SkyscraperCity Forum banner
1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
Joined
·
1,601 Posts
Discussion Starter · #1 ·
İstanbul, ev sahipliği için 5 kez şansını denediği ve 2020 adaylığında finalde kaybettiği olimpiyat için 2024’e de aday olmaya hazırlanıyor. TMOK Başkanı Uğur Erdener “Biz hazırız, son karar hükümetin” dedi

İstanbul, daha önce 5 kez denediği ve 2020 adaylığında finale kadar çıktığı olimpiyata ev sahipliği yarışından vazgeçmiyor. Nanjing’deki Gençlik Olimpiyatları’nda ‘inside the games’ adlı dünyaca ünlü bir haber sitesine konuşan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, “Hükümetimiz ve Türk halkı, olimpiyata ev sahipliği yapmaya hazır” dedi. İstanbul’un birçok aday kentten farklı olarak olimpiyat için güçlü bir halk desteğine sahip olduğunu vurgulayan Erdener, 2024 adaylığı için son kararın kasım veya aralık ayına kadar verileceğini ifade etti. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu üyesi de olan Erdener, “İstanbul yeni bir adaylık için hazır. Hükümet yetkililerimiz ile bir araya gelerek ortak bir karar vereceğiz” dedi. TMOK Başkanı, Türkiye’deki mevcut ‘Olimpiyat Yasası’nın başarı sağlayana kadar adaylığa devam etmeyi öngördüğünü de sözlerine ekledi. 2020 adaylığında Tokyo ve Madrid ile yarışan İstanbul, Madrid’in elendiği ilk tur sonunda finale kalmış ancak final oylamasında Tokyo’ya 60-36 kaybetmişti.

2024’E TALİP ÇOK

İstanbul resmen aday olduğu takdirde, 2024 Olimpiyatı için hem Avrupa hem de ABD’den gelecek şehirlerle mücadele etmek zorunda kalacak. 1924 Paris’in 100. yılı nedeniyle Fransa’nın Paris ile aday olması bekleniyor. Ayrıca 2020 adaylığından çekilen Roma ile Berlin ve Hamburg’un adı geçiyor. ABD’den de Los Angeles, Washington, Boston ve San Fransisco’dan birinin aday olabileceği öne sürülüyor.

HTSPOR / Murat AĞCA
 

·
Registered
Joined
·
27,955 Posts
bazi sehirler aday olacaklarini acikladlar
 
1 - 8 of 8 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top