Skyscraper City Forum banner
141 - 153 of 153 Posts

·
Moderator
30,841 Posts
Discussion Starter · #141 ·
yenisinin tam kapasiteye ulaşması ütopik bence, yeni etaplar yapılmasa bile terminal büyük ihtimalle yetecektir diye düşünüyorum.

·
Registered
513 Posts
https://www.iata.org/pressroom/pr/Pages/2017-10-24-01.aspx

Tahminlerden birisi bu. 200 milyon bekleniyor zaten. Genelde gelisen ulkelerde bu tahminlerin de ustunde oluyor hep buyume.

Ama yeni havalimani 150 milyon mu 200 milyon mu o bile daha belli degil. Ben yetmemesi ihtimali var diyorum sadece. belki biraz daha optimizmle ama bu ihtimal de akilda tutulmali. Butun altyapisi hazir, metrosu vs. olan bir havalimanini parka cevirmek aklim almiyor.

·
Banned
2,186 Posts
Ama yeni havalimani 150 milyon mu 200 milyon mu o bile daha belli degil. Ben yetmemesi ihtimali var diyorum sadece. belki biraz daha optimizmle ama bu ihtimal de akilda tutulmali. Butun altyapisi hazir, metrosu vs. olan bir havalimanini parka cevirmek aklim almiyor.

150 milyonluk havalimanı çok bile istanbula. Uzun yıllar o kapasiteye yaklasamaz bile. Sabiha gökçeni de büyütüyorlardı en son. İstanbulun yerine yeni havalimanları da ön plana cıkmalı. Ankara, İzmir yerinde sayıyor. sene de 10-15 milyon yolcu kapasiteleri var. Ayrıca Antalya havalimanı da var. Bu yıl 35 milyon yolcu kullanmış gelecek yıl 2 katına cıkarılacakmış ortalama 70 milyon kapasiteli bir Antalya da Türkiye de kapasiteyi üste ceker.

Zaten bu yıl bütün havalimanları cakıldı. Ekonomi kötü olunca kimse ucaga binmiyor. Rekor düşüşler var.

·
Moderator
30,841 Posts
Discussion Starter · #145 ·

·
Moderator
30,841 Posts
Discussion Starter · #146 ·

·
Registered
4,623 Posts
Devletin zararını en aza indirmek için şöyle yapamazlar mıydı; Çukurova Havalimanı inşaatını TAV'a verecekler, onlar inşaatı tamamlayıp burayı işletecekler. Buradan devlete ödenmesi gereken miktar yıllık ne kadar olacaksa 389 milyon Euro'yu bulana kadar kaç yıl işletecekse işletip devlete para ödemeyecekler. Böylece ne devlet tazminat ödemek zorunda kalacak, ne de TAV zarar etmiş olacak tam aksine kar da edecek, hem de havalimanı inşaatı da bitmiş olacak yıllar sonra.

Yasal olarak mümkün değildir muhtemelen ama aklıma geldi böyle bir fikir...

·
Moderator
30,841 Posts
Discussion Starter · #148 ·
baya güzel fikirmiş hiç aklıma gelmemişti, muhtemelen bir şekilde yasal kılıfa sokulurdu...

·
Registered
1,514 Posts
Devletin zararını en aza indirmek için şöyle yapamazlar mıydı; Çukurova Havalimanı inşaatını TAV'a verecekler, onlar inşaatı tamamlayıp burayı işletecekler. Buradan devlete ödenmesi gereken miktar yıllık ne kadar olacaksa 389 milyon Euro'yu bulana kadar kaç yıl işletecekse işletip devlete para ödemeyecekler. Böylece ne devlet tazminat ödemek zorunda kalacak, ne de TAV zarar etmiş olacak tam aksine kar da edecek, hem de havalimanı inşaatı da bitmiş olacak yıllar sonra.

Yasal olarak mümkün değildir muhtemelen ama aklıma geldi böyle bir fikir...
Boşuna ekstra risk almak yerine parasını alıp çekip gitmeyi seçer bence.

·
Moderator
30,841 Posts
Discussion Starter · #150 ·

·
Moderator
30,841 Posts
Discussion Starter · #152 ·
ama aynı anda kullanıma uygun değildi di'mi?

bir de normalde alakasız bir yerde başlamıştı inşaat bir anda nasıl buraya geldi anlamadım.

öte yandan ne yapacaklar ki terminal binalarını?

·
Registered
2,334 Posts
Bu olay sadece hastane olarak görülmemeli bence. Öyle ya da böyle yapılaşma havalimanı arazisine girmiş oldu. Artık Central Park, Hyde Park olacak yalanlarıyla vedalaşmak lazım.

İki pist aynı anda kullanılabiliyordu bu arada. Yani şöyle uçaklar kanat kanata simultane şekilde inemiyordu ama bir uçak teker kaldırdığı zaman paralel pistte bir uçak baş kısımda bekliyor oluyordu.

141 - 153 of 153 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.