SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 154 Posts

·
Moderator
Joined
·
32,569 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Atatürk Airport (IATA: IST, ICAO: LTBA) is the main international airport serving Istanbul, Turkey (followed by Sabiha Gökçen International Airport) and the biggest airport in Turkey by total number of passengers. Opened in 1924 and located in Yeşilköy, on the European side of the city, it is 24 km (15 mi) west of the city centre. In 1980, the airport was renamed Atatürk International Airport in honour of Mustafa Kemal Atatürk, the founder and first president of the Republic of Turkey. It served over 51 million passengers in 2013, making it the 17th busiest airport in the world in terms of total passenger traffic and the 10th busiest in the world in terms of international passenger traffic, ranking just below Munich Airport. It was Europe's 5th busiest airport in 2013, just below Amsterdam.The Turkish Chamber of Civil Engineers lists Atatürk International Airport as one of the fifty civil engineering feats in Turkey, a list of remarkable engineering projects completed in the first 50 years of the chamber's existence.

In the 2013 Air Transport News awards ceremony, İstanbul Atatürk Airport was named Airport of the Year. Also, the airport has been named Europe's Best Airport in 40-50 million passenger per year category at the 2013 Skytrax World Airport Awards.


https://en.wikipedia.org/wiki/Istanbul_Atatürk_Airport
 

·
Moderator
Joined
·
32,569 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Atatürk Havalimanı'nda askeri alanda yapılan park alanlarının 05/23 pistine bağlanması için inşa edilecek taksi yolları nedeniyle 13 Mayıs'ta kısa pist 15 günlüğüne kapatılacak.

05/23 pistinin 15 günlük süreyle kapatılacak olması nedeniyle uzmanlar günlük en az 200 uçuşun iptal edilebileceğine dikkat çekiyor ve şunları söylüyor;
"Kısa pistin kapatılması sonrası sadece kuzey güney doğrultusundaki 3000 metre uzunluğunda olan 17-35 sağ ve sol pistleri çalışacak. Bu birbirine paralel ve yakın olan iki piste aynı anda fiziki nedenlerle iniş kalkış yapılamayacağı için, Ataköy tarafındaki kısa pistin de çalışmaması nedeniyle büyük sıkıntı yaşanacak. İniş kalkış arasında kısa süreli beklemeler olacak. Böylece uçakların iniş ve kalkış anındaki arada uygulanan 3,5 dakikalık süre 5 dakikaya kadar çıkacak ve bu da yaklaşık bir günde 200 uçak trafiğinin iptaline neden olacak"

Uzmanlar bu çalışmanın gece saatlerinde yapılarak daha uzun sürede tamamlanacağı ve trafiğin daha az etkileneceğine dikkat çekerek; "Bu çalışma gece trafiğin az olduğu saatte, altı saatlik kapatmalarla olabilir. Bu şekilde çalışma 15 günde değil ama bir ayda bitebilir. Bu güne kadar park yeri sıkıntısı gerçekten çok çekildi. Fakat tamamen pistin kapanması büyük sorun. Şirketler şimdiden sızlanmaya başladı. Özellikle trafiğin büyük kısmını çeken THY çözüm istiyor" diyorlar.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından sivile tahsis edilen askerî bölgede çalışmalar hemen hemen tamamlandı. 585 dönümlük alana, hava trafiğinin rahatlatılması amacıyla 26 tek koridorlu orta boy ve 17 geniş gövdeli büyük olmak üzere 43 uçaklık park alanı yapıldı.


http://www.dha.com.tr/ataturk-havalimaninda-13-mayis-skintisi_662748.html
 

·
Registered
Joined
·
228 Posts
diyelimki 3. havalimani yapildi, burasi ne olacak? devam isleyecekmi?

bir an icin oranin yemyesil bir park oldugunu düsündümde...

sonra kendime geldim ve dedimki: sacmalama olm burasi Istanbul, hayatda yapmazlar öyle birseyi rant olmazsa
 

·
Registered
Joined
·
26,222 Posts
Sanmam. Dünyanin en büyük AVMsi yapilir
 

·
Registered
Joined
·
26,222 Posts
meydan ve park para kazandirmaz :D
 

·
The Choosen One
Joined
·
840 Posts
Kapatacaksın ve yerine devasa bir botanik ve şehir parkı yapacaksın. İçinde göletler olacak, hayvanat bahçesi, ufak çaplı spor kompleksleri, sosyal tesisler, kaykay parkları, güneşlenmek-yayılıp yatmak için geniş çim alanlar, çocuk oyun parkları ve aklıma gelecek daha bisürü şey.... bunları yapsa işte o zaman istanbulun kadir abisi gözüme girer, istanbul için samimi olduğunu, hep parayı düşünmediğini kabul ederim.
Yoksa bırak dünyanın, galaksinin en büyük AVM'sini, rezidanslarını yapsa ne yazar... koyim o AVM'lere, rezidanslara...
 

·
Registered
Joined
·
26,222 Posts
Sizin istekleriniz normal, ama bizim ülkede zor degilmi?

Sehir icinde kocaman arsa ve ulasimi süper. O arsayi kapmak icin simdiden yalakalik yapanlar vardir ve maalesef kontrol edenlerde sehire bakmiyorlar.
 

·
Registered
Joined
·
1,232 Posts
O arsanın gelecekteki vasfını belirlemek Büyükşehir Belediyesini aşar.

Merkezi yönetimin ayarı geçer. Başbakan Erdoğan'ın daha önceki açıklamaları.


*****
Başbakan Erdoğan, üçüncü havalimanının yapılmasıyla yükü azalacak olan Atatürk Havalimanı'nın alanına bir orman kurulacağı ifadelerini yineledi. Erdoğan, "Üçüncü havalimanı açıklamasını yapınca bir şey daha söyledim. Atatürk Havalimanı'nında belli bir kısmı küçük bir havalimanı olarak kalacak ama gayet büyük bir kısmını da biz orada inşallah orman haline getireceğiz. Bunu da söyledik. Bir park orman haline getireceğiz dedik. Buna rağmen istemezük istemezük…Tamam o zaman plebisit yaparız, neticesinde ne çıkıyorsa o. Bununla ilgili olarak genişletilmiş il başkanları toplantısında belediye başkanım da burada olacak, gerekli talimatı vereceğiz" dedi.
*****
Başbakan, daha önce katıldığı bir televizyon programında Atatürk Havalimanı'nın çevresindeki yeşil alana konut yapılacağına ilişkin iddialara "Şu anda Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen cevap vermiyor. Böyle olunca bizim turizm noktasında çok ciddi kaybımıza neden oluyor. Bir anlamda kardan zarar ediyoruz. Atatürk Havalimanı'nda orada konut falan olmayacak, tamamen yeşil alan olacak" şeklinde yanıt vermişti.
 

·
Registered
Joined
·
2,778 Posts
orman haline getireceğiz. Bunu da söyledik. Bir park orman haline getireceğiz dedik.
nedense laf cambazligi diye düsünüyorum:( kelimelerle oynuyorlar-hep yapiyorlar. Kesin isletmeli bisey olur-ParkOrman gibi! Ya da Orman temali AVM...Harbiden inanmiyorum, tüm övdükleri, söyle böyle yapacaz dedikleri dandik oluyor. Atasehir de Sinan in gözbebegini yeniden insaa etmeleri gibi. Yada Tarihe saygimizdan Kisla yi yapcaz demelri gibi. Ancak Inssatin baslamasina günler kala AVM oldugunu itiraf etmek zorunda klmislardi
 

·
The Choosen One
Joined
·
840 Posts
Bana da hiç inandırıcı gelmiyor. Sercan'ın da dediği gibi o arsa çoktan paylaşılmıştır.
 

·
Moderator
Joined
·
32,569 Posts
Discussion Starter · #20 ·
modern zamanın...

 
1 - 20 of 154 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top