[Piotrków Trybunalski] Parę zdjęć - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 30th, 2008, 02:43 AM   #1
Rysiek Ochódzki
BANNED

Likes (Received): 0

[Piotrków Trybunalski] Parę zdjęć

Witam! Ponieważ stwierdziłem niedawno, że na forum zdjęć mojego rodzinnego Piotrkowa
jak na lekarstwo, postanowiłem parę dokleić. Na początek jednak garść informacji dla zainteresowanych.
Piotrków Tryb.- miasto na prawach powiatu , drugie co do wielkości, zarówno powierzchniowo, jak też jeśli chodzi o liczbę mieszk. miasto w woj. łódzkim.
mieszk.: 78.475 (2007), maks. zaś 81.187- 2004 r. (1921- 40.992, 1938- 51.000
pow.: 67,24 km2
Średni dochód;2.435,34 zł
Stopa bezrobocia:10,00 %(2008)

Last edited by Rysiek Ochódzki; October 30th, 2008 at 03:20 AM.
Rysiek Ochódzki no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 30th, 2008, 12:51 PM   #2
dzejsek
Registered User

dzejsek's Avatar

Likes (Received): 56

to zes wkleił
dzejsek no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2008, 01:50 AM   #3
Rysiek Ochódzki
BANNED

Ale, ale...

Ale, ale- to nie wszystko- miałem wkleić, lecz akurat była awaria serwera.
Już doklejam resztę ( jak znowu co nie wyskoczy).

[

Ciemny wieżowiec nieco po lewej to komenda policji. Zdaje się, że jego bliźniak
stoi w Łodzi.

Na pierwszym planie zadnia strona urzędu miasta. Budynek ani ładny, ani brzydki, ot po prostu solidny gmach urzędowy.

Pałac w Bykach, od kilkunastu lat w granicach miasta. Kiedyś szkoła rolnicza, dzisiaj nie wiem.

Północna pierzeja rynku wieczorem.

Pośrodku zamek.

Miejski Ośrodek Kultury z posiadającą górną galerię salą teatralno- kinową na kilkaset miejsc. Z przodu pomnik Stefana "Grota" Roweckiego, piotrkowianina
z urodzenia, pierwszego komendanta ZWZ- AK.

Podwórko na starówce.

Nowo zbudowana, wbrew pozorom, galeria handlowa na ul. Sienkiewicza.

Peerelowski pawilon, tzw "Kwadrat", z tego co wiem posiada swoje klony w innych miastach, na pewno np. w Tomaszowie Maz.

Kościół farny, najstarszy w mieście, z 55 m. wieżą.

Oryginalna gotycka cegła.

Fragment trasy W-Z, nieszczęsnej przelotówki przez całe miasto.
Zdjęcie sprzed paru lat- widoczne na pierwszym planie zwężenie już nie istnieje.

To z kolei trasa północ- południe, w tle dawne os. XXXV lecia PRL.

Jeden ze zrealizowanych fragmentów planowanej obwodnicy miasta.

"Domy" z betonu.

Zrekonstruowane niedawno rzeźby na frontonie sądu. Oryginały z pocz. XX w. były z kiepskiego mat. i rozleciały się za niedługo.

Rynek za dnia.

Wspomniany wcześniej sąd, jeden z największych ponoć budynków sądowych w Europie Środkowo- Wschodniej. Cały kompleks budynków jest jeszcze za tymi, które tutaj widać.

Wieża ciśnień- jeden z najb. charakteryst. symboli miasta, zbudowana w latach dwudziestych XX w., obecnie jest już odnowiona, pomalowana na jakiś żółtokremowy kolor.

Słowackiego- główna ulica, widok ze schodów nad torami koło dworca PKP.

Piotrkowski " Chrobry " i jak to przed liceum Chrobrego, pomnik Kopernika.

Plac Kościuszki, z zachowanym fragmentem murów miejskich z furtką do klasztoru. Drugi fragment murów znajduje się obok liceum Chrobrego.

Kościół Jezuitów, obok poznańskiego, uważany za najpiękniejszy kościół jezuicki w Polsce.

Kościół ewangelicki.

Amfiteatr miejski, tzw. jajo, za nim budynek kina Hawana.

Znowu przelotówka, bystre oko zauważy bujające nad miastem gołębie- ktoś je hoduje nieopodal.

Znowu Słowackiego- te słupy z lewej to nieporozumienie w takim miejscu, ale co poradzić.

Ponownie "Jezuici".

i jeszcze raz

Dawny gmach poczty na rogu ul. Wojska Polskiego i pl. Czarnieckiego.

Statua obok Bernardynów, hm hm eh eh, w Piotrkowie mówimy obok "Bernardyn".

Rzeźba na rondzie im. ... Edwarda Gierka, ale to chyba nie jest tow. Gierek.

Hala targowa- przedwojnie. Teraz odremontowana. Gość który ją za wielki kredyt kupił i odremontował, zbankrutował, obecnie jest tu "Biedronka".

Dawna synagoga, obecnie, ale już ponoć niedługo, biblioteka.

Dworzec PKP, jeden z najstarszych w Polsce(1845).

Gość nie doczekał się na autobus i skamieniał.

Tzw. Złoty Róg, nie zwracajcie uwagi na tego na transparencie.

Al. 3- go Maja, jedna z głównych arterii w centrum.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

Filia Uniw. Humanist.- Przyrodniczego w Kielcach.

Kolejny wybudowany fragment obwodnicy.

Pałac Rudowskiego, ob. szkoła muzyczna.

" Magistrat "

Starówka z lotu ptaka.

W tym miejscu powstaje centrum handlowo- usługowe.

Wojska Polskiego

Dworzec PKP od ulicy P.O.W.

Last edited by Rysiek Ochódzki; November 3rd, 2008 at 06:30 PM.
Sponsored Links
Advertisement

Old October 31st, 2008, 04:55 AM   #4
Rysiek Ochódzki
BANNED

Lecimy dalej

Last edited by Rysiek Ochódzki; October 31st, 2008 at 05:05 AM.
Old October 31st, 2008, 01:09 PM   #5
lukoo
Registered User

lukoo's Avatar

Likes (Received): 263

Większość zdjęć się niestety nie wyświetla, a szkoda bo Piotrków to ładne miasto.
lukoo no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2008, 01:50 PM   #6
SebastianNS
---

SebastianNS's Avatar

Likes (Received): 406

Małe to wasze Stare Miasto, myślałem że jest większe. Co planują na tych zaznaczonych działkach?

To zdjęcie rewelacja. Ile macie kościołów na Starym Mieście? Bo ja się doliczyłem 6
SebastianNS no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2008, 07:09 PM   #7
ww_lodz
City & Colour

Likes (Received): 2158

Quote:
Originally Posted by lukoo View Post
Większość zdjęć się niestety nie wyświetla, a szkoda bo Piotrków to ładne miasto.
Ładne, ale mnie najbardziej dziwi, że w tym, bądź co bądź, dużym mieście powiatowym w centrum jest tak mało kawiarni czy restauracji...
Old October 31st, 2008, 07:13 PM   #8
trup_tu_tupta14
potato bucket challenge

trup_tu_tupta14's Avatar

Likes (Received): 371

wieszosc zdjec sie nie wyswietla, a wiekszosc tych, ktore widac są nieaktualne. Wklejać foty SM zanim rewitalizacja sie zaczęła??
trup_tu_tupta14 no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2008, 03:35 AM   #9
Rysiek Ochódzki
BANNED

----------------------------------------

Last edited by Rysiek Ochódzki; November 1st, 2008 at 03:40 AM.
Old November 1st, 2008, 03:38 AM   #10
Rysiek Ochódzki
BANNED

Quote:
Originally Posted by SebastianNS View Post

Małe to wasze Stare Miasto, myślałem że jest większe. Co planują na tych zaznaczonych działkach?

To zdjęcie rewelacja. Ile macie kościołów na Starym Mieście? Bo ja się doliczyłem 6
Na samym starym mieście, czyli w obrębie dawnych murów, to licząc ewangelicki-4, zaś tuż za murami, czyli poza dziś ścisłą starówką jeszcze
2 kościoły z klasztorami. Poza tym jest jeszcze zabytkowa cerkiew i mały kościólek poza centrum miasta- również zabytkowy. Inny, drewniany kościółek pośród nowych osiedli, niegdyś mój parafialny, niestety rozebrano, aby zrobić miejsce na schody wejściowe do nowego kościoła, który stanął obok. Została po nim wolno stojąca, obrana z desek dzwonnica.
Co do rozmiarów starówki- Piotrków w wielach średnich liczył ok. 3 tys. mieszk., czyli był średniakiem. Stare miasto jest dość gęsto zabudowane- domy są kilkupiętrowe z podwórkami. Poza tym dawniej istniały wokół murów liczne przedmieścia-dziś nie ma po nich właściwie śladu.
Co się tyczy obszrów zaznaczonych na zdjęciu to nie wiem o co z nimi chodziło. Jeśli coś się tu postawi, to pewnie będzie to supermarket albo apteka bo ich też wszędzie pełno.
Old November 1st, 2008, 04:01 AM   #11
Rysiek Ochódzki
BANNED

Quote:
Originally Posted by ww_lodz View Post
Ładne, ale mnie najbardziej dziwi, że w tym, bądź co bądź, dużym mieście powiatowym w centrum jest tak mało kawiarni czy restauracji...
Idąc od dworca w kierunku centrum- bar, zdaje się "Malibu"- szybkiej obsługi, dalej w podwórku- restaur." Bizancjum", restaur. "Kredens'( a może bar), pub "Tequila", jedna pizzeria, druga pizzeria "Da Grasso", rest. "Trybunalska" w hotelu, restaur. "Rendez-Vous", tuż obok "Pub-Kino" i drugi pub z drugiej strony kina, prawie vis a vis kawiarnia "Literacka", obok mała kafejka, nieco w bok spory pub "66", trochę na północ dwupoziomowy pub "Rockandroll", na starówce czeska rest. "Wojak Szwejk", dwie restauracje na Rynku. Pewnie nie wszystko wymieniłem i to w samym centrum, tak że z głodu ani pragnienia turysta nie uschnie, nawet nie trzeba specjalnie szukać.Pamiętam jak kilkanaście już lat temu w Warszawie, zlecieliśmy z kumplami ze starówki kawał drogi aż do jakiegoś blokowiska, żeby napić się piwa.U nas już wtedy by takiego problemu nie było.
Old November 1st, 2008, 01:37 PM   #12
ww_lodz
City & Colour

Byłem w Piotrkowie dzisiątki razy, o większości wymienionych przez Ciebie lokali słyszę pierwszy raz; jakieś 2 lata temu szukałem u Was z bratem pizzeri w okolicach Słowackiego - nie znaleźliśmy, serio! Poza tym wszyscy, których znam z Piotrkowa i okolic nie jadą w weekend wieczorem do PT tylko do Woli Krzysztoporskiej...
Old November 1st, 2008, 02:34 PM   #13
Wesoły Romek
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Wesoły Romek's Avatar

Likes (Received): 22139

Ty to lepiej zajmij się swoim wątkiem z łódzkimi fotami bo czekam i czekam na kolejne ;P

czekamy na kolejne zdjęcia Piotrkowa Rychuuuuu
Wesoły Romek no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2008, 09:08 PM   #14
Rysiek Ochódzki
BANNED

Quote:
Originally Posted by ww_lodz View Post
Byłem w Piotrkowie dzisiątki razy, o większości wymienionych przez Ciebie lokali słyszę pierwszy raz; jakieś 2 lata temu szukałem u Was z bratem pizzeri w okolicach Słowackiego - nie znaleźliśmy, serio! Poza tym wszyscy, których znam z Piotrkowa i okolic nie jadą w weekend wieczorem do PT tylko do Woli Krzysztoporskiej...
Idź na Wojska Polskiego, albo w al.3-go Maja to znajdziesz pizzerię i to nie jedną. Niektóre z wymienionych przeze mnie lokali są w podwórkach i faktycznie można ich nie zauważyć. Co do Woli Krzysztop. to tam znajduje się "Protector"- wielki dyskotekowy kombinat. Ty, zdaje się, jesteś z miasta Łodzi, a i stamtąd jeździ tam masa ludzi, pewnie dlatego, że czegoś podobnego i u was nie ma. Z tego co wiem, to równie wielki disco gigant ma niedługo powstać właśnie w Piotrkowie, w budynkach po dawnej hucie szkła. Zobaczymy, ilu łodziaków będzie tam waliło drzwiami i oknami.
Old November 1st, 2008, 09:45 PM   #15
wilczur257
Registered User

wilczur257's Avatar

Likes (Received): 70

Ja niestety muszę się zgodzić z kolegą z Łodzi, jestem z Piotrkowa i wieczorami po prostu nie ma gdzie iść, miasto wieczorami jest martwe i ruch jest tylko na stacji. A co do dyskoteki w dawnej hucie to mam nadzieję, że ona nie powstanie gdyż lokalizacja jest poroniona tuz przy torach! Poza tym nie cieszyłbym się za bardzo z drugiego Protectora w Piotrkowie Ale jest to moja prywatna opinia i nie każdy musi się z nią oczywiście zgadzać
wilczur257 no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2008, 09:59 PM   #16
netka
Registered User

netka's Avatar

ładne to miasto macie...pierwszy raz oglądam zdjęcia z Piotrkowa Trybunalskiego, ogólnie pierwszy raz widzę jakiekolwiek zdjęcia z tego miasta...upsss
ale lepiej późno niż wcale..
typowe polskie budownictwo te kolorowe kamieniczki z czerwonymi dachami...zadbane i zielone miastoplus
netka no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2008, 06:19 PM   #17
ww_lodz
City & Colour

Quote:
Originally Posted by wilczur257 View Post
Poza tym nie cieszyłbym się za bardzo z drugiego Protectora w Piotrkowie Ale jest to moja prywatna opinia i nie każdy musi się z nią oczywiście zgadzać
Dokładnie, czy Protector to klub, w ktorym mozna sie polanswac w dobrym tego słowa znaczeniu?
Old November 8th, 2008, 10:01 PM   #18
Rysiek Ochódzki
BANNED

Quote:
Originally Posted by Wesoły Romek View Post
Ty to lepiej zajmij się swoim wątkiem z łódzkimi fotami bo czekam i czekam na kolejne ;P

czekamy na kolejne zdjęcia Piotrkowa Rychuuuuu

No to Rychuuuuuuuuu coś dolepi.

Kościół gigant- niegdyś dwupoziomowy, dziś na dole urządzono pomieszczenia
szkoły kat.

Wnętrze kościoła jezuitów. Akurat przybył prymas.

Zamek- ostatnia kondygnacja z dachem to powojenna rekonstrukcja tego, co rozebrano za cara.

A ten zamkowy portal to dla odmiany oryginał.

Budynek przedsięb. ROKA.

D.H. Millenium

Odnowiona hala targ.

ul. Piastowska

al. 3-go Maja
Cztery ostatnie zdjęcia zaczerpnąłem z czyichś wcześniejszych"'wklejek".
Old November 9th, 2008, 01:13 AM   #19
hubertkm
Człowiek Wschodu:-)

hubertkm's Avatar

Likes (Received): 690

Quote:
Originally Posted by Rysiek Ochódzki View Post
Wrzućcie to do wątku o najlepszych historycznych panoramach!
Quote:

Pałac w Bykach, od kilkunastu lat w granicach miasta. Kiedyś szkoła rolnicza, dzisiaj nie wiem.
Obecnie mieści sie tam ŁODR, czyli Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Quote:

Peerelowski pawilon, tzw "Kwadrat", z tego co wiem posiada swoje klony w innych miastach, na pewno np. w Tomaszowie Maz.
Gdzie w Tomaszowie jest taki? Przyznaję, ze nie wiem.
W ogóle świetnie, że są kolejne wątki o Piotrkowie, to bardzo ciekawe miasto, mam nadzieję, ze niedługo stanie sie jedną z turystycznych pereł łódzkiego. Zasługuje na to w pełni.
Zresztą to najciekawsze historyczne miasto w tym regionie (celowo pomijam XIX wiek i miasta fabryczne, to inna sprawa)
hubertkm no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2008, 01:23 AM   #20
hubertkm
Człowiek Wschodu:-)

hubertkm's Avatar

Likes (Received): 690

Quote:
Na samym starym mieście, czyli w obrębie dawnych murów, to licząc ewangelicki-4, zaś tuż za murami, czyli poza dziś ścisłą starówką jeszcze
2 kościoły z klasztorami. Poza tym jest jeszcze zabytkowa cerkiew i mały kościólek poza centrum miasta- również zabytkowy.
Kościół ewangelicki to dawny kościół Pijarów, żeby nie wiem jak patrzeć, to nie ma powodu, by go nie liczyć Kolejna sprawa, to, poza murami jeden, a nie dwa, bo Dominikanie, choć dziś oddzieleni szerszą ulica, ale też byli w obrębie murów miejskich
A poza tym jeszcze do XIX wieku był zespół klasztorny Franciszkanów ze sporym kościołem. Generalnie jak na polskie warunki, to kościołów było sporo, zwłaszcza klasztornych - łącznie 6 + dwa parafialne. Poza wielkimi centrami kultowymi typu Kraków, Wilno, Lublin, Lwów czy Warszawa to niewiele było takich sporych zespołów budowli sakralnych. Z bliżej Piotrkowa położonych to blisko miał w zasadzie tylko Wieluń.
hubertkm no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
łódzkie, piotrków trybunalski

Thread Tools

Posting Rules