SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 75 Posts

· Banned
Joined
·
2,194 Posts
Discussion Starter · #1 ·

Örnekköy’de dönüşüm başlıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yapım ihalesini gerçekleştirdi. İki firmanın teklif verdiği iki aşamalı ihaleyi Salihoğlu İnşaat kazandı. Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi 1. Etap ve Uzundere 2. Etap için de 25 Ocak’ta yeniden ihaleye çıkma kararı aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek olacak “yüzde yüz uzlaşmaya dayalı ve yerinde kentsel dönüşüm” projelerinde önemli bir eşiği daha geçti. Uzundere'deki kentsel dönüşüm çalışmalarının 1. etap inşaatlarını yaz aylarında hak sahiplerine teslim etmeye hazırlanan Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan da Örnekköy’deki dönüşümün 1. etap yapım ihalesini gerçekleştirdi.
"Karşıyaka İlçesi Örnekköy Mahallesi I. Etap 26981 Ada 1 Parsel Kat Karşılığı Anahtar Teslimi İnşaat Yapım İşi” 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35/a maddesine göre iki aşamalı olarak kapalı teklif usulü yapıldı. İsteklilerin mali ve teknik yeterliliklerinin değerlendirilmesini takiben mali teklifler açıldı. Yapılan incelemenin ardından ihale, yasal zorunluluklarını yerine getiren iki firmadan biri olan “Salihoğlu İnşaat Gıda Market İşletmeleri San. Ve Tic. Ltd. Şti.” ‘de kaldı.

Tapu devri yapıldı, kuralar çekildi


Örnekköy'deki dönüşümün 1. etabı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan imar adasında yapılacak olan zemin artı 13 katlı blokta, 130 konut ve 13 işyerini kapsıyor. Projeye ait tüm alt yapı ve üst yapı uygulama projeleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandı ve hak sahiplerinin tapuları Büyükşehir Belediyesi adına devralındı. Daha sonra noter denetiminde düzenlenen kurayla, yeni yapılacak konutlardan hak sahiplerine verilecek olanlar belirlendi.

Kapalı Pazar yeri ile otopark da var

Yerinde dönüşüm ve uzlaşı esası ile sürdürülen Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yeni konutlar etaplar halinde inşa edilecek. Toplam 3520 konut ve 338 adet işyerinin inşa edileceği proje alanında 60 m² (1+1) ,70 m² (2+1), 83 m² (2+1), 96 m² (2+1), 108 m² (3+1) ve 123 m² (3+1) olmak üzere toplam 6 ayrı konut tipi tasarlandı. Dönüşüm bölgesinde 30 dönüm yeşil alan ve rekreasyon alanı, semt spor alanı, içinde kapalı pazar yeri ve sosyal merkez bulunan Belediye Hizmet Alanı ve 3 adet meydan ile açık ve kapalı otoparklar tasarlandı. Daha önceki imar planında ayrı yerlerde bulunan, 2 adet eğitim tesisi ( 1 adet ilkokul ve 1 adet ortaokul ) , tek bir yerde toplanarak toplam 15.000 m² büyüklüğünde bir eğitim alanı planlandı.

Ege Mahallesi ve Uzundere’de yeni ihale tarihi

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi 1. Etap ve Uzundere 2. Etap için de 25 Ocak’ta yeniden ihaleye çıkma kararı aldı.
İlk etabındaki 9 bloktan 7'sinin inşaatının tamamlandığı Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ikinci etabı için çıkılan ihale kapsamında, 2 imar adasında 67 bin 353 metrekare inşaat alanlı 12 blok, 422 konut ve 40 iş yeri olmak üzere toplam 462 bağımsız birim bulunuyor.

Ege Mahallesi'nde 1. Etap ihale kapsamında firmalar, toplam 9 bin 319 metrekare alandaki adada ticaret, ofis, konut bloğu ile 2 adet konut B bloğu için teklif verecek. Bölgede 572 yapıda toplam 809 birim dönüştürülecek.


https://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/33261/tr


Yenilenecek konut sayısı 3520 adetmiş. Şuan yapılacak olan ise sadece 130 konutluk proje. Bu hızla 2050 yılında tamamlanır. :lol::nuts:
 

· Registered
Joined
·
140 Posts
130 konutluk dönüşüme bile topu topu 2 firma teklif vermiş. Tüm Örnekköy nasıl dönüşsün?

1. Etabi bitmek uzere olan Uzundere 2. Etap için ise teklif veren olmamış.

Müteahhit payına küçük bir artış yapmaları lazım. (Yüzde 2-3 bile olsa yeter) Yoksa dönüşüm falan hayal.
 

· Banned
Joined
·
2,194 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Resme dikkatlice baktım ısıklı olan bina yapılıyormus sadece :D Bu hızla giderse 20-25 etapta hallederiz gibi.:lol:
 

· Registered
Joined
·
8,291 Posts
Ilk bina bitmis.

Örnekköy’de kentsel dönüşüm için iki ihale birden

İzmir Büyükşehir Belediyesi yüzde 100 uzlaşı ve yerinde dönüşüm ilkeleri doğrultusunda kentsel dönüşüm çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Örnekköy’de birinci etap kapsamında 130 konut ve 13 işyerinin inşaatını tamamlayan ve hak sahiplerine önümüzdeki günlerde teslim etmeyi hedefleyen Büyükşehir, Temmuz ve Ağustos ayında ikinci ve üçüncü etap için ihaleye çıkıyor.

Yedi ayrı bölgede yüzde 100 uzlaşı anlayışıyla kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy’de iki ihaleye birden hazırlanıyor. Birinci etap kapsamında 130 konut ve 13 işyerinin inşaatını tamamlayan ve hak sahiplerine önümüzdeki günlerde teslim etmeyi hedefleyen Büyükşehir, bu Temmuz ve Ağustos aylarında ikinci ve üçüncü etap için kat karşılığı yapım ihalesine çıkıyor. İkinci etabın ihalesi 16 Temmuz’da, üçüncü etabın ihalesi ise 13 Ağustos’ta yapılacak.

Hak sahipleriyle noter huzurunda kuraları çekilen ikinci etapta 170 konut ve 20 işyeri, üçüncü etapta ise 600 bağımsız birim inşa edilecek. Projenin diğer etapları için de ihale hazırlığı sürüyor. Yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığı 180 bin metrekare büyüklüğündeki Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda etaplar halinde devam eden proje tamamlandığında toplamda 3 bin 520 adet konut ile 338 adet işyeri inşa edilmiş olacak.
https://www.izmir.bel.tr/tr/Haberler/ornekkoy-de-kentsel-donusum-icin-iki-ihale-birden/43779/156
 

· Banned
Joined
·
2,194 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Baslık acılalı 3,5 sene olmuş. 3520 konuttan 130 tanesi yapılmış. 100 yıl içinde biterse büyük basarı olur. Belki torunlarımız görür.

Ayrıca ilk resimdeki projeye hiç benzemiyor. Her mahallede olan apartmanları yapacaklarsa neden boşyere para harcayıp proje cizdiriyorlar. Paraya günah..
 

· Registered
Joined
·
81 Posts
Ben tasarımını ve binayı beğendim bazıları tek katlı yapı yaosalar demiş ama artık izmire sığamıyoruz bu nedenle yüksek yapılaşma gerekli umarım yeni açılan alanlar otopark, okul ve yeşil alan olarak değerlendirilir
 

· Banned
Joined
·
2,194 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Şehrin heryerinde gördügümüz apartmanlar bunlar. Sıradan her semte yapılıyor. Benim burada anlatmak istedigim özenilerek proje cizilmiş ama yapılan ile proje bambaşka. O halde proje cizmeye gerek yok verilsin mütahite diksin binaları. Hem daha hızlı dönüşür.

Zaten cok yavas ilerliyor bu dönüşümler. Bu binalar icinde proje yapılması gereksiz. Plan yapılıp 10 kat dikilecekse 13-14 kata onay versinler. 5 sene de kendiliginden dönüşür izmir. Yoksa böyle kent dönüşümünde başarılı olamayacagız. Heryer gecekondu cenneti.
 

· Registered
Joined
·
2,739 Posts
İzmir'in tamamını ele alsak müteahhit hakkı hariç kaç kata kadar sığabiliriz acaba. normalde dikey mimariden yani 3-4 kattan yanayımdır ama 8-10 kat olacaksa da TOKi gibi rastgele değil, belli sokak düzeninde olmalı. Mesela Kadıköy Göztepe'de bu iş güzel oldu. Aynı şekilde Gaziantep, Mersin gibi yerlerde de güzel örnekler mevcut. Fakat İzmir'de çoğu yerde az kat var ama çok kötü yapılaşmalar yapılıyor. Mesela Şemikler, nergiz, Gümüşpala, Çamdibi, Buca'da. Böyle olacağına aralıklı çok katlı olsun daha iyi.
 

· Banned
Joined
·
2,194 Posts
Discussion Starter · #17 · (Edited)
Şemikler ve buca igrenc. Şemikler mahalle belki ilerde yıkılıp yapılır ama buca kocaman sehir gibi oldu. Daracık 2 tane yoldan baska bişey yok. Yol yok kavsak yok, birbirine bitişik binalar. Oranın düzelme ihtimali de yok. Izmir ajda pekkan gibi dısardan bakınca kıyılar makyajlı cok güzel görünüyor, iclere dogru gittikce kırısıklıklar ve porsumuşluk ortaya cıkıyor.
 

· Registered
Joined
·
2,379 Posts
İzmir de kadıköy gibi dönüşüm imkansız değil ama çok zor. en başta kadıköy , göztepe civarın da apartmanların zaten bir çoğu müstakildi ve yerlerine gene müstakil 15-16 katlılar geldi.. İzmir de ise benzer semtler de bitişik nizam ve m2 si daha ufak yapılaşmalar mevcut. Dolayısı ile adaları birleştirmek gerekiyor. Bunun için de insanları ikna etmeniz gerekiyor. Müteahhitlere kar payı gerekiyor vs.. Yani düşün bizim güzelyalı da clio genişliğin de apartmanlar var. Bu sebeple imkansız değil ama çoook zor diyorum.

İkinci bir alternatif olarak . mevcut yapılar iyileştirilebilir. Bu tip kentsel dönüşümden ziyade mevcut kat ve yükseklik korunarak tek tip yapılaşmaya geçilebilir. zorunlu mimari ve renk uygulanabilir . bana bu daha mantıklı geliyor. en azından mimari bir doku oluşur.
 
1 - 20 of 75 Posts
Top