SkyscraperCity Forum banner

[Łódź ●] 58, Piotrkowska (od)nowa

117619 Views 569 Replies 104 Participants Last post by  Spike J
7
Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrkowskiej

Trwa rozbiórka budynku pod numerem 58. Znikaja jego oficyna, robotnicy zaczęli też pruć stropy we frontowej części. Niedługo po zabytku prawie nie będzie śladu


Kamienica jest własnością PGE Dystrybucja Łódź-Teren. Firma kupiła ją dwa lata temu od gminy. Za zabytek zapłaciła mieszkaniami o wartości 1 mln 925 tys. 800 zł i jeszcze w gotówce wyłożyła 3 mln 151 tys. 200 zł. Była to pierwsza tego typu transakcja, dzięki której miasto zyskało dzięki sprzedaży mieszkania komunalne.

Dzisiaj zabytek wpisany do rejestru znika z krajobrazu ul. Piotrkowskiej. - Ekspertyzy ujawniły bardzo zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych budynku, potwierdzając nieopłacalność jego remontu - informuje Bartosz Wiśniewski, rzecznik PGE Dystrybucja Łódź-Teren.

Na rozbiórkę zgodziły się służby konserwatorskie. Ale tylko dlatego, że właściciel odbuduje kamienicę przywracając jej oryginalne piękno. Dzisiaj budynek jest pozbawiony wszystkich detali architektonicznych - zostały skute w latach 70-tych. (Podobnie stało się z domami pod numerami 50 i 82. Elewacja tej drugiej została przed laty odtworzona. Pierwsza ciągle czeka na remont)

Po rekonstrukcji kamienica, będzie miała cztery piętra, mansardowy, kryty w łuskę dach z lukarnami, czyli oknami doświetlającymi poddasze, siedem balkonów i bogato zdobioną elewację.

Firma zachowa i odrestauruje klatkę schodową, która będzie w tym samym miejscu co oryginalnie. Zadba też o pozostałe, nielicznie zachowane detale, czyli np.: płytki terakotowe w podestach.

Konieczność przywrócenia kamienicy oryginalnego wyglądu nie była niespodzianką dla PGE. Miasto już w akcie notarialnym zaznaczyło, że takie prace trzeba wykonać i uzgodnić je z konserwatorem zabytków. Przy podpisywaniu umowy gmina zabezpieczyła się także na wypadek chęci sprzedaży kamienicy przez nowego właściciela. W takiej sytuacji ma prawo odkupu budynku.

Rozbiórka potrwa do kwietnia. Wtedy też PGE chce rozpocząć rekonstrukcję zabytku. Budynek w stanie surowym ma być gotowy do końca roku. Przez kolejne 12 miesięcy będzie wykańczany.

W zrekonstruowanej kamienicy firma będzie miała swoje biura.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź


http://www.mmlodz.pl/7465/2009/12/9/niezwykla-rewitalizacja-przy-piotrkowskiej?districtChanged=true
See less See more
561 - 570 of 570 Posts
To chyba nowy nurt. Makabrylizm historyczny. Czyli gwałt na historycznej tkance miasta
  • Like
Reactions: 5
Rozmawiamy sobie o froncie (moim zdaniem gdyby odjąć wszystkie "nowoczesne" dodatki, przenieść styl z prawej na lewą i zmienić kolor budynek byłby całkiem ok)
natomiast co sądzicie o tyle tzn architekturze od podwórka?
Ja tam w sumie nie mam zastrzeżeń ponieważ to co wygląda od frontu na klasyczne wcale w środku nie musi nim być.
To samo zresztą się tyczy materiałów. To co wygląda na kamienicę wcale nie musi nią być.
Budynek z klasyczną fasadą kamienicy może być przecież zbudowany również z pustaka, bloczka a nawet z prefabrykatów betonowych.
Znaczy się, że coś w tym stylu na co PGE ma już projekt budowlany (o ile mnie pamięć nie myli)?
Czy posiada ktoś z Was tę wizualizację frontu w wyższej rozdzielczości?:
  • Like
Reactions: 2
No. I to jest nawet fajne i będzie tam pasować.
Czyli tamten projekt to była wariacja na temat wizki PGE. Nie wiedziałem.
Nie tylko "będzie pasować" co już kiedyś pasowało:

źródło

Historia degradacji pokrótce.
Niemcy ucięli czwarte piętro z mansardami w ramach tworzenia modelowego kwartału i znaczną część zdobień. Za PRL skuto resztę sypiących się zdobień. Na koniec przydarzyło się PGE, które zrobiło dziurkę i nadzieję, że coś kiedyś będzie.
See less See more
  • Like
Reactions: 5
Szczerze, jakby ten projekt był po prostu nowym budynkiem, plombą gdzieś na bocznej ulicy, to nawet by mógł być. Tyle, że tu stała zabytkowa kamienica, która musi zostać odbudowana jak najwierniej się da oryginału. Nie potrzebujemy tu jakichś pseudo-nowoczesnych wariacji jeśli wiemy dokładnie co tu stało.
  • Like
Reactions: 2
Ale o czym ta dyskusja? Przeciez rozwiązanie problemu nie ruszyło się o krok. Kamienicy nie było nie ma i na dziś nic nie wskazuje by tam cokollwiek było w najbliższym czasie budowane. Poza plakacikiem PR miasta nie spodziewajmy się czegokolwiek tutaj
  • Like
Reactions: 5
Nie było mnie w Łodzi i na forum 2 tygodnie więc przepraszam, jeśli już gdzieś przewinęła się ta informacja.
Wygląda na to że na działce P58 stoi dziwna ciężarówka i trwają na niej jakieś odwierty.
Ktoś wie o co chodzi? :unsure:

Może prowadzone prace mają związek z tunelem, bo jeśli działka byłaby sprzedana raczej byłoby o tym głośno?

405098
See less See more
  • Like
Reactions: 2
^^ Pewnie tak. Tunel ma przecinać Piotrkowską pod ziemią właśnie w tym miejscu.
  • Like
Reactions: 1
Teraz wiadomo dlaczego PGE czeka, po wybudowaniu tunelu czyli 3 punktowego mini metra łódzkiego wartość wszystkiego wzdłuż tunelu szczególnie przy stacjach wzrośnie błyskawicznie do góry więc na działce zarobią dobre pieniądze.
👆👆👆
Myślę, że mocno przeceniasz racjonalność działań PGE. Bardzo wątpię, żeby tam myślano w kategoriach zysku, państwowe spółki nie są od tego :/
  • Like
Reactions: 5
561 - 570 of 570 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top