SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 570 Posts

· City & Colour
Joined
·
16,827 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrkowskiej

Trwa rozbiórka budynku pod numerem 58. Znikaja jego oficyna, robotnicy zaczęli też pruć stropy we frontowej części. Niedługo po zabytku prawie nie będzie śladu


Kamienica jest własnością PGE Dystrybucja Łódź-Teren. Firma kupiła ją dwa lata temu od gminy. Za zabytek zapłaciła mieszkaniami o wartości 1 mln 925 tys. 800 zł i jeszcze w gotówce wyłożyła 3 mln 151 tys. 200 zł. Była to pierwsza tego typu transakcja, dzięki której miasto zyskało dzięki sprzedaży mieszkania komunalne.

Dzisiaj zabytek wpisany do rejestru znika z krajobrazu ul. Piotrkowskiej. - Ekspertyzy ujawniły bardzo zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych budynku, potwierdzając nieopłacalność jego remontu - informuje Bartosz Wiśniewski, rzecznik PGE Dystrybucja Łódź-Teren.

Na rozbiórkę zgodziły się służby konserwatorskie. Ale tylko dlatego, że właściciel odbuduje kamienicę przywracając jej oryginalne piękno. Dzisiaj budynek jest pozbawiony wszystkich detali architektonicznych - zostały skute w latach 70-tych. (Podobnie stało się z domami pod numerami 50 i 82. Elewacja tej drugiej została przed laty odtworzona. Pierwsza ciągle czeka na remont)

Po rekonstrukcji kamienica, będzie miała cztery piętra, mansardowy, kryty w łuskę dach z lukarnami, czyli oknami doświetlającymi poddasze, siedem balkonów i bogato zdobioną elewację.

Firma zachowa i odrestauruje klatkę schodową, która będzie w tym samym miejscu co oryginalnie. Zadba też o pozostałe, nielicznie zachowane detale, czyli np.: płytki terakotowe w podestach.

Konieczność przywrócenia kamienicy oryginalnego wyglądu nie była niespodzianką dla PGE. Miasto już w akcie notarialnym zaznaczyło, że takie prace trzeba wykonać i uzgodnić je z konserwatorem zabytków. Przy podpisywaniu umowy gmina zabezpieczyła się także na wypadek chęci sprzedaży kamienicy przez nowego właściciela. W takiej sytuacji ma prawo odkupu budynku.

Rozbiórka potrwa do kwietnia. Wtedy też PGE chce rozpocząć rekonstrukcję zabytku. Budynek w stanie surowym ma być gotowy do końca roku. Przez kolejne 12 miesięcy będzie wykańczany.

W zrekonstruowanej kamienicy firma będzie miała swoje biura.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź


http://www.mmlodz.pl/7465/2009/12/9/niezwykla-rewitalizacja-przy-piotrkowskiej?districtChanged=true
 

· Pijcie portera z BŁ!
Joined
·
26,196 Posts
Nie wiedziałem gdzie to wkleić, ale skoro mają odbudować...;)

^^Pietryna.
Z wątku o wypięknianiu zabytków. Proponuję, aby do momentu wykańczania elewacji foty z burzenia i budowy wstawiać tutaj.
 

· ŁÓDŹ - moje miasto
Joined
·
2,486 Posts
Kurcze jakoś dziwnie będzie wyglądała taka dziura na Piotrkowskiej. Miejmy nadzieję, że dotrzymają terminów, o których była mowa.

Niszczenie jest zawsze łatwiejsze od budowania. Ta zasada niestety sprawdza się też w każdej innej kwestii... ;)
Na przykład w kwestii pewnego festiwalu na "C", a parę lat temu pewnej parady na "W"?
 

· Łodzianin
Joined
·
13,167 Posts
Wyburzają kamienicę przy Piotrkowskiej

Express Ilustrowany (izj)

Spore zainteresowanie przechodniów wzbudza rozbiórka opuszczonej od dwóch lat kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 58 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Narutowicza).

Ze starego budynku ocaleje jedynie ściana frontowa (do wysokości parteru) oraz fundamenty.

Aby wysłać zdjęcie musisz zgodzić się z poniższym warunkiem.

Dodając zdjęcie oświadczam, że mam prawo do dysponowania nim, zgadzam się na przetwarzanie danych w celu jego publikacji, oraz na nieodpłatne wykorzystanie zdjęć w serwisie naszemiasto.pl oraz innych serwisach i gazetach Grupy Polskapresse. Proszę o podpisanie autora zdjęcia w sposób podany w formularzu
- Zgodnie z ustaleniami z wojewódzkim konserwatorem zabytków, zachowana zostanie jedynie ściana frontowa do wysokości parteru oraz fundamenty - mówi Bartosz Wiśniewski, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Łódź-Teren S. A.

Ta właśnie firma odkupiła budynek od miasta - na własne potrzeby. Był jednak w katastrofalnym stanie technicznym. Prace rozbiórkowe i porządkowe potrwają do końca marca. W kwietniu rozpocznie się budowa.

- Nowa kamienica zostanie oddana do użytku w przyszłym roku - dodaje Bartosz Wiśniewski. - Z zewnątrz będzie wyglądała tak jak w latach 80. XIX wieku. Będzie miała nadbudowaną najwyższą kondygnację, a także odtworzoną stolarkę okienną, drzwi wejściowe, balkony oraz klatkę schodową. Na parterze będą punkty obsługi klientów.
 

· Natural born Lodzer
Joined
·
1,523 Posts
Mam nadzieję, że ta dziura nie zaszkodzi sąsiednim kamienicom. Oby odbudowano budynek jak naszybciej.

Na przykład w kwestii pewnego festiwalu na "C", a parę lat temu pewnej parady na "W"?
Nie no, nie porównuj sytuacji. Paradę zablokował Kropiwnicki, któremu się parady równości pomyliły z imprezą muzyczną. Festiwalu Camerimage nikt nie blokuje - miasto ma umowę do 2019 roku i daje pieniądze na to wydarzenie.
To że pan Żydowicz znowu straszy, jakoś przestaje mnie już dziwić. Co roku jest ta sama bajka - mnie osobiście to już męczy.
 

· ŁÓDŹ - moje miasto
Joined
·
2,486 Posts
^^
Byleby tylko odbudowali jak najszybciej bo nawet brzydka jest lepsza od dziury.


Nie no, nie porównuj sytuacji. Paradę zablokował Kropiwnicki, któremu się parady równości pomyliły z imprezą muzyczną. Festiwalu Camerimage nikt nie blokuje - miasto ma umowę do 2019 roku i daje pieniądze na to wydarzenie.
To że pan Żydowicz znowu straszy, jakoś przestaje mnie już dziwić. Co roku jest ta sama bajka - mnie osobiście to już męczy.
Gdybym może był zakochany w pewnej partii, co to ją tak niby kochać łatwo, to bym nie porównywał. Byłoby to po prostu dla mnie obrzydliwe posądzać prawych ludzi o to, o co posądzano tego złego Kropiwnickiego.

A tak bardziej serio, to widać wyraźnie, że niektórym Camerimage wręcz przeszkadza, bo za bardzo kojarzy się z poprzednią władzą i wcale płakać po nim nie będą. Robienie na złość komukolwiek jest według mnie przeszkadzaniem w działaniu osobie, której się to robi. Zaś w przypadku człowieka typu Żydowicz takie coś jest po prostu blokowaniem.
Dobry zarządzający powinien się umieć porozumieć nawet z niepokornymi i trudnymi ludźmi, jeżeli leży to w interesie tego, czym zarządza. Ze strony obecnie zarządzających nie dosyć, że nie widać chęci porozumienia, to jeszcze starają się utrzeć nosa Żydowiczowi.

Co do umowy, to o ile pamiętam, to jest ona uzależniona właśnie od rozpoczęcia budowy centrum. Jeżeli budowa się rozpocznie, to dopiero wtedy Marek Żydowicz nie będzie przez najbliższe 19 lat mógł przenieść festiwalu. Ponieważ budowy nie będzie, ma wolne ręce.

Dla mnie tak jak pan K był grabarzem parady, tak obecna władza zapowiada się na grabarza Camerimage. Porównując początki, widzę jedną szansę - Kropie nie udało się uwalić Manufaktury mimo, że próbował(z podobnych powodów,do obecnie rządzących), to może i im się nie uda z festiwalem.

Z mojej strony koniec OT.
 

· Ja jestem Miasto
Joined
·
4,591 Posts
Dopytaj jeszcze WKZ czy zapewnił ogrzewanie z pieca węglowego. Przecież musi być jak w oryginale:bash:.

P.S. Dopytaj jeszcze czy będą sracze w oficynie!
Słuszną linię ma nasza partia!
Już zapomniałem, że stare miasto w Warszawie odbudowali z wielkiej plyty i suporeksu :cheers:
 

· Registered
Joined
·
16,170 Posts
Wesoły Romek;51271279 said:
^^ :cheers: Haha pan tomas pozamiatał !
Ja tam nie zazdroszczę tym urzędnikom... Tu wygląda to może śmiesznie ale wyobraź sobie, że właśnie udało ci się przekonać inwestora do wyłożenia iluś tam mln i dzięki temu rudera odzyska dawny blask a tu wchodzi koleś i szuka dziury w całym... :lol:
 
1 - 20 of 570 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top