SkyscraperCity Forum banner
1 - 12 of 16 Posts

· (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
Joined
·
18,017 Posts
Pusty plac zamiast kamienicy PGE Dystrybucja Łódź-Teren

2011-01-24, Aktualizacja: dzisiaj 02:03
Polska Dziennik Łódzki Piotr Brzózka

Firma energetyczna PGE Dystrybucja Łódź-Teren zburzyła kamienicę w samym centrum Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 58. Miała ją odbudować do 2011 roku. Prace nawet nie ruszyły, zamiast kamienicy mamy wielką dziurę w środku miasta. Firma nie ma pojęcia, kiedy rozpocznie inwestycję.


- Na banerach PGE napisało, że do końca 2010 roku zamknie pierwszy etap inwestycji, czyli stan surowy - pisze do nas jeden z naszych Czytelników. - Tymczasem stoi tylko parterowy fragment przedniej ściany.

Banerów z obietnicą już nie ma, na niewysokim kawałku ściany poczytać można jedynie o historii kamienicy. Tam, gdzie był budynek, mamy goły plac.

Kamienica pochodziła z XIX wieku. Pierwotnie miała 5 pięter, mansardowy dach, zdobienia, balkony. W latach 60. wszystkie detale skuto. Budynek nie był zabytkiem, ale ponieważ stał w wyjątkowym miejscu, został ujęty w Rejestrze Zabytków


Obecną sytuacją zaniepokojony jest wojewódzki konserwator zabytków Wojciech Szygendowski.

- Miasto sprzedało tę kamienicę firmie PGE Dystrybucja, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z nich była rekonstrukcja dawnej elewacji. PGE sporządziło projekt, zaakceptowaliśmy go. Z bólem, ale daliśmy zgodę na wyburzenie znacznej części budynku, jednocześnie dając nakaz przywrócenia tego obiektu do końca 2011 r. Zaniepokojony postępem prac 17 grudnia napisałem pismo do PGE, poprosiłem o harmonogram prac, do dziś go nie dostałem - stwierdza Szygendowski.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że decyzje w sprawie kamienicy nie zapadają w Łodzi, lecz w Lublinie, gdzie mieści się centrala PGE Dystrybucja. Niczego jednak tam się nie dowiedzieliśmy, po informacje odesłano nas do oddziału Łódź-Teren. Tu dostaliśmy jedynie oświadczenie dyrektora Rafała Kuźniaka. Zapewnia w nim, że spółka "dołoży starań, aby niekomfortowa dla wszystkich zainteresowanych sytuacja uległa szybkiemu rozstrzygnięciu. Obecnie Oddział jest na etapie weryfikacji harmonogramu i ponownej, wielowymiarowej analizy zakresu przedsięwzięcia, opracowania kosztorysu. To wymaga czasu.(...) Obecnie jest to przedmiot wielopłaszczyznowej, również ekonomicznej analizy, bowiem w trakcie uzgodnień firma uległa procesom przekształceniowym, związanym z programem konsolidacji PGE SA. Zmiany te zobligowały nas do ponownego spojrzenia na projekt, w nowych warunkach i z szerszej perspektywy".

Co z tego wynika? Na razie nic. Żadne terminy związane z odbudową kamienicy nie są znane.

Dziennik Łódzki, naszemiasto.pl
-------------------------------
Bez komentarza.
 

· (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
Joined
·
18,017 Posts
PGE nie odbuduje kamienicy na Piotrkowskiej
Polska Grupa Energetyczna nie zamierza odbudować kamienicy przy Piotrkowskiej 58 w Łodzi.

Budynek został wyburzony 5 lat temu. Wtedy spółka zobowiązała się go odbudować, ale do tej pory nie dotrzymała słowa.

- Jesteśmy przekonani, że kamienica zostanie odbudowana, nie wiemy tylko, kto dokona tej odbudowy. Myślimy też o sprzedaży gruntu. Na ten moment ani kamienica ani grunt nie wpisują się w działalność dystrybucyjną spółki Dystrybucja S.A. – tłumaczy dyrektor łódzkiego oddziału PGE, Witold Filipiński.


Rzecznik łódzkiego magistratu, Marcin Masłowski uważa, że tak wielką firmę jak PGE, stać na wypełnienie swoich zobowiązań.

W ostateczności miasto może odkupić teren, ale na pewno nie nastąpi to w tym roku.

-Miasto ma na liście priorytetów odkupienie bardzo dużo nieruchomości pod inwestycje, które są niezbędne – dodaje Masłowski.


Miasto nie może domagać się odszkodowania od PGE za nie odbudowanie kamienicy, ponieważ teren należy do spółki.


ŁC/PS

http://radiolodz.pl/serwis/index.php?id=11&idd=18583
 

· (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
Joined
·
18,017 Posts

· (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
Joined
·
18,017 Posts
PGE współpracuje przy rewitalizacji :lol:

http://tvtoya.pl/news/show/10042,1


P.S. Tak wiem, że chodzi o media, ale zabawnie to brzmi.

Na szczęście mądry dziennikarz z Radia Łódź spytał brylującego dzisiaj p. Łęskiego o odbudowę:

Rozmowy w tej sprawie są już zaawansowane – zapewnia Stanisław Łęski, dyrektor generalny PGE dystrybucja SA oddział Łódź – Miasto. - Zamierzamy zbyć cały obiekt przy Piotrkowskiej 58. W najbliższym czasie do takiej transakcji powinno dojść.

PGE od dłuższego czasu już chce sprzedać teren po kamienicy. W transakcji pomóc miało miasto, jednak negocjacje z potencjalnym klientem zakończyły się fiaskiem. - Kilka miesięcy temu aktywnie zaangażowaliśmy się w proces sprzedaży tej działki. Niestety nie doszło do zawarcia transakcji. Nie znamy przyczyn, ale mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uda się ją sfinalizować – przypomina dyrektor biura prezydenta miasta Tomasz Piotrowski.
https://www.radiolodz.pl/posts/1372...a-przy-piotrkowskiej-sprawa-trwa-od-2007-roku
 
1 - 12 of 16 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top