SkyscraperCity Forum banner

[Łódź ●] 58, Piotrkowska (od)nowa

116796 Views 569 Replies 104 Participants Last post by  Spike J
Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrkowskiej

Trwa rozbiórka budynku pod numerem 58. Znikaja jego oficyna, robotnicy zaczęli też pruć stropy we frontowej części. Niedługo po zabytku prawie nie będzie śladu


Kamienica jest własnością PGE Dystrybucja Łódź-Teren. Firma kupiła ją dwa lata temu od gminy. Za zabytek zapłaciła mieszkaniami o wartości 1 mln 925 tys. 800 zł i jeszcze w gotówce wyłożyła 3 mln 151 tys. 200 zł. Była to pierwsza tego typu transakcja, dzięki której miasto zyskało dzięki sprzedaży mieszkania komunalne.

Dzisiaj zabytek wpisany do rejestru znika z krajobrazu ul. Piotrkowskiej. - Ekspertyzy ujawniły bardzo zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych budynku, potwierdzając nieopłacalność jego remontu - informuje Bartosz Wiśniewski, rzecznik PGE Dystrybucja Łódź-Teren.

Na rozbiórkę zgodziły się służby konserwatorskie. Ale tylko dlatego, że właściciel odbuduje kamienicę przywracając jej oryginalne piękno. Dzisiaj budynek jest pozbawiony wszystkich detali architektonicznych - zostały skute w latach 70-tych. (Podobnie stało się z domami pod numerami 50 i 82. Elewacja tej drugiej została przed laty odtworzona. Pierwsza ciągle czeka na remont)

Po rekonstrukcji kamienica, będzie miała cztery piętra, mansardowy, kryty w łuskę dach z lukarnami, czyli oknami doświetlającymi poddasze, siedem balkonów i bogato zdobioną elewację.

Firma zachowa i odrestauruje klatkę schodową, która będzie w tym samym miejscu co oryginalnie. Zadba też o pozostałe, nielicznie zachowane detale, czyli np.: płytki terakotowe w podestach.

Konieczność przywrócenia kamienicy oryginalnego wyglądu nie była niespodzianką dla PGE. Miasto już w akcie notarialnym zaznaczyło, że takie prace trzeba wykonać i uzgodnić je z konserwatorem zabytków. Przy podpisywaniu umowy gmina zabezpieczyła się także na wypadek chęci sprzedaży kamienicy przez nowego właściciela. W takiej sytuacji ma prawo odkupu budynku.

Rozbiórka potrwa do kwietnia. Wtedy też PGE chce rozpocząć rekonstrukcję zabytku. Budynek w stanie surowym ma być gotowy do końca roku. Przez kolejne 12 miesięcy będzie wykańczany.

W zrekonstruowanej kamienicy firma będzie miała swoje biura.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź


http://www.mmlodz.pl/7465/2009/12/9/niezwykla-rewitalizacja-przy-piotrkowskiej?districtChanged=true
See less See more
7
1 - 20 of 570 Posts
Pozytywny to będzie jak faktycznie to odbudują.
Zbieram zakłady na to czy odbudują, czy powiększą parking :)
Nie lepiej dowiedzieć się na kiedy inwestycję planują? I pilnować ich z wywiązywaniem się z tego terminu?
:lol: i co im zrobisz jak przypilnujesz, a oni nie wybudują? Hiltonowi (czy tam brokoli, czy jak się ten cudak nazywa) na razie włos z głowy nie spadł, a w tym przypadku, chyba nie było nawet żadnej kary umownej za nie odbudowanie kamienicy...

Musimy się umówić jak obstawiamy. Dajmy na to do 2016 roku ;)
Ja stawiam, że jeśli nie dostaniemy ESK, to będzie tam parking po wsze czasy.
See less See more
Tak, niedługo łódzkie zabytki będzie można oglądać tylko na ładnych wizualizacjach.
Jeżeli nie zabezpieczono szybkiej odbudowy bardzo wysokimi karami to jeśli do jesieni ta budowa nie ruszy a przed końcem 2011 nie będzie zrobiona, urzędnicy za to odpowiedzialni powinni stracić pracę
:lol: a kto ich zwolni? Sadzyński, który swoje nowe plany rewitalizacyjne powierza tym samym urzędasom, którzy są odpowiedzialni za wszystkie zniszczenia z ostatnich lat?
Naiwność godna podziwu :)
See less See more
Też nie wierzyłem w tą inwestycję ale nie lubię się w takich momentach nie mylić. DAAAAAMMMMMMMMMM YYYYYYYYYTTTTTTTTTTTTT!!!!!!!
No ta zaczyna się ta sama śpiewka co z Hiltonem.
Muszę napisać do haloŁódź z podziękowaniem za zaangażowanie aby napisać rzetelny artykuł. Żadna "papierowa" gazeta w Łodzi nie zadaje sobie tyle trudu.
wow! Brzmi jak niezłe, niezależne dziennikarstwo. Oby tak dalej!
Zbieram zakłady na to czy odbudują, czy powiększą parking :)
Zakład z 6 maja nadal aktualny ;)
Mój wkurw jest obecnie na turbo wysokim poziomie. Bo żeby zburzyć kamienicę to urzędnikom wystarczy jedna "niezbyt zabezpieczona umowa" ale żeby rozliczyć dziesięciotysięczną dotacje to trzeba trzy dni po osiem godzin spędzić na pełnej orce, opisując, stemplując, pisząc raporty, wydając na ksero dziesiątki złotych, wyjaśniając po co kupiło się ciastka za trzy złote na ogólnopolską konferencję, skoro można było kupić za dwa złote. I jeszcze Cię straszą cofnięciem tej pożal się Bożę dotacyjki, bo zapomnisz się podpisać gdzieś na stu pięćdziesięciu stronach przy pieczątce "za zgodność z oryginałem".
Jak skończę jutro albo po jutrze to powiem Wam ile stron dokumentów wyszło w sumie.
See less See more
Taa, jeśli do końca roku zobaczę tam choćby jednego budowlańca to uwierzę. Na razie to ...
Dlatego też w piątek zapytamy PGE 'KIEDY?" zamierza odbudować kamienicę.
Zapraszam!

http://www.facebook.com/event.php?eid=139833812747772
See less See more
"Nie interesują nas zmiany własnościowe w PGE, interesuje nas nasze miasto."

Chciałbym usłyszeć czasem takie wypowiedzi z ust włodarzy, obok naszych mieszkańców. Brawo dla tych ludzi.
To muszę Cię pocieszyć ponieważ to zdanie napisała, jak i całą akcję organizuje RADNA Urszula Niziołek-Janiak
See less See more
Ale też nie namawialiśmy jakoś intensywnie. Gdybyśmy mięli megafon to wtedy można byłoby nadawać na całą okolicę. Zostało zrobione ponad 50 zdjęć, więc jak na tamtą pogodę to całkiem nieźle.
Nie żeby od razu wszystko ale fakt, mogło być "jaśniej" :)
Byliśmy do 16.30. Spóźniłeś się niewiele. Zainteresowanie było spore ale mróz też dawał się we znaki. Jedna z organizatorek leczy teraz gorączkę.
Wiecie przecież, że to niemożliwe. Nikt z UMŁ czy nasza prezydent nie narazi się PGE... Nikt nie nadstawi karku, bo po co - "dla jednej kamienicy"? Dla większości ludzi "na górze" to nic nie znaczy, oni i tak nie rozumieją, co to znaczy ochrona zabytków, dziedzictwa jakiegokolwiek poszanowania dla estetyki...
PGE to tak bogata firma, że odbudowa numeru 58 to dla nich nic. Ale nie ma woli, nie ma nacisków, nie ma potrzeby. Szara masa ludu może sobie gadać, pisać listy, straszyć zmianą dostawcy, czego oni mają się bać... 35 mln dali za 5 lat reklamy na stadionie w Gdańsku, ale tam starają się, mówię o Pomorzu. W końcu atomówkę mają tam stawiać, to wizerunek jest ważny, a stadion to przecież pozytywna kwestia dla mieszkańców regionu i dobrze się kojarzy.
A u nas, co? nawet siedziby nie mają, chociaż mieli mieć... Dziwne, że nawet nie próbują sprzedać takiej działki.
Szkoda, że na tym forum nie ma lików, bo ode mnie miałbyś z pięć. Dokładnie tak samo uważam.
See less See more
Dzięki za tę stronę!
Ja bym dodał linki do artykułów prasowych i do akcji, która już się odbyła. Nie każdemu będzie się chciało przeglądać wątek na SSC. Zaraz poszukam linków do wrzucenia.
1 - 20 of 570 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top