[Budapest] Budai Várnegyed | Buda Castle District Developments - Page 298 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Projects and Development > Tervek és építkezések > Budapest

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 512 votes, 4.99 average.
Old October 21st, 2015, 05:32 PM   #5941
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Likes (Received): 7369

Quote:
Originally Posted by Tímea89 View Post
1968-ban robbantották fel, 23 évvel az ostrom után. Annyira nem lehetettet rossz állapotban, ha kiégve is 23 évig állt. A műemlékvédők sokáig küzdöttek érte...
Ez miben mond ellent az általam írtaknak? Csak annyit írtam, hogy szabad szemmel nem lehet megállapítani, mennyire károsít egy tűzvész épületeket, továbbá megírtam, hogy készült erről hivatalos felmérés az ostrom után, mivel az, hogy egy épület nem dől össze, nem garancia a lakhatóságra.

Még csak állást sem foglaltam, csak tényt közöltem.

Somehow i got the feeling no one is able to imagine those large, restored royal rooms and halls with full of valuable paintings, statues and... museum visitors.
Windblower no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 21st, 2015, 05:40 PM   #5942
Tímea89
Registered User

Tímea89's Avatar

Likes (Received): 7571

Oké, akkor félreértettelek, bocsi.
"If only you were here for a moment to see with me the dead silver of the Danube, the dark mountains against the pale- red background and the lights of Pest glittering up to me; Vienna would go down in your appreciation compared with Buda-Pest" (Otto von Bismarck)
Tímea89 no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2015, 06:04 PM   #5943
Bazsi91
Registered User

Bazsi91's Avatar

Likes (Received): 6445

Nos ha Varsóban ilyen állapotban maradt volna meg a nem túl látványos királyi palota (amit később újjáépítettek teljesen) örültek volna bizonyára. Ne feledjük ott is a szocializmust építették és közben ez is belefért.

Hozzáállás és akarat kérdése...na és pénz.
Bazsi91 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 21st, 2015, 06:15 PM   #5944
dottore75
Registered User

Likes (Received): 9721

Quote:
Originally Posted by slamark View Post
dottore75

Hol tudom megvenni (nyomtatott verzióban)?

Ezt sajnos nem tudom.Nekem a postás hozza ki.Ha nem akarod lapozgatni,nagy részét beszkennelem,mert van még bőven a várral foglalkozó cikk,csak nem volt időm.
Egyébként egy nagyon igényes,jó minőségű kiadvány.Hetven valahány oldal.Ha meg akarod venni,vedd fel a kapcsolatot:

Csanády Pál

Artifex Kiadó Kft.
Telefon: +36 1 783 1711
[email protected]
dottore75 no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2015, 06:33 PM   #5945
slamark
Registered User

Likes (Received): 424

Quote:
Originally Posted by dottore75 View Post
Ezt sajnos nem tudom.Nekem a postás hozza ki.Ha nem akarod lapozgatni,nagy részét beszkennelem,mert van még bőven a várral foglalkozó cikk,csak nem volt időm.
Egyébként egy nagyon igényes,jó minőségű kiadvány.Hetven valahány oldal.Ha meg akarod venni,vedd fel a kapcsolatot:

Csanády Pál

Artifex Kiadó Kft.
Telefon: +36 1 783 1711
[email protected]

Ezt muszáj nyomtatva megszereznem!
Úgyhogy kösz szépen az infót!
slamark no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2015, 07:08 PM   #5946
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Likes (Received): 3755

Én általánosságban fogalmaztam meg a kritikát és ez többrendbeli tapasztalaton alapul. Nyilván itt most nem tudok nagy hirtelenjében semmit sem cáfolni (azt pontosítani tudom például, hogy a szövegből tévesen úgy tűnhet, mintha a lengyelek csak emiatt az épület miatt jöttek volna, miközben az egész Vár miatt jöttek), de kaptam én már tévedésen az urbface-falanszter párost, ráadásul pont olyan helyzetben, ahol a "kommunizmus bűneiről" volt szó, amiben - ezt lehet mondani - elég vastagon fog a szerző ceruzája.

realbizkit liked this post
BDzsH_88 no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2015, 07:19 PM   #5947
dottore75
Registered User

Nem mondom hogy nincs igazad,de én most olvasom Gerő könyvét,még nem tartok a felénél,de eddig öt konkrét esetet sorol fel a szerző,ahol a lengyelek egy épület megtartásáért lobbiztak-sikertelenül.
De a legdurvább,hogy Gerőék a Várkert Bazár egy részét is elbontották volna,hogy láthatóvá tegyenek egy középkori falszakaszt.

Lehet hogy a Falanszter,bizonyos helyeken csúsztat,de sok épületnél meg vannak a neten leírások épületekről (több helyen),hogy súlyosan sérült,és nem lehetett megmenteni-ez így ment át a köztudatba-,de Gerő pedig leírja,hogy egyszerűen nem tetszett,vagy nem akarták látni,vagy olyan ideológiát láttak benne,ami ellentétes volt a rendszerrel.
Pl. a Lovardát azzal intézi el hogy,funkció hiányában a lebontás mellett döntöttünk.

Hauszmannt pedig meg egyszerűen nem tartotta semmire,ezt ne is rejti véka alá.A sajtóban sokan el is bagatelizálják a bontásokat,de ő,mint a hazai műemlékvédelem feje nem csinált belőle titkot.
Anélkül hogy minősíteném -ki vagyok én hogy megítéljem- szerintem ő volt a műemlékvédelem szent tehene.És ez a mai napig így van.
De ez csak az én benyomásom róla,te sokkal többet tudsz a témáról.

Last edited by dottore75; October 21st, 2015 at 08:03 PM.
Old October 21st, 2015, 07:30 PM   #5948
martonnetwork
Registered User

martonnetwork's Avatar

Likes (Received): 2197

Quote:
Originally Posted by slamark View Post
Ezt muszáj nyomtatva megszereznem!
Úgyhogy kösz szépen az infót!

dottore75, Hmelnickij liked this post
martonnetwork no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2015, 08:43 PM   #5949
dottore75
Registered User

Viszont BDzsH_88,ha valaki tud nekem segíteni akkor te vagy az.Ez a térkép a Gerő könyv vakborítóján van.Viszont nincs hozzá sehol a könyvben magyarázat,hogy melyik szám mit jelent.
Lennél szíves nekem megmondani mit jelöl a 65-ös meg a 69-es szám? Vagy ha a többit is megírnád az még jobb lenne.
Előre is köszi szépen!

Last edited by dottore75; October 21st, 2015 at 08:50 PM.
Old October 21st, 2015, 09:00 PM   #5950
martonnetwork
Registered User

martonnetwork's Avatar

Quote:
Viszont BDzsH_88,ha valaki tud nekem segíteni akkor te vagy az.Ez a térkép a Gerő könyv vakborítóján van.Viszont nincs hozzá sehol a könyvben magyarázat,hogy melyik szám mit jelent.
Lennél szíves nekem megmondani mit jelöl a 65-ös meg a 69-es szám? Vagy ha a többit is megírnád az még jobb lenne.
Előre is köszi szépen!

Amugy ezen a terkepen* Tok jol latszodik, hogy a kialakitasra kerulo alagsori latogatoter mit is celoz meg.

Last edited by martonnetwork; October 21st, 2015 at 09:46 PM.
Old October 21st, 2015, 09:37 PM   #5951
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Quote:
Nem mondom hogy nincs igazad,de én most olvasom Gerő könyvét,még nem tartok a felénél,de eddig öt konkrét esetet sorol fel a szerző,ahol a lengyelek egy épület megtartásáért lobbiztak-sikertelenül.
De a legdurvább,hogy Gerőék a Várkert Bazár egy részét is elbontották volna,hogy láthatóvá tegyenek egy középkori falszakaszt.

Lehet hogy a Falanszter,bizonyos helyeken csúsztat,de sok épületnél meg vannak a neten leírások épületekről (több helyen),hogy súlyosan sérült,és nem lehetett megmenteni-ez így ment át a köztudatba-,de Gerő pedig leírja,hogy egyszerűen nem tetszett,vagy nem akarták látni,vagy olyan ideológiát láttak benne,ami ellentétes volt a rendszerrel.
Pl. a Lovardát azzal intézi el hogy,funkció hiányában a lebontás mellett döntöttünk.

Hauszmannt pedig meg egyszerűen nem tartotta semmire,ezt ne is rejti véka alá.A sajtóban sokan el is bagatelizálják a bontásokat,de ő,mint a hazai műemlékvédelem feje nem csinált belőle titkot.
Anélkül hogy minősíteném -ki vagyok én hogy megítéljem- szerintem ő volt a műemlékvédelem szent tehene.És ez a mai napig így van.
De ez csak az én benyomásom róla,te sokkal többet tudsz a témáról.
Én csak azt állítottam, hogy a falanszter blog - urbface.com által leírtakat általában (!) kritikával kell kezelni. Semmi mást.

Gerő szerepe elég komplex, ugyanis mindeközben ő volt az aki kardoskodott a 19. század második fele építészetének értékként való elismeréséhez. Persze nem teljesen tiszta néha, hogy mire gondol, de tény, ő publikált többször is a témáról, jóllehet sokszor kizárva az értékek köréből a kései historizmust, és inkább az 1860-70-es évekre koncentrált. De ugyanakkor van olyan publikációja ugyanekkorról, amikor felsorolja a palotát és a Parlamentet is az időszak legjelentősebb művei közt. Szóval érdekes a szerepe, én azt is elképzelhetőnek tartom, hogy itt meg kellett ideologizálnia az egészt, és jobb híján leírta ezeket, miközben igazából nem értett vele egyet. Például egy helyen, annyira belelovallja magát, hogy azt írja, Ybl bontotta le a vizirondellát, miközben az már jóval korábban el lett bontva a Duna menti közlekedés biztosítása érdekében. Szóval... passz. Ezeket ma már nagyon nehéz pontosan felderíteni, de tény, hogy ő volt a hauszmanni palota megrontásának fő ideológusa. Sok helyen felszínre hozott és értékeket teremtetett, sok helyen viszonytalan aránytalan pusztításhoz járult hozzá. Nem hinném, hogy fekete vagy fehér lenne a szerepe.

Last edited by BDzsH_88; October 21st, 2015 at 09:51 PM.
Old October 21st, 2015, 09:40 PM   #5952
dottore75
Registered User

Quote:
Originally Posted by martonnetwork View Post
Tok jol latszodik, hogy a kialakitasra kerulo alagsori latogatoter mit is celoz meg.

Oké,én azt értem,csak gondolom meg vannak nevezve a helyiségek,hogy milyen funkció töltött be stb.,mert ír erről,csak nem tudom hol volt.
Old October 21st, 2015, 09:41 PM   #5953
martonnetwork
Registered User

martonnetwork's Avatar

Quote:
Oké,én azt értem,csak gondolom meg vannak nevezve a helyiségek,hogy milyen funkció töltött be stb.,mert ír erről,csak nem tudom hol volt.
Csak mellekesen mondtam, nem a kerdesre reagalva. Kicsit rosszul fogalmaztam sry - javitom is

dottore75 liked this post
Old October 21st, 2015, 09:45 PM   #5954
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Quote:
Előre is köszi szépen!
A 69 az az István-torony alapja, a 65 az az alsó (ma is meglevő) kápolnatér melletti helyiség, nem tudom mi volt a funkciója és most sajnos elég sok dolgom van, ahhoz hogy utánanézzek ezeknek. Jó kérdés, hogy hol lehetett a rajz eredetileg, mert nekem a Zolnay László féle, A budai vár feltárása (Bp., 1966) kötetben van benne, de most átpörgettem és nem.

Szóval jó kérdés, lehetne őket azonosítani, de igazából a fent hivatkozott könyvben minden lényeges infó benne van.

dottore75 liked this post
Old October 21st, 2015, 09:48 PM   #5955
dottore75
Registered User

Quote:
Originally Posted by BDzsH_88 View Post
A 69 az az István-torony alapja, a 65 az az alsó (ma is meglevő) kápolnatér melletti helyiség, nem tudom mi volt a funkciója és most sajnos elég sok dolgom van, ahhoz hogy utánanézzek ezeknek. Jó kérdés, hogy hol lehetett a rajz eredetileg, mert nekem a Zolnay László féle, A budai vár feltárása (Bp., 1966) kötetben van benne, de most átpörgettem és nem.

Szóval jó kérdés, lehetne őket azonosítani, de igazából a fent hivatkozott könyvben minden lényeges infó benne van.
Köszi szépen!Megpróbálom beszerezni.
Old October 21st, 2015, 10:13 PM   #5956
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Quote:
Originally Posted by BDzsH_88 View Post
Van forrásod ezekre a gyújtóbombákra? Őszintén szólva eddig nem ilyen szemmel olvasgattam, hogy konkrétan mi, de nekem nem rémlenek gyújtóbombák.

Kézifegyverek rémlenek és tüzérségi tűz. A báltermet elvileg ún. láncos-bomba találta el.
Eddig keresgéltem a régebbi üzenetek között, mert emlékeztem, hogy valahol már postoltam ezt. Szóval az info a Dokumentumok a budai Vár 1945. évi ostromáról, Közzéteszi Kókay György c. dokumentumból (Forrás: epa.oszk) van, amelyben nevezett szerző Szabó László, az ostrom alatt hivatalban lévő várkapitány kortárs feljegyzéseit közli. Szabó László nemcsak hogy a vár kapitánya volt 1944-45-ben, de az újjáépítés későbbi tervezése során a műemlékes Gerő László közvetlenül tőle kapott tanácsokat, amelyeket fel is használt.

Néhány szemelvény:

Quote:
Ezen délelőttön a krisztinavárosi szárny déli oldalán lévő Vitézi Szék helyiségébe gyújtóbomba esett be és annak két belső helyiségében belső tűz támadt. A tűzoltásban tevékenykedő német katonák égő iratokat és bútorokat a belső udvarba dobáltak. A vk.-alkalmazottak közbelépésének köszönhető, hogy az udvaron tárolt benzin és egyéb üzemanyag és szemét kigyulladása és ezzel nagyobb és károsabb tűz kitörése megakadályoztassék.
Budapest, 1945. január hó 23-án.
Szabó s. k.

...

Pro domo
A szinte naponként megismétlődő és fokozódó légibombázások és az állandó ellenséges tüzérségi és aknatűz a Kir. Vár főépületében, melléképületeiben, a közelben álló tartozéképületekben óriási károkat okoznak. Romboló bombák és gránátok egyes épületrészeket romba döntenek, az épületek állagában okoznak helyrehozhatatlan károkat azonfelül, hogy belső berendezéseket és felszerelési tárgyakat rombolnak össze. Felsorolni sem lehet azokat a károkat és rombolásokat, melyeket az épületek idáig is szenvedtek. Különösen a f. hó 30-i egész napon át tartó légitámadás volt borzalmas hatású. A főépület környéke, a Várkert szinte a felismerhetetlenségig fokozódó károkat szenvedett. Védekezésről vagy a károk részbeni helyreállításáról, romok eltakarításáról vagy egyes szerkezeti részek ideiglenes megerősítéséről szó sem lehet.
Budapest, 1945. január hó 31-én.
Szabó s.k.

...

F. hó 6-án a 7-ére virradó éjjel a krisztinavárosi szárny I. emeletén, a nagyudvarra néző ún. rózsalakás, illetve a régi szárnysegédi iroda kisebb belépőterme, nyilván ellenséges gyújtógránát becsapódása következtében, kigyulladt. A belső tűz, a terem asztalosmunkájának elhamvasztása után, aránylag rövid idő alatt eloltatott. Az előző héten támadt tüzek még nem aludtak el teljesen. [A déli] szárny és északi szárny mennyezeteiben még parázsló tüzek vannak, állandó ellenőrzése és ellátása szükséges.
Ezen munkákban a Kir. Várkapitányság személyzete tekintélyesen részt vesz.
Budapest, 1945. február 7.
Szabó s. k

...

241. oldal

A tüzek kitörését valószínűleg a 30-i nagy bombatámadás alkalmával a Kir. Várra jutó gyújtóbombák okozták. A bombák okozta begyulladások és fafödém-beszakadások okozták a tüzek alsóbb emeletekre való gyors átterjedését. Feltűnőnek találja, hogy az egyes tűzfészkeknek elszigetelése ellenére is a tüzek hosszabb-rövidebb idő múlva újratámadtak és elhatalmasodtak. A tüzek kitörési időpontja előadása szerint megegyezett a vk.-alkalmazottak által előadottakkal. A csendőrszázad főként a déli szárny rövid és a Dunára néző oldalán hajtott végre több, a tűz elszigetelését célzó robbantást. A tüzekről és azok fájdalmas és szomorú eredményéről szóbeli jelentést tettem Lénárd ezredesnek. Jelentésemet tudomásul vette. Pótolhatatlan veszteség, hogy a támadt tüzek folytán, a szinte naponként megismétlődő bombatámadások hatásának betetőzéseként, a Kir. Várnak történeti és esztétikai szempontból legértékesebb része pusztult el.
Budapest, 1945. február hó 5-én.
Szabó László s. k.
kir. várkapitány

...
És így tovább. Ha még nem olvastad, feltétlenül ajánlom,mert alapmű.

Pár hónapja az ugyanebben a könyvben megjelent térképet is mellékeltem, amely a Palota ostrom alatti rongálódásának 1945-ös, általam említett felmérését mutatja, íme a kép:

Somehow i got the feeling no one is able to imagine those large, restored royal rooms and halls with full of valuable paintings, statues and... museum visitors.

BDzsH_88, hmphoto liked this post

Last edited by Windblower; October 21st, 2015 at 10:18 PM.
Old October 21st, 2015, 11:02 PM   #5957
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

De olvastam, csak nem emlékeztem a gyújtóbombákra.

Egyébként igazad van, légifelvételek alapján nem lehet pontos képet alkotni a károk mértékéről, de azon sem csodálkozom, hogy egyesek kételkednek a károk súlyosságában, mivel aztán a rekonstrukció ideológusai azt kezdték el hangoztatni, hogy itt minden menthetetlen, miközben ez úgyszintén nem volt igaz. A pontos igazsághoz valóban leginkább Szabó László feljegyzései és ez a kártérkép visz közelebb, illetve azok a műszaki felmérések, amiket vélhetőek nagyon kevesek láttak csak.
Old October 21st, 2015, 11:44 PM   #5958
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Quote:
Előre is köszi szépen!
Ha volna rá lehetőséged, nem szkennelnél be érdekességeket (főleg rajzokat, terveket) ebből a könyvből? Már nagyon régóta szeretném elolvasni, de nem volt rá időm hogy résztvegyek a megszerzéséhez szükséges küzdelemben - antikváriumok járása, hirdetések böngészése, könyvtárba menés stb.

Már az is remek lenne, ha azt a belső borítóképet sikerülne leszkennelned és berakni ide.

Ha viszont emiatt külön fáradnod kellene (pl. szkenner keresése, vagy túl sok többletidő kellene hozzá), akkor tárgytalan a kérésem, mert nem várhatom el és nem is várom, hogy ki legyek szolgálva. Tényleg! De ha menne, akkor ezer kösz előre is.

martonnetwork liked this post
Old October 22nd, 2015, 12:19 AM   #5959
BDzsH_88
Registered User

BDzsH_88's Avatar

Akár házhoz is hozzák neked!

Windblower liked this post
Old October 22nd, 2015, 01:39 PM   #5960
slamark