[Zielona Góra] SKM - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old December 10th, 2008, 07:16 PM   #1
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Likes (Received): 3647

[Zielona Góra] SKM

Od lat mówi się nad koniecznością stworzenia szybkiego bezpośredniego połączenia między tzw. 'lubuskim trójmiastem' - Nową Solą, Zieloną Górą i Sulechowem.

Przebąkuje się także o namiastce zielonogórskiej SKM (chodzi o szynobus na starej linii kolejowej do Szprotawy).

Myślę, że obie koncepcję można by połączyć w jedną całość i tym sposobem upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu.

W necie znalazłem co nie co na ten temat:

Quote:
Wypadałoby się odnieść do krytyki pomysłu wprowadzenia (lub przywrócenia) w Zielonej Górze miejskiej komunikacji szynowej (por. „Tylko bez spazmów” w PULSIE). Uważam, że autorka, dyrektor MZK w Zielonej Górze, całą ideę krytykowała motywowana przede wszystkim interesami ekonomicznymi kierowanego przez siebie przedsiębiorstwa, którego najważniejszą linią jest właśnie ta biegnąca równolegle do proponowanego przebiegu nowej inwestycji, która najprawdopodobniej byłaby obsługiwana przez innego przewoźnika i stworzyłaby „groźną” konkurencję.

Autorka nie zauważa, że Zielona Góra jest odpowiednim miastem dla komunikacji szynowej, zresztą posiadają ją miasta nawet dwukrotnie od Zielonej Góry mniejsze, jak np. najbliższe większe miasto, Frankfurt nad Odrą, mający aż 5 linii tramwajowych i nawet trasę tramwaju szybkiego z długim odcinkiem na wiaduktach ponad ulicami, łączącą centrum miasta z największym osiedlem. Wiele polskich miast planuje rozbudowę swych sieci tramwajowych, np. Bydgoszcz zamierza wydać 244 mln celem budowy linii na osiedle Fordon. W Zielonej Górze wszystko jest możliwe za ułamek tych sum, jednak to właśnie tam władze są bardziej przychylne komunikacji zbiorowej i chcą ją rozwijać.

Zaręczam że liczba 10 przystanków, jak i ich rozmieszczenie zostało zaproponowane w sposób przemyślany. Między os. Pomorskim a dworcem PKP nie ma w mojej propozycji żadnego przystanku (trasa przebiega lasami i po torowisku PKP) i osiągnięcie zakładanego czasu przejazdu: 3 minut na os. Pomorskie, nie jest chyba trudne, skoro pociągi PKP potrzebują dziś na pokonanie dużo dłuższego odcinka do Starego Kisielina zaledwie 4 minut, i to przy zacofanym technicznie taborze. Wydaje się, że osiągnięcie nawet czasu przejazdu ~ 3 minut na trasie dworzec- os. Pomorskie jest technicznie jak najbardziej możliwe i to bez inwestycji w poprawę stanu torów PKP. Remontu generalnego miejskich torów tzw. kolei szprotawskiej nie da się uniknąć, ale osiągnięcie wysokiej prędkości nie jest tu potrzebne, wystarczy 40-50 km/h, bowiem przystanki na tym odcinku rozmieszczone byłyby bardzo często. Dostosowanie obecnego torowiska do tej prędkości jest możliwe bez zainwestowania milionów złotych, a kompletna wymiana 3,3 km torowiska, jeśli zajdzie taka potrzeba, to 3,5 mln PLN.

Według danych PKP pociągi na tym odcinku mogą dziś rozwijać jedynie 10 km/h. Jednak największym kosztem będzie nowe 950-metrowe torowisko na os. Pomorskie (koszt ok. 4 mln PLN). Według moich szacunków, całość inwestycji w infrastrukturę mogłaby się zamknąć kwotą 10 mln PLN, przy założeniu, że tabor byłby leasingowany, a nie zakupiony. Wówczas miasto musiałoby spłacać miesięcznie ok. 25 tys. PLN za jeden pojazd, a w przypadku trzech pojazdów, koniecznych jeśliby częstotliwość kursowania wynosiłaby 20 minut, koszt ten wyniósłby 75 tys. PLN miesięcznie. Zakup taboru jest nierealny przy obecnym budżecie miasta i leasing jest najlepszym wyjściem.

Przy częstotliwości 20-minutowej możliwe jest takie rozplanowanie rozkładu jazdy, by pojazdy mijały się na dwutorowym odcinku linii PKP, wobec czego budowa dodatkowych mijanek nie jest konieczna. W początkowym okresie wprowadzenie wyższej, 10- minutowej częstotliwości nie wydaje się prawdopodobne. Sygnalizacja jest oczywiście nieodzowna, lecz możliwe jest połączenie jej z systemem nadzoru bezpieczeństwa ruchu PKP. Bazę i zaplecze techniczne tabor znajdzie tam, gdzie dziś stoi inny tabor szynowy- na zielonogórskim dworcu PKP. Przewoźnikiem byłoby przedsiębiorstwo wybrane w przetargu na jego obsługę lub firma komunalna.

Nie wiem, dlaczego B. Langer nalega na dokładne badania ruchliwości z uwzględnieniem celów podróży. Dla mnie logicznym jest, że pasażerowie gremialnie wybiorą szybszy i wygodniejszy środek transportu, jeśli zamiar jego wprowadzenia powiedzie się. Osiedle Pomorskie jest tak dużym generatorem ruchu, że wątpliwym wydaje się by możliwość dostania się do centrum miasta w kilka minut narzekała na brak chętnych. Równoległy w dużej części do linii „8” przebieg trasy jest wg mnie gwarancją powodzenia inwestycji, którą dodatkowo będzie można rozwijać w nowych kierunkach, na przykład do samego centrum miasta. W przyszłości będzie można zastosować tabor elektryczny, który jest jednak droższy i niekonieczny w początkowej fazie rozwoju.

Jako że wykorzystana zostanie technologia kolejowa, nazwa szybki tramwaj jest nieco a wyrost, choć niekoniecznie. W RFN stosowany jest tramwaj hybrydowy (mający właśnie napęd spalinowy) lub dwusystemowy. Dwa ostatnio oddane do użytku tego typu rozwiązania komunikacyjne: w Kassel i w Chemnitz wykorzystują właśnie infrastrukturę nieużywanych linii kolejowych, na które zupełnie niedawno wprowadzono komunikację miejską. W Zielonej Górze również jest to technicznie możliwe. Więc gdzie leży problem?

Według doniesień prasowych, Unia Europejska daje aż 85 proc. pieniędzy na budowę linii tramwajowych, a priorytet dla miejskiej komunikacji szynowej jest zapisany w „Białej Księdze” UE. Łatwo obliczyć, iż władze miasta wydałyby na wprowadzenie takiego systemu zaledwie ok. 1,5 mln, a więc równowartość 150 metrów nowej drogi asfaltowej… Według mnie po wprowadzeniu nowego połączenia ruch na drogach miejskich może zmaleć w dużym stopniu i finansowe korzyści ze zmniejszenia ruchu na drogach przewyższą wszystkie wydatki na wprowadzenie systemu. Obliczony przeze mnie w 2002 roku próg rentowności wyniósł 34 pasażerów, natomiast koszt przejechania jednego kilometra to 4,34 PLN. Wiele wskazuje na to, że nowy środek transportu może przynosić zyski, co nie dziwi, ponieważ obsługiwałby najważniejszą relację w mieście.

W obowiązującej cały czas Strategii Rozwoju Miasta z roku 1997, dokumentu uchwalonego przez Radę Miejską znajdziemy dokładniejszy opis zamiaru wykorzystania torowiska właśnie dla miejskiej komunikacji szynowej. Trzeci punkt 15. rozdziału tej strategii opisuje najważniejsze kierunki rozwoju transportu zbiorowego. Na pierwszym miejscu podano„rozważenie możliwości i ewentualne uruchomienie linii autobusu szynowego” i „wykorzystanie do tego celu istniejących nieużywanych torowisk”. Ostatnio jednak radni zrezydnowali z tego pomysłu na rzecz ścieżki rowerowej po torowisku.
Niemniej warto byłoby zwrócić się do radnych miejskich, by całą sprawę rozważyli i przedyskutowali raz jeszcze, uwzględniając zmiany technologiczne, jakie się przez ostanie lata dokonały, oraz nową koncepcję przebiegu trasy i wydali sprawiedliwy wyrok, decydując: ścieżka rowerowa zamiast torowiska, czy też szybki tramwaj. Ucięło by to wszelkie dyskusje na ten temat, a wyborcy podziękowaliby w następnych wyborach, jeśli oczywiście mieliby za co. Jak dla mnie, wybór pomiędzy promowaną przez obecne władze „rowerostradą” i nowoczesnym systemem komunikacji miejskiej jest taki jak pomiędzy bezrobociem i rozwojem.

Według mnie, najrozsądniejsze jest zapytanie się o zdanie mieszkańców miasta. Jeśli powstanie takiego środka komunikacji jest ekonomicznie i technicznie możliwe, to może na ten temat powinni się wypowiedzieć np. pasażerowie wiecznie zatłoczonej „ósemki”? Zapytajmy ich np. podczas jazdy tą linią w godzinie szczytu, co sądzą na temat możliwości dostania się do centrum miasta w kilka minut? Zapytajmy też ich o zdanie na temat biernej polityki władz miasta, która mieszkańcom największych osiedli proponuje tylko wolną i zatłoczoną komunikację autobusową oraz „rowerostradę” na przedmieścia. Co nam powiedzą? Uważam jednak, że obecnie powstanie takiej inwestycji, nawet jeśli ekonomicznie możliwe, to nie jest politycznie możliwe.

Falubaz no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 10th, 2008, 07:34 PM   #2
ziemniaki
Registered User

Likes (Received): 7

Ścieżka rowerowa po torowisku???
Podurnieli. Później zechcą przywrócić ruch na torze a już nie będzie można bo będzie ścieżka...
ziemniaki no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2008, 07:53 PM   #3
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Jest miejsce, jest pomysł, są możliwości - jedynie czego brak to odwagi politycznej.

Mam jeszcze coś na temat:

Quote:

SKM-ka dla Lubuskiego Trójmiasta- wyliczenia z 2004 roku

Wstęp

Przedstawiony w niniejszym opracowaniu zarys utworzenia systemu SKM w Trójmieście Lubuskim jest najważniejszym zadaniem transportowym w rozwoju województwa lubuskiego, co wskazuje na przykład częstotliwość podejmowania tego tematu w publicznych debatach (choćby ostatniej z grudnia 2004, transmitowanej przez TVP Lubuską w dniu 19 grudnia 2004) gdzie często jest dominującym tematem narad.

Kolej aglomeracyjna kursowałaby w korytarzu transportowym mającym w chwili obecnej największe natężenie ruchu samochodowego na obszarze całego województwa, i stanowiłaby kluczowy element kształtującej się jego największej aglomeracji. Opóźnienie we wprowadzaniu tego systemu komunikacyjnego dla aglomeracji Trójmiasta Lubuskiego w sposób znaczący spowolniłoby rozwój tego największego w województwie zespołu miejskiego.

....
Ponieważ artykuł jest dość długi - reszta tutaj: http://zielonagora.blogspot.com/2008...trjmiasta.html
Sponsored Links
Advertisement

Old December 10th, 2008, 08:02 PM   #4
Kent
Registered User

Kent's Avatar

Likes (Received): 40

Fajnie, że są pomysły, szkoda tylko, że odwagi brak...
Ale szczerze to mówienie o kolejce aglomeracyjnej czy zespole miejskim jest chyba troche przesadzone.. przecież ZG, NS i Sulechów nie są połączone jak Gdańsk, Sopot i Gdynia, poza tym w sporym oddaleniu od siebie (ponad 15 km?).
Kent no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2008, 08:08 PM   #5
nsolak
Guest

Likes (Received):

Jeżeli będzie SKM-ka to będzie wyglądała +/- tak:

Nowa Sól-Nowa Sól Strefa-Niedoradz-Stary Kisielin-Zielona Góra-Czerwieńsk-Sulechów(nie pominąłem czegoś?). I nic więcej się nie zapowiada. Jedynym nowym przystankiem byłaby Nowa Sól Strefa. To co przedstawiliście, to niestety radosna twórczość zielonego pana Fularza(dobrze piszę?) i ma mało wspólnego z rzeczywistością. Ten pseudo tramwaj w Zielonej Górze(do Kożuchowskiej) wymagałby za dużych do efektów nakładów-wiem z pierwszej ręki i nigdy nie podejmowano działań w tym kierunku.
Dobrym przykładem byłoby też przedłużenie lini w kierunku południowym-ktoś wspomniał Kożuchów(w co wątpię) oraz Bytom Odrzański, kiedyś Głogów(nie teraz, bo obecnie tory między Nową Solą a Głogowem są w tragicznym stanie-węglowozy rozwaliły całą odrzankę w pył).

Nie ma woli politycznej? Wiecie jakie mam zdanie na temat PO i SLD w Zielonej Górze i uznam to za wystarczający komentarz.
  Reply With Quote
Old December 10th, 2008, 08:20 PM   #6
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Quote:
Originally Posted by nsolak View Post
Jeżeli będzie SKM-ka to będzie wyglądała +/- tak:

Nowa Sól-Nowa Sól Strefa-Niedoradz-Stary Kisielin-Zielona Góra-Czerwieńsk-Sulechów(nie pominąłem czegoś?). I nic więcej się nie zapowiada. Jedynym nowym przystankiem byłaby Nowa Sól Strefa. To co przedstawiliście, to niestety radosna twórczość zielonego pana Fularza(dobrze piszę?) i ma mało wspólnego z rzeczywistością. Ten pseudo tramwaj w Zielonej Górze(do Kożuchowskiej) wymagałby za dużych do efektów nakładów-wiem z pierwszej ręki i nigdy nie podejmowano działań w tym kierunku.
Dobrym przykładem byłoby też przedłużenie lini w kierunku południowym-ktoś wspomniał Kożuchów(w co wątpię) oraz Bytom Odrzański, kiedyś Głogów(nie teraz, bo obecnie tory między Nową Solą a Głogowem są w tragicznym stanie-węglowozy rozwaliły całą odrzankę w pył).

Nie ma woli politycznej? Wiecie jakie mam zdanie na temat PO i SLD w Zielonej Górze i uznam to za wystarczający komentarz.
Jeśli by tak wyglądała - to byłby to świetny początek! Od czegoś trzeba zacząć. O trasa NS-ZG-(Czer.)-Sul to chyba najważniejszy fragment.
Właściwie, to obecnie można by rozruszać SKMkę na tym co już jest - nawet zanim wybuduje się łącznicę w Czerwieńsku. Zmiana kierunku jazdy w szynobusie nie trwałaby dłużej niż 'sekund pięć'.

A co do PO i SLD to chyba mamy podobne poglądy ehhehe
Old December 10th, 2008, 08:56 PM   #7
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Likes (Received): 4220

Falubaz,to już komunikacja szynowa w mieście nie jest "be"?
Widzę,że ktoś się zapatrzył w Zwickau i Vogtlandbahn:

Choć to całkiem niezłe,to jednak trzeba pamiętać że wpuścili szynobusy na JUŻ ISTNIEJĄCĄ SIEĆ TRAMWAJOWĄ
Ale próbować warto;w końcu Linkoeping jest raptem 20 tys. większe od ZG
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2008, 09:10 PM   #8
paul86
Registered User

Likes (Received): 966

Quote:
Originally Posted by nsolak View Post
Ten pseudo tramwaj w Zielonej Górze(do Kożuchowskiej) wymagałby za dużych do efektów nakładów-wiem z pierwszej ręki i nigdy nie podejmowano działań w tym kierunku.
Nakład to nawet mniejszy problem moim zdaniem. Spójrzcie jak ta kolejka biegnie-naookoło centrum i nawet dokładnie do tego centrum nie dochodzi! Dla autobusu żadna konkurencja a ja osobiście mieszkając przy Ogrodowej albo na os. Łużyckim-nawet piechotą bym chodził do centrum. Przy całej sympatii dla transportu kolejowego i całej złości po likwidacji 2 wiaduktów na szprotawce parę lat temu-pomysł nie wydaje mi się opłacalny.

Co innego linie, które są eksploatowane. Mógłby np. powstać przystanek kolejowy pomiędzy Zaciszem a os. Leśnym. Teraz człowiek ma wybór-albo dworzec w ZG albo dopiero Buchałów!
paul86 no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2008, 11:19 PM   #9
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Quote:
Originally Posted by paul86 View Post
....
Co innego linie, które są eksploatowane. Mógłby np. powstać przystanek kolejowy pomiędzy Zaciszem a os. Leśnym. Teraz człowiek ma wybór-albo dworzec w ZG albo dopiero Buchałów!
Chyba nawet więcej stacji by się przydało. Pod wiaduktem Zjednoczenia (przy Objazdowej) i ten na Zaciszu też koniecznie.

@Eurotram: tramwaje to przeżytek, powolne, głośne, brzydkie
My tu bierzemy przykład z Gdańska i o SKMie myślimy!
Old December 11th, 2008, 04:08 PM   #10
ziemniaki
Registered User

Quote:
Originally Posted by Eurotram View Post
Falubaz,to już komunikacja szynowa w mieście nie jest "be"?
Widzę,że ktoś się zapatrzył w Zwickau i Vogtlandbahn:

Choć to całkiem niezłe,to jednak trzeba pamiętać że wpuścili szynobusy na JUŻ ISTNIEJĄCĄ SIEĆ TRAMWAJOWĄ
Ale próbować warto;w końcu Linkoeping jest raptem 20 tys. większe od ZG
Dobre to!
Czy ten tzw. szynobus ma napęd elektryczny? Bo pantografu nie widać,ale to może takie zdjęcie .
Szkoda że u nas nie preferuje się takich rozwiązań typu "dwie pieczenie na jednym ogniu",chociaz wiem że wymagają one kosztów i nie wszędzie da się je wprowadzić.
Old December 11th, 2008, 04:24 PM   #11
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Quote:
Originally Posted by ziemniaki View Post
Dobre to!
Czy ten tzw. szynobus ma napęd elektryczny? Bo pantografu nie widać,ale to może takie zdjęcie .
Szkoda że u nas nie preferuje się takich rozwiązań typu "dwie pieczenie na jednym ogniu",chociaz wiem że wymagają one kosztów i nie wszędzie da się je wprowadzić.
To nie tzw. szynobus,tylko prawdziwy
Linia VB1,z centrum Zwickau do czeskich Kralnic i Karlovych Var,takt godzinny.Poniżej przystanek w centrum Zwickau:

I po drodze:

a tu grzecznie czeka na zielone światło

Falubaz:wiem,już znam te głupoty na pamięć
Ciekawe co z tego wyjdzie;u nas póki co nadzieję na SKM dają DUŻYM aglomeracjom.Ale próbować można
Old December 11th, 2008, 07:16 PM   #12
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Tu moja szybka koncepcja:

Myślę, że czerwona linia - pierwsza faza jest całkiem możliwa i prawdopodobnie powstanie. Jednak chyba będziemy musieli poczekać na to aż do wybudowania łuku w Czerwieńsku.
Old December 11th, 2008, 07:32 PM   #13
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Quote:
Originally Posted by Falubaz View Post
Tu moja szybka koncepcja:

Myślę, że czerwona linia - pierwsza faza jest całkiem możliwa i prawdopodobnie powstanie. Jednak chyba będziemy musieli poczekać na to aż do wybudowania łuku w Czerwieńsku.
Falubaz,jeśli już tak popuszczasz wodze fantazji,to idź na całego i napisz,jaki tabor i takt widziałbyś tych na liniach
Old December 11th, 2008, 07:41 PM   #14
ziemniaki
Registered User

@Eurotram,napisałem tzw. szynobus bo nie lubię tego określenia .Szkoda,że nie jest elektryczny. No i trochę ciekaw jestem jak go przystosowali do torów tramwajowych (tramwaj nie jest tak trudno przystosować do kolejowych,ale nie wiem jak w drugą stronę).

@Falubaz:
Quote:
tramwaje to przeżytek, powolne, głośne, brzydkie
Bez komentarza. Przejedź się chociażby PESĄ .
Wydaje mi się że dobrze wiesz,że tramwaje to przyszłość komunikacji ale nie dopuszczasz tego do siebie,bo Gorzów je ma a Z.G nie ma. Takie wrażenie niestety ale mam od dawna.
Old December 11th, 2008, 07:58 PM   #15
nsolak
Guest

Likes (Received):

Nie powstanie nic na nieużywanych liniach w Zielonej Górze. Tu nie chodzi o tramwajo-pociąg w ZG, ale SKM lubuskiego trójmiasta i napewno nie będzie to projekt na przedłużenie czegoś tam w Zielonej Górze, ale połączenie 3 miast-a to wyklucza prowadzenie składu po starych torach.

Quote:
Originally Posted by ziemniaki View Post
Wydaje mi się że dobrze wiesz,że tramwaje to przyszłość komunikacji ale nie dopuszczasz tego do siebie,bo Gorzów je ma a Z.G nie ma. Takie wrażenie niestety ale mam od dawna.

Ale skończcie już z tramwajami w tym wątku. Żadnych tramów w ZG nie będzie, choćby nawet obiecywał to premier.
  Reply With Quote
Old December 13th, 2008, 04:53 PM   #16
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Kilka znalezionych okruchów informacji dot. SKMki

Fragmenty za 'wybiórczą': http://miasta.gazeta.pl/zielonagora/...wadransem.html

Quote:
Dziś tylko z Zielonej Góry do Sulechowa trzeba wlec się 50 min. Jak obliczyli kolejarze, przejazd nową trasą z Zielonej Góry do Sulechowa trwałby jedynie 16 min.
Quote:
Łącznica miałaby powstać do końca 2011 r.
Quote:
Wszystko jest już zapięte niemal na ostatni guzik. Na ukończeniu jest projekt przecznicy, która miałaby dokładnie 2650 m. Nawet w projekcie studium gminy Zielona Góra, które właśnie jest tworzone, trasa jest już uwzględniona.
I to jest kluczowy fragment dla SKMki. Bez niego wydłuża się zbytnio czas przejazdu. Jednak kolejnym problemowym elementem jest tabor, który województwo niby ma zamówiony z tego co pamiętam... dobrze pamiętam?

Ciemne chmury pojawiły się niedawno po sporze miedzy władzami ZG i NS.
Na ten temat rzg.pl

Quote:
Spór między magistratem zielonogórskim i nowosolskim nie powinien zaszkodzić interesom Lubuskiego Trójmiasta - tak uważa jego dyrektor Bartosz Fitych, który był gościem w Radiu Zielona Góra. Fitych nie chce zajmować się sporami, woli angażować się w kolejne projekty zmierzające do rozwoju trzech miast.

Jednym z takich projektów jest stworzenie szybkiej kolei w Lubuskim Trójmieście, a przesłanką ku realizacji tego założenia są plany dotyczące zmian w infrastrukturze kolejowej zakładające m.in. zlikwidowanie łącznicy w Czerwieńsku. Bartosz Fitych podkreślił jednak, że projekt wymaga dużego nakładu pracy.

Dlatego w najbliższym czasie odbędą się spotkania z parlamentarzystami, niewykluczone również, że dojdzie do rozmów z Ministrem Rozwoju Regionalnego w celu pozyskania środków z rezerwy budżetowej....
Old December 14th, 2008, 02:58 AM   #17
nsolak
Guest

Likes (Received):

Nazwa tematu wydaje mi się tendencyjna i kłamliwa :/

SKM powstanie, jeżeli ktoś w końcu w Zielonej Górze zrozumie co to jest LRPO.
  Reply With Quote
Old January 14th, 2009, 12:00 PM   #18
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Dziś w Radiu Zielona Góra wspominali znów o SKMce mającej połączyć Lubuskie Trójmiasto. Ponoć są duże szanse na utworzenie szybkiej kolei.
Old January 14th, 2009, 10:53 PM   #19
sebastianzb
Registered User

sebastianzb's Avatar

Likes (Received): 835

Faktycznie, coś słyszałem,że jutro ma odbyć się konferencja prasowa z PKP na ten temat. Ciekawy jestem co powiedzą, bo sama koncepcja jest bardzo odważna, jak na tej wielkości miasto. Uważam, że to SKM na terenie miasta powinno (jeśli powstanie) funkcjonować jak tramwaj, tzn. wjeżdżać do centrum (nawet środkiem drogi, jak ukazano na zdjęciach), ponieważ przy głównej magistrali kolejowej (prócz os. Zacisze i częściowo Pomorskiego) nie ma dużych skupisk ludności, toteż byłyby problemy z zachowaniem potoków pasażerskich.

Last edited by sebastianzb; January 14th, 2009 at 10:58 PM.
sebastianzb está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 15th, 2009, 10:54 PM   #20
paul86
Registered User

Likes (Received): 966

A ja sobie nie wyobrażam żeby to SKM omijało Czerwieńsk. Bo w czym jest gorszy od Pomorska? Łącznica moim zdaniem wyłącznie winna służyć pośpiechom i ekspresom. A oszczędności czasu szukać trzeba na całym odcinku a nie tylko przy Czerwieńsku.
Dodam że z tą gminą nic wspólnego nie mam :P
paul86 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
skm, zielona góra

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules