SkyscraperCity Forum banner

İstanbul Marina | KARTAL | Com

44588 Views 106 Replies 37 Participants Last post by  Jakob
4
KARTAL
31fl/34fl/36fl/ 38fl /36fl


Basında DAP Yapı

İstanbul Marina'da % 100 Prim Vaadi
Sabah / 23-04-2014 DAP Yapı'nın patronu Ziya Yılmaz, "Dünyanın en iyi karma projesi olacak" dediği İstanbul Marina'yı satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Yılmaz, "20 günde 5 bin talep" aldık. Proje kısa sürede % 100 prim yapacak" dedi.

Son dönemde Anadolu yakasında hayata geçirdiği konut projeleriyle dikkat çeken DAP Yapı, Emlak Konut GYO'nun arazisinde hasılat paylaşımına yönelik Kartal projesinin temelini atıyor. Şirketin projeden ciro beklentisi ise 2 milyar lira.

Adı İstanbul Marina olarak belirlenen ve mayısta lansmanı yapılacak denize sıfır konumdaki projede fiyatlar 200 binden başlayıp 5 milyon liraya kadar çıkacak. Projeyle ilgili bilgi veren DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 20 günden bu yana ön talep topladıkları projeye başvuruların 5 bine ulaştığını kaydetti. Metrekare birim fiyatına göre bölgenin geleceğine yönelik avantajlı fiyatlar belirlediklerini anlatan Ziya Yılmaz, "Kısa süre içerisinde projenin birebir prim yapacağını öngörüyoruz. Marina alanı bittikten sonra ise prim beklentimiz 1'e 3 olacak. Satışlarda yüzde 1'lik KDV avantajı da var" dedi.

Yıl Sonunda Satış Bitti
Satışları yıl sonunda bitirmeyi planladıklarını da anlatan Yılmaz, aynı daireye 3-4 tane yedek yazdıklarına dikkat çekerek, projenin sektöre büyük hareket getireceğinin altını çizdi.

Ziya Yılmaz, "Kartal'da manzaramız olduğu için teraslı evler yapmak istedik. 40 metrekare salon varsa aynı büyüklükte teras yaptık. Stüdyolarda bile 20 metrekare teras var" dedi.

Yabancıya Blok Satışa Karşı
Yabancı yatırımcıdan da yoğun talep aldıklarını söyleyen Yılmaz, "Suudi Arabistanlı bir grup 400 daireli bir bloku almak istedi. Ancak biz reddettik. Çünkü burası oturuma yönelik bir proje. İkinci el piyasası oluşsun istemedik" dedi.

Ziya Yılmaz, bu yıl dört yeni projenin yapımına başlayacaklarını belirterek, Taksim'de Balpeteği, Çağlayan'da ise iki ofis projesinin lansmanını yapacaklarını söyledi. Yılmaz bunun yanı sıra Dragos'ta da 36 katlı bir rezidans projesinin temelini atacakları bilgisini verdi.

emlaktasondakika.com
See less See more
  • Like
Reactions: 1
1 - 4 of 107 Posts
O binayı öyle yamultunca nolucaksa... :puke:
Hem şekli kötü hem kaplaması saçma sapan olacak. Şu an böyle kaba inşaatı metropol istanbula benziyor o yüzden göze hoş görünüyor..
dalga gibi olanlaır beğenmiyorum ben. Diğerleri de eh işte... o lokasyona yakışmıyor bence.
  • Like
Reactions: 1
Foşik ben :)

İsteyen istediğini yapsın, adamın bi hesabı vardır heralde. Yanlış işse de kendine zarar.

Size ilginç bir şey anlatayım.
Aileme ait bir bina var. 2 katlı şehrin çok içinde 50-60 senelik bir bina. Şehrin çok içinde bi çok yere yakın olmasına rağmen binanın içinde bulunduğu arazi de epeyce büyük. Son kalan kupon yerlerden biri yani. Ve 4 katlı büyük bir bina yapmaya uygun. Aslında belki daha çok kat yapılabilecek bir yer ama kat verilmesi durumu uzun yıllardır beklenmesine rağmen bir türlü çıkmadı.

Burayı bir şekilde artık değerlendirmek istiyoruz ve çeştli opsiyonları değerlendirdik. Yıkıp altına otopark üstüne de 4 kat güzel bir bina filan... 1-2 proje de çizildi ama bi eyleme dökmedik henüz. Bu kadar masraf edince haliyle inşaat bittikten sonra binayı monetize edebiliyor olmanız lazım harcamanızı karşılayacak bir seviyede. Ancak bir türlü emin olamıyoruz. Arsanız kıymetliyse müteahhitle anlaşmanız da çok mantıklı olmuyor. Hem istediğiniz kalitede bir bina yaptırtamıyorsunuz hem de inşaat masrafı belki arsanın değerinin %20 si kadarken binanın %50 ortağı olmazlarsa yapmıyorlar.

Bu arada yeni bir opsiyonumuzu farkettik. Evet bina eski, yol seviyesinin 20 cm altında, yapısal bazı sorunları var, öyle çok tarihi eser niteliği olan bir bina da değil, ama 60 sene öncenin orjinalliğini biraz barındırıyor üzerinde. Binayı komple yıkmaktansa öncekine kıyasla çok daha ufak bir para harcayıp restore edip arsanın kalanına belki aynı yükseklikte biraz daha modern bir çizgide bir devam bloku yapıp; hem de harcama ile orantılı bir ölçüde monetize edebileceğimizi düşünmeye başladık. Hem sonradan çok masraf edilmediği için yüksek kat verilirse fırsat maliyetimiz çok yükselmemiş olacak hem de dezavantaj olan binanın yaşını bir asset olarak kullanmış olucaz. Bunu tabi böyle anlatıyorum ama villayı görseniz bunun restorasyonluk bişeyi çok da yok dersiniz. Yani ne bir pencere süsü var ne başka bir şeyi. İç merdiveni biraz orjinal. Kat yüksekliği fazla. Bir de bina girişinde uzun bir pencere var onun dışında sıradan denebilecek bir bina olduğunu söyleyebilirim. Ama sonuç oalrak mimari katkı da burada devreye giriyor.

Sonuç olarak bir mülkün optimal şekilde nasıl değerlendirileceğini düşünmek çok basit değil. Hatta kendi içinde bir inovasyon diyebilirim. Ülkenin siyasi durumu değişiyor durmadan, fiyatlar değişiyor. Binayı restoran mı yapıcaksınız, ofis mi, otel mi, yurt mu, ev mi, hastane/bakım evi mi vs. amacına göre tasarımı, vs. si değişiyor filan. Sonra mesela siz yapıyorsunuz sizden sonra komşunuz da benzer bişey yapıyor. O da herşeyi etkiliyor. O bölgede ne iyi gider, ne yapılırsa para kazandırabilir, neye ihtiyaç var bunu düşünmeniz gerekiyor. Blindfold dalarsanız zarar ediyorsunu ki çevremizde bu şekilde çok örnek gördük yakınlarımızdan. Zor işlerden biri olmakla beraber eğlenceli de bir oaly esasen.

Emlak piyasası ülkenin refahını sanılandan daha fazla etkiliyor. Durmadan inşaat yapılmasından rahatsız değilim, ülkedeki emlak varlıklaır yeteri kadar değerli değil. Biraz yatırımın eninde sonunda yapılması gerekiyor. Ben sadece fazla düşünmeden yapılmasından rahatsızım. Diğer her işte olduğu gibi bu sektörde de mimarından müteahhitine kimse yeterince düşünmüyor. Kimsenin düşünmediği yerde düşünebilen biriyseniz daha başarılı olmanız beklenir normalde. Ancak düşünebilecek olanlar da oldukça risk averse Türkiye'de. Maaşlı, kafa rahat iş yapmak istiyor herkes. Birbiriyle rekabet etmek istemiyorlar, düşünmekten kaçıyorlar kısacası. Girişim yapma niyeti olanlar da kendilerini bilişim sektörüyle limitliyorlar çoğu zaman. İlla app yapıcam diye tutturuyorlar. Hayır kardeşim git sandviçci aç, somon fümeli burger yap onu sat. İlginç, etrafta olmayan bişey yap. Eğitim almış olanların çok büyük bölümü kapitalizme de düşman bi zihniyette olunca bunların olması iyice zorlaşıyor.

Yukarıdaki binanın da yeteri kadar düşünülerek yapıldığını sanmıyorum. Hızlıca bişey olsun da bitsin diye yapılmış gibi. Düşünen ve eyleme döken fazla olmayınca, elinizdeki kapitali çok optimal değerlendirmeniz önemli olmuyor. Hızlıca yapıp yapıp geçmek kısa süre içinde daha çok kazandırıyor.
See less See more
  • Like
Reactions: 3
1 - 4 of 107 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top