SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 22 Posts

· Banned
Joined
·
11,171 Posts
Wysłano: 23.07.2010 - Autor: Sebastian_Pioro
Kategoria: Wiadomości

Piotrkowska 58 - kamienica widmo c.d.

W związku z licznymi komentarzami pod ostatnim artykułem dotyczącym inwestycji Polskiej Grupy Energetycznej przy ulicy Piotrkowskiej 58, dziś wracamy do tematu.

Tydzień temu, napisaliśmy, że inwestycja rozpocznie się z co najmniej sześciomiesięcznym opóźnieniem, a inwestor oczekuje na uprawomocnienie się pozwolenia na budowę. Do zeszłego tygodnia mieszkańcy i osoby zainteresowane mogły zgłaszać swoje zastrzeżenia w odniesieniu do tej inwestycji. Zadzwoniliśmy dzisiaj do rzecznika, żeby dowiedzieć się jak sytuacja wygląda aktualnie.
- Dotychczas skargi nie wpłynęły, przynajmniej nic nam o tym nie wiadomo. Czekamy jeszcze tylko na informację od urzędu miasta - mówi Bartosz Wiśniewski, rzecznik PGE Łódź - teren.

Ostatni artykuł miał również wyjaśnić cel i ekonomiczne uzasadnienie tej inwestycji, skoro PGE zwolniło w Łodzi w maju 80 osób i ograniczyła zadania PGE Łódź-teren. Bartosz Wiśniewskiego odesłał nas do centrali firmy w Warszawie, gdyż to tam zapadają tego typu strategiczne decyzje.

Jak się okazało rzecznik prasowy PGE, Jacek Strzałkowski jest nieosiągalny. Pytania o odbudowę kamienicy i zwolnienia przekazaliśmy więc pani Sylwii Filimon, koordynatorce ds. PR. Po tygodniu dostaliśmy zaskakującą odpowiedź:
- Siedziba PGE GiE jest na ulicy Piłsudskiego w Łodzi. Nie bardzo rozumiem w jakim kontekście pyta Pan o kamienicę przy Piotrkowskiej 58. Z tego co mi wiadomo, żadna z naszych spółek nie ma tam siedziby.

Skoro, jak wynika z tej odpowiedzi, centrala PGE niewiele wie o inwestycji należałoby zapytać wprost, czy inwestycja jest, czy jej nie ma. Poważna firma, a tak przedstawia się PGE powinna przezcież wiedzieć jakie nieruchomości posiada. Będziemy więc dalej pytać czy półroczne opóźnienie w rozpoczęciu prac wynika rzeczywiście tylko z przedłużajacych się procedur, czy być może jest wynikiem zmiany startegii firmy.http://www.halolodz.pl/wiadomosci/artykul,2079,1,1.html

I starszy artykuł na ten sam temat:

Wysłano: 14.07.2010 - Autor: Sebastian_Pioro
Kategoria: Wiadomości

Piotrkowska 58 - kamienica widmo

Jeżeli nikt nie zgłosi zastrzeżeń, dziś uprawomocni się decyzja o pozwoleniu na budowę kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 58. Nawet jeśli nastąpi uprawomocnienie, prace budowlane rusza najwcześniej we wrześniu. Jest to ponad pół roku później niż zapewniał inwestor - grupa PGE.

Kamienica przy Piotrkowskiej 58 powstała w latach 80-tych XIX wieku. Przetrwała dwie wojny światowe i toporne rządy PRL-owskiej władzy. Z biegiem lat stropy kamienicy stawały się coraz słabsze i rozbiórka kamienicy stała się konieczna. PGE zdecydował się kupić budynek, wyburzyć go i postawić od nowa. Miasto wyraziło zgodę na rozbiórkę pod warunkiem, że kamienica, która powstanie, będzie kopią budowli z lat jej świetności.

Zaznaczono przy tym, że gdyby budynek nie został odbudowany, a PGE chciało sprzedać działkę, prawo pierwokupu gruntu przy Piotrkowskiej 58 będzie należało do gminy Łódź. Jest to niestety jedyne zabezpieczenie. Nawet jeśli kamienica nie zostanie odbudowana albo terminy nie będą dotrzymane, nie będzie się to wiązało z żadnymi karami ani ze strony miasta, ani wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Nie rozumiem dlaczego mielibyśmy umawiać się na jakieś kary. Mamy do czynienia z poważnym inwestorem, proszę się nie martwić, budynek zostanie odbudowany – tłumaczy wojewódzki konserwator zabytków.

- Zgoda na budowę jest, teraz czekamy tylko na jej uprawomocnienie. Przystąpimy wtedy do wyboru wykonawcy i ruszymy z budową - zapewnia rzecznik PGE Dystrybucja Łódź-Teren Bartosz Wiśniewski.

Bez odpowiedzi pozostały jednak pytania o to, czy kamienica w Łodzi jest w ogóle potrzebna PGE, skoro ostatnio zwolniono 80 osób, a firma zamierza w większości przenieść się w inny rejon. Określając opłacalność tej inwestycji rzecznik odpowiada: – Jest to strategia inwestycyjna grupy, takie kwestie rozpatrywane są w Warszawie.

W mieście mieliśmy już przykład budowy, która była zabezpieczona karą umowną, co nie uchroniło miasta przed opieszałością inwestora. Czy tym samym na przykładzie Biaccoli, który miał wybudować Hiltona, nie powinniśmy nauczyć się jak lepiej „naciskać” na inwestorów? Dlaczego tym razem nikt nie pomyślał o tym, aby zabezpieczyć interesy miasta? Pozostaje nam czekać kilka miesięcy zanim „dziura” w Piotrkowskiej przestanie straszyć, w pierzei najbardziej reprezentatywnej ulicy miasta. Estetyki nie poprawia również styropian, którym wyłożono ściany sąsiednich budynków.

Trzeba też pamiętać, że sezon jesienno-zimowy na tak poważną budowę nie jest najrozsądniejszy. Prace w tych miesiącach często zwalniają lub są wstrzymywane w związku ze złymi warunkami pogodowymi. Czyżby czekało nas kolejne przełożenie rozpoczęcia budowy, tym razem na wiosnę przyszłego roku?

http://www.halolodz.pl/wiadomosci/artykul,1945,1,1.html
 

· Banned
Joined
·
11,171 Posts
Ja na pewno nie zamieszkałbym w kamienicy z prywatnym zarządcą, a wolałbym wspólnotę mieszkaniową.
Ja mieszkam z prywatnym zarządcą i dlatego mam sukcesywnie remontowaną kamienicę i wszystko naprawiane na telefon niezależnie od faktu, że przed remontami jeszcze 5 lat temu kamienica ta i tak diametralnie różniła się od sąsiednich "wspólnotowych" o niebo na lepsze.

Tylko co to ma do rzeczy? Zależy na kogo się trafi. Wspólnota może dobrze zarządzać a może źle. To samo prywaciarz. To zależy od sytuacji danego budynku.
 

· Banned
Joined
·
11,171 Posts
Ja nie mam i nie planuję dzieci a tym bardziej dawać im spadku ;)

Nie wiem czemu młodzi ludzie są samobójcami i biorą kredyty na 30 lat, żeby kupić klitkę 35-metrową w betonowym pudle na zadupiu ;) Przez 30 lat nie będą mieli na pewno tego "swojego" i tak, a warunki będą kijowe. Lepiej się dorobić i KUPIĆ całą kamienicę :) Mając kredyt na 30 lat, żonę i dzieci, mieszkając w klitce trudno się natomiast dorobić. Tak łatwo dałeś się podpuścić propagandzie marketingowej usług bankowych? ;D

Nawrot + Piotrkowska + Sienkiewicza. Całkiem nieźle, inwestycja stoi bo zablokowali sobie w sądzie, wypieprzyliśmy (my - wszyscy - łodzianie) Tomaszewskiego, więc nowy wiceprezydent trzyma teraz za mordy tych szkodników z WBiL i nie ma mowy o korzystaniu ze specustawy, a w sierpniu wchodzi na ten teren plan miejscowy i mam nadzieję, że coś więcej niż tylko plan miejscowy :)
 

· Banned
Joined
·
11,171 Posts
Lepiej się dorobić i kupić całą kamienicę?

Komu ten kit chcesz wcisnąć
Przede wszystkim sobie, a co inni robią ze swoim życiem to ich sprawa :)

pytam jakich łodzian na to stać i kto ma taką w ogóle chęć.
A co mnie obchodzi kto ma to coś chęć? To nie argument. A stać każdego, kto przede wszystkim zacznie się dorabiać. Na pewno nie ułatwia tego zadłużenie się w banku na 30 - 40 lat po założeniu rodziny i wpakowanie się do bloczkowej klitki.

Ludzie chcą żyć, mieszkać, a nie zajmować się sprawami całej kamienicy.
Zawsze można kupić mieszkanie w kamienicy, np. 300 metrów :)

Sam w takiej nie zamieszkasz, chcąc tak wiele stajesz się inwestorem, kamienicznikiem, a nie uczestnikiem życia miasta, mieszkańcem.
Tak, bo przecież inwestor i kamienicznik nie bierze udziału w życiu miasta. To bardzo interesująca hipoteza :lol:

Wolę 15 rodzin dbającą o swoje własne m i podwórko studnię które może błyszczeć niż 1 co pogania całą kamienicą, a wiele o zarządzaniu nie mając pojęcia.
Ale co mnie obchodzi o czym Ty masz pojęcie? Jako właściciel możesz wynająć zarządcę i pełnomocnika.

Wspomniałem o wspólnocie z Sienkiewicza skoro w przypadku naszej rozmowy jesteś przeciwko wspólnotom czyli dobru łodzian
A gdzie ja napisałem, że jestem przeciwko czemukolwiek? "Czyli dobry Łodzian" to co to kurde za bełkot? Przecież to nic nie oznacza, piszesz jakieś slogany teraz. Napisz, że jestem niemoralny i grzesznik, będzie tyle samo warte w dyskusji, podobnie jak użycie słów: "dobro" i "zło" :lol:

a w tamtym przypadku jesteś za walką wspólnoty z UMŁ,
Wiesz, bo w przeciwieństwie do Ciebie nie mieszam 150 różnych spraw ze sobą w dyskusji.

który narzuca, wchodzi z butami do życia prywatnej kamienicy.
O przepraszam, mnie tam interesuje głównie zachowanie fabryki w tym hali szedowej, ogrodu zabytkowego i nie wprowadzanie regularnego ruchu samochodowego. A że z mieszkańcami mam po drodze, tylko w związku z różnymi celami...
 

· Banned
Joined
·
11,171 Posts
A nie wiem, bo nie wiem które to te 60 kamienic. Ale o facecie było w artykule prasowym nie tak dawno, może nawet z 2010 roku albo pod koniec zeszłego.

Co jakiś czas natrafiam też na takich bardzo "sympatycznych" nabywców 15, 20, 30 kamienic.

Ostatnio dostałem informację (do sprawdzenia jeszcze), że Architekt Miasta, znanym nam M. Lisiak będzie załatwiał sprzedanie kwartału Przybyszewskiego - Kilińskiego - Milionowa - Piotrkowska jakiemuś Turkowi. Ale brzmi mało wiarygodnie, niemniej lepiej to sprawdzić. Nie bardzo sobie wyobrażam sprzedaż całej dzielnicy jakiemuś Turkowi.
 

· Banned
Joined
·
11,171 Posts
^^ Dokładnie, na Siemensie wizka wisi już... długo :)
Poza tym pamiętaj, że mieszkamy w Łodzi - mieście niedasie, więc ja bym był tym bardziej sceptyczny.
Jak już zaczną kopać, to pewnie skończą - jak do tej pory chyba tylko Aurus został wstrzymany. Ale dopóki nie będzie koparek, to ja nie wierzę.
I słusznie, widziałem dzisiaj ten szyld. Wywieszka propagandowa zapewne w związku z jedynym dociekliwym dziennikarstwem Halo Łódź, które nie daje za wygraną i domaga się jasnych odpowiedzi w tej sprawie ;)
 

· Banned
Joined
·
11,171 Posts
Ciekawe, kiedy krzaki przerosną mur i będą widoczne od Pietryny? :p

A ostatnio takie ciekawe zjawisko zauważyłem, otóż dla ludzi na Pietrynie największą atrakcją okolicy jest właśnie ten mur, styropian na ścianach nośnych obok oraz napisy na reklamówce. Turyści przystają, czytają, robią zdjęcia, pokazują palcami i dyskutują. K... czy ja śnię?!
 
1 - 20 of 22 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top