Skyscraper City Forum banner
181 - 200 of 570 Posts

·
Pijcie portera z BŁ!
18,201 Posts
Dla mnie ten artykuł prawie jednoznacznie mówi - 'ponownie sprawdzimy, że koszta tej odbudowy są za duże i nie opłaca się budować, skoro i tak siedziba jest gdzie indziej. W miedzy czasie zastanawiamy się jak legalnie wymigać się od budowy'.

Obym się mylił i wyszedł potem na głupka i chaamaaa co nie wierzy w PGE.

·
Registered
271 Posts
Co gorsza miasto nie zabezpieczyło się w żaden sposób na ewentualność opóźnień czy niewykonania odbudowy. W akcie notarialnym PGE zobowiązało się do odbudowania kamienicy - nie określono jednak kiedy ma tego dokonać. Jedynie wojewódzki konserwator zabytków przy podpisywaniu umowy narzucił termin do końca 2011 roku. Jak powiedział - ma kilka instrumentów prawnych, których chce użyć w tej sprawie już niebawem. Zdanowska też zapowiedziała spotkania z przedstawicielami PGE. Ale warto dalej naciskać. Sprawa śmierdzi i jeśli PGE nie poczuje nacisków, to nie wezmą się do roboty. Wojciech Szygendowski od miesiąca czeka na odpowiedź na pismo, w którym pyta o przyszłość tej kamienicy. Dla chętnych mogę udostępnić treść tego pisma. Lekceważący stosunek PGE jest porażający.

·
Pijcie portera z BŁ!
18,201 Posts
^^^^ Obawiam się, że jeżeli w umowie nie było zawartych odpowiednich zapisów, to niewiele już będą mogli wskórać.
Podobno inwestycja jest dobrze zabezpieczona, a inwestor faktycznie zobowiązany do odbudowy.

^^ PS - właśnie o tym zabezpieczeniu ze strony Wojciecha Szygendowskiego mówię, bo rozmawiałem z nim też na ten temat. Pozostaje nam tylko wierzyć mu na słowo ;)

·
midnight talker
745 Posts
Szkoda tylko, że Szygendowski zaniepokoił się i wysłał to pismo dopiero po licznych telefonach i artykule w HaloŁódź, mojego z resztą autorstwa. Mam wrażenie, że gdyby nie kilka wizyt, telefonów i nieco szumu w HŁ, WKZ nadal nie wpadłby na to żeby zainteresować się tym tematem.

Mam nadzieję, że jak przyjadą do Łodzi to Hania i Wojtek ich przycisną ;)

·
(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
7,706 Posts
Pusty plac zamiast kamienicy PGE Dystrybucja Łódź-Teren

2011-01-24, Aktualizacja: dzisiaj 02:03
Polska Dziennik Łódzki Piotr Brzózka

Firma energetyczna PGE Dystrybucja Łódź-Teren zburzyła kamienicę w samym centrum Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 58. Miała ją odbudować do 2011 roku. Prace nawet nie ruszyły, zamiast kamienicy mamy wielką dziurę w środku miasta. Firma nie ma pojęcia, kiedy rozpocznie inwestycję.

- Na banerach PGE napisało, że do końca 2010 roku zamknie pierwszy etap inwestycji, czyli stan surowy - pisze do nas jeden z naszych Czytelników. - Tymczasem stoi tylko parterowy fragment przedniej ściany.

Banerów z obietnicą już nie ma, na niewysokim kawałku ściany poczytać można jedynie o historii kamienicy. Tam, gdzie był budynek, mamy goły plac.

Kamienica pochodziła z XIX wieku. Pierwotnie miała 5 pięter, mansardowy dach, zdobienia, balkony. W latach 60. wszystkie detale skuto. Budynek nie był zabytkiem, ale ponieważ stał w wyjątkowym miejscu, został ujęty w Rejestrze Zabytków

Obecną sytuacją zaniepokojony jest wojewódzki konserwator zabytków Wojciech Szygendowski.

- Miasto sprzedało tę kamienicę firmie PGE Dystrybucja, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z nich była rekonstrukcja dawnej elewacji. PGE sporządziło projekt, zaakceptowaliśmy go. Z bólem, ale daliśmy zgodę na wyburzenie znacznej części budynku, jednocześnie dając nakaz przywrócenia tego obiektu do końca 2011 r. Zaniepokojony postępem prac 17 grudnia napisałem pismo do PGE, poprosiłem o harmonogram prac, do dziś go nie dostałem - stwierdza Szygendowski.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że decyzje w sprawie kamienicy nie zapadają w Łodzi, lecz w Lublinie, gdzie mieści się centrala PGE Dystrybucja. Niczego jednak tam się nie dowiedzieliśmy, po informacje odesłano nas do oddziału Łódź-Teren. Tu dostaliśmy jedynie oświadczenie dyrektora Rafała Kuźniaka. Zapewnia w nim, że spółka "dołoży starań, aby niekomfortowa dla wszystkich zainteresowanych sytuacja uległa szybkiemu rozstrzygnięciu. Obecnie Oddział jest na etapie weryfikacji harmonogramu i ponownej, wielowymiarowej analizy zakresu przedsięwzięcia, opracowania kosztorysu. To wymaga czasu.(...) Obecnie jest to przedmiot wielopłaszczyznowej, również ekonomicznej analizy, bowiem w trakcie uzgodnień firma uległa procesom przekształceniowym, związanym z programem konsolidacji PGE SA. Zmiany te zobligowały nas do ponownego spojrzenia na projekt, w nowych warunkach i z szerszej perspektywy".

Co z tego wynika? Na razie nic. Żadne terminy związane z odbudową kamienicy nie są znane.

Dziennik Łódzki, naszemiasto.pl
-------------------------------
Bez komentarza.

·
Lodzermensch
3,969 Posts
^^

Po pierwsze, to co mnie, mieszkańców, turystów czy konserwatora obchodzi to, że robią sobie restrukturyzację ?!!! Niech robią co chcą włącznie z tym, co obiecali - odbudową budynku, który zrównali z ziemią !!

Po drugie właśnie jakby chodziło o sam remont, to już trudno. Można poczekać. Ale rozwalili budynek więc MUSZĄ go odbudować !!

A po trzecie, to ja uważam, że nie mieli zamiaru go odbudowywać a ta restrukturyzacja nałożyła się na to całkowicie przypadkiem. No bo jaka normalna firma rozwala budynek a kilka miesięcy później nie rozpisała nawet przetargu na wykonanie jej odbudowy ! I kto normalny kupuje za kilka milionów zł zabytkową kamienicę, żeby ją rozwalić i zbudować od nowa ?!!!

Zresztą ta inwestycja od początku mi się nie podobała, bo jednak wątpię, żeby ją odbudowali z cegieł, zrobili stropy jak oryginalne etc. Więc tak czy owak to nie byłaby ta sama kamienica tylko zapewne betonowy kloc ze styropianowymi ozdobami. Teraz przez kilka lat będziemy mieli dziurę na głównej ulicy. Takie coś jest w Łodzi standardem ale na Piotrkowskiej ? To już jest poniżej pewnego poziomu. Mam nadzieję tylko, że konserwator podejmie odpowiednie działania i wyciągnie konsekwencje w stosunku do PGE.

·
temper tantrum
155 Posts
^^Według mnie w grę wchodzą dwie opcje. PGE na skutek zmian organizacyjnych nie zamierza mieć w tym miejscu swoich biur czy czegokolwiek tam. Wobec tego owa "wielowymiarowa analiza zakresu przedsięwzięcia" polega na:

1. Poszukaniu nowego kupca pustej już działki i pozbycie się problemu w najprostszy sposób.
2. Ewentualnej odbudowie budynku i sprzedaży go w całości jakieś firmie lub instytucji.

W wypowiedzi Pana Dyrektora Kuźniaka widzę pewną niekonsekwencję. Z jednej strony mówi o szybkim rozstrzygnięciu niekomfortowej sytuacji a z drugiej, że to wymaga czasu. Wszystko wskazuje na to, że sprawa Piotrkowskiej 58 to kukułcze jajo, które ktoś obecnym decydentom PGE podrzucił. Nie mówią o tym wprost ale chyba tak naprawdę jest. To źle wróży planom odbudowy kamienicy.

·
Lodzermensch
3,969 Posts
^^ A ktoś się łudzi, że ta kamienica tam stanie ?
Jeśli sprzedadzą działkę a tam stanie cokolwiek, to i tak będzie sukces.

Tak poza tym to pamiętam, że jak PGE kupowało kamienicę to napisane w gazecie było, że miasto ma prawo pierwokupu po cenie sprzedaży tej działki/kamienicy w wypadku, gdyby PGE jej nie wyremontowało o chciało działkę/kamienicę sprzedać. Wszystko tylko zależy od tego, czy z tego prawa skorzysta, a jeśli tak, to co z tym dalej zrobi.

·
Registered
13,462 Posts
"weryfikacji harmonogramu i ponownej, wielowymiarowej analizy zakresu przedsięwzięcia":):)..ja bym tycvh..do 6 wymiaru analizy wysłał z ich ustawowym monopolem i inteligencją o 7 boleści!!....

napisze to tu..PGE SKRA BEŁCHATÓW sio z Łodzi!!...kto temu zespołowi pozwala tu wogóle wjechać??sponsora stać na deficytowe drużyny..stać go również na dotrzymanie zobowiązań!!.

·
Władza l**u
9,378 Posts
A pamiętam wypowiedź jakiegoś urzędnika z UM, że "PGE to poważny partner i w umowie nie były potrzebne żadne specjalne zabezpieczenia" - czy coś w tym stylu :)

·
Registered
5,503 Posts
Mój wkurw jest obecnie na turbo wysokim poziomie. Bo żeby zburzyć kamienicę to urzędnikom wystarczy jedna "niezbyt zabezpieczona umowa" ale żeby rozliczyć dziesięciotysięczną dotacje to trzeba trzy dni po osiem godzin spędzić na pełnej orce, opisując, stemplując, pisząc raporty, wydając na ksero dziesiątki złotych, wyjaśniając po co kupiło się ciastka za trzy złote na ogólnopolską konferencję, skoro można było kupić za dwa złote. I jeszcze Cię straszą cofnięciem tej pożal się Bożę dotacyjki, bo zapomnisz się podpisać gdzieś na stu pięćdziesięciu stronach przy pieczątce "za zgodność z oryginałem".
Jak skończę jutro albo po jutrze to powiem Wam ile stron dokumentów wyszło w sumie.

·
Władza l**u
9,378 Posts

·
Lodzermensch
3,969 Posts
Zaznaczono przy tym, że gdyby budynek nie został odbudowany, a PGE chciało sprzedać działkę, prawo pierwokupu gruntu przy Piotrkowskiej 58 będzie należało do gminy Łódź. Jest to niestety jedyne zabezpieczenie. Nawet jeśli kamienica nie zostanie odbudowana [...], nie będzie się to wiązało z żadnymi karami ani ze strony miasta, ani wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Brawo konserwator :bash:
Powinien odpowiedzieć za to, że się nie zabezpieczył. Bo niby co jest kryterium, że inwestor jest poważny ? Jego widzimisię ?

·
Yanush Goldman Onionstein
7,336 Posts
Dowiedziałem się od człowieka z PGE, że są na etapie przygotowań do przetargu na wykonawce i że budowa jest raczej nie zagrożona chociaż jak widzimy będzie poślizg.
Mam z nim kontakt więc jak będzie wiadomo coś więcej to opiszę.

181 - 200 of 570 Posts