SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 1063 Posts

·
Registered
Joined
·
8,100 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Four historical buildings are being refurbished in Alsancak as a archelogy museum

İZMİR Özel Türk Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Tatış'ın, Alsancak'ta kuracağı “Dünya Arkeloji Müzesi”ne 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan izin çıktı.
Arkeolojiye merakı ile tanınan Yavuz Tatış 6 bin 500 parçadan oluşan tamamı kayıtlı tarihi eseri sergilemek için kurmak istediği özel müze için, zamanında Fransız mühendislerin kaldığı, yıkılma ve çökme tehlikesi içinde bulunan dört tarihi bina satın alarak ilk hamleyi yaptı. 1300 metre alana kurulacak müze için iki yıldır kuruldan izin çıkmasını bekleyen Yavuz Tatış, bu arada 5 milyon lira harcayarak binaları restore ettirdi. Tatış, “Elimde bulunan eserleri, ‘Anadolu Medeniyetlerinden Kültür Yansımaları' kitabıyla ölümsüzleştirdim. Bu kitabın İngilizcesi de yakında çıkacak. Bu müze dünyanın sayılı müzelerinden olacak. Eserlerin hepsi envanterde kayıtlı” dedi.
http://www.yavuztatis-muzesi.com/tr/index.asp 

·
Registered
Joined
·
8,100 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Lets share the restoration news in here :cheers:

I loved this one. It looks like Chamber of Architechts will finally do something good for Izmir :Dİzmir'de Bir Mimarlık Merkezi - Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yeni Hizmet Binası

Mimarlar Odası İzmir Şubesi 1996 yılından beri Alsancak'ta, 1456 Sokak'ta Berin Aksoy Apartmanı 4. katında üyelerine hizmet vermektedir. Ancak özellikle son beş yıldır üye sayısının artışı ile birlikte hizmet alanımız yetersiz gelmeye başlamıştır. Üyelerimize verilen hizmetin verimli sunulabilmesi, düzenlenen eğitim ve etkinliklerin daha kaliteli gerçekleştirilebilmesi için daha büyük ve teknik koşullar açısından donanımlı bir hizmet mekânına ihtiyaç duyulmaktaydı. Ayrıca Mimarlar Odası yapılanması Şube hizmet mekanlarının yanı sıra kentlinin de kullanımına açık sergi, atölye, söyleşi, seminer gibi etkinliklerin gerçekleştirilebileceği bir mimarlık merkezi oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu amaçları gerçekleştirme yolunda Konak ilçesinin Alsancak mevkiinde yer alan 1252 ada 1 numaralı parsel üzerinde 1.192 m2 taban, 4.014m2 toplam kapalı alanı bulunan Tekel binası 12.08.2010 tarihinde satın alındı. Kent merkezinde yer alan binamız, Kordon'a, Alsancak Garı'na ve Alsancak'ın en önemli yaya aksı olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne yakın bir konumdadır. Şube Yönetim Kurulumuz, 2. grup tescilli alan olan Tekel binasının sizlerin katkı ve desteğiyle hizmet binası ve mimarlık merkezine dönüştürülmesi çalışmalarına başlayacaktır.
http://www.izmimod.org.tr/index.php?sayfa=230910&bolum=haber&kat=dev
 

·
Registered
Joined
·
8,100 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Kordonda yeni bir restorasyon başladı. Binanın üstünde her an yıkılabilir yazısı vardı, kurtarılması çok iyi oldu :cheers: 

·
ProjeIzmir
Joined
·
2,313 Posts
Kentin önemli yapılarından biri olan depo restorasyon çalışmaları ile dokusu zedelenmeden yenilecek ve görüntü kirliliği yok edilecek.İZMİR - Ulusal mimarimizin endüstriyel yapı örneklerinden bir olan ‘Basmane Tütün Bakım Deposu’nda gerçekleştirilecek olan restorasyon çalışmalarıyla hem görüntü kirliliği ortadan kaldırılacak, hem de tarihi yapı kullanışlı bir hale getirilerek vatandaşların hizmetine sunulacak.

Seksen yıllık binanın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından tescillendiğini belirten Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, 1931 yılında inşa edilen “Eski Tekel Tütün Bakım Deposu”nun uzun yıllardır kullanılmaması nedeniyle oluşan fiziki yıpranmaya ve görüntü kirliliğine ilgisiz kalmadıklarını söyledi.
İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün hizmetine tahsis edilecek olan binanın yenilenmesi Konak Belediyesi Gecekondu ve Sosyal Konutlar Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve geliştirilen restorasyon çalışması önümüzdeki aylarda başlayacak.
Konak Belediyesi mimarlarının titiz çalışmasıyla binanın içinde ve dışında yapının ana kitlesine zarar verecek hiçbir müdahalede bulunulmayacak. Tarihçesi ve mimari özellikleri üzerinde sıkı bir çalışmanın sonunda projesi hazırlanan ve her türlü ayrıntısı incelikle düşünülen tütün deposunun yenilenmiş hali, görenleri hayran bırakacak.

http://projeizmir.iblogger.org/viewtopic.php?f=8&t=40&sid=d63578b807ae10eb890d48f87d880415
Keşke emniyete vermek yerine halkın daha aktif kullanacağı bir tesis yapılsaymış. Ama yine de iyi bir haber. Belki Konak meydanının arkasındaki saçma sapan emniyet binasını boşaltırlar.
 

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
Keşke bi müze falan olsaymış...
 

·
Registered
Joined
·
8,100 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Katılıyorum keşke başka bir şekilde değerlendirilseymiş, müze kafe tarzı birşey çok güzel olurdu mesela. Yinede boş ve döküntü halde durmasından daha iyidir sanırım.
 

·
ProjeIzmir
Joined
·
2,313 Posts
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin sivil mimari örnekleri arasında özel bir yeri olan Bornova’daki tarihi Paterson Köşkü’nün restorasyonu için gerekli olan “Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon” projelerini hazırladı. Kültürel amaçlı kullanılması planlanan köşkün projesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunulacak.

İskoçyalı Tacir John Paterson tarafından 1859 yılında yaptırılan tarihi Paterson Köşkü’nün kente yeniden kazandırılması için çalışmalar yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarihi köşkün kültürel amaçlı olarak kullanılması amacıyla yapılacak restorasyon için gerekli olan “Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri”ni tamamladı. Hazırlanan projeler onay için Koruma Kurulu’na gönderilecek.

Bornova’da Mustafa Kemal Caddesi’nde bulunan ve 25 bin 400 metrekarelik arazi içerisinde yer alan, yaklaşık 2 bin metrekarelik ve 38 odalı köşk, İzmir’deki en büyük sivil mimari yapılardan biri niteliğinde. 1960 yılına dek Paterson Ailesi tarafından kullanılan yapı, 1986 tarihinde bir yangın sonucu büyük tahribata uğramıştı. Yangın neticesinde yapının batı kanadındaki bölümü tamamen tahrip olmuştu.
Paterson Köşkü’nde 1992 yılında Kültür ve Çevre Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmaları başlatılmış ancak yarım kalmıştı. Ayrıca Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayı ile çevresindeki alanda Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi gerçekleştirilmişti. Köşk daha sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokol ile 25 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kültürel etkinlikler için kullanılması amacıyla tahsis edildi.
Paterson köşkü artık restore edilsin. Yıllardır atıl halde duruyor güzelim bina.
 

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
^^ Geçen sene de çıkmıştı bu haber. :/
 

·
Registered
Joined
·
8,100 Posts
Discussion Starter · #11 ·
haha aynen burda ne olacağı belli olmaz
restorasyonlar izmirin kimliğine aykırı veya istemezük o bina bakımsızken güzel falan denip dava açılabilir :D
 

·
Registered
Joined
·
7,565 Posts
Selvili Hanı yeniden doğuyorÜç asırdır önemli ticaret yolları üstündeki konumunu koruyan İzmir’deki tarihi hanlar Konak Belediyesi projeleriyle yaşam buluyor ve günümüze kazandırılıyor.

Sayıları azalmaya başlayan tarihi yapılar içerisinden yıkılmaya yüz tutmuş olsa da ayakta kalabilen birçok tarihi yapıya sahip çıkan Konak Belediyesi, Selvili Hanı’nı günümüze kazandırmak amacıyla düğmeye bastı. Plan ve düzen bakımından İzmir’deki birçok handan farklı olan ve özellikle çatı örtüsüyle dikkat çeken “Selvili Han” da Konak Belediyesi projeleriyle unutulmuş bir mekan olmaktan kurtulacak. 17. ve 19. yüzyıllar arasında inşa edilen ve günümüzde çok az bir bölümü ayakta kalan han, yapılacak çalışmalardan sonra İzmirlilerle bir kez daha kucaklaşma imkanı bulacak. Duvarları yosun tutan, içerisinde barındırdığı dükkan olarak kullanılan bölmelerinde sağlıksız şartlarda çalışılan Selvili Han’ın hayata döndürülmesiyle hem keyifli bir alış-veriş hem de huzurlu bir mekan yaratılacak.

Hisarönü mevkiinde konumlanan Selvili Han, çeşitli nedenlerle tahrip olmuş ve bir bölümü yıkılmış olsa da hala tüm gücüyle ayakta durmakta ve ticari faaliyetleri bünyesinde barındırmakta. Konak Belediyesi’nin yürüteceği restorasyon çalışması ile yapının hem özgünlüğü korunacak hem de fiziki anlamda sağlamlaştırılarak işlevini sürdürmesi sağlanacak. Uygulanacak yenileme çalışmalarıyla kültürel sürekliliğini devam ettirebilecek olan Selvili Han aynı zamanda mimari değerini de koruyacak.

Sadece Selvili Han ile değil hazırlanan tüm projelerle bizzat ilgilendiğini belirten Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Kültür ve sanatın turizmle bütünleştiği noktada bu tip çalışmaların İzmirliye her zaman yarar sağlayacağını belirtti. Kentin tarihi dokusunun ortaya çıkması gerektiğinin altını çizen Başkan Tartan Selvili Han’daki çalışmaların çok yakın bir zamanda başlayarak işlevsel, etkin, keyifli ve huzurlu bir alış-veriş ve dinlenme mekanı olacağını dile getirdi.
konak belediyesi
 

·
Registered
Joined
·
8,100 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Gerçekten sevindim bu habere zamanında baya bi tecavüze uğramış orası, umarım lafta kalmaz yakın zamanda başlarlar. Yinede ordaki esnafı kontrol altına almaları işportayı engellemeleri lazım, herşey restore etmekle bitmiyor.

İzmirle ilgili şu an en çok istediğim şeylerden biri şu virane Atlas Otelin yenilenmesi bugün yine önünden geçtim yine sinirim bozuldu.

Binanın başına ne geldi diye internette çok aradım ve sadece bunu bulabildim oda wowdan

Otel sahibi yillar once otelini, batan Egebank'a kiraya vermis, daha sonra banka TMSF ye gecmis, otel sahibi TMSF nin kiralari odemesi icin dava acmis ve kazanmis, olay temyize gitmis, temyizi de otel sahibi kazanmistir. Simdi de TMSF gerekcesiz olarak mahkeme kararlarina ragmen bina sahibine birikmis kira ve gecikmis tazminatlari odememistir, yani bir kamu kurumu, diger bir kamu kurumunun kararini dikkate almamistir, bir diger degimle adalet tecil etmis ama kamu ( devlet nasilsa benim )diyerek mahkeme kararini hice sayarak mahkeme karari ile hakliligi tescillenen bina sahibini inletmektedir. Yanlis bilmiyorsam konu Avrupa Insan Haklari Mahkemesine intikal etmistir, dogal olarak devletimiz yuklu bir tazminat odemeye mecbur kalacak gibi gorunmektedir. Inanilacak gibi degil ama gercek maalesef budur.

Gecmiste gorev yaptigim Izmir'de bir kac kere bu otelde kalmisligim vardir. Guler yuzlu ve 3 kusaktir bu meslegi yuruten yerli Izmir'li bir aileye ait olan bu otelin yeniden Izmir'e kazandirilmasinda sayisiz yarar vardir. Alacagina sahin olan devletimiz, borcunu da odemek zorundadir. Bu olay dunyanin baska bir yerinde olsa ortalik ayaga kalkardi. Ben sadece ( ayip ) diyorum. Ne demek bagimsiz Turk Mahkemelerinin kararini tanimamak? Avrupa birligi kapisinda sizim sizim sizladigimiz bir sirada boyle bir ( hukuk tanimazlik ) olurmu allahaskina? Devlet kendi mahkemelerinin kararini tanimiyor. Vay babam vay. Gel de simdi ( ortalik gulluk gulistanlik, her sey yolunda de bakalim diyebilirsen )
Burası İzmirin en merkezi yerlerinden beri, neden kimse sorgulamıyor? İş şehre yarar sağlayacak projelere dava açmaya gelince İzmiri çok seviyozzz diyen kimseler neden bu durmu araştırmıyor?
 

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
O binaya gerçekten çok üzülüyorum :(
 

·
Registered
Joined
·
8,100 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Restorasyondan sonraki kullanım şekline bayıldım, turistler için güzel bir çekim alanı olacaktır. Konak Belediyesi acaba bunların altından kalkabilecek mi? Umarım sadece lafta kalmazzzz
İşte Tarihe Saygı

İlçede yer alan, çürümeye terk edilmiş tarihi ve turistik mekânları yeniden hayata döndürerek, halkın kullanımına açmak için çalışmalarını sürdüren Konak Belediyesi, Kemeraltı Çarşısı'nda bulunan Çakaloğlu Hanı'nda yapacağı bakım ve onarımlar sayesinde, hanın İzmirlilere ve şehri ziyaret edenlere hizmet vermesini sağlayacak.

Eskiden Kasap-Hızır Mahallesi, bugün ise Halim Ağa Çarşısı olarak bilinen bölgede 895 ile 861 sokaklar arasında yer alan Çakaloğlu Hanı, Kemeraltı bölgesinde ticaret hayatı için çok önemli bir noktada yer alıyor. İzmir içinde geçit tipi hanlar sınıfında yer alan mekân, tarihi, mimari, kültürel ve sanatsal açılardan döneminin en iyi örneklerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Konak Belediyesi'nin, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile ortaklaşa hazırladığı proje kapsamında öncelikle handa hasarlı bölgeler onarılacak, zaman içinde neredeyse tamamen yok olan parçalar yeniden yapılacak ve daha sonradan yapının farklı noktalarına inşa edilen eklentilerin kaldırılması ile han ilk görünümüne kavuşacak.

Çalışmaları değerlendiren Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, geniş ölçüde tahribata uğrayan ve amacı dışında kullanılan tarihi Çakaloğlu Hanı'nı yeniden hayata döndüreceklerini ve Kemeraltı Çarşısı'nın önemli bir kolu yapacaklarını dile getirdi. Başkan Tartan, onarımdan sonra hanın, "Ege Bölgesi Yöresel Ürünlerin Satış Yeri" adıyla hizmet vereceğini belirterek; "Ege Bölgesi'nde üretilen kumaş, baharat, incir, üzüm gibi ürünler özel ambalajlarda kentimize gelen misafirlerimize sunulacak" dedi.
http://www.konak.bel.tr/anahaberler.aspx?id=235
 

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
Megapol Anadolu Apartman'ının restorasyonuna ve yanındaki yeni binanın inşasına başlamış :) Yarın fotoları gönderirim.
 

·
Registered
Joined
·
8,260 Posts
Foto çekemedim malesef :( Kuzenim kamerama el koymuş durumda! :mad:
 

·
Registered
Joined
·
7,565 Posts
Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştireceği konferans için İzmir'e gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Süheyl Batum, Konak Belediyesi Basmane Semt Merkezi'nde kursiyerleri ziyaret etti, çalışmalarını izledi ve ürettiklerinden satın aldı. Süheyl Batum, Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan'ın semt merkezleriyle, Halkevleri'nin bir benzerini yaşama geçirmesi nedeniyle kutladı. Basmane Semt Merkezi çıkışında Altınpark'da yürütülen kazı çalışmalarını da ilgiyle izleyen Batum, kurulacak olan Arkeopark ile ilgili Başkan Tartan'dan bilgi aldı.


konak belediyesi
 
1 - 20 of 1063 Posts
Top