek a várnegyedben...
Pedig milyen jo lenne.

TOPIC OFF
Quote:
Általában a túlnépesedett társadalmak háborúznak, ezért voltak pl a keresztes hadjáratok is, a túlnépesedett Európa emberfeleslegét akarták levezetni. És közvetetten de ez volt az oka az első majd az abból következő második világháborúnak is.
Abban egyet értek, hogy sokszor a tulnépesedett orszagok haboruznak. A keresztes hadjaratokat viszont nem lehet ilyen leegyszerusitve megmagyarazni, ahhoz kellett a masik fél, a hodito arab-muzulman hatalom is.

TOPIC ON
HQ está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 11th, 2015, 08:25 PM   #3995
hmphoto
Registered User

hmphoto's Avatar

Quote:
Originally Posted by HQ View Post
Pedig milyen jo lenne.

TOPIC OFF

Abban egyet értek, hogy sokszor a tulnépesedett orszagok haboruznak. A keresztes hadjaratokat viszont nem lehet ilyen leegyszerusitve megmagyarazni, ahhoz kellett a masik fél, a hodito arab-muzulman hatalom is.

TOPIC ON
Katasztrófa lenne. Oda egyből a hangulata egyrészt, másrészt ez nem rekonstrukció, távolról sem az amiről blogen beszélt, amihez ezt az épületet hozta példának. Ez egy teljesen kortárs épület. Még a gótika megidézése sem igazán megy neki, csak azzal az erőltetett álgótikus ablakkal, de még így sem sikerül.
Így nézett ki. Egyáltalán nem hasonlít rá, még úgy igazándiból tömegében sem.
https://www.google.hu/search?q=pauli...%3B1185%3B1410

OFF
Ha nem a muszlimok, akkor lett volna más, akár egymás ellen is. Nem annyira a muszlim hódítás volt az oka. Ha mondjuk 150 évvel később, a pestisjárványok idején foglalták volna el Jeruzsálemet, valószínűleg senki nem foglalkozott volna komolyabban vele, nem hogy hadjáratok sorát indítani.

ON

Last edited by hmphoto; February 11th, 2015 at 08:32 PM.
Old February 11th, 2015, 11:51 PM   #3996
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Vonatkoztassunk el az érzelmektől. Most tételesen végignézegetem a Fortepan 1945-ös képeit, mert kíváncsi vagyok, hány kép van a PM-ről. Ez is egy a sok közül, ez is 1945-ös keltezésű, a kép sorszáma: 45564

Azt, amelyiket 1945 márciusra datáltam, még nem találtam meg. Egy biztos: 2014 augusztus 9-én töltöttem le.

Channelservice liked this post
Old February 12th, 2015, 02:53 AM   #3997
Iosephus
Registered User

Iosephus's Avatar

Likes (Received): 186

Nincs eleve elrendeltség. A világ olyan, amilyenné tesszük. Azért áldotta meg intelligenciával a teremtő, vagy a természet az emberi fajt, hogy gondolkodjon, és értelmesen rendezze le a problémáit. Bizonyára ki lehetne örökre küszöbölni a háborús konfliktusokat. Semmi sem lehetetlen. Az ember nem lehet egy rabszolga faj, ami önmaga ellensége. A világűr kolonizálása lehetne az egyik kiút.

Ja és bizonyos technológiai szint felett a háború már sokkal több kárt okoz mindkét félnek, mint hasznot. Nem véletlen, hogy nem volt III. világháború azóta, hogy feltalálták a nukleáris fegyvereket.

Quote:
Ebben nincs igazad, a társadalmak fennmaradásának egyik feltétele a háború, mert levezeti a felesleges agressziót a szomszédokon, ami más esetben polgárháborúban az ország pusztulásához vezetne. Általában a túlnépesedett társadalmak háborúznak, ezért voltak pl a keresztes hadjáratok is, a túlnépesedett Európa emberfeleslegét akarták levezetni. És közvetetten de ez volt az oka az első majd az abból következő második világháborúnak is. Valóban, rövid távon rosszabb utána, de hosszabb időintervallumot tekintve kiderül, hogy ez egy sajnos "szükséges" rossz, ameddig nincs születésszabályozás, addig a nem párhuzamosan változó népesség és eltartóképesség görbéknek időnként ki kell egyenlítődnie.

Persze van olyan eset is, amikor az uralkodó osztály személyes hatalmának megerősítésére (mint pl. most Putyin), vagy van olyan is amikor a háborúval szerzett területek jelentik az egyetlen megoldást a gazdaság bővítésére, mint az Oszmán Birodalomnál.

Last edited by Iosephus; February 12th, 2015 at 03:11 AM.
Iosephus no está en línea   Reply With Quote
Old February 12th, 2015, 04:18 AM   #3998
HQ
SkyscraperToBudapest

HQ's Avatar

Likes (Received): 14071

Quote:
Katasztrófa lenne.
Szerinted.

Quote:
Oda egyből a hangulata egyrészt, másrészt ez nem rekonstrukció, távolról sem az amiről blogen beszélt, amihez ezt az épületet hozta példának. Ez egy teljesen kortárs épület. Még a gótika megidézése sem igazán megy neki, csak azzal az erőltetett álgótikus ablakkal, de még így sem sikerül.
Nyilvan barmit lehet kritizalni, barmiben lehet hibat talalni, de az olyan hazai varbeli siralmas probalkozasoknal, mint a Disz tér
http://www.plant.co.hu/hu/cards/view/33
ezerszer jobb és legalabb utal a multra.

Quote:
OFF
Ha nem a muszlimok, akkor lett volna más, akár egymás ellen is. Nem annyira a muszlim hódítás volt az oka. Ha mondjuk 150 évvel később, a pestisjárványok idején foglalták volna el Jeruzsálemet, valószínűleg senki nem foglalkozott volna komolyabban vele, nem hogy hadjáratok sorát indítani.
ON
Ez a "mi lett volna ha" allitasoknak sok értelme nincs, mert elég nehéz oket bizonyitani
HQ está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 12th, 2015, 06:48 AM   #3999
Channelservice
Registered User

Quote:
Originally Posted by Windblower View Post
Vonatkoztassunk el az érzelmektől. Most tételesen végignézegetem a Fortepan 1945-ös képeit, mert kíváncsi vagyok, hány kép van a PM-ről. Ez is egy a sok közül, ez is 1945-ös keltezésű, a kép sorszáma: 45564

Azt, amelyiket 1945 márciusra datáltam, még nem találtam meg. Egy biztos: 2014 augusztus 9-én töltöttem le.
Ez a kep szerintem 1945 keso tavasza lehet, valamivel az en altalam linkelt kep utani, talan csak par hettel. Nagyjabol ugyanaz az allapota az epuletnek de kicsit mar kevesebb a cserep rajta ami gondolom az idojarasnak es a szelnek is koszonheto.
A kepen szereplo holgy rovid ujju ruhat visel a fak teljes lombozatban.

Jol latszik hogy a sarok kapott egy belovest ami miatt a sarki termek leomlottak de ezen kivul az epulet egyertelmuen mentheto es helyreallithato kepet mutat.
Szerintem nincs azzal semmi baj ha elfogadjuk azt a tenyt hogy ezt az epuletet, tudatosan szerettek volna egyszerusiteni tomegeben csokkenteni.

Az, hogy pontosan mi volt a motivaciojuk fogalmam sincs. Politikai, epiteszeti, varosrendezesi vagy egyeb szempont esetleg az hogy eldontsek az akaratlanul kialakult rivalizalast a Matyas templom es a PM kozott? Ma ez talan mar mindegy is. Egy biztos, az epulet messze messze mentheto lett volna. A mai allapota pedig bar a szemunk megszokta es tulajdonkeppen egy talalt ideologia menten meg eladhatova is tette szamomra valahol az utolso helyre tette a Vari epuletek soraban.

Azt gondolom egyebkent, hogy mai epulet a latvanyaval sokkal inkabb megteveszt ugy is mondhatnam csal mert sokkal idosebbnek es sokkal gotikusabbnak mutatja magat mint amilyen valojaban. Egy XX. szazadi epuletrol beszelunk....
Mindekozben a korai kepeken lathato eredeti epulet a kesogotikus kicsit barokkos formaival pont az ami. Egy kisse hivalkodo, tehetos tulajdonosnak tervezett szekhaz, kozpont, egy kozponti helyen. Se tobb se kevesebb.

A mostani epulet szamomra semmit nem mond, es bar gepeszmernok vagyok nem epitesz (kicsit ciki tudom) a sajat stiluserzekem es laikus megitelesem szerint az epulet aranytalan a teto diszei es tornyai hianyaban egy szelteben elnyujtott gotikus ablakokkal biro terpeszkedo hasab. Aranytalan.
Megjegyzem a turistak imadjak, szoval varnegyed diszletnek ugy tunik bevalt, kivalo fenykepforgalmat bonyolit.

BDzsH_88 liked this post

Last edited by Channelservice; February 12th, 2015 at 07:00 AM.
Old February 12th, 2015, 11:59 AM   #4000
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Ha már ennyit beszélünk a házról...(úgy rémlik még nem voltak)

Oldalhomlokzat

Forrás: FSZEK

Hosszmetszet

Első emeleti alaprajz

Tanácsterem

Miniszteri fogadóterem

Díszterem részlete (ez volt a rizalitban, ezt bontották el 1945 után)

Díszterem

Főlépcső

Részletek

Részletek

Részletek

Részletek

Melléklépcső

Oldalhomlokzat

Oldalhomlokzat - Országház utca

Belső udvar (déli)

Csak, hogy lássuk, mi is volt ez eredetileg - mindig csak a főhomlokzatról megy a vita, pedig a belső terek stíluskapcsolatai is izgalmasak.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
budapest

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules