Public Transport - Page 25 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > North–East Region > Iași Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 6th, 2011, 08:00 PM   #481
rgi
Registered User

Likes (Received): 1930

Quote:
Originally Posted by Puss in Boots View Post
Nu ti se pare groaznic pt 400 si ceva de km cati parca sunt intre Iasi si Buc sa stai 7h pe drum? Si-n plus , diferenta intre IC si IR de jumatate de ora mi se pare penibila si revoltatoare.
Acum aproape 40 ani rapidul facea 5h15', iar acceleratul, 6h30'. Poate, peste 40 ani, vom avea din nou un tren care sa faca 5 h.
rgi no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 6th, 2011, 08:52 PM   #482
Cristisor
Registered User

Likes (Received): 268

@rgi rapidul oprea tot in n statii sau in mai putine? Mergea trenul cu o viteza superioara celei din ziua de azi?

@sorinAcesta Din punctul meu de vedere problema liniei dintre Podul de Piatra si Podul Ros e incheiata, daca a fost elaborata documentatia pentru proiect inseamna ca e prea tarziu. Licitatia pentru elaborarea documentatiei in vederea obtinerii finantarii europene a fost deja adjudecata, deci proiectul va include si dezafectarea liniei astfel incat primaria ar trebui sa reia toate procedurile de la zero pentru a elimina ceea ce noi semnalam, lucru care 100% nu se va intampla. Asa ceva ar fi posibil doar daca ar iesi cateva mii de ieseni in strada sa protesteze, dar trebuie sa fim realisti ca e imposibil.

Last edited by Cristisor; December 6th, 2011 at 08:59 PM.
Cristisor no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2011, 09:21 PM   #483
sorinAcesta
Escapee

sorinAcesta's Avatar

Likes (Received): 453

Ceea ce fac ei acolo este rea vointa, dorinta de a distruge si lene in a gandi aceste planuri de dezvoltare. O simpla privire pe GMaps si oricine isi poate imagina cel putin alte 3 solutii, fara a scoate linia de tramvai!
sorinAcesta no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 6th, 2011, 10:13 PM   #484
rgi
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cristisor View Post
@rgi rapidul oprea tot in n statii sau in mai putine? Mergea trenul cu o viteza superioara celei din ziua de azi?
Arhiva cu Mersul trenurilor: http://tren.transira.ro/Arhiva/
Old December 7th, 2011, 01:41 AM   #485
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 1666

Sunt unele sectiuni care sunt degradate in ultimul hal. Adjud-Ploiesti Sud este sub orice critica, cu viteze care rar sar peste 80 km/h. Sansa mare a trenurilor spre Moldova sta in coridorul IX feroviar Bucuresti-Ploiesti-Pascani-Iasi. Chiar si la o viteza medie de 100 km/h Bucuresti-Iasi ar trebui sa fie fezabil in 4h-4h30.
Old December 7th, 2011, 05:17 AM   #486
Puss in Boots
Registered User

Likes (Received): 979

Sa dea Domnul

Cat despre linia de tramvai, sunt si eu de acord cu Cristi, totul pare a fi deja parafat. Or sa vada ei in voturi daca a fost o initiativa buna si in gatuirea si mai mult a traficului in Podu Ros.
Puss in Boots no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2011, 08:20 AM   #487
vasantici
Registered User

Likes (Received): 43

Quote:
Originally Posted by Puss in Boots View Post
Sa dea Domnul

Cat despre linia de tramvai, sunt si eu de acord cu Cristi, totul pare a fi deja parafat. Or sa vada ei in voturi daca a fost o initiativa buna si in gatuirea si mai mult a traficului in Podu Ros.
sa nu uitam ca proiectul contine si un pasaj subteran care faciliteaza traversarea zonei din P Ros prin urmare nu va fi gatuit traficul.
de asemenea au inceput demersurile pentru legarea p. cantemir cu str. palat (eliberea zonei prima etapa, urmand expertizare, proiectare, executie - prin licitatii deci si timp)
se va realiza un sens giratoriu si in fata BCR (un scop posibil ar fi ca cei care vor sa se intoarca spre centru sa nu mai treaca prin sensul de la podu ros)
ce tine de tramvai --- parerile sunt intr-adevar f impartite.
sa auzim numai de bine.

aa. proiectul contine si reabilirea podului vechi din Pod de piatra (acum .. sa fie aprobat proiectul de finantatorii europeni ... daca e sa fie negativ .. ne inversunam de aiurea)
vasantici no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2011, 08:39 AM   #488
Puss in Boots
Registered User

Likes (Received): 979

Partea cu podul de piatra reabilitat mi se pare o chestie buna. Cu iluminat arhitectonic. E singura chestie pentru care nu as pregeta o secunda sa votez favorabil, daca ma va intreba cineva ceva
Puss in Boots no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2011, 08:54 AM   #489
sorinAcesta
Escapee

sorinAcesta's Avatar

WTF???

Quote:
Administraţie ŕ la Iaşi: Primăria dă în judecată Regia de Transport şi-i cere 10 milioane de lei
Quote:
Banii reprezintă ratele restante pe care societatea din subordinea Consiliului Local trebuia să le achite în contul celor 50 de autobuze cumpărate în leasing în 2005. Primul termen al procesului va fi pe 26 ianuarie 2012.
http://www.adevarul.ro/locale/iasi/A...604140009.html

E foarte clar ca cineva, acolo in CL , nu iubeste deloc transportul public!
Old December 7th, 2011, 09:42 AM   #490
Cristisor
Registered User

Probabil ca e un demers care trebuie facut ca sa nu se trezeasca cineva din primarie ca i se imputa aceasta suma. Primaria a "girat" pentru RATP si acum ia masurile legale pentru a-si recupera paguba, altfel Curtea de Conturi sau cine le face lor auditul ar putea sustine ca intentionat s-au pierdut banii cetatenilor. Oricum nu se va intampla nimic nici dupa o eventuala sentina, primaria nu va cere insolventa RATP cu siguranta, nu uita ca in toamna se vorbea de un nou imprumut pentru a cumpara autobuze.
Old December 7th, 2011, 01:34 PM   #491
sorinAcesta
Escapee

sorinAcesta's Avatar

Un articol, pe care nu il mai gasesc, anunta instalarea popicilor metalici pentru a impiedica parcarea masinilor pe liniile de tramvai pe A.Panu. Iata rezultatul:

Si bonus: inca un geam cazut la datorie

Old December 7th, 2011, 08:39 PM   #492
rgi
Registered User

Quote:
Acum aproape 40 ani rapidul facea 5h15', iar acceleratul, 6h30'.
Partial fals, in cazul Rapidului media era de 6h (cam sunt in eroare cei cu articolul: Cum sunt furaţi zilnic sute de români de către CFR Călători). Abia, la mijlocul anilor '90, IC-ul a scos 5 h (desi, nu a tinut prea mult).

Quote:
Originally Posted by AndreiB View Post
Sunt unele sectiuni care sunt degradate in ultimul hal. Adjud-Ploiesti Sud este sub orice critica, cu viteze care rar sar peste 80 km/h. Sansa mare a trenurilor spre Moldova sta in coridorul IX feroviar Bucuresti-Ploiesti-Pascani-Iasi. Chiar si la o viteza medie de 100 km/h Bucuresti-Iasi ar trebui sa fie fezabil in 4h-4h30.
In 1939, distanta Iasi-Bucuresti era parcursa (numai prin Tecuci, 405 Km), de trenul Rapid in 6h50', iar de Accelerat (noaptea) in 8h25';

In 1943, a fost introdus un automotor Rapid (tot prin Tecuci) ce scotea 6h25'. Ca fapt divers, acelasi tip de automotor scotea, in 1939, 2h45' pe Bucuresti-Constanta, 3h pe Bucuresti-Galati (prin Ploiesti-Buzau), iar distanta Bucuresti-Brasov era acoperita in 3h10'.

In 1966, Iasi-Bucuresti se facea in 6h (numai cu Acc si tot prin Tecuci);

In 1979, Rapidul (reaparut, intre timp) facea 6h', iar Acceleratul (noaptea) 6h30' (in continuare, numai prin Tecuci);

In 1988, R facea 5h45' iar Acc, 6h15' (prin Tecuci, 405 Km); prin Pascani (460 Km), aparuse spre Bucuresti (in urma electrificarii liniei) un Acc de noapte, 7h;

In 1994, R facea 5h40', iar Acc 6h10' (prin Tecuci); prin Pascani, aparea si un R ce scotea 6h10', in completare la Acc, 6h30';

In 1995, s-au introdus prima data IC-urile: prin Pascani si cu o singura oprire (la Bacau) faceau putin sub 5h; in aceeasi perioada, pentru R si Acc timpii de pacurs erau de ~6h (prin Tecuci) si 6h15' prin Pascani;

In 2012, conform noului orar, IC va face 6h30', iar IR (foste R+Acc), 7h (numai prin Tecuci).
Old December 7th, 2011, 09:08 PM   #493
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 1666

Mersi de cronologie! Foarte interesant. E pacat de destinatiile spre Galati si Suceava, pentru ca desi au lini duble electrificate, au 2 segmente Ploiesti-Faurei si Ploiesti-Marasesti pe care se circula sub orice critica. Cred ca o reabilitare a CIX ar trebui sa inceapa neaparat cu aceste sectoare.

5h cu IC prin Pascani si o singura oprire la Bacau (nu oprea la Ploiesti?) suna bine, insa cred ca se poate si mai bine. Cu un CIX reabilitat la viteze de 160 km/h, avand in vedere alianamentul relativ drept si declivitatile reduse, nu crezi ca 4h e fezabil?
Old December 8th, 2011, 07:29 AM   #494
Cristisor
Registered User

@rgi Multe multumiri pentru aceste informatii pretioase. Timpii de parcurs pentru R si Acc au fost aceiasi cu cei din 1995 pana in urma cu un an sau doi, tin minte ca deodata au crescut timpii cu aproximativ o ora din cauza problemelor de infrastructura. Din nou, presupun ca erau mai putine statii pe traseu in trecut, si asta ar fi un motiv destul de bun pentru care trenurile ajungeau cu 30-40 de min mai devreme in Bucuresti in anii 60-70 decat in 1995, insa acum nu mai este fezabil sa opresti un IC intr-o singura statie de-a lungul a 450 de km.
Old December 8th, 2011, 07:52 AM   #495
Cristisor
Registered User

http://www.evenimentul.ro/articol/ra...-bugetare.html

Quote:
RATP va primi 3,6 milioane lei în urma unei rectificări bugetare

Primarul Gheorghe Nichita a trimis ieri noi săgeţi spre Guvernul Boc, susţinând că rectificarea bugetară care urmează a fi aprobată în plenul Consiliului Local Municipal este, de fapt, o „împărţire a sărăciei”
„Cea mai mare sumă, 3,6 milioane lei, va merge către transportul în comun. 2,3 milioane lei reprezintă subvenţia municipalităţii, iar 1,3 reprezintă plata transportului persoanelor cu handicap”, a spus primarul Nichita.
Old December 8th, 2011, 10:23 AM   #496
CitizenOne
Registered User

CitizenOne's Avatar

Likes (Received): 8

Sare pe rana

Quote:
Originally Posted by sorinAcesta View Post
Un articol, pe care nu il mai gasesc, anunta instalarea popicilor metalici pentru a impiedica parcarea masinilor pe liniile de tramvai pe A.Panu. Iata rezultatul:

Cat m-am plimbat de-a lungul si de-a latul Romei nu am vazut statie de autobuz dotata macar cu o banca nici cu orice alta urma de mobilier stradal,calatorii asteptand mijloacele de transport sub cerul liber,si se circula cu autobuzul in Roma,nu gluma,punand in calcul atat locuitorii cat si sutele de turisti ce tranziteaza orasul zilnic.Acum intrebare:cand se vor folosi banii pe ceva cu adevarat util in orasul asta?Se cere mai degraba o investitie in forte de ordine mai inainte de toate...daca banalele cursuri de educatie civica reprezinta o provocare prea grea pentru unii "bastinasi"
CitizenOne no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2011, 11:24 AM   #497
rgi
Registered User

Quote:
Originally Posted by AndreiB View Post
.....
5h cu IC prin Pascani si o singura oprire la Bacau (nu oprea la Ploiesti?) suna bine, insa cred ca se poate si mai bine. Cu un CIX reabilitat la viteze de 160 km/h, avand in vedere alianamentul relativ drept si declivitatile reduse, nu crezi ca 4h e fezabil?
Doar in Bacau oprea.
Sigur ca e fezabil, dar dupa 20 ani de declin continuu (nici macar de stagnare) si cu investitii absolut incerte in viitorul previzibil, perspectiva pare foarte indepartata!

Quote:
Originally Posted by Cristisor View Post
..... Din nou, presupun ca erau mai putine statii pe traseu in trecut, si asta ar fi un motiv destul de bun pentru care trenurile ajungeau cu 30-40 de min mai devreme in Bucuresti in anii 60-70 decat in 1995, insa acum nu mai este fezabil sa opresti un IC intr-o singura statie de-a lungul a 450 de km.
1939
R: 11 opriri 6h51 / Acc: 14 opriri 8h22';

1966
Acc: 10 opriri 6h09'; 12 opriri 6h33';

1979
R: 7 opriri 5h59'; 8 opriri 6h03' / Acc: 13 opriri 6h31';

1988
R: 8 opriri 5h43' / Acc: 11 opriri 6h14';

1995
R: 9 opriri 6h00'; 10 opriri 6h07' / Acc: 11 opriri 6h13';

2011
IC: 9 opriri 6h57' / R: 10 opriri 7h15' / Acc: 12 opriri 7h25';

2012
IC: 8 opriri 6h38' / IR: 11 opriri 6h59'; 12 opriri 7h12'.

PS: de-a lungul timpului, nu exista diferente semnificative intre timpii de stationare pe parcursul traseului. Traseul este prin Barlad - Tecuci.

Last edited by rgi; December 8th, 2011 at 12:59 PM. Reason: completare
Old December 8th, 2011, 05:39 PM   #498
radubd
Registered User

Likes (Received): 527

Quote:
Originally Posted by CitizenOne View Post
Cat m-am plimbat de-a lungul si de-a latul Romei nu am vazut statie de autobuz dotata macar cu o banca nici cu orice alta urma de mobilier stradal,calatorii asteptand mijloacele de transport sub cerul liber,si se circula cu autobuzul in Roma,nu gluma,punand in calcul atat locuitorii cat si sutele de turisti ce tranziteaza orasul zilnic.
Este una dintre metodele anti-boschetari practicate in unele tari din Vest. Si se aplica nu doar in statiile de transport public, ci aproape generalizat intr-un oras (foarte putine banci pe trotuare sau banci cu sezutul concav, de exemplu). In alte orase se mai practica metoda amplasarii unor bancute de dimensiuni foarte mici, cu sezutul concav si cu elemente de delimitare din loc in loc, astfel incat sa nu se poata sta culcat pe ele.
radubd no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2011, 10:27 PM   #499
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 532

Quote:
Originally Posted by sorinAcesta View Post

In afara de "taranii" care sparg geamurile, design-ul e necorespunzator - atat ca material (tip de sticla) cat ca si sistem de montare/prindere. Poza e suficient de concludenta. Comentariile si scuzele (de rigoare) sunt inoportune

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
nebunul no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2011, 11:15 PM   #500
radubd
Registered User

Likes (Received): 527

Ce sa-ti povestesc...

Last edited by radubd; December 8th, 2011 at 11:39 PM.
radubd no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules