SkyscraperCity Forum banner

[Łódź ●] 58, Piotrkowska (od)nowa

116796 Views 569 Replies 104 Participants Last post by  Spike J
Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrkowskiej

Trwa rozbiórka budynku pod numerem 58. Znikaja jego oficyna, robotnicy zaczęli też pruć stropy we frontowej części. Niedługo po zabytku prawie nie będzie śladu


Kamienica jest własnością PGE Dystrybucja Łódź-Teren. Firma kupiła ją dwa lata temu od gminy. Za zabytek zapłaciła mieszkaniami o wartości 1 mln 925 tys. 800 zł i jeszcze w gotówce wyłożyła 3 mln 151 tys. 200 zł. Była to pierwsza tego typu transakcja, dzięki której miasto zyskało dzięki sprzedaży mieszkania komunalne.

Dzisiaj zabytek wpisany do rejestru znika z krajobrazu ul. Piotrkowskiej. - Ekspertyzy ujawniły bardzo zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych budynku, potwierdzając nieopłacalność jego remontu - informuje Bartosz Wiśniewski, rzecznik PGE Dystrybucja Łódź-Teren.

Na rozbiórkę zgodziły się służby konserwatorskie. Ale tylko dlatego, że właściciel odbuduje kamienicę przywracając jej oryginalne piękno. Dzisiaj budynek jest pozbawiony wszystkich detali architektonicznych - zostały skute w latach 70-tych. (Podobnie stało się z domami pod numerami 50 i 82. Elewacja tej drugiej została przed laty odtworzona. Pierwsza ciągle czeka na remont)

Po rekonstrukcji kamienica, będzie miała cztery piętra, mansardowy, kryty w łuskę dach z lukarnami, czyli oknami doświetlającymi poddasze, siedem balkonów i bogato zdobioną elewację.

Firma zachowa i odrestauruje klatkę schodową, która będzie w tym samym miejscu co oryginalnie. Zadba też o pozostałe, nielicznie zachowane detale, czyli np.: płytki terakotowe w podestach.

Konieczność przywrócenia kamienicy oryginalnego wyglądu nie była niespodzianką dla PGE. Miasto już w akcie notarialnym zaznaczyło, że takie prace trzeba wykonać i uzgodnić je z konserwatorem zabytków. Przy podpisywaniu umowy gmina zabezpieczyła się także na wypadek chęci sprzedaży kamienicy przez nowego właściciela. W takiej sytuacji ma prawo odkupu budynku.

Rozbiórka potrwa do kwietnia. Wtedy też PGE chce rozpocząć rekonstrukcję zabytku. Budynek w stanie surowym ma być gotowy do końca roku. Przez kolejne 12 miesięcy będzie wykańczany.

W zrekonstruowanej kamienicy firma będzie miała swoje biura.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź


http://www.mmlodz.pl/7465/2009/12/9/niezwykla-rewitalizacja-przy-piotrkowskiej?districtChanged=true
See less See more
7
1 - 13 of 570 Posts
Pesymiści...
Ale w takiej sytuacji trudno nim nie być :/
Ale za to będzie można dłużej pooglądać budynek telewizji z Pietryny :) Albo np ktoś zrobi tam gustowny parking dla klientów sklepów. Jest tyle możliwości.
No dobra. Powiedzmy, że pierwszy kurz już opadł. Uodporniłem się na złe wieści z miasta, dużo ich ostatnio. Ciekaw jestem co zrobią ze swoim budynkiem (na którym ze 2 może 3 tygodnie temu instalowali logo :dunno:) no i z tą nieszczęsną działką pod nr 58-mym.
Wizerunkowo pewnie tak. Ale PGE to przeciez nie deweloper. Nie wiem czy w sytuacji, kiedy wynoszą sie z miasta w ramach oszczędności, będzie ich stać na wypasioną kamienicę.
(Jednak nie del:p) Faktycznie, czyli nie wszystko stracone:)
O właśnie. Też byłbym zainteresowany cenami mieszkań w Śródmieściu :)
10 tysia za mieszkanie? Tak tanio? Jestem zaskoczony.
Ja po prostu mówię, że PGE dało d**y, po czym zaczynam wywód nt. braku szacunku do tkanki miejskiej:p
Niemrawo to za dużo powiedziane. Naprawdę niewiele przypadkowych osób udało się namówić. Chociaż nawet np. pewna para z Poznania dała się nam sfotografować:)
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/lodz/internauci-walcza-o-kamienice,1,5173898,wiadomosc.html

Jest też info na onecie. Btw ktoś się pode mnie podszywa w komentarzach:D
Bartas, to Ty? Czy może Herman Bruenner? :D
^^
W tym przypadku szkoda, ale docelowo tak powinna wyglądać odbudowa kamienic. Z zewnątrz ładna fasada, a wewnątrz dostosowane do współczesnych wymogów mieszkania i zagospodarowane podwórko.
Otóż to. W przypadku, gdy budynku uratować się nie da, albo już ktoś zdążył go zburzyć, fasada powinna odtworzona zgodnie z oryginałem i według zasad sztuki konserwatorskiej, a szkielet - nawet i żelbetowy.
See less See more
  • Like
Reactions: 1
W papierowym wydaniu też artykuł, na 2 strony. Wrzucę później.
1 - 13 of 570 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top