SkyscraperCity banner
1 - 20 of 96 Posts

·
Banned
200 Posts
http://www.rencons.com/dvlp.html

Project Directory
Status: UNDER CONSTRUCTION
Project Development: Renaissance Development Investor: Ataport Inc. (Renaissance Development & Koçhan J.V.)
Land Owner: 49 Years right of use
Concept Architect: 5 + Design / USA

Shop Mix

Land Area: 440.000 m2
Total Construction Area: 650.000 m2
Cruise Ship Terminal: 18.000 m2
Retail and Entertainment Area: 216.000 m2
Office Zones: 140.000 m2
Exhibition Center: 20.000 m2
Apart Lofts: 92.000 m2
Hotels: 160.000 m2
Marina: 5.000 m2
Other Facilities: 26.000 m2

Old version:

·
Banned
200 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Zeytinburnu'nda Sea Port başlıyor..

Koçhan-Rönesans Ortak Girişim Grubu tarafından 70 dönümlük arazi üzerine kurulacak ve toplam 3 milyar dolarlık yatırım öngörülen Zeytinburnu Yat Limanı projesinin tüm izinleri alındı.

İlk kazma 2008 Ocak’ta vurulacak ve tüm inşaatlar 2011’e yetişecek. Sea-Port’a 1 2 dev kruvaziyer gemi yanaşabilecek. Proje kapsamında yapılacak oteller, kongre merkezleri, fuar alanı ve yeme içme tesisleri için büyük gruplarla görüşmeler de sürüyor.

Koçhan-Rönesans Ortak Girişimi, 49 yıllığına işleteceği 470 dönümlük arsa için hazırladığı imar planlarını tamamladı.

Projenin ön sözleşmesini Maliye Bakanlığı ile yapan firma, 1 ay içinde ana sözleşmeyi de imzaladıktan sonra 2008 Ocak’ta iskele, rıhtım, dolgu gibi deniz yapılarının inşaatına başlayacak 2011 yılında tamamlanacak olan projenin koordinatörlüğünü ise yaklaşık bir yıl önce Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcılığı görevini bırakarak özel sektöre geçen Ahmet Yoldar üstleniyor.

3 milyar dolar yatırımla hayata geçirecekleri projenin 2011’de faaliyete geçtiğinde yılda 6 milyon yolcuya hizmet vereceğini söyledi.

Yoldar şöyle konuştu: “Dünya Turizm Örgütü’nün araştırmasına göre, İstanbul’un yanı sıra Barcelona, Venedik, Napoli, Pire, St. Ftersburg’un da içinde bulunduğu Akdeniz çanağında deniz turizmi yolcu sayısı 2020’de 16 milyona çıkacak. 0 zaman geldiğinde bunun 14 milyonuna tek başımıza biz hizmet vereceğiz. 3 milyon yerli müşteriyle birlikte yılda 17 milyon yolcuya hizmet vererek, Akdeniz çanağında deniz turizminin merkezi olacağız”

Ahmet Yoldar proje tamamlandığında Türk turizmine yıllık katkısının 4 milyar dolar 2020’de ise 8 milyar dolara çıkmasını beklediklerini söyledi.

800 yat barındıracak.

Galataport ve Kuşadası’na yer problemi ve proje konumundan ötürü günde ancak ikişer geminin. Yanaşabildiğini söyleyen Yoldar “Bu noktalardan yılda sadece 450 kruvaziyer gemi ile 100 milyon dolar gelir elde edilebiliyor. Kazlıçeşme Projesi kapsamında ise biri 200 mega yat kapasiteli, diğeri orta büyüklükte 800 yatı barındırabilecek 2 adet yat limanı yapılacak. Liman maksimum 12 kruvaziyer gemi barındıracak” dedi.

Proje bünyesinde 2020’deki ihtiyaçlara cevap verecek gemi yanaşma rıhtımı, parmak iskeleler, 95 bin metrekare alanlı alışveriş merkezi yapılacak. Proje kapsamında uluslararası kongreler için 15 bin kişi kapasiteli, 40 bin metrekare alanlı bir kongre binası planlanıyor.

Zeytinburnu Yat Limanı projesinde ayrıca kruvaziyer ve yat turizmine yönelik 70 bin metrekarelik bir fuar alanı bulunacak. Projede 5 bin araç kapasiteli 60 bin metrekarelik deyi bir otopark yapılması da planlanıyor.

Zeytinburnu 10 kat birden değerlenecek.

1 milyon metrekare deniz kullanım alanı bulunan projede 470 dönüm arsa üzerinde 705 bin metrekare inşaat yapılacak Alt ve üstyapı yatırımlarıyla çehresi tamamen değişecek olan kentsel dönüşüm bölgesi Zeytinburnu’ndaki gayrimenkullerin değerinin de ilerleyen yıllarda 10 kat kadar artacağı belirtiliyor.

Turistlere teknelerle Ayasofya ve Kapalıçarşı turu.

Projede henüz plan dahilinde olan birtakım senaryolar da mevcut bulunuyor. Örneğin, turistlerin şehir trafiğini aksatmadan Sarayburnu’ndan hızlı gemiler ve teknelerle 3 dakikada Gülhane Parkı’na, oradan da nostaljik tramvay veya otobüslerle müzelere, Ayasofya’ya ve Kapalıçarşı gibi pek çok turistik mekanlara getirilmesi düşünülüyor.
:cheers:

·
Registered
28,068 Posts
ilk kazma ocak 2008 demis
u/c bile?

ben cok begendim

·
Registered
28,068 Posts
ben begendim
ama ocak 2008de baslicak demisler

·
Banned
9,926 Posts
kendimi bildigimden beri Zeytinburnu'na böyle birsey yapilacak.

·
Banned
9,926 Posts
basladigi nerde yaziyor? Ne Kochan ne de rönesans insaat'in websitesini bulabildim!!

·
Registered
10,232 Posts
^^ Messi abi o sirketleri bende bir senedir ariyorum bise yok ortada. sürekli port projelerinin haberini yapistiriyordum foruma, birisi cikip dava acildi the end diyordu...
renderlerin nerden ciktigi bilsek durumu anlarisz.
bu arada denetsu istanbulda büyük projeleri dur diyen bir mahkeme kararinin ciktigini yazan bir haber eklemis. galaport, haydarpasa... gibi projeler. onlara dur deniliyorsa bunada denilir.

·
Super Member
9,190 Posts
I found different views..

The project belongs to Erkan Insaat...

İSTANBUL SEAPORT PROJESI

Proje Hakkında : Erkan İnşaat Madencilik Uluslar arası Taşımacılık San. Ve Tic. A.Ş. - Koçhan Danışmanlık İnşaat Ltd.Şti ‘leri ile Rönesans Alışveriş Merkezleri Yatırım San.Ve İnşaat A.Ş – Şişli Gayrimenkul Yatırım San.Ve İnşaat A.Ş ve Erman Ilıcak’ın iştirak etmesiyle kurulan Ataport Turizm Gayrimenkul Yatırım ve İnşaat A.Ş.İstanbul Seaport Projesini gerçekleştirecektir. Zeytinburnu Kazlıçeşme Deniz Turizmi Tesisleri Liman Projesi kapsamında, bir adet Yat Limanı, bir adet Marina ve üç adet yanaşma iskelesinden oluşan Kruvaziyer Terminali planlanmıştır. Tasarlanan Yat Limanı, Marina ve Kruvaziyer Terminali yerleşimine ilişkin genel vaziyet planı aşağıdaki şekilde verilmiştir. Her üç işletme alanının planlama amacı ve uygulama kriterleri, aşağıda belirtilen başlıklar altında incelenmişti Zeytinburnu- Kazlıçeşme de 1.089.085 m2 alan üzerinde Deniz Turizmi tesisleri, İstanbul Sea Port Projesi gerçekleştirilecektir.

www.erkaninsaat.com.tr

1 - 20 of 96 Posts