SkyscraperCity Forum banner
1 - 12 of 13 Posts

· City & Colour
Joined
·
16,806 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrkowskiej

Trwa rozbiórka budynku pod numerem 58. Znikaja jego oficyna, robotnicy zaczęli też pruć stropy we frontowej części. Niedługo po zabytku prawie nie będzie śladu


Kamienica jest własnością PGE Dystrybucja Łódź-Teren. Firma kupiła ją dwa lata temu od gminy. Za zabytek zapłaciła mieszkaniami o wartości 1 mln 925 tys. 800 zł i jeszcze w gotówce wyłożyła 3 mln 151 tys. 200 zł. Była to pierwsza tego typu transakcja, dzięki której miasto zyskało dzięki sprzedaży mieszkania komunalne.

Dzisiaj zabytek wpisany do rejestru znika z krajobrazu ul. Piotrkowskiej. - Ekspertyzy ujawniły bardzo zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych budynku, potwierdzając nieopłacalność jego remontu - informuje Bartosz Wiśniewski, rzecznik PGE Dystrybucja Łódź-Teren.

Na rozbiórkę zgodziły się służby konserwatorskie. Ale tylko dlatego, że właściciel odbuduje kamienicę przywracając jej oryginalne piękno. Dzisiaj budynek jest pozbawiony wszystkich detali architektonicznych - zostały skute w latach 70-tych. (Podobnie stało się z domami pod numerami 50 i 82. Elewacja tej drugiej została przed laty odtworzona. Pierwsza ciągle czeka na remont)

Po rekonstrukcji kamienica, będzie miała cztery piętra, mansardowy, kryty w łuskę dach z lukarnami, czyli oknami doświetlającymi poddasze, siedem balkonów i bogato zdobioną elewację.

Firma zachowa i odrestauruje klatkę schodową, która będzie w tym samym miejscu co oryginalnie. Zadba też o pozostałe, nielicznie zachowane detale, czyli np.: płytki terakotowe w podestach.

Konieczność przywrócenia kamienicy oryginalnego wyglądu nie była niespodzianką dla PGE. Miasto już w akcie notarialnym zaznaczyło, że takie prace trzeba wykonać i uzgodnić je z konserwatorem zabytków. Przy podpisywaniu umowy gmina zabezpieczyła się także na wypadek chęci sprzedaży kamienicy przez nowego właściciela. W takiej sytuacji ma prawo odkupu budynku.

Rozbiórka potrwa do kwietnia. Wtedy też PGE chce rozpocząć rekonstrukcję zabytku. Budynek w stanie surowym ma być gotowy do końca roku. Przez kolejne 12 miesięcy będzie wykańczany.

W zrekonstruowanej kamienicy firma będzie miała swoje biura.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź


http://www.mmlodz.pl/7465/2009/12/9/niezwykla-rewitalizacja-przy-piotrkowskiej?districtChanged=true
 

· City & Colour
Joined
·
16,806 Posts
Discussion Starter · #93 ·
Zburzyli zabytek. Odbudują, ale później, niż planowali

Rekonstrukcja kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 58 miała się rozpocząć w kwietniu. Ale robotników na placu nie widać, a dziura po budynku nadal straszy przechodniów


Właścicielem nieruchomości jest PGE Dystrybucja Łódź-Teren. Pod koniec stycznia firma wyburzyła trzypiętrową kamienicę. - Budynek był w złym stanie technicznym i remont byłby nieopłacalny - tłumaczyli przedstawiciele PGE. Na rozbiórkę zgodzili się magistrat i wojewódzki urząd ochrony zabytków, a inwestor musi odbudować dom w oryginalnym kształcie.

Prace powinny się rozpocząć w kwietniu, a budynek w stanie surowym mieliśmy zobaczyć przed końcem roku. Terminów jednak nie udało się dotrzymać. Przy ul. Piotrkowskiej nadal straszy dziura po wyburzonej kamienicy. Jedynie po frontowym budynku została ściana parteru, służąca za płot.

- To nie jest celowa opieszałość z naszej strony. Projekt wymagał konsultacji, pod koniec kwietnia złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Chcemy rozpocząć prace we wrześniu - mówi Bartosz Wiśniewski, rzecznik PGE Dystrybucja Łódź-Teren.

Firmę czeka jeszcze wybranie w przetargu wykonawcy. Budowa ma się zakończyć razem z 2011 rokiem i wtedy też PGE będzie mogło zacząć przyjmować klientów w nowej siedzibie.

Po odbudowie budynek należący do PGE znowu będzie miał pięć kondygnacji - ostatnia zostanie zwieńczona mansardowym dachem z lukarnami. Fasadę ozdobią balkony, bonia i sztukaterie. We wnętrzach znajdą się zachowane elementy oryginalnego wyposażenia, m.in. odrestaurowana klatka schodowa, która będzie w tym samym miejscu co pierwotnie. Firma zadba też o pozostałe nielicznie detale, np. płytki terakotowe w podestach.

PGE kupiło nieruchomość od gminy dwa lata temu. Za zabytek zapłacił mieszkaniami o wartości 1 mln 925 tys. 800 zł. Dodatkowo w gotówce wyłożył 3 mln 151 tys. 200 zł. Była to pierwsza tego typu transakcja - miasto zyskało dzięki sprzedaży mieszkania komunalnego.

[email protected]

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
 

· City & Colour
Joined
·
16,806 Posts
Discussion Starter · #134 ·
Tak się wszyscy mądrujecie n/t Pietryny, jakie to ma niby potrzeby, a jakie ma problemy, a tak naprawdę widać kto z niej korzysta. Widać, ze Wy nie. Bo gdyby bylo inaczej, juz w srode byscie napisali, ze zaczynaja (wlasnie w srode montowali wizualizacje na przyziemiu).
 
1 - 12 of 13 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top