SkyscraperCity Forum banner
61 - 80 of 154 Posts

·
Genuine Tatar
12,367 Posts

·
Registered
121 Posts
Normal. Türk hava yolları inatla İstanbul'dan başka yere yurtdışı uçuşu koymuyor rakamları şişirmek için. Kasıtlı yapıldığına eminim.
Saçma. Tabi ki THY hub ı İstanbul da olacak. Atina mı olsun? Lufthansa nın ki Frankfurt. Normal olan bu.

• Like
Reactions: Cadîr

·
Moderator
5,678 Posts
Tabii ki İstanbul olacak. Ben şimdi Almanya'ya gitmek için İzmir'e mi gideyim aktarma yapayım? Türkiyenin çoğunluğu İstanbul'dan hareket ediyor.

·
Registered
2,331 Posts
Olumsuz yanı pist yetersizliğinden dolayı uçuşlarda sürekli rötar yaşanması. En son yurt dışı dönüşümde önümüzde inmeyi bekleyen 6 uçak vardı. Kayseri semalarına gidip 2 saat daha dolanmak zorunda kaldık.

Şu bir gerçek ki mevcut havalimanları İstanbul'a az geliyor.

·
Left of the field forever
1,159 Posts
Ben kimsenin uçuşlar İstanbul yerine İzmir'den olsun dediğini sanmıyorum. Ama mesela Londra'ya günde 9 sefer İstanbul'dan yapılacağına 8'i İstanbul'dan yapılsa ve hiç olmazsa haftada 3 gün İzmir 4 gün Ankara'dan sefer olsa diğer insanlar da aktarma yapmadan gidebilir. Ben her yurtdışı yolculuğumu İstanbul havalimanında aktarma yaparak yapmak zorunda olmamalıyım. Lufthansa hub FRA evet ama, MUC ve DUS da hub olarak kullanılıyor, ayrıca bunların dışında da bir çok şehirde bir çok yere sefer bulabilirsiniz.

·
Registered
1,620 Posts
+ neredeyse Turkiye'nin her havalimanindan Istanbul'a ucabilirsin...
İtiraz eden tüm arkadaşlar adına senin mesajına cevap yazıyorum:
İstanbul'dan elbet yurt dışı uçuş olacak, hem de çok olacak.
Ama ülkenin başkentinden de olacak. Tüm "başkent" uçuşları İstanbul'dan olmayacak.
Tercihen mevcut kaynakları doğru kullanmak için Ankara, Ortadoğu uçuşları için Avrupa ve Amerika'ya hub olacak.
Eğer bunlar yapılsaydı 3. havalimanına ihtiyaç kalmayacak, devletin ve doğanın kaynakları boş yere harcanmayacaktı.
Tabii ki bu iktidara yakın "inşaatçılar"a doğru gelemeyecek, avantalarına engel olacaktır, bu yüzden de karşı gelecekler.

·
Registered
2,331 Posts
Bence de 2 hub olabilir ama bu şehir tartışmasız Antalya olur. Ankara ne alaka ? Kar eden özel bir şirket bir yere teşvik olsun diye karını düşürmez. Üstelik Antalya da bizim şehrimiz değil mi ?

·
Left of the field forever
1,159 Posts
Bence de 2 hub olabilir ama bu şehir tartışmasız Antalya olur. Ankara ne alaka ? Kar eden özel bir şirket bir yere teşvik olsun diye karını düşürmez. Üstelik Antalya da bizim şehrimiz değil mi ?
Antalya hub olamaz çünkü oranın trafiği turistik düşük marjinli trafiktir. Hub olacak şehirde iş / kamu trafiği olmalıdır. Ankara bal gibi de küçük çaplı hub olabilir.

·
Registered
2,331 Posts
Antalya hub olamaz çünkü oranın trafiği turistik düşük marjinli trafiktir. Hub olacak şehirde iş / kamu trafiği olmalıdır. Ankara bal gibi de küçük çaplı hub olabilir.
Antalya yolcusu düşük marjinli olabilir ama Antalya'nın toplam yolcu sayısı Ankara'yı ezip geçer. Bu durumda toplam kar Antalya'da daha fazla olmaz mı ?

Ayrıca Antalya'da bu yıl G 20 zirvesi düzenleniyor. Kışın Avrupa takımlarını misafir ediyorlar. Kongre turizmi her daim canlı bir şehir. Oturup araştırmadım ama yolcu değeri olarak Ankara'yla arasında o kadar büyük bir fark olacağını zannetmiyorum.

·
Genuine Tatar
12,367 Posts
Ama ülkenin başkentinden de olacak. Tüm "başkent" uçuşları İstanbul'dan olmayacak.
Bunu da piyasa dengeliyor. Eger Ankara'dan Istanbul haric bașka șehirler icin talep o kadar yuksek olsaydi, eminim ucușlar da bir o kadar fazla olurdu. Kim bu firsati kacirmak ister ki ?

Demek ki talep de yok, ya da bașka taraflara yonlendiriliyor (otobus, tren, hizli tren, araba).

Bence Ankara ucușlari, ic piyasa icin ancak uzak șehirlere yonlenmeli (Maraș, Antep, Van, Trabzon, Rize, Antalya, Edirne - havalimani bile yok). Izmir ve Istanbul icin hizli tren kullanmali, belki de Antalya icin de ayni. Ki bu model yeni bir șey degil, Avrupa'da yaygin:

<200 km. = tren, otobus, araba
200-700 km. = tren
>600 km. = ucak.

Yani gelișmiș bir ulke imaji icin 600 km. uzaklikta șehirler icin ucak șart, Ankara etrafi 600-700 km. kadar yuksek hizli tren yayginlașmali.

·
Registered
1,620 Posts
Unuttuğun şey şu:
Ankara hala Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başkenti.

61 - 80 of 154 Posts