SkyscraperCity Forum banner

[Łódź ●] 58, Piotrkowska (od)nowa

115728 Views 569 Replies 104 Participants Last post by  Spike J
Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrkowskiej

Trwa rozbiórka budynku pod numerem 58. Znikaja jego oficyna, robotnicy zaczęli też pruć stropy we frontowej części. Niedługo po zabytku prawie nie będzie śladu


Kamienica jest własnością PGE Dystrybucja Łódź-Teren. Firma kupiła ją dwa lata temu od gminy. Za zabytek zapłaciła mieszkaniami o wartości 1 mln 925 tys. 800 zł i jeszcze w gotówce wyłożyła 3 mln 151 tys. 200 zł. Była to pierwsza tego typu transakcja, dzięki której miasto zyskało dzięki sprzedaży mieszkania komunalne.

Dzisiaj zabytek wpisany do rejestru znika z krajobrazu ul. Piotrkowskiej. - Ekspertyzy ujawniły bardzo zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych budynku, potwierdzając nieopłacalność jego remontu - informuje Bartosz Wiśniewski, rzecznik PGE Dystrybucja Łódź-Teren.

Na rozbiórkę zgodziły się służby konserwatorskie. Ale tylko dlatego, że właściciel odbuduje kamienicę przywracając jej oryginalne piękno. Dzisiaj budynek jest pozbawiony wszystkich detali architektonicznych - zostały skute w latach 70-tych. (Podobnie stało się z domami pod numerami 50 i 82. Elewacja tej drugiej została przed laty odtworzona. Pierwsza ciągle czeka na remont)

Po rekonstrukcji kamienica, będzie miała cztery piętra, mansardowy, kryty w łuskę dach z lukarnami, czyli oknami doświetlającymi poddasze, siedem balkonów i bogato zdobioną elewację.

Firma zachowa i odrestauruje klatkę schodową, która będzie w tym samym miejscu co oryginalnie. Zadba też o pozostałe, nielicznie zachowane detale, czyli np.: płytki terakotowe w podestach.

Konieczność przywrócenia kamienicy oryginalnego wyglądu nie była niespodzianką dla PGE. Miasto już w akcie notarialnym zaznaczyło, że takie prace trzeba wykonać i uzgodnić je z konserwatorem zabytków. Przy podpisywaniu umowy gmina zabezpieczyła się także na wypadek chęci sprzedaży kamienicy przez nowego właściciela. W takiej sytuacji ma prawo odkupu budynku.

Rozbiórka potrwa do kwietnia. Wtedy też PGE chce rozpocząć rekonstrukcję zabytku. Budynek w stanie surowym ma być gotowy do końca roku. Przez kolejne 12 miesięcy będzie wykańczany.

W zrekonstruowanej kamienicy firma będzie miała swoje biura.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź


http://www.mmlodz.pl/7465/2009/12/9/niezwykla-rewitalizacja-przy-piotrkowskiej?districtChanged=true
21 - 32 of 34 Posts
Dla mnie ten artykuł prawie jednoznacznie mówi - 'ponownie sprawdzimy, że koszta tej odbudowy są za duże i nie opłaca się budować, skoro i tak siedziba jest gdzie indziej. W miedzy czasie zastanawiamy się jak legalnie wymigać się od budowy'.

Obym się mylił i wyszedł potem na głupka i chaamaaa co nie wierzy w PGE.
^^^^ Obawiam się, że jeżeli w umowie nie było zawartych odpowiednich zapisów, to niewiele już będą mogli wskórać.
Podobno inwestycja jest dobrze zabezpieczona, a inwestor faktycznie zobowiązany do odbudowy.

^^ PS - właśnie o tym zabezpieczeniu ze strony Wojciecha Szygendowskiego mówię, bo rozmawiałem z nim też na ten temat. Pozostaje nam tylko wierzyć mu na słowo ;)
[Dramatyczny zwrot akcji]
No i jak, dostaliście odpowiedź? Szkoda, że nie mogłem być :(
Inny przykład - duża część Piotrkowskiej 86 to przynajmniej do niedawna były firmy.

SSS - pewnie by się trochę poprawiło. Podstawy współczesnych teorii lokalizacji ;)
Myślisz, że dlaczego w Wawie biura lokują się jak najbliżej metra, a np. takie biurowce jak Rondo 1 chwalą się bardzo dużym współczynnikiem 'zieloności' (transport rowerowy oraz KM pracowników do i z biur).
Oczywiście nie byłaby to szybka linia, więc nie miałaby decydującego znaczenia, ale pewne kwestie by to mogło ułatwić.
Tak samo, jak np. wypożyczalnia rowerów po dwóch stronach deptakowej pietryny z 'przystankami' pośrednimi.

Ostatnio byłem w Textorial Park - rowerów więcej, niż samochodów, przeciążone totalnie słupki, ludzie do barierek się mocowali ;)
Takie środki transportu mają szczególne powodzenie właśnie w branży IT i ogólnie komputerowej, gdzie zatrudnia się głównie młodą, dynamiczną kadrę.


PS - mój brat informatyk jak tylko może, to jeździ do biurowca mBanku rowerem. Z Teofilowa. Często zajmuje mu to mniej czasu, niż dojazd samochodem ;)
Sorry, serio nie chciałem żeby tak to się skończyło :(
To skoro wspominamy... maj 2010:niestety żadnych zmian. Pusto, nic się nie dzieje.
Mnie martwią te ocieplone ściany... ale nie załamuję się jeszcze.
Była sobie Łódź...
Zbieram zakłady na to czy odbudują, czy powiększą parking :)
Daję na parking, tak do 2012 co najmniej.
Pesymiści...
Ale w takiej sytuacji trudno nim nie być :/
To ja obstawiam że to odbudują przed 2020 ;) Czasem trzeba być optymistą...:lol:
niezłe inwestycje.... Ułan Bator (Улаанбаатар street)
Obstawiam, że w tym roku nie zaczną budować. Kiedy zaczną - nie wiem :)
Ekhm... Smutne to.
Myślę, że już doskonale o tym wiedzą. Dziennikarze na pewno się próbowali czegoś dowiedzieć, więc pewnie temat samej strony też był poruszony.
Brawo :cheers:
Teraz na środku powinien być przyklejony wielki banner: 'Właściciel terenu - PGE'
A po obu stronach plakaty zaprojektowane przez dziubasa. I będzie git.
Pierwsze efekty:

GK PGE
Z wielką uwagą czytamy wszystkie komentarze, jakie pojawiają się w związku z odbudową kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 58 w Łodzi. Zapewniamy, że do sprawy podchodzimy z powagą, a wszystkie Wasze głosy są dla nas istotne. Sytuacja dotycząca zagospodarowania terenu przy ul. Piotrkowskiej 58 jest złożona i wymaga gruntownych, czasochłonnych analiz i wielu konsultacji, które uniemożliwiają nam udzielenie konkretnych informacji w tej chwili.
Gdy tylko będziemy mogli przekazać konkretne dane dotyczące dalszego toku sprawy, będziemy o tym informować także na Facebooku, tak więc zachęcamy do śledzenia naszego profilu.
Dziękujemy!
No a ona nie jest już w posiadaniu działki przy bramie, wzdłuż Kilińskiego na południe?
21 - 32 of 34 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top