Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 565 Posts

·
Registered
Joined
·
6,790 Posts
Discussion Starter · #1 ·

İZBAN, sometimes referred to as Egeray, is a commuter rail system serving İzmir and its metropolitan area. It is the busiest commuter railway in Turkey, serving about 150,000 passengers daily. İZBAN is a portmanteau of the words "İzmir" and "Banliyö".

Established in 2007 and began operations in 2010, İZBAN was formed to revive commuter rail in İzmir. Currently, İZBAN operates a 80 km (50 mi) long system, with 31 stations, consisting of two lines: the Southern Line and the Northern Line.

İZBAN A.Ş. operates the railway and is owned 50% by the Turkish State Railways and 50% by the İzmir Metropolitan Municipality. İZBAN is a part of the municipality's Egeray project.Future Extension

Cumaovası-Torbalı

Currently, İZBAN plans on extending its line 30 km south of Cumaovası to Torbalı after the line opens to Aliağa. This is planned to upgrade 4 existing stations: Tekeli, Pancar, Tepeköy and Torbalı. Also 3 more overpasses for motorways will be built. On March 6, 2011, the project was approved by the ministry of transport.

Aliağa-Bergama / Torbalı-Selçuk

After the Torbalı extension is finished, İZBAN plans to extend the line 55 km north of Aliağa to Bergama and 32 km south of Torbalı to Selçuk. The goal of this project is to link the ancient cities of Pergamon and Ephesus with İzmir by rail.

Menemen-Manisa

An extension to Manisa is planned and construction is expected to begin towards the end of 2011. This would mean the upgrading of several stations (Emiralem, Ayvacık, Muradiye, Horozköy) and a major upgrade of Manisa, as well as adding a few new stations to serve all villages near the line. Together with this, the existing single track line, would be made double track and electrified with 25 kV AC overhead wire.www.izban.com.tr

en.wikipedia.org/wiki/İZBAN

(Turkish)
 

·
Registered
Joined
·
6,790 Posts
Discussion Starter · #2 ·
17 tonluk kiriş, tren raylarının üzerine düştü!Olay, gece saat 02.00 sıralarında, Çiğli ilçesi Egekent semti İZBAN tren istasyonunda meydana geldi. Evka-5 viyadüğünün yapımını üstlenen taşeron firmada çalışanlar, kiriş koyma işlemi sırasında büyük bir tehlike atlattı. Taşeron firma çalışanları, köprüye kirişi koymak için İZBAN'ın tren seferlerinin bittiği saat 01.00'i bekledi. Seferler saat 01.00'de sona erince işçiler çalışmaya başladı. Raylardaki elektrik akımı kesildi, yaklaşık 100 ton kaldırma gücü olan vinçle kiriş koyma işlemi başladı.


Vinç, 30 metre uzunluğundaki yaklaşık 17 tonluk kirişi havaya kaldırdı. Vinçin bomu kiriş tam viyadüğe monte edilmek üzereyken kırıldı. 17 tonluk kiriş ve vincin bomu büyük bir gürültüyle rayların üzerine düştü. İş kazasında ölen ya da yaralanan olmadı. Viyadüğün ayaklarında montaj yapmak için duran Enver Kağan (50) ölümden döndü. Olay yerine çağrılan başka bir vinç enkazları kaldırdı. Kirişin üzerine düştüğü İZBAN'a ait elektrik kabloları koptu, raylarda da hasar meydana geldi. Bu sebeple İZBAN seferlerinin bir süre iptal edildiği öğrenildi.

http://www.emlakkulisi.com/17-tonluk-kiris-tren-raylarinin-uzerine-dustu/131591
 

·
Registered
Joined
·
1,131 Posts
Hilal Halkapınar gibi olacak, raylı sistem rahatlayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZBAN-Metro aktarmasında büyük rahatlık sağlayacak Hilal Aktarma İstasyonu ile Kahramanlar-Akıncılar’a yapılacak yeni karayolu alt geçidi için sözleşme imzalayarak yer teslimini yaptı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplu ulaşım projesi olan İzmir Banliyö Sistemi–İZBAN hattında seferler bir yılı aşkın süredir kesintisiz olarak sürerken, diğer taraftan da hattın yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik yapılandırılması devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Hilal’e aktarma istasyonu, Kahramanlar Akıncılar’a karayolu alt geçidi yapılması için Nisan ayında gerçekleştirdiği ihaleyi sonuçlandırarak sözleşme imzaladı ve yer teslimini gerçekleştirdi. Bu kapsamda yapılacak Hilal Aktarma İstasyonu ile İZBAN ve Metro yolcularına ikinci bir aktarma istasyonu rahatlığı yaşatılacak. Bu sayede yolculuk süresi kısalacak. Hilal Metro İstasyonu’na entegre olacak yeni bir banliyö aktarma istasyonu sayesinde, İZBAN ile Metro’nun Halkapınar Aktarma İstasyonu’nda kesişmesinden dolayı yaşanan yolcu yoğunluğu da büyük ölçüde azalacak.

Hilal Banliyö İstasyonu’nun da Halkapınar gibi aktarma işlevi göreceği yeni düzenleme sonrasında, Üçyol yönünden metro ile gelen yolcular İZBAN’la Menderes yönüne aktarma yapabilmek için Alsancak’a girmek zorunda kalkmayacak. Menderes yönünden gelen yolcular da aynı şekilde Alsancak’a girmeden Hilal Aktarma İstasyonu’nu kullanarak metroya aktarma yaparak Üçyol yönüne gidebilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Hilal’e yapacağı aktarma istasyonu, raylı sistemde önemli rahatlama sağlayacak.

KAYNAK: İZMİR BELEDİYESİ
 

·
Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,604 Posts
Torbali double tracking is proceeding well. Manisa-Menemen electrification and double tracking will happen, but actually this does not make much sense if you look at a map. The 19th century track winds around the very steep Sipylos Mountain in a semi-circle, taking an hour. The road runs across the mountain and takes roughly half an hour. A rail tunnel through Sipylos would not be feasible. When high speed rail reaches Izmir, it will likely use a rail access from further east of Manisa which is under construction.
 

·
Registered
Joined
·
1,131 Posts
İzban Torbalı'ya Uzanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Develi, Tekeli ve Pancar istasyonları için yapım ihalesi gerçekleştirdi. İhalenin yasal sürecinin ardından başlayacak olan çalışmalar ile mevcut İzmir Banliyö (İZBAN) Aliağa-Menderes hattı Torbalı'ya kadar uzanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Develi, Tekeli ve Pancar istasyonları için yapım ihalesi gerçekleştirdi. İhalenin yasal sürecinin ardından başlayacak olan çalışmalar ile mevcut İzmir Banliyö (İZBAN) Aliağa-Menderes hattı Torbalı'ya kadar uzanacak.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, TCDD ortaklığında gerçekleştirilen banliyö sistemine ilişkin protokol gereği yaklaşık 30 kilometrelik ilave hat üzerindeki 5 istasyon ve 7 karayolu üstgeçidi için projelerin tamamlanmasının ardından etap etap yapım ihaleleri gerçekleştirildi.

İhalenin sonuçlandırılıp yer tesliminin yapılmasının ardından, Aliağa-Menderes banliyösünü Torbalı'ya uzatacak 30 kilometrelik ilave hat üzerinde bulunan ve yapımının 16 ayda tamamlanması planlanan Develi, Tekeli, Pancar istasyonlarının 210 metre boyunda, alt bilet hollü, yaya altgeçitli, asansör ve yürüyen merdivenli olarak projelendirildi.

Büyükşehir Belediyesi ve TCDD arasında yapılan İzmir Banliyösü protokolüne göre, istasyon yapımları ve karayolu alt-üstgeçitleri belediye tarafından gerçekleştirilirken, Cumaovası'ndan Torbalı'ya kadar mevcut tek hat demiryolu TCDD tarafından çift hatta çıkarılacak. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin Aliağa-Cumaovası hattına uyumlu bir şekilde Torbalı Tepeköy'e kadar uzatılması yine TCDD tarafından gerçekleştirilecek.

Kaynak: http://www.haberciniz.biz/izban-torbaliya-uzanacak-1614089h.htm
 

·
Registered
Joined
·
6,790 Posts
Discussion Starter · #9 ·
İzmir'de banliyö hattında çalışan sendikalı makinist, bakım teknikeri ve istasyon görevlileri toplu sözleşme görüşmelerindeki uyuşmazlık nedeniyle iş bırakma eylemi yaptı. İZBAN ise sefere çıkmayan 13 makinisti, 'yasa dışı eylem' gerekçesiyle telefon mesajıyla işten attı.

İZBAN A.Ş. yönetimi acil olarak kadrolu makinistlerın dışında hizmet ihalesiyle yıllık sözleşmeyle görev yapan, aynı zamanda eğitici de olan TCDD'den emekli deneyimli makinistleri devreye soktu.

İZBAN A.Ş. yönetimi ilk vardiya olan ve sefere çıkmayan ilk 13 makiniste, daha önce THY'de yaşandığı gibi telefon mesajıyla işlerine son verildiğini bildirdi.

Mesajda, "Sabah çalıştarmınız gereken trenleri yasadışı grev eylemine bağlı olarak uyarılarımıza rağmen toplu olarak çalıştırmamaktasınız. İş akdiniz ihbarsız ve tazminatsız olarak fesih edilmiştir" yazıldı.

Eylemci personel basın mensuplarına maaşlarının 950 TL gibi düşük bir ücret olduğunu, taşeron şirkette çalışan emekli TCDD makinistlerinin kendilerinin bir kat fazla 1800 TL aylık ücret aldıklarını söyledi.

Yaptıkları eylem nedeniyle 13 kişinin işten çıkartılması ve geri alınmaması nedeniyle kendilerinin de işe geri dönmeme ve istifa kararı aldıklarını açıklayan eylemciler aileleriyle birlikte Büyükşehir Belediyes önünde eylem kararı aldıklarını bildirdi. Eylemciler, "13 arkadaş geri gelmeyecekse hiçbirimiz yokuz" dedi.

http://www.cnnturk.com/2012/guncel/10/15/sms.ile.isten.cikartildilar/680686.0/index.html
 

·
Moderator
Joined
·
30,847 Posts


Ayrıca,İZBAN’ın Hyundai Rotem tarafından yapımına başlayan 40 adet EMU tren setinin iç ve dış tasarımlarının belirlenmesi için düzenlediği “İzmir Trenini Seçiyor” anketinde İzmirliler, tercihlerini Körfez Yunusu’ndan yana kullandı. Yalı Çapkını ve Derin Mavi ile yarışan Körfez Yunusu, ankete katılan 19 bin 720 İzmirlinin 7 bin 180’inin oylarını almayı başardı. Derin Mavi 6 bin 976, Yalı Çapkını ise 5 bin 564 oy aldı.
http://www.izban.com.tr
 
  • Like
Reactions: Zaz965

·
Registered
Joined
·
1,131 Posts
aliaga - menderes banliyö hattının 33 tane treni var mevcut ama yetmiyor. O yüzden ankara ve istanbuldan trenler geldi yine yetmiyor.. O nedenle 40 tane daha tren alacaklar. Bastan az tren alan belediyenin daha yeni geldi aklına trenleri cogaltmak. Bu nedenle yeni tren alımı yapılacak. Trenler 3 sene icinde gelecekmiş. Böylece raylı sistemde 4 - 5 dakikada bir tren seferleri yapılır hale gelecekmis..
 

·
Moderator
Joined
·
30,847 Posts
ya TCDD ya da belediye bu hesabı yapamamış ya da yapmasına rağmen parası olmadığından fazla tren alamamış.

O değil de CAF yakışırdı bu hatta, gene orta kalite Rotem'e gitti.
 
  • Like
Reactions: Zaz965

·
Registered
Joined
·
1,131 Posts
Trenleri belediye aldıgına göre hesabı yapamamıslar. Bastan belliydi zaten 80 km lik bir hatta 33 tane tren nasıl idare eder , akıl var mantık var. Günü kurtarma cabası işte :S ,

İzmir belediyesinde b.k gibi para var. Ama belediye calısmıyor , paralar yatıyor sehre yatırım cok az yapıyorlar sorun orada zaten..

Önemli olan caf yada rotem olması değil aslında , önemli olan 33 tane trenin yanına yeni alınacak 40 tane treninde aynı sekilde olmasıdır. Sırıtmaması acısından..
 

·
Registered
Joined
·
277 Posts
valla ben caflar beğenilmedi diye düşünüyorum çünkü çoğu caf vagonlarında klimalar arıza yapıyor su damlatıyor elektronik sistemler düzgün çalışmıyordu. Ben rotem lerden daha memnunum.
 

·
Moderator
Joined
·
30,847 Posts
İzmir niye bu kadar bisiklet düşmanı anlamadım ben.
 
  • Like
Reactions: Zaz965
1 - 20 of 565 Posts
Top