SkyscraperCity Forum banner

İstanbul Marina | KARTAL | Com

44423 Views 106 Replies 37 Participants Last post by  Jakob
KARTAL
31fl/34fl/36fl/ 38fl /36fl


Basında DAP Yapı

İstanbul Marina'da % 100 Prim Vaadi
Sabah / 23-04-2014 DAP Yapı'nın patronu Ziya Yılmaz, "Dünyanın en iyi karma projesi olacak" dediği İstanbul Marina'yı satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Yılmaz, "20 günde 5 bin talep" aldık. Proje kısa sürede % 100 prim yapacak" dedi.

Son dönemde Anadolu yakasında hayata geçirdiği konut projeleriyle dikkat çeken DAP Yapı, Emlak Konut GYO'nun arazisinde hasılat paylaşımına yönelik Kartal projesinin temelini atıyor. Şirketin projeden ciro beklentisi ise 2 milyar lira.

Adı İstanbul Marina olarak belirlenen ve mayısta lansmanı yapılacak denize sıfır konumdaki projede fiyatlar 200 binden başlayıp 5 milyon liraya kadar çıkacak. Projeyle ilgili bilgi veren DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 20 günden bu yana ön talep topladıkları projeye başvuruların 5 bine ulaştığını kaydetti. Metrekare birim fiyatına göre bölgenin geleceğine yönelik avantajlı fiyatlar belirlediklerini anlatan Ziya Yılmaz, "Kısa süre içerisinde projenin birebir prim yapacağını öngörüyoruz. Marina alanı bittikten sonra ise prim beklentimiz 1'e 3 olacak. Satışlarda yüzde 1'lik KDV avantajı da var" dedi.

Yıl Sonunda Satış Bitti
Satışları yıl sonunda bitirmeyi planladıklarını da anlatan Yılmaz, aynı daireye 3-4 tane yedek yazdıklarına dikkat çekerek, projenin sektöre büyük hareket getireceğinin altını çizdi.

Ziya Yılmaz, "Kartal'da manzaramız olduğu için teraslı evler yapmak istedik. 40 metrekare salon varsa aynı büyüklükte teras yaptık. Stüdyolarda bile 20 metrekare teras var" dedi.

Yabancıya Blok Satışa Karşı
Yabancı yatırımcıdan da yoğun talep aldıklarını söyleyen Yılmaz, "Suudi Arabistanlı bir grup 400 daireli bir bloku almak istedi. Ancak biz reddettik. Çünkü burası oturuma yönelik bir proje. İkinci el piyasası oluşsun istemedik" dedi.

Ziya Yılmaz, bu yıl dört yeni projenin yapımına başlayacaklarını belirterek, Taksim'de Balpeteği, Çağlayan'da ise iki ofis projesinin lansmanını yapacaklarını söyledi. Yılmaz bunun yanı sıra Dragos'ta da 36 katlı bir rezidans projesinin temelini atacakları bilgisini verdi.

emlaktasondakika.com
See less See more
4
  • Like
Reactions: 1
21 - 40 of 107 Posts
Ataköy sahili için verilen karar emsal teşkil etmeli, ve şehir ile denizin ilişkisini kesen duvar nitelikli bu tür yapılaşmalara dava açılmalı. Deniz, yalnızca bu devasa yapılarda oturacak bir avuç insanın hakkı değildir.
Valla su aralar izmir icin ayni endiseyi tasiyorum, ozellikle folkartlar yapıldıktan sonra. Biraz da aralikli yapilir umarim
Bu arada bu proje cirkin bir taklit, gereksiz ve sadece rant icin bence
See less See more
  • Like
Reactions: 3
İğrençlik abidesi başka birşey değil.
İnsanda biraz zevk olur be arkadaş. Birde gazetelere tam sayfa reklam vermezlermi, her gördüğümde lanet okuyorum :bash:
  • Like
Reactions: 1
Projede tanıtımı da 5 para etmez sahilin içine ettiler resmen Türklerin eline kimse su dökemez çirkin yapı yapmakta.

  • Like
Reactions: 1
yeri berbat hakikaten
son derece sakıncalı berbat şehrin silüetini bozan bir proje aşırı buıyuk insanalrı oraya hapseden bir proje ( antalyadaki herşey dahil otelleri gibi) otel recidance hastane marina vb hepsi bir arada olurmu şehrin ırzına geçen bir proje daha tipik akp zihniyeti ürünleri..
Rezalet.
Kartal'da garib Projelerlen dolmaya basladi. Birde Corba gibi karisik... bir zamanlar Zaha Hadid Masterplan yapiyordu, simdide bunlar yapiliyor...
  • Like
Reactions: 3
Kartal- Maltepe -Pendik Dayanışması’ndan İstanbul Marina’ya protesto.

Dün Kartal sahilde yapılan protesto da amaç, projenin iptal edilmesiydi. Bilindiği üzere, önceden Kartal çimento fabrikasının bulunduğu alan Emlak GYO’dan DAP Yapı tarafından alındı. DAP Yapı tepkilere aldırmadı ve o alanda inşaat çalışmasını başlattı. Buna göre o alanda; AWM, yat limanı, özel okul, özel hastane ve beş cam kuleden oluşan bir proje yapılıyor.

Kartal- Maltepe -Pendik Dayanışması adı altında toplanan grup dün “İstMarina” adlı bu proje de en ufak bir açık olması halinde mahkemeye gideceklerini belirtti.

Basın açıklaması yapan grup şunları da ekledi;

“Kamuya Ait Alanlar altın tepside sermaye gruplarına sunulmaya devam ediyor….

Yaşadığımız bölgedeki tüm kamusal ve yeşil alanlar, plan tadilatları ile yapılaşmaya açılmakta, kentlerimiz yağmalanmakta ve yaşanmaz hale getirilmektedir.

Yaşam alanlarımız; Kentsel Dönüşüm Alanı, Riskli Alan, Özel Proje Alanı gibi tanımlamalarla parçalanarak, sermayenin daha fazla kar elde edebilmesi için devlet desteğiyle ve ayrıcalıklı imar haklarıyla yeniden şekillendirilmektedir.

Kartal sahilindeki mülkiyeti hazineye ait yaklaşık 64.000 metrekarelik, eski Çimento fabrikasının bulunduğu alan; aynı yağma anlayışıyla, 2011 yılının son iki ayı içinde bedelsiz olarak TOKİ Başkanlığına devredilmiştir.

TOKİ tarafından; 05.11.2012 tarihinde planı yapılan bu alan; 13.12.2012 tarihinde TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” olarak ihaleye açılmıştır.

Yazılı ve Görsel Medyada sıkça reklamları yapılan İstanbul Marina projesi; Ofis, AVM, Otel, Marina, Özel Hastane ve Özel Okul proje görselleriyle pazarlanmaktadır. Plan kapsamında bile olmayan Marina, projenin satış aracı olarak kullanılmaktadır. Yüklenici firma DAP YAPI, yaptığı reklamlarla açıkça sınıfsal bir ayrım yaparak, hitap ettiği kesimi ayrıcalıklı ilan etmektedir.

Kentte bölge bölge yaratılan bu ayrıcalıklı alanlar yaşam alanları değil kar amaçlı ticarethanelerdir.

2008-2011 yılları arasında İBB tarafından yapılan ve kamuoyunda “Zaha Hadid Planları “ olarak bilinen 1/5000 ölçekli “Kartal Merkez Nazım İmar Planı” açılan davalar sonucu defalarca iptal edilmiştir. Plan kapsamında yer alan Yunus Çimento Fabrika Alanı plan bütününden çıkarılarak bu kez TOKİ eliyle planlanmıştır. Bu yöntem, mahkeme tarafından verilen iptal kararlarını geçersiz kılmanın aracı haline gelmiştir.

Verilen mahkeme kararları ve bilirkişi raporlarıyla hukuksuzluğu tespit edilmiş olan 1/5000 ölçekli “Kartal Merkez Nazım İmar Planı” parça planlama yöntemi ile hayata geçirilmektedir. Üstelik TOKİ eliyle yapılan bu plan, yaklaşık300.000 m2’lik yapı yoğunluğu nedeniyle bölgeye büyük bir yük getirirken, mevcut yapı yoğunluğunun ihtiyacı olan donatı alanlarını da yok etmektedir.
Planlanan alanın içerisinden geçen mevcut tren yolu parsel içinde yer altına alınmış, transfer merkezi iptal edilmiş, Sanayi Caddesi yol güzergâhı değiştirilmiş ve park alanları neredeyse yok edilmiştir.

Yaşam Alanlarımıza müdahale ederek, topluma dayatılan projelerin gerçekleştirilmesi uğruna; bilim, teknik, etik ve hukuk tanımaz davranışlar sona erdirilmelidir.

Sağlıklı kentleşme ve yaşanılır bir kent ortak talebimizdir.

Yaşam alanlarımıza sahip çıkmak ve yaşamımızı özgür kılmak için mücadeleye devam edeceğiz” dediler.


Haberin Kaynağı : “İstMarina” Projesi’ne protesto! | Kent 34 Gazetesi http://www.kent34.com.tr/istmarina-projesine-protesto/#ixzz343cFruRB
See less See more
  • Like
Reactions: 1
  • Like
Reactions: 4
  • Like
Reactions: 4
21 - 40 of 107 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top